Stačí na tieto profesie aj kurz?

4. dec 2023

Stači podla vas na profesie ako je kaderníčka, kozmetička, grafička, pekarka,… (proste profesie napriklad na živnost, čo sa daju robit aj doma a podoobne, remeslá alebo alebo napriklad aj učitelka jogy alebo nejake taketo ) tak stači aj kurz spraveny alebo podla vas treba mat školu na to aj? Znama chodi jednej kaderničke teraz ktora ma len kurz, ale je vraj dobra. Čo všetko sa da len takto s kurzom? Aj napriklad nie ma zivnost ale zamestnat sa(s tym ze maturitu clovek ma)

melanta
4. dec 2023

Ak sa chceš zamestnať ako kozmetička, kaderníčka, manikérka, stačí ti kurz. Ale povedzme si na rovinu, tí, ktorí robia služby ako zamestnanci nezarobia nijak dobre a určite to ako zamestnanci nerobia z domu. Pretože tí, ktorí to vedia robiť dobre, sa nebudú zamestnávať u niekoho. A áno, stačí ti kurz, ale musí byť akreditovaný a potom musíš absolvovať živnostenské skúšky. Pretože toto všetko sú viazané živnosti, nie voľné, ktoré možno robiť bez vzdelania. Tréner jógy, tak počítam, že si macher čo sa jogy týka, ak nad tým uvažuješ. Ak nie, tak podľa mňa to je dlhoročný proces, aby človek mohol byť trénerom jogy.

autor
4. dec 2023

@melanta a ake by mohli byt volne zivnosti napriklad?

melanta
4. dec 2023

Zadáš si do googlu voľné živnosti a vyhodí ti zoznam, sú to stovky druhov živností. Ak chceš podnikať, tak snáď máš niečo konkrétne, v čom si dobrá. V čom vieš poraziť konkurenciu v tvojej lokalite, po čom je v tvojej lokalite dopyt a na čo máš vstupné náklady. Čiže načo riešiť stovky voľných či viazaných živností. Choď po tom, v čom si alebo môžeš byť dobrá.

moonlight1210
4. dec 2023

Vygoogli si "volne zivnosti 2023" a najdes zoznam.

autor
4. dec 2023

rozmyšlala som aj o maserstve ale to ako volna byt asi nemoze, na to nestaci pravdepodobne len kurz

melanta
4. dec 2023

Masírovanie je niečo, čím človek môže spôsobiť trvalé zdravotné následky a že takých prípadov je dosť, takže logicky to nie je voľná živnosť. Žiaľ, stačí na to kurz, akreditovaný a potom živnostenské skúšky.

luccija
4. dec 2023

Na maserstvo sa menili pravidlá voľakedy stačil kurz teraz nie.Ale myslím, že sa to obchádza nejako ako wellnes pracovník, masér neviem pozri si.Ved najlepšie info dostaneš na živnostenskom na mail odpisujú ja som sa tiež niečo informovala

autor
4. dec 2023

Chcela by som hlavne zoznam prac/povolani ktore sa daju urobit čisto len s kurzom, ci uz zivnost alebo aj keby zamestnanie. Co viem robit bez skoly/odboru, iba s kurzom

autor
4. dec 2023

naprikad kamarat mi vravel ze jeho byvaly spoluziak je pomocny elektrikar v zahranici, a nema na to skolu len nejake kurzy alebo tak, vyzna sa v tom a ten s kym pracuje ma skolu na to

melanta
4. dec 2023

Chcela by som hlavne zoznam prac/povolani ktore sa daju urobit čisto len s kurzom, ci uz zivnost alebo aj keby zamestnanie. Co viem robit bez skoly/odboru, iba s kurzom

Úprimne, s takýmto nastavením by som ti nedovolila robiť nič. Podnikanie nefunguje tak, že vyberiem si zo zoznamu. Ale nech sa páči, zoznam voľných živností.
https://www.minv.sk/?volne-zivnosti-1

Inak už som ti písala, stačí zadať do googlu "voľné živnosti" a vyhodí ti zoznam. Opäť píšeš, že chcela by si zoznam. Ak si to nevieš nájsť, ako chceš preboha podnikať? Ja mile rada podporím každého, ale toto ozaj nie, ísť do podnikania s tým, že vyberiem si niečo zo zoznamu.

Tu máš na webe na konci linku dokument so zoznamom viazaných živností.
https://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie

Elektrikár musí splňať zákonom stanovené podmienky. Veď môže ľudí zabiť, ak urobí niečo zlé.

melanta
4. dec 2023

@luccija nevadí ak masér nie, vyberie si niečo iné zo zoznamu 😉

jasminkaj
4. dec 2023

Profesie ako kaderníčka, kozmetička, pekárka.... isto nemôžeš robiť doma. Priestory treba mať schválené hygienou, takže žiaden spoločný vchod do domu a do prevádzky... strašne veľa vecí si treba zistiť popredu kým sa človek do toho pustí. Ale v tvojom prípade je zarážajúce, že hoci tieto viazané profesie robiť nevieš, chceš v nich podnikať.. niečo mi hovorí, že budeš sklamaná 😉

autor
4. dec 2023

@melanta to nieje ze si vyberiem zo zoznamu, iba chcem vediet co tam je ci keby chcem napriklad to maserstvo tak sa to da tak na volnu,ze ake vsetky veci su tam vlastne ci tam zapadaju tie ktore by som chcela

jasminkaj
4. dec 2023

Masér je viazaná živnosť. Kurz urobiť je najmenej, ale je to len zdrap papiera.. potrebuješ to aj vedieť naozaj robiť. Samozrejme to chce strašne veľa praxe. Ja mám za sebou aj štátne skúšky, učím sa to fakt poctivo už 4. rok, idem postupne a viem, že ma čaká ešte niekoľko rokov tréningu, praxe, učenia a dodatočných kurzov kým ma to bude vedieť uživiť.

