Intolerancia na lepok

ella133
24. mar 2023

Ahojte, som tu nová, nedávno som pribudla k tým, ktorej zistili intoleranciu na lepok. A zistila som, že sú rozne druhy a že je rozdiel medzi celiakiou, intoleranciou a alergiou na lepok. Čakajú ma v apríli krvné testy, každopádne mi výsledky ukázali intoleranciu na lepok. S lekárom sa budem rozprávať až v apríli, takže ak by sa tu našla nejaká ochotná duša mi to vysvetliť, poradiť, budem veľmi vďačná, zaujíma ma, či sa dá prejsť z intolerancie k celiakii. Sestra má niečo podobné, avšak ona sa vždy celá vyhádže v oblasti klbov, ja mám iba plynatosť, bolesti brucha, aj to nie vždy, skôr som si myslela, že ma čaká intolerancia na laktózu. Snažila som sa posledné obdobie stravovať ako histamín, tak mi odporučil lekár, no výsledky vyšli iba na intoleranciu na lepok. Ďakujem za všetky užitočné odpovede 🙂

majamat
13. apr 2023

@ella133 drzim palce, aby si sa rychlo zabehla. este ti napisem jednu dolezitu vec. na zaciatku a aj neskor sa ti moze stat, ze urobis dietnu chybu - nevedomost, nepozornost. su ludia, co aj umyselne, aj ked u teba to nepredpokladam. to su vacsinou bezpriznakovi celiatici. no netrap sa tym halvne, stava sa to, lebo nei vzdy dokazeme byt takto v strehu.

a ten clovek ma zaujimave videa. tu je https://www.youtube.com/@rozumvtroube

tu hovori, ako sa dostal k tej svojej diete a ako sa stravuje., je to clekom zaujimave, lebo priznava, ze obcas zhresi. niektori poradcovia sa pasuju do stvu nadludi, ze nikdy nerobia chyby v jedeni a ani ich netoleruju u inych. toto priznanie z neho robi cloveka

https://www.youtube.com/watch?v=9u56Xs4WyiA

a tu viac popisuje tu svoju dietu, no je fakt vlmei narocna a asi by ju vacsina ludi nezvladla

https://www.youtube.com/watch?v=1zbF08VniL4

no kludne popozeraj aj ine videa.
neviem ci tam bude mat nieco aj o dalsich zaujimavych dietach, alebo sa sustred len na zdrave stravovanie podla jeho rad. mne osobne sa zdaju naozaj dobre.

existuje protizapalova dieta,a le neviem ci ju tam niekde popisuje, este som jeho videa vsetky nepresla. ta je tiez dobra, koli tomu ze znizuje zapalovu pohotovost tkaniv. toto je dobre pre ludi, ktori zapalovo na vsetko reguju - napr aj pri forme akne, kde byvau pupaky vlemi zapalene, tvoria sa vela, casto, tazko sa s nimi bojuje, rpi boelstiach klbov, aj tazkostiach s travenim a pod, lebo niekedy su fakt tazkosti sposobene len tym, ze organizmus reaguje neprimerane.

tiez sa mi zda fajn fodmap dieta. tiez neviem ci tam nieco o tom ma, ale je mozno viac ludi, co maju problem s fodmap sacharidmi. vhodne pre ludi, ktori boli aj vysetrovani, napr maju aj SIBO, ci nieco podobne, maju opakovane traviacw tazkosti a nevedia poriadne z coho. tato dieta je asi tiez dost narocna pri nasich stravovacich navykoch.

