Alergia na mlieko a lepok

majka137
1. jún 2022

Dobrý deň mamičky, dnes dcére potvrdili alergiu na mlieko a lepok. Chcem sa Vás opýtať ohľadom tej bezlepkové múky ci je to na predpis alebo ako to je lebo nám lekárka povedala ze ju máme normálne kupovať proste predpísala diétu a nič viac a po druhé ci vám niečo prepláca poisťovňa a ako si to mam uplatniť, máme union.? A ešte jedna otázka čím nahrádzaťe mlieko a mliečne výrobky? Som z toho úplne mimo neviem co a ako Ďakujem za informácie

vitriolka
1. jún 2022

vy si nic nedavate preplacat poistovnou, bezlepkove potraviny predpisuje napr. aj pediater na zaklade limitov pre tu-ktoru potravinu (muky, chleby, cestoviny atd) a pre dany vek. s poistovnou tonic spolocne nema. ak chcete, napiste mi ss 🙂

majka137
autor
1. jún 2022

@vitriolka ďakujem za odpoveď, tak to vydite nikto vám nič nepovie jednoducho mi len povedala aby sme držali bezlepkovú diétu nakúpili múku a začali piecť domáci chleba o tom ze mi to môže predpísať nepadlo pol slova ešte raz ďakujem

kacena4
1. jún 2022

zalezi od toho ktory dr vam stanovil alergiu a na co presne je a je potrebne aby to bol gastoenterolog

makova333
1. jún 2022

@majka137 pri alergii nema narok na mic bezplatne. Pri celiakii ano.

alureb
1. jún 2022

Je to presne tak. Pri alergii nieje nárok na potraviny. To je jediné možné pri celiakii. Žiaľ, všetko len kupovať na vlastné náklady 😔

majka137
autor
1. jún 2022

@alureb
@makova333
@kacena4 dievčatá ďakujem za odpoveď tak zatiaľ nám tie alergie vyšli v krvy u alergológa Dr povedala ze teraz za pol roka vyskúšame podržať bezlepkovú diétu a úplne vylucime mlieko a mliečne výrobky potom opäť prejdeme na klasickú múku a mlieko a ak by opäť boli ťažkosti tak budeme pokračovať ďalej s diétou ale už asi aj stým ze nás pošle aj na gastro ak nie tak sa s ňou budem pýtať sama 🤷‍♀️alebo sa mám pýtať už teraz? Neviem co robiť nechcem ju trápiť

makova333
2. jún 2022

@majka137 ak vam alergia vysla z krvi, nechala by som dietu rok, polrok je malo. Ake ma tazkosti? Co sa tyka gastra pri alergii je to zbytocne, ale zalezi ake ma tazkosti a ci vylucenim potravin na ktore vysla alergia ustupia. Ak ano, gastro je zbytocne, ak nie pytala by som sa na gastro skor. Ale to za predpokladu, ze su tazkosti traviace. Kazdopadne vysetrenie na gastro ti nepomoze na preplacanie dietnych potravin, ak tam nie je celiakia.

kacena4
2. jún 2022

@majka137 ak je to alergo skus na 1/2 roka vysadit moze sa upravit stav. aj dvere tak bola 2r na BKM alergii a dnes je podstatne lepsie uz znesie skolske stravovanie tiez ma na muku alergiu

kacena4
2. jún 2022

inak mlieko najradzam ryzovym, mandlovym ale nenutim ju pit ho je hnusne nechuti jej viac ho davam do omacok polievok palacinky kolac... jogurty su chutne kokosove, alebo riso vegan je super, tiez smotany vegan muku som nahradila inou. sú. rozne treba si vybrat ryzova...