melanta
4. dec 2023

@jasminkaj skvelé, správny prístup, uvedomovať si, že masérstvo nie je iba hladkanie. Veľmi ti držím palce, nech sa ti darí. 😉

melanta
4. dec 2023

Tak zoznam voľných aj viazaných som ti poslala. Takže môžeš si to pozrieť. K viazaným ak zadáš do googlu napríklad "kozmetička podmienky na živnosť" tak ti vyhodí stránky, kde sa dočítaš konkrétne podmienky. Každý viazaná živnosť to má inak, niekde stačí kurz a skúšky, niekde musí byť plnohodnotné SŠ alebo dokonca VŠ vzdelanie.

luccija
4. dec 2023

Pozri už Ti odpovedali...ak si spravíš kurz a zamestnás sa ako pracovník a nie na živnosť tak Ťa zoberú..O pár dedín ďalej máme cukrársku výrobu a pracujú tam baby aj bez vzdelania, ale torty robili roky ako hobby.
Pomocný elektrikár ...ktovie čo robí, pokým niečo nedovrze a nepríde kontrola.Mozes napríklad robiť nechty, mihalnice, opatrovelku s kurzom, strihať psov... ..maderoterapiu...sú profesie, ktoré musíš ukončiť kurzom, živnostenskom skúškou, mať nad sebou tutora...do kaderníctva Tá zoberú ako pracovníka aj s kurzom, keď budes dobrá je iné byť zamestnaná a mať zivnost

aurelia2000
4. dec 2023

@luccija Pomocný elektrikár vysekava kanáliky do stien, naťahuje drôty, práce typu prines-podaj-odnes. Zapája ten vyučený a rozdiel vo výplate obrovský.

jasminkaj
4. dec 2023

@melanta Ďakujem krásne ❤

miamaria
4. dec 2023

Znama mala masersky akreditovany kurz, otvorila si salon, ale do roka zatvorila, jednoducho si nenasla klientelu v meste plus sa jej nedarilo dlho predat vybavenie atd.. prerobila na tom a ostala pracovat ako opatrovatelka v zariadeni nakoniec, treba si dobre rozmysliet vopred, co a ako a ako dalej v pripade neuspechu v akomkolvek podnikani. Zase napriklad kadernicka, manikerka, kozmeticka casto hladaju k sebe do salonu baby, co uz maju rozbehnute pod seba zamestnat alebo do prenajmu

jessx
24. jan 2024

@melanta ja s tebou tak celkom nesúhlasím. Čítam podobne diskusie lebo sa o tieto veci zaujímam a opakuje sa názor ako by niekto nešiel takej čo nemá školu alebo neviem akú prax za sebou.
Škola nie je záruka-zvlášť keď sa v tom čase o to človek nezaujima, napr u nás stredna škola na toto zameraná s prepáčením pajzel so stredovekými metódami a baby ktoré odtiaľ vyšli ako ,,kozmeticky kadernícky,, by som ja osobne ku ním nešla, možno pár z nich sa ujalo ale čo vidím až v neskoršom veku človek príde na to čo naozaj chce a vtedy sa aj o to zaujima, málokto ako 16-18 ročný, vtedy ich ani škola nebaví nie to veľmi myslieť na budúcnosť cest výnimkám
Oveľa viac oceňujem tých čo možno mali inú prácu ale prišli ku niečomu lebo mali o to skutočný záujem a začali sa tomu venovať. A ako to začína, venovať sa niečomu? No asi tak že si predstavím niečo kde by ma to ťahalo z viacerych dôvodov ( pravda aj finančných alebo celkovo na čo mám pocit že mám) a potom sa to začnem učiť, keď som na to nemala priestor v škole tak asi len kurz kde nadobudnem vedomosti a zručnosti naozajstne a nie doma vysukane z rukáva.

Takze neviem čo je na tom zle že slečna/pani sa rozhoduje medzi viacerými a pohráva sa s myšlienkami s čím začať. Alebo ako sa ku tomu mala dostať? Niektoré veci sú take že dá sa ako napr licenie- maľujem samu seba zistím že ma to baví, skúšam rôzne štýly pozerám videá inšpirácie skúšam na kamoskach..ale keby chcem robiť trebárs maderoterapiu tak čo len tak z ničoho nič ovládam pohyby a čo treba robiť? Či keď nemám na to školu smola? Idem asize na kurz lebo sa mi páči nápad okolo maderoterapie ( s predošlými poznatkami čo to je ako sa to robí z netu) a na kurze zistím či ma to baví, či mi to vôbec pôjde ..a zdokonaľujeme sa stále

Ja osobne keď idem kadernicke kozmeticke alebo hoci len na depiláciu pozerám si skôr stránku recenzie fotky atd a popravde vôbec neviem ktorá ma aké kurzy alebo školy, ma to možno vyvesené v salóne ale nezaujimam sa o to. Väčšinu robia mladé baby ktoré predtým robili niečo celkom iné a celkom za krátku dobu sa ujali, obdivujem

Tu všetky veľmi prežívajú teóriu čo ako je malo by byt a podobne a v reale už len ako zákazníčky robia inak 😃 80% ľudí by nezačali s podnikaním keby sa držali týchto reči už to dnes celkom chápem čo to znamená tie reči o odrádzani atd alebo keď ini nemajú na to boja sa a neviem čo
Keď sa chce tak sa da