ella133
autor
14. apr 2023

@majamat Ahoj. Presne o tej diétnej chyba som pozerala včera také video na youtube. Bolo to o celiakii a o ľuďoch, ktorí nemajú príznaky a tí na to zväčša kašlú. Úprimne, ja mám skôr strach, viem proste, že úmyselne si to nedám, mávam neskôr o pár dní krče, brucho ako pred pôrodom a je to veeeľmi nepríjemné. Držím bezlepkovú diétu, pozerala som si aj to fodmap, čo to vlastne je, musím si asi nájsť nejakú dietologičku, aby ma trošku nakopla, aj nejakého alergológa asi. Tie videá si pozriem počas víkendu, chcem si o tom naštudovať viac. Každopádne chcem urobiť všetko preto, aby sa môj stav zlepšil, prísť na to ako posilniť svoju imunitu 😅

majamat
14. apr 2023

@ella133 ok. no hlavna bude pre teba bezlepkova dieta. tie ostatne su skor taka moznost, ak budes mat pocit, ze to potrebujes.

ti, co nemaju priznaky, niektori veru casto porusuju dietu. no neuvedomuju si, ze celiakia nie je ochorenie, pri ktorom by bol hlavny problem priznaky. ako ano, aj to je neprijemna cast tohoto ochorneia,a le ludi,c o ich nemaju sa to netyka. no najvacsi problem je, ze telo trpi. ked crevo nefunguje spravne, telo nema dost zivin, je zapalvene "toxinmi", lebo crevo ma vysoku priepustnost a prepusti do organizmu aj to, co by zadrzalo, keby bolo ok.
nedostatok roznych makro a mikronutrientov sposobuje dalsie tazkosti. u nas sa uz moc nevidi taky gten typicky klinicky obraz celiakie, lebo mame v strave mnoho moznosti a niekedy aj intuitivne redukujeme, co nam nerobi dobre, priapdne niekto necaka na vysetrenia dlho ( tym ymslim roky ) a tak sa to do takeho stadia vacsinou nedostane, no celiakia moze navodit velmi zavazny stav, podobny prakticky tym podvyzivenym detom s velkymi bruskami. a teda aj sposobi tazku podvyzivu a aj dehdrtaciu pri hnackach.
mame nastastie jendu yvyhodu, ze crevo na lepok najhorsie reaguje v casti prveho kontatku, to je v duodene, hned za zaludkom. no je pomerne dlhe, a v ostatnych castiahc nemusi byt tak velmi poskodene. vdaka comu clovek aj s takto zavaznym ochorenim moze fungovat bez ohrozenia zvota. aj ked je to ciastocne aj nevyhoda, elbo prave preto sa niekedy diagnostika natiahne na dlhe obdobie, lebo dr nepredpokladaji, ze sa jedna o celiakiu.
inak mi napadlo, poznam pripady, kedy na gastre vobec nevezme vzorku an celiakiu pri traviacich tazkostiach, akoze v dnesnej dobe? ked je mnoho celiatikov a vieme ako celiakai nenapadne moze prebiehat.

no mam kolegynu, ktora ako deta zle rastla, amla aj nejake ine tazkosti. v puberte sa citila lepsie. toto je obdobie velmi rychlenho vyvoja a aj teda telo sa zrejme dokaze rychlejsie regenerovat, preto sa neiktorym polepsi.
potom sa vydala, narodili sa jej synovia a zacal sa jej boj s chudokrvnostou, neustalm uzivanim zeleza. dostavala sa casto aj napriek liecbe do zavaznej anemie nereagujucej na zelezo, dokonca jej to podavali aj injekcne a chodila na transfucie. hematologicke to nedalo. uz predtym chodila na gastro,a le tam nic. inak vzdy bola baculka, co ju poznam.
potom dostala nejaky zapal priedusiek a bola asi skoro rok na PN. jje stav sa tak zhorsil, ze schudla skoro 40kg. zoslabla, bola bleda,a az sinava, nevladala prejst 10m, unikala jej stolica. muz ju nosil na wc. diagnozu celiakie jej zistili fakt v hodine dvanastej, enviem ci by prezila dalsi mesiac. zrejme uz trpela naozaj tazkou podvyzivou. jej teta udajne zomrela na prederavenie creva. takze tiez mala mozno celiakiu. kolegyne ju boli pozriet a bolo im do revu, ked ju videli, lusia po dedine si suskali, ze ma rakovinu. a ono sa z toho vyklula celiakia. mnohi toto ochorenie zlahcuju, preot uvadzam ako rpiklad kolegynu, ze na celiakiu sa da aj zomriet, hoci ona to nastasite ustala.
po nasadeni diety sa jej tak rapidne zlesoval stav, ze do mesiaca bola schpna ist do roboty. kady mesiac pribrala 5kg. a ako sama hovori, tak dobre ako teraz, sa nikdy v zivote necitila. teda ma uz aj nejake tazksoti suvisiace s vekom a s maskrtnostou - jedlo jej chuti a je opat baculka.

