Alergia na kravské mlieko a slepačie vajcia

misicka_k
8. jan 2024

Ahojte,

Dnes mi na alergologii povedala sestrička ze malému 2 roky vyšli vyššie hodnoty a teda alergia na kravské mlieko a slepačie vajíčka. Vraj niesu hodnoty veľmi vysoké ale su preto by bolo fajn si to odsledovať. Prosím vás žienky čo s týmto máte skúsenosti ako začať? úplne eliminovať všetko kde sa vajíčka a mlieko nachádza (mám pocit že vo všetkom) 🤔. Budem vďačná aj za akékoľvek rady čím najlepšie napr mlieko nahradiť. Malý je veľký mlieckar 🤔.
Ďakujem

nesana
9. jan 2024

A je to alergia alebo intolerancia. Môj syn keď mal okolo 1.5 roka tak vracal po vajíčkach, takže sme ich na 3 mesiace vynechali z jedálnička a potom už bolo dobre. To isté sa stalo s mliekom keď mal 2 roky, začal mávať hnačky a doktor povedal že máme skúsiť bezlaktózové mlieko na pár mesiacov a pomohlo to. Proste sme si iba dali prestávku, teraz jedáva vajíčka a cereálie s normálnym mliekom a nič mu nie je. Na tvojom mieste by som vymenila mlieko za bezlaktózové a čo sa týka vajíčok ta by som nedávala vajíčko na tvrdo, praženicu a tak. Ale myslím že keď jvajce len niečo obsahuje ako koláč tak by som to asi neriešila - ale to záleží či má nejaké reakcie.

misicka_k
autor
9. jan 2024

@nesana bolo mi povedané že je to alergia nie intolerancia. A bojujeme už pár mesiacov s neustálymi flakmi po tele niekedy ich je viac niekedy menej a s atopickým ekzémom. Takže reakcia tam asi bude no vždy som to prisudzovala niečomu inému ale nie mlieku či vajciam. Tie vajcia mi tiež bolo poradene že v koláči či vo vare ako takej by to nemalo robiť problémy skôr tie prazenice kde je to také vajíčko napriamo vo vacsom množstve. Hlavne má však zaujíma to mlieko aké napr rastlinné by boli fajn že s tým má niekto skúsenosť že sú aj chuťovo dobré. Prípadne aký typ jogurtov či iné mliečne produkty 🙂

nesana
12. jan 2024

@misicka_k Aha to tak to je alergia takže s tým skúsenosť nemám. My sme kupovali len to bezlaktózové mlieko a to chutilo teda dobre. Inak možno by som skúsila sójové a tiež sojové jogurty. ja som ich pár krát jedla a boli výborné.

pluss
14. jan 2024

rastlinné náhrady - madľové, sójové, kokosové, lieskovcové, atď....a keďže aj vajcia....tak najlepšie sa orientovať na vegánsku stravu

dankabetka
14. jan 2024

@misicka_k ahoj, my sme sice alergiu na vajicko nemali, ale mam znamu co maju alergiu na vajicko a kupuju prepelicie... Popravde prepelicie kupujem aj ja uz davnejsie....ale z vlastnej iniciativy, nie pre alergiu.
Zato sme mali intoleranciu na mliecnu bielkovinu
Nahradili sme : mlieko- mandlovym alpro, male mliecka tie " Brejky" maju tiez od alpro ( vanilkove, coko a aj banan) , maslo - rastlinne( my sme mali Floru, neskor nejake vegan maslo- je tiez v kocke ), smotanu na varenie najdes rastlinnu( ryzova -je trvanliva, tam hladaj ) a dokonca aj rastlinnu slahacku sme pouzivali ( v spreji) chut ani nebola poznat, ze je ina...
Ja som na zaciatku citala zlozenie keksov a davala vyslovene len take susienky kde mlieko nebolo ( najdes medzi zdravou stravou ) , jogurty su ryzove, ovsene, sojove ale to mojim nechutilo... Jedine co tolerovali bolo zas od alpro take hranate pudingy, ale mne napriklad chutil aj jogurt od alpro- tusim to bolo mango a cucoriedka.
Na zaciatku sme skusali co ma aku chut a samozrejme je to poznat...ale zvykli sme si, samozrejme pohar mlieka si deti uz nedali, lebo toto mlieko im nechutilo, ale do varenia a pecenia som davala to mandlove. Syr sme uplne vynechali...skusali sme na zaciatku ale chutil zvlastne tak sme ho uplne zrusili, tak isto aj bryndzu...
Dietu sme drzali pristnu, vlastne cela rodina..nevarila som zvlast len synovi...po polroku bolo vidno zlepsenie a postupne sme zacali pridavat naspat, najprv spominany syr...lebo ten mu chybal, ale len malicko( kusicek na chut ) ...potom sem tam jogurt ( rozumej 1 za tyzden a aj to kupujem bezlakozovy- viem, ze laktozova intolerancia je nieco ine ako bielkovina, ale aj tak som zvolila ten bezlaktozovy), mlieko im len tak volne pit nedavam uz ( ani kakavko ako kedysi) , ale kupujeme tiez bezlaktozove domov a vlastne presli sme na bezlaktozove vyrobky a naspat sa neplanujem vratit k obycajnym a synov stav je vyborny,ale zas davam pozor aby nemal toho od mlieka za den vela, (vzdy len jednu mliecnu vec- neratam maslo na pecive) ja dufam,ze sme to podchytili rychlo a vyrastol z toh a creva sa mu snad zregenerovali. Drzim palec, dnes sa uz naozaj da najst alternativa😉

misicka_k
autor
14. jan 2024

@dankabetka ďakujem za odpoveď 🙂 veeeľmi mi pomôže aj pri výbere 🙂