Vysoká škola - zmysluplnosť

emryn2000
3. dec 2022

Ahojte, je len som sa tak zamýšľala a mám na vás otázku. Je to podľa vás fér že slovenské univerzity ponúkajú študijné programy, po ktorých vyštudovaní sa človek nevie zamestnať? Môj názor je taký, že to nieje fér, je to len nenažranosť slovenských univerzít. Študentom, ktorý vyjdú zo strednej školy dávajú falošnú nádej že sa zamestnajú v danom odbore. V skutočnosti skončia aj s titulom na úrade práce a nevedia čo ďalej. A potom sa čudujeme prečo mladý ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia.
Aký názor máte vy?

pribinak
3. dec 2022

@emryn2000 vdak chod študovať do zahraničia, nikto tá tu nedrží, máš otvorené hranice

Dnes majú študenti miznosti si vybrať z rôznych univerzít a odborov, majú cez rôzne programy možnosť štúdia v zahraničí, majú miznosti absolvovať stáž, ….

A ešte popracuj na svojej gramatike

lapalma
3. dec 2022

Aj v potravinách si môžeš kúpiť kvalitné aj nekvalitné jedlo...aj na VŠ si sama vyberáš odbor - rovnako kvalitný a uplatniteľný na trhu práce alebo nezmyselný a nepoužiteľný....JE TO LEN TVOJE ROZHODNUTIE, čo vyštuduješ... 🙂
A btw. .... život vo všeobecnosti nie je vždy fér 🙂

luccija
3. dec 2022

@emryn2000 ja si myslim, ze kto je sikovny najde si dobry job aj bez VS.Vela ludi vie len studovat a studovat, ale v realnom zivote, cieloch, praci su uplne bezradni.Ved nikto nikoho nenuti vybrat si ten odbor ludia casto spravia chybu a vinia za to druhych

lesana25
3. dec 2022

Veď nikto ťa na takých fakultách nenúti študovať.

viestta
3. dec 2022

@emryn2000 kym je dopyt po "lahkych" odboroch, dovtedy ich budu VS ponukat. Keby nemali studentov, tak ich zavru, lebo financovane su od poctu studentov. Keby kazdy student vyberal odbor podla toho ako sa uplatni, bolo by fajn. Ale vieme, ze dnes chce mat hlavne titul, je jedno z coho. Tak ide studovat to kde mu umoznia preliezt aj ked nebude chciet.

nikolka1986
3. dec 2022

@viestta "Tak ide studovat to kde mu umoznia preliezt aj ked nebude chciet." - to je kde? Pretože VŠ nie je pre úplných lajdákov bez záujmu, to žiješ v omyle.

nikolka1986
3. dec 2022

V minulosti bola psychológia veľmi nepopulárny odbor, dnes je populárny. Ktorý odbor je podľa teba zbytočný? Či mladým niekto s nožom pod krkom káže, čo majú ísť študovať? Každý má právo rozhodnúť sa sám za seba.

simsalabim
3. dec 2022

@emryn2000 a ty si myslis, ze univerzity v zahranici neponukaju rovnako neuzitocne studijne programy?

petamich
3. dec 2022

ved mas pravo vyberu, tak si vyber odbor, ktory ma najvyssiu pravdepodobnost, ze sa absolvent dobre uchyti na pracovnom trhu napr. taka FIT alebo MatFyz, my kedykolvek radi ponukneme pracu absolventom tychto skol, kedze vacsina z nich su fakt sikovni ludia 🙂 a uprimne mozes vystudovat akykolvek odbor, ked ma raz niekto po VS nerealne ocakavania na zamestnanie, napln prace, plat a mysli si, ze vysoka skola typu manazment na UK a titul mu dava automaticky garanciu manazerskych pozicii a 5000€ netto, tak potom sa necudujem, ze su urady prace plne absolventov, by si neverila, co som zazila na pohovoroch za exotov 😅