majamat
14. apr 2023

a ozajm pri celiakii - neliecenej je vysoke riziko vzniku dalsich automunnch ochoreni - moja dcera ma aj poruchu funkcie stitnej zlazy. co je este jedna z tych najlahsich. tiez je casta kombinacia s cukrovkou. co uz je dost narocne, lebo bezlepkova strava je vysoko sacharodova - tie bezlepkove nahrady. priprdzene bezlepkova strava je taka,a ku si ju urbis. to su tie prirodzene potraviny.
a tiez ej vyssie riziko vzniku onkologickych ochoreni.

cize fakt nechapem celiatikov, co dietu porusuju umyselne.

nahodne sa to stat moze. moja dcera v skolke omylom 2x dostala normalny chlieb,a le zbadali sa, cize zjedla malo, no udajne po dietnej chybe sa crevo dava dokopy 2t.
tiez im fotograf daval lentilky. nikomu absolutne nenpadlo, ci cih moze. ona bola malinka, nevedela si to uvazit. dospeli jej dovolili, tak si myslela, ze moze. nastastie ais booli ok.
jedno obdobie jedavala puding s tou slahackou an vrchu. nie vsetky su ok. v Lidli mali vanilkove ok, ale cokoladove uz nie a ja som pozabudla, ze tie nemoze.
tiez lentilky su samostatna kategoria. najskor obsahovali lepok. potom zmenili vyrobu a zacali ich robit bezlepkove. to uz sa oznamovalo, ze su uz bezlepkove. no opacne nikto neoznami, ze uz opat obsahuju muku. mali sme potraviny, ktore sme pravidelne kupovali a jednoducho som ich nekontrolovala pri akzdom jednom nakupe. pri zmene vyrobcu do nich opat zaradili psenicnu muku. rok som o tom nevedela. skoro ma porazilo. nastastie ich dcera moc nejedavala, no stalo sa, ze ich jedla mozno 1-2x.

takto veci by mohli aj riadne oznamit, ved to sa neda,a by som ja stravila hodinu nad studovanim kazdej potraviny, ktora bola napr pred 3 dnami ok,a le dnes uz nemusi.

ella133
autor
14. apr 2023

@majamat dobre že to hovoríš, ja som si dnes telefonovala so sestrou, ta bola teraz na dovolenke v Španielsku a vravela, že tam je strašný problém si dat niečo… že vyber 50 jedál a jedine či mohla bol šalát. A potraviny a tie ceny 🤷🏼‍♀️ žije v UK a že tam je to ešte relatívne dostupné a vie sa najesť aj inde, ale tiež si všetko pripravuje sama. Ja nie som moc typ na vypekanie, priberať nechcem, čiže jem jedla, ktoré si pripravím a veľakrát už aj viem náhradu. Ak chcem koláč, kúpim si bezlepkovy. Sladkosti tiež nekupujem, stačí že tieto jedla majú vysoký glykemický index. Nie som tučná, ale ani chudá, nepotrebujem viac pribrať, stačí že som už pribrala všetko, čo som schudla. 😃 Viem, že to s tým súvisí, aj keď si dávam pozor na to, čo jem… je to pre mna všetko nové, snažím sa usporiadať si to v hlave, jedla si pozerám, ale v práci mi robia tak, že mi odoberú napr. polievku pred zahustením (pracujem v školstve, vyšli mi v ústrety) no nie každý deň mám obed, niekedy mám len mäso a donesiem si ryžu 😅 ale zväčša si varím. Žiaľ, na vyber nemám a niekedy ani chuť stať pri sporáku, stačí, že mám dve deti a varím aj im. Tiež ma napadlo, včera v tom videu ten lekár spomínal, ze ked to napr. ja mám, mala by som dat skontrolovať deti? Neviem ale ako… oznámiť to pediatričke a dat im spraviť krvné testy? Vieš, nechcem nič zanedbať. So setrou sme to aj rodičom vraveli, ale oni odmietajú sa dat vyšetriť. Je ti generácia, ktorú neprehovoris. Všimla som si ale, ze strašne veľa ľudí to ma, mladých… neviem čím to je. S mojou kamoskou sme to schytali rovnako. Ona laktóza a hraničný histamin, ja lepok. Už ani neviem čo je lepšie 😂 my dve spolu ani na pizzu nemozeme ísť lebo ja nemôžem pizzu ak nie je bezlepkova a ona syr 🤔😂😂😂

