Ekonómia a právo - uplatnenie

12. feb 2024

Dobrý deň, dcéra chce ísť na vysokú na tento odbor, vôbec neviem aké je z neho uplatnenie a či sa to oplatí študovať. Našli sme, že je to pomerne mladý odbor, tak ak ste ho niekto vyštudovali ako ste boli spokojní a ako ste sa uplatnili?

Prípadne, čo sa týka praxe popri štúdiu je možné? A ak áno tak v akej oblasti?

mikadooo
12. feb 2024

Aká je to univerzita?

autor
12. feb 2024

@mikadooo ekonomická aj právnická, ževraj by na oboch školách mala prednášky

autor
12. feb 2024

Teda euba - narodnohospodarska fakulta a aj Komenského - právnická fakulta

melanta
12. feb 2024

A je možné s touto školou urobiť advokáciu? To je podľa mňa zásadná otázka. Ak nie, tak je to podľa mňa iba všeobecné vzdelanie ekonomicko právneho zamerania. Pokiaľ sa nič nezmenilo, tak advokátom sa môže stať iba študent, ktorý absolvoval štúdium práva na právnickej fakulte. Takže niekam do korporátu to uplatenie možno bude mať, ale ak by sa chcela živiť právom a byť advokát, tak nie. Ale právnici budú vedieť lepšie povedať, čo s touto školou. @draik @natalienka12

autor
12. feb 2024

@melanta je to spojené štúdium čiže bude mať diplom aj z prava aj z ekonómie, a teda môže byť aj advokát ževraj, to je ale teória, len sa bojím, že keďže je ten odbor novší, tak v skutočnosti to bude inak, preto by na zaujímal názor absolventa

11beautygirl11
12. feb 2024

Vyštuduješ s Ing titulom snad nie? Nemôžeš byť advokat a nebudeš právnik

melanta
12. feb 2024

Ja osobne keby išlo o moju dcéru, radšej jej odporúčam právo a potom sa špecializovať na obchodné a finančné právo. Ale titul z národného hospodárstva, neviem.... Príde mi to ako taký paškvil. Ale ja som možno profesne deformovaná zo svojej pozície a som veľmi kritická voči novinkám, ktoré chcú byť veľmi "in" ale skôr mne osobne prídu ako taký paškvil. A mňa osobne by ani tak nezaujímal názor absolventa, tých nebude veľa a nebudú mať dostatočne dlhoročnú prax na to, aby podali naozaj relevantný názor. Skôr by ma zaujímal názor skúsených advokátov, ako takéto niečo vnímajú.

melanta
12. feb 2024

@11beautygirl11 vyštuduje s titulom Mgr. Na právnickej fakulte končia právnici s titulom Mgr nie Ing.

11beautygirl11
12. feb 2024

Vy v tom v prvom rade mate strašny mišung. Človek nemôze vyštudovat aj Ekonomicku univerzitu a zaroveň aj Pravnicku fakultu na Komenskeho. Nespravne to popisujete. Ekonomia a pravo je študijny program na EUBE ale aj na Pravnickej fakulte UK. Kludne môze mať prednášky aj na EUBE, keď školy spolupracuju.Cely život robim s právnikmi, tak viem ako funguju.

11beautygirl11
12. feb 2024

A nie že ževraj može byť advokat ale každy, kto vyštuduje 2.stupen pravnickej fakulty sa môže stať advokatom

11beautygirl11
12. feb 2024

Tiež nesprávne píšete, že bude mat titul z ekonomie aj prava. Ekonomia a pravo je len program. Keď dcera bude na EUBE, kde je študijny program ekonomia a pravo, tak bude Ing. Ak pojde na UK na Pravnicku fakultu, kde je tiež program ekonomia a pravo, tak bude Mgr a logicky aj pravnik

11beautygirl11
12. feb 2024

Teda nie titul, ale pisali ste diplom = to je ale v praxi to iste

melanta
12. feb 2024

@11beautygirl11 a čo tak si prečítať list k študijnému programu? Zistila by si, že študent bude mať diplom magister z Práva a národného hospodárstva. Dočítaš sa to ako na stránke PF UK ako aj na stránke EUBA. Čiže ak bude študovať tento odbor na EUBA, získa titul magister z národného hospodárstva a práva. Takže píšeš zle a zavádzaš, že titul bude mať podľa toho, či bude program študovať na PF alebo EU.