zuzana76
3. dec 2022

@emryn2000 to je obojstranny problem, univerzity chcu zarobit a ponukaju rozne studijne programy, s ktorymi je naozaj velmi tazke sa uplatnit, ale popravde je to na tom studentovi, ved ak sa neprihlasi, tak program neotvoria, je to o dopyte / dnes nikto nechce byt klampiar, zamocnik, instalater/ a potom su tu studenti a rodicia, ktorí chcu aj od ziaka, co ma stvorky uz na zakladnej skole, aby vystudoval VS a " nezivil sa rukami". Cize ak sa hlasim na VS, tak najskor rozmyslam, ci mi to studium pomoze zamestnat sa a ci ma praca bude naplnat.

zuzana76
3. dec 2022

@emryn2000 ak ti ponuknu drogu, vezmes si? nie ponuka je problem, ale dopyt. Treba premyslat, ako nalozim so svojim zivotom. Co vsetko zivot ponuka dobre, aj zle. Vyberam si to, ako chcem, aby moj zivot vyzeral.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkine_terapie
3. dec 2022

@emryn2000 To, ze niekto neieco ponuka neznamena, ze ty musis "kupit". A takto je to vo vsetkom, co niekto predava a niekto kupuje. Univerzita, ktora podla teba ( nemusi to byt objektivne) ponuka neuplatnitelny odbor nemoze vediet ci ty sa v nom naozaj neuplatnis doma alebo v zahranici. A pokojne mozes ten odbor vyuzit napriklad v podnikani ako sekundarnu sluzbu, ktoru budes ponukat klientovi. Vela sa tu hovori o tom, ze Vysoka skola zdravotnictva a socialnej prace, by mala byt zrusena, lebo tituly atd. Ale takto skolama paradoxne jednu z najlepsich zamestnanosti. Nie, nie je to pre lukrativne odbory, ale preto, ze napriklad absolventi socialnej prace pracuju vo väcsine v statnej sprave (PZ, UPSVaR, SP atd.), absolventi osetrovatelstva su zdravotne sestry, ktore musia mat VS, inak su z nich prakticke sestry, ktore v podstate nemaju kam rast kvalifikacne ani platovo. Atd. To, ze sa niekto nevie zamestnat s VS v odbore moze mat vela pricin (od schopnosti, vyberu odboru, vedomosti, osobnostnych predpokladov, aktivity....)

mpg
3. dec 2022

@emryn2000 VŠ nedávajú nijakú falošnú nádej o zamestnaní, študenti si sami vyberú školu a odbor, len niektorí idú na VŠ len preto, aby mali titul a vyhľadávajú ľahšie zvládnuteľné školy. A to či sa potom zamestná, to záleží od viacerých vecí ako už spomínali vyššie.

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sim_mi
3. dec 2022

Pisala som to uz aj do inej diskusie, ze je tu dalsia diskusia konciaca otazkou aky na to mate nazor + temou uplne od veci zamerania MK a od osoby, ktora realne kona nema preco poznat. Ci bezne mlade pubertiacky, studentky, riesia veci na stranke pre mamicky? Tak co admini, zvysujeme navstevnost webu?

viestta
3. dec 2022

@nikolka1986 nepochopila si, že to bola nadsadzka?

liljana
3. dec 2022

Vysoka skola ti poskytne dalsi rozhlad a dalsie vzdelanie. To ze sa niekto s VS nevie zamestnat a uzivit, nie je vina skoly, ale skor dotycneho, ze studoval skor pret titul a preto, aby este nemusel pracovat a koniec skoly na tom nic nezmenil.
Lahka skola dava perspektivu nenarocneho a menej plateneho zamestnania(statni uradnici), tazsia toho narocnejsieho a viac plateneho.

gertrudaosem
3. dec 2022

@viestta bohužiaľ, teda ako pre koho, dopyt bude vždy... Inak by nebolo toľko titulov 🤣

zuzinabila
3. dec 2022

@emryn2000 ano,je to tak zbytocne vela absolventov.ale kebyze nemam skolu ktoru mam,nemohla by som robit vysnívanú pracu ktoru robim