majamat
14. apr 2023

@ella133 no to je blbe. moja sestra ma intoelranciu na BKM, dcer amala aj HIT, ale to uz je dobre a k tomu Celiakiu, ked s dietou zacinala, tak mal naraz uz len miernu dietu na HIT, bezlaktozovu a bezlepkovu. akoze hroza.
a teda au aj celiatici, co maju problem aj s inymi potravinami.

inak je super, ez ti takto vyjdu v ustrety, ale je tu casty problem- musia pouzit riady,c o neprisli do kontatku s lepkom. napr u nas v robote mali vyvar - bezlepkovy, no pouzili naberacku, s ktoru naberali aj lepkove sliziky. cize potom to mala koegyna celiaticka v polievke, dalsia celiaticka prestala chodit na obedy, lebo nebola ok. na toto si treba davat pozor aj v restikach.,
boli sme v Mcdonalde a tam mavaju aj toe bezle, kolaciky. kupovala som dcere a pozorovala som tu predavajucu, zobrala cistu naberacku a nalozila, bola som naozaj nadsena, no nadsenie trvalo do nasledujucej navstevy. bola tam ina baba, ktora kolac nabrala tou istou naberackou. upozornila som ju na to a ona na mna hodila pohlad a zahlasila ... ja viem... a divala sa dalej. to akoze som mala dost. a paradox, ten kllac vratila naspat a dala mi druhy s cistou nabetrackou. uz ho tam dava nemala. odvtedy ich tam dcere nekupujem.

maju aj bezl, hamburger, aj hranolky, su tam aj nejake tie mnamky bezlepokove - zmrzlina a pod. no treba pozriet na nete alergeny, elbo ked sa ich opytas, oni nevedia, ponuknu ti zoznam, nech si to skontrolujes.
vsade musis kontrolovat. pri zmrzline nemas istotu - bod nevedia, nieekdy enmaju ani oznacene alergeny, niekde naopak maju,a le nie ej iste opat, ci si ocisia naberacku. teda zmzka vacsinou lepok neobsahuje,a el su ajtake tie s keksikmi. tam uz lepok bude.
je to vsetko dost komplikovane, hlavne ak chces jest mimo domu, doma si spravis podal seba.
a verim ti, ez sa ti necche riesit jedlo a stat pri hrncoch, no stale to mas ako tak ok, elbo si vies overit,
ja som musela dcere do skolky denne varit. casto po 2 celodennych sluzbach, prisla som o 20hod domov a do 22-23hod som varila a pripravovala. postupne som polavovala a uz som nerobila rovnaku stravu podla jedlanika, davala som aj an 2 dni to iste, vselijak soms i to zjednodusovala. hoci jej nebolo treba vela jedla,a le preave tak amlinkeporcie sa daju robit len na malom horaku, ktory je jeden na sporaku, cize malokedy som mohla varit 2 veci naraz, skor postupne. a dcera je slaby jedak. a teraz polievku, druhe, pmazanky, neikedy este aj cerstvy kompot som jej urobila. druhe to ams amso, prilohu, neikedy mala take rybacie ragu a nejaku omacku, to sa tiez robilo zvlast. akoze na nervy. niekedy som robila tak, ez ked som zacala varit polievku, svihla som do nej jeden zemiak a potom som ho vybrala, rozmackala s masloma bola priloha. no so vsetkym sa to takto nedalo. robila som nedelny obed, podusila som maso, potom som trosku odbrala a urobila do skolky inym sposobom, aby ot sedelo s ich jedalnikom. a taketo finty som sa naucila, no aj tak to bolo narocne. pomazanky, to som potrebovala caju lyzicu nejakych surovin, no tak amle mnozstva sa nepredavaju, cize nevedela som,a ko to vyriesit. ked zacala chodit do skoly, odpadla mi rovnaka desiata, ci olovrant, tak to bolo jednoduchsie a to som jej uz davala rovnake jedlo 2 dni, teda apson polievku. v 2 rocniku soms a dozvedela, ze vsetko co donesiem, odnesie a nic nezje, tak sme to vyriesili tak, ze jej dam viac chleba a teplo stravu si da, ked pride domov.