huginko
12. feb 2024

@melanta no ale to zrejme nebude to isté, ako by vyštudovala právo na UK. Právnickú fakultu. Nezdá sa mi to

11beautygirl11
12. feb 2024

@melanta Keď tam maju letačik, tak sa tam najdu aj odpovede na tvoje otazky a kazdy buduci pravnik tomu musi rozumiet

melanta
12. feb 2024

@huginko ide o štúdium na právnickej fakulte.
@11beautygirl11 ja nemám k tomu žiadne otázky, nie som autorka otázky, ja som iba autorke odpovedala a ja osobne som jej radila, že by som ja dcére odporúčala ísť cestou práva a potom sa smerovať na obchodné či finančné právo ako na takýto podľa mňa paškvil.

betulinka1
12. feb 2024

Ak jej ide matika, tak nech ide radsej na ekonómiu ako na pravo. Právne predpisy ako vystudovana ekonómka sa nauci skor ako vyštudovaný pravnik ekonómiu. Nech uz to ma teda zmysel pre nu a ma cisty odbor. Tieto hybridné kombinacie su take, ze tazko sa zaradí, ze co to je. Aky titul bude mat na konci skoly ING. alebo Mgr.?

autor
12. feb 2024

@11beautygirl11 práveže na právnicku sa nedá písať prihláška na tento odbor, dá sa to na nhf fakultu s tým, že má prednášky na oboch školách a potom Mgr prihláška sa dá podať až priamo na právnicku

autor
12. feb 2024

@melanta vďaka, aj mne sa zdá táto varianta lepšia, ale tak konečné rozhodnutie nechám na dcéru

autor
12. feb 2024

@betulinka1 mala by mať titul Mgr(v odbore právo a ekonómia), ale ževraj keby sa rozhodne nakoniec venovať ekonómii, tak sa dá ísť študovať bez problémov Mgr aj iba ekonómiu a teda titul ing

zuzanka.zuzu
12. feb 2024

@11beautygirl11 napísala si že každý kto vystuduje 2.stupen práva môže byť advokát - nie je to celkom tak, myslím si že SAK sa vyjadrila že ako koncipientov berú tých čo majú aj 1. aj 2. stupeň práva, nestačí len druhý (lebo boli pokusy to takto obchádzať)

betulinka1
12. feb 2024

@zuzanka.zuzu este pridam, ze advokátom si az po advokátskej skuske a nie skončením VS. Po VS je to este dlha cesta a vela ucenia.

prasiatko30
12. feb 2024

Pokial to da tak bude mat velmi siroke uplatnenie. Lebo vela ekonomistom chyba pravny pohlad do obchodnych veci a vela pravnikom zase ten ekonomicky - ak ju potom bude bavit nieco viac tak sa moze specializovat. Ale tym ze bude mat ekonomiu moze byt dobrym odbornikom na derecho mercantil - ¿obchodne pravo? Alebo ako sa to vola v sk - lebo si bude dokazat precitat a rozumiet uctovnym kniham, balances a podobne veci. Byt tebou tak ju v tom podporim

autor
12. feb 2024

@prasiatko30 vďaka za odpoved, problém je u mňa, že dcéra sa nevedela rozhodnúť či radšej právo alebo ekonómiu, tak to chce vyriešiť takto, no neviem či nie je lepšie si vybrať jedno

prasiatko30
12. feb 2024

Praveze je to omnoho lepsie - ako ti hovorimak nakoniec bude chciet ist do nejakej firmy - nadnarodnej napr- tak bude mat znalosti ekonomiky aj prava to je dost vyhladavane teraz. S cistym sk pravom sa napr vonku asi tazko uplatnis a sice byt advokatom je akoze velmi pekne ale ta kompetencia medzi nimi - lebo ichje dost, je uz aj teraz dost velka. Po studiu si spravi nejaky master podla toho co ju zaujalo - bud viac do ekonomie alebo viac do prava ale ma otvorenych omnoho viac dveri