majka137
autor
4. jún 2022

@makova333 oma sa len strašne vysypava a svrbí ju to aj dnes napríklad vôbec som netušila o tom ze aj buding sa dá kúpiť bezlepkovi mala sa mi vyhodila a ze reaguje aj na jahody a potom sa ma neter pýta ze ci som puding varila bezlepkovi a ja ze to aj toto sa kupuje bezlepkové? A ona ze áno ani ona to netušila len minule si všimla v tescu ze existujú také pudingy takže asi tak j jeden puding a zas komplet celá vysypana

majka137
autor
5. jún 2022

@kacena4 ďakujem za odpoveď my kupujeme sójové mlieko ochutené to je fajn aj mne chuti a len sa opýtam ešte a chlieb jej kupujete alebo pečiete domáci? popravde ja som skúšala upiecť ale veľmi mi to nešlo tak rozmýšľam nad kúpou domácej pekarnicky ale neviem ci je to dobrá investícia

makova333
5. jún 2022

@majka137 pekarnicku nepotrebujes, su to vyhodene peniaze. Super muky su Liana z nich robim vlastne vsetko (najdes aj na bagety, chlieb...) a dobre sa s nimi pracuje. Muky kupis v Tescu, Kauflande. A ano, treba pozerat aj na stopy lepku, takze kupovat veci s oznacenim preskrtnuteho klasu.

kacena4
5. jún 2022

@majka137 áno peciem v pekarnicke je to ciste pecenie

alureb
5. jún 2022

Ja pekarnicku takmer nevyužívam.. stoji ako ďalšia vec v kuchynskej linke. Stopy lepku sú minimum. Neriešime v rodine. Mame so sestrou obe celiakiu a výsledky mame stále výborne a ja som pritom veľmi citlivá na lepok.

klejkaez
4. jan 2023

@majka137 ahoj prosím ta, caka nas to iste. Chcem sa informovať, malá sa vysypala vyrážkami alebo i ekzemy ? Náš sa brutalne vyžaduje ekzemy same velke az do krvi škriabe, hystéria plače odkedy ma nasadene pred vyšetrením laktozu a lepok... Hrôza.
Vam hned z krvi vysli vysledky ?
Ake mala malinka priznaky celkovo?
Ďakujem moc za pomoc

majka137
autor
7. jan 2023

@klejkaez ahoj , prepáč že reagujem tak neskoro ale až teraz som sa dostala tuná na MK ,moja malá mala len strašnú zihlavku,zihlavku sa nám skoro stratila už sa vysype len sem tam hlavne okolo uší na tvári ale pre zmenu začala strašne chorlaviet týždeň zdravá a dva až tri týždne chorá proste vkuse na liekoch a žiaľ aj sprejoch inhalatoroch.Z krvy sme mali výsledky asi po dvoch týždňoch ale to bolo len u alergologa teraz v decembri som z ňou išla aj na gastroenterológiu kedze keď je to len od alergologa vám tie potraviny nikto nepreplatí a ako aj sama viete tie potraviny sú strašne drahé.a ešte k tým príznakom tiež ju bolí po jedení brucho a preženie ju . Vy idete na gastroenterológiu?

klejkaez
8. jan 2023

@majka137 ano my ideme priamo na gastroenterológiu o par dni, nakolko on ma jak hrošiu kozu ekzemovu a vyrážky od narodenia. Ako sme vysadili na skusku lepok aj laktozu úplne čistý krasna pokozka. A jeduje sa hysaky ma zrazu ako sme nanovo nasadili uz 3 mesiac pred vyšetrením tieto dve zložky. Ach jaj katastrofálne.
A určite ho aj brusko boli ale on nevie rozprávať, este ani chodit zacal aj zaostávať ..nepribera vobec a zje toho velmi vela

majka137
autor
9. jan 2023

@klejkaez ak vám môžem poradiť pred vyšetrením nie je dobré aby malí držal diétu lebo vám potom neukážu krvné testy prípadnú alergiu tiež by ste mali vysadiť lieky od alergie aspoň na týždeň pred vyšetrením hovorím vám to lebo sa na to neupozornuje rodičov a malo by sa veď my sme všetci nestudovali na zdravotnej škole a áno aj našej malej nechutí ten bezlepkovy chlieb a ani alpro výrobky ale naša je väčšia čiže už chápe že bežné potraviny jej nerobia dobre v tomto to máme ľahšie

klejkaez
9. jan 2023

@majka137 ano ano uz ma tri mesiace nasadeny lepok aj laktózu. Akurát berie fenistil kvapky dlhe mesiace a vyšetrenie mame uz tento týždeň.to je úžasné, ze nas neupozornili akože! 🙄🤦🏼‍♀️
Som veľmi zvedavá čo zistia.