Crohnova choroba u 9-ročnej

52752
30. jún 2021

Má tu niekto skúsenost s Crohnovou chorobou? 9 ročná dcéra ju asi ma, ale nie je to potvrdené. Vysledky tomu nasvedčujú. Čakajú nás dalsie vyšetrenia, ale až o pár mesiacov. Viete mi poradiť čoho sa máme vyvarovať, ako uľahčiť od bolesti brucha? Dakujem

ivka27101
30. jún 2021

Pri tejto chorobe je dobra takzvaná bezzvyskova dieta, na internete nájdete veľa článkov o tom. Ale platí tu ze je to u každého individuálne, každý pacient si musí prísť sám na to, čo mu vadí respr z čoho má bolesti.

elenka74
30. jún 2021

Synovi vadí zelenina, napr. paradajky, papriky, ovociu sa tiež skôr vyhýba, keď bol v nemocnici, dávali mu varené jablko. Samozrejme neje smotanové jedlá, mastné jedlá a varím na bravčové masti, lebo olej mu tiež veľmi škodí, aj olivový. Odporúča sa jesť biele pečivo, nie celozrnné.

gaaaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
svecova
30. jún 2021

@52752 Ja som mala podozrenie na crohnovu chorobu po ťažkom zápale tenkého čreva, pol roka len všetko na vode a pare. Veľmi mi pomohla pentasa (Mesalazín) prášok do vody. Skúste sa na to opýtať, viem, že vtedy bol problém ho zohnať..

52752
autor
30. jún 2021

@svecova pediatrická jej od bolesti nechce nič dať, neviem či na to nie o je, že najskôr sa musí presne stanoviť diagnóza a potom liečba. Súhlasím, ale chcem jej ulavit. Špeciálna tiež nič.hladam aj iné alternatívy ako lieky. S doktormi v dnešnej dobe nemám dobré skusenosti. Dakujem

svecova
30. jún 2021

@52752 Mám dvoch známych, jedno dieťa a jeden dospelý s touto chorobou. Ani jednému to nikto nepredpisal. Ja mam šťastie, že mi to moja gastroenterologicka zohnala v inej nemocnici a potom objednala. Neviem aký je s tým problém, či drahé... Ale fakt veľmi pomohlo. Však uvidíte. Držím palce. Ja bojujem s bolesťami brucha a hnačkami celý život.

kiki68
30. jún 2021

Pockajte na dg. Potom je to kombi bezzvyskova dieta, minimum stresu, ked je zle tak sa ide na lieky. Ale da sa s tym kvalitne fungovat. Ide hlavne o to neposkodit to crevo.

52752
autor
30. jún 2021

@svecova ach, bozemoj, to je mi ľúto...

52752
autor
30. jún 2021

@kiki68 práveže nechcem čakať do novembra na ďalšie vysetrenie

52752
autor
30. jún 2021

@elenka74 to až takto? Dúfala som, že zelenina a ovocie nič nepokazí. To mam s ňou začať úplne odznova ako s príkrmami pri babatku?

elenka74
30. jún 2021

@52752 Je veľa ľudí s touto diagnózou, ktorí jedia úplne všetko, ešte aj štipľavé jedlá, a nič im nie je. Všetko záleží od stupňa ochorenia, záleží, akú liečbu lekár zvolí a ako ti liečba zaberie

hanah3007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
76california
6. okt 2023

@52752 ako ste to zvládli s dcérkou? akú diagnozu jej stanovili ? môžem poprosiť o info? dakujem

evitaa777
17. okt 2023

@76california áno, aj mňa by to zaujímalo. Tiež mám 11 ročného synčeka a zatiaľ to vyzerá na Crohnovu chorobu. Na rezonanciu ide až o mesiac.

52752
autor
22. nov 2023

@76california dobrý deň, boli sme 3x po týždni v nemocnici (TO a NR), spravili jej všetky vyšetrenia, aj gastro, aj kolonoskopiu. Uzatvorili jej to na crohna, nasadili prednison na 10 týždňov, vitamíny, teraz má Imuran, za 2 mesiace pribrala 10 kg, bolesti ustúpili, má sa fajn, všetky negatíva sú preč, je úplne ako jej rovesníčky - veselá, bláznivá. Zatiaľ neje surovú zeleninu a ovocie ( iba jablká bez šupky a banán) strukoviny, šalátovú zeleninu, čo obsahuje zrniecka, mastné jedla