Vzdelanie potrebné k povolaniu - zubná sestra

21. sep 2020

Prosím vas aku školu potrebujem ak by som chcela robiť zubnú sestru. Ďakujem pekne

dankavass
21. sep 2020

Je jedno, o akú ambulanciu ide, sestra je sestra, podľa toho, kde si nájde prácu... Vyššie odborné vzdelanie na SZŠ v odbore praktická sestra (externe 2 roky, akurát študujem) alebo denné štúdium v odbore diplomovaná sestra, to sú vrchné (denné štúdium, 3 roky), prípadne bakalára na vysokej škole.

matqa411211
21. sep 2020

@dankavass sestra nie je sestra, prakticka sestra zo szs nema kompetencie ako sestra z výšky,takze nie som si ista ci prakticka sestra moze pracovat v ambulancii u zubara

dankavass
21. sep 2020

@matqa411211 môže, mám v blízkej rodine 🙂

mondolina
21. sep 2020

Mám len strednú zdravotnícku školu s maturitou a robila som v zubnej ambulancii

era777
21. sep 2020

@dankavass tak to si napisala dobru sprostost VOV je diplomova sestra a nie prakticka sestra🤣 PS ani nieje sestra podla zakona, kt.definuje kto je sestra a ake vzdelanie musi splnat, PS je premenovany Zdr.asistent a je otazka casu, kedy sa to premenuje naspat, pretoze uz je to v Bruseli ....diplomovana sestra = sestra ...a na vrchnu je potrebne VŠ vzdelanie 2.st. osetrovatelstvo ...tak si nemyl pojmy a dojmy a nezavadzaj aj inych, ked nemas paru o com pises ...Vyssie odborne vzdelanie diplomovana sestra = 1st.bc osetrovatelstvo urcite nie prakticka sestra to je len SZŠ nic viac, nic menej ...a co sa tyka toho kto co moze, je jedna vec ako sa co robi ,,na cierno,, a druha vec je v sulade zo zakonom, na zaklade ziskaneho vzdelania kto ma ake kompetencie ...

autor
22. sep 2020

@mondolina a odbor mas aky ? Asistent alebo zdr.sestra. ja mam szs ale odbor maserka . A uvazujem nad niecim takymto. Nakolko u nas hladaju sestricky

mondolina
22. sep 2020

Zdravotná sestra

gelifil
22. sep 2020

existuje odbor zubny asistent na niektorych zdravotnickych skolach strednych

dankavass
22. sep 2020

@era777
Tú vrchnú mi povedali v škole, keď som sa rozhodovala nad štúdiom praktickej a diplomovanej sestry.
Že sme na internete neznamená, že sa k sebe nemôžme správať slušne. Naozaj neviem, prečo ten výsmech... Nepísala by som to, ak by som v blízkej rodine nemala dva prípady. Dve moje sesternice majú skončenú praktickú sestru a zhodou okolností obe pracujú v zubnej ambulancii...

era777
22. sep 2020

@dankavass tak ti v skole povedali zle, prakticka sestra je uplne nieco ine ako diplomovana, ak si chcela byt sestra mala si studovat diplomovanu, alebo osetrovatelstvo ....vobec to nebolo myslene vysmechom, sorry ak to tak vyznelo len ma irituje preco praktickym sestram tvrdia, ze su plnohodnotne sestry, ked tou sa stavas len po vystudovani osetrovatelstva alebo DS .....mrzi ma, ze takto su studenti zavadzaní, preto sa aj zmenil nazov, aby na szs prilakali viac studentov, lebo si myslia, ze budu normalne sestry...asistentov im chcel malo kto studovat, je len otazka casu kedy sa nazov opat zmeni, pretoze je v rozpore, uz aj EU nakazala SR vyjadrit sa preco to takto je, dokonca aj minister zdravotnictva to chce zmenit naspat..ak by si sla napr.do zahranicia nikde ti vzdelanie neuznaju ako sestra lebo ps v zahranici, je s min.vzdelanim Mgr. Ak mas otazky napis mi spravu 😁

era777
22. sep 2020

Po skonceni Praktickej sestry nadobudas - stredoskolske odborne vzdelanie , diplomovana sestra = vyssie odborne vzdelanie, osetrovatelstvo = vysokoskolske vzdelanie ...

era777
22. sep 2020

Vrchna sestra zo zakona na funkciu musi mat ukoncene vzdelanie 2 st.(mgr) ani DS nemoze byt vrchna .... DS= sestra s 1.st.VS

lucik1990
27. nov 2020

@dankavass no ale by nemali, pokiaľ tam nema lekar zamesnnu ešte bud všeobecnu sestru ( do 2004 tusim) alebo zubného asistenta. Zdravotnicky asistent =praktická sestra nespĺňa minimálne personálne zabezpečenie ambulancie.

denka259
27. nov 2020

Ahoj, ja som študovala vedný medicinsky odbor a dodatočne som si urobila kurz v Londýne ukončený diplomom.

stanulienkat
27. nov 2020

@lucik1990 čudovala by si sa, čo všetko praktické sestry robia. Aj na oddeleniach pichajú injekcie, podávajú infúzie, robia úplne všetko ako ostatné zdravotné sestry,pretože nie je personál.

majka1706
7. feb 2022

@mondolina ahoj prosim ta mozem sa ta nieco spyatat ....do ss ? 🙏