Alegia verzus intolerancia na kravskú bielkovinu

23. nov 2022

Je medzi týmto rozdiel? Viem, že je rozdiel alergia na KB a intolerancia na laktózu. O laktózu sa mi nejedná, na tú intoleranciu nemáme. Ide vyslovene o kravsku bielkovinu, len . ma zmiatlo to spojenie intolerancia a kravska bielkovina, tak mi to napísal na gastre do papierov. Vždy sa všade uvádza len alergia na KB, intolerancia je spájana len s laktózou. Neviem teda či sa dr. pomýlil alebo čo tým vlastne myslel. Všimla som si to až doma keď som čítala papiere, takže u neho sa informujem až za pár týždňov na ďalšej návšteve. Dovtedy prosím ak sa v tom niekto vyznate lepšie, ozrejmite mi to.

lenka_777
23. nov 2022

Pri ABKM spôsobuje alergickú reakciu mliečna bielkovina . Laktózová intolerancia je neznášanlivosť mliečneho cukru.

autor
23. nov 2022

@lenka_777 to nie je odpoveď na moju otázku, presne toto som napísala, že tomuto rozmumiem. Viem, ze ABKM a intolerancia laktózy je rozdiel aj v čom.

lenka_777
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkine_terapie
23. nov 2022

Autorka: Teoreticky by mohla byt intolerancia na KB (v zmysle špecifických protilátok), ale bežne sa to myslím nerobí. Rozdiel medzi alergiou a intoleranciou je v tom, že pri alergii je nástup príznakov rýchlejší a pri intolerancii môžu byť prejavy aj o tri dni. Pri alergii bývajú prejavy skôr nádcha, zahlienenie, ekzémové prejavy a podobne a pri intolerancii skôr črevné. Ale nie je to 100% pravidlo. Záleží, aké vyšetrenie vám robili, ale skús zavolať dr. či ide o alergiu alebo intoleranciu KB.

sojorez
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sojorez
23. nov 2022

Mne to alergo vysvetlovala tak, ze pri intolerancii nenastupia priznaky hned, ale trva to aj par dni, reaguje vacsinou traviaci trakt, zavisi aj od toho, kolko toho zjes. Pri alergii su priznaky hned, deti mi reaguju vysevom, opuchom pery, oka...

macka909
23. nov 2022

Neviem či vám poradím ale ja mám presne túto intoleranciu na bielkovinu kravského mlieka. Medzi alergiou a intoleranciou je hlavný rozdiel to že intolerancia nie je taká nebezpečná , telo len netoleruje mliečnu bielkovinu takže príznaky sú hnačka,nafukovanie a podobne. Sú dni kedy to je lepšie a dni kedy to znášam horšie. Napríklad maslo a podobné veci mi nevadia ale napríklad 33%smotana už áno. Pri alergii sú príznaky závažnejšie od ekzému cez dýchacie problémy až po anafylakticky šok čiže odpoveď organizmu na alergén je cez imunitný systém . Snáď som aspoň trocha pomohla

kvevka
23. nov 2022

este doplním, že aj pri intolerancii na bkm treba mlieko vynechať z dovodov ako su vyssie uvedene aj ked prejavy nemusia byť take silné z dovodu,že je v tele sa tým vytvára chronický zápal v tráviacom trakte....

laurar1
23. nov 2022

Intolerancia je sposobena tym, ze telo nevie KB spracovat. Teda prebieha traviacim traktom nestravena a moze sposobovat nafukovanie, hnacky a podobne. Priznaky nastupuju neskor, az ked sa KB presunie dalej do traviaceho traktu. Pri alergii si telo vytvara specificke protilatky pri styku s KB s teda priznaky nastupuju ovela skor a su to alergicke prejavy ako vysyp, opuch a podobne.

autor
23. nov 2022

@sojorez@laurar1@katkine_terapie jedná sa o syna, nie o mňa, som to tak zmätočne napísala. S tými príznakmi je to také všelijaké, on sa pokadi tak do 10min po mlieku, dlhodobo má hnačku a vyhadzuje sa mu aj ekzém. Takže z každého má niečo. Ziadny vysev ani opuch hneď po mlieku nemáva, aj keď ho pije dosť keďže je ešte na umelom mlieku, denne vypije tak 0,5l. No podla toho čo ste tu popisali mi to skôr na tú intoleranciu pripada. Nabudúce sa informujem u lekara ako to teda je v synovom pripade. Dakujem vám 🙂

autor
23. nov 2022

@macka909 toto ma zaujíma, že či musí byť aj v prípade len intolerancie na KB dodržiavaná taká prísna bezmliecna diéta. Lebo syn jednoznačne zle reaguje keď vypije fľašu mlieka, hneď sa pokadí ale keď zje niečo kde je len malé množstvo mlieka napr. chlieb s maslom tam nereaguje nijako.
Čiže ty to striktne nedodržiavas?

katkine_terapie
23. nov 2022

Autorka: Ak je to 10 minut po mlieku, tak ja by som to tipla skor na tu alergiu (vzhladom na cas reakcie, navyse aj pri alergii mozu byt traviace tazkosti). To. ze po masle mu nic nie je moze byt sposobene mnozstvom, ze telo nereaguje tak prudko. Pri alergii aj intolerancii na KB by som (a ja aj dodrzujem) prisnu bezmliecnu stravu. V pripade dietata speci mliecko.

macka909
24. nov 2022

Áno toto poznám od seba tiež sa hneď po💩 keď vypijem mlieko 😆 nie tak striktne to nedodržiavam lebo mlieko je teraz už ozaj všade ale snažím sa aspoň smotanu, samotné mlieko a jogurty obmedziť ako sa dá 🙂 dôležité je aj to koľko má syn rokov , môj má teraz rok a tiež doteraz reagoval na mlieko aj keď som ho napríklad ja vypila lebo je stále kojený ale zdá sa mi že čím viac mu dospieva tráviaca sústava tým je to lepšie. Ak môžem poradiť tak skúste dávať kozie mlieko alebo výrobky z neho to mi odporučili aj na gastre pretože kozie mlieko neobsahuje také alergény ako kravské a navyše je aj zdravšie😊