majamat
14. apr 2023

@ella133 co sa tyka vysetrenia pribuznych, je to komplikovane.

odporuca sa sledovanie protialtok. jednoduchsie by bolo, keby vysetria genetiku, elbo sa moze stat, ze kludne tam moze byt negativna genetika a tym padom malo pravdepodobna celiakia. no to je drahe vysetrenie a bezne ho nerobia.

pediatrovi trrba povedat, ze ti zistili celiakiu a odporucaju sledovanie protilatok u deti. no pediatri tiez nei su vzdy ochotni. mozu ta poslat na gastro,
no vyhoda je, ze ak by sa u pribuznych neico dialo, tak sa vacsinou objavia nejake priznaky. cize ak by sa nedalo kontrolovat protilatky pre neochou dr a diet anema tazkosti,t ak treba len sledovat, ci sa neobjavia nejake priznaky. a rovnako aj ked rodicia nechcu, ak nemaju priznaky, je mozne ze celiakiu nemaju. no treba to individualne posudit podla tazkosti.
na nete najdes priznaky,a ke ma celaikia, je toho fakt vela a je to pestre. niektore priznaky su caste aj u neceliatikov, no u celiatikov, po dlhej dobe je pravdepodibnost, ze sa neico prida a stav sa zhorsi, ak konzumuje v plnej miere lepok.

majamat
14. apr 2023

@majamat inak anpadlo mi, neviem ako si to vyrisis doma, ale ja varom bezlepkovo. pokial som sa pokusala rozdelovat to, robila som chyby. napr som mala na panvici rezne a nevedela som si spomenut, ci su to uz lepkove, alebo este bezlepkove ( bezlepkove musia ist prve, lebo olej musi byt cisty ). jedlos a da varist spolu, no ak chces robit ajja, v urcitej faze vyberies nieco pre sebe, ostatne urobis lepkove, jno pride mi to fakt komplikovane, rpeto to nerobim.
pocula som take nazory, alebo otazky, ze co to nemoze skodit. pripadne, ze ved neceliatikovi to skodi. akoze tieto vyjadrenia postradaju zdravy rozum. v com je celaitik iny, ked jemu to neskodi a neceliatikovi ano? pekna blbost,. neceliatikovi sa nepodporuca bezlepkova strava z 3 dovodov :
1. mozu tam chyba niekto revitaminy, udajne skupiny B - nie som celiatik, roky mam problem s nedostakotkom tychot vitaminov, cize asi aj bezpredmetne, tiez vlakniny - dalsia blbost, lebo v beznej strave je zufalo malo vlakniny. teda v tych lepkovych produktoch. naopak sa nachadza rpave v prirodzene bezlepkovyhc produktoch - ovocie zeleniny. sice aj v obilninach, ale v bielej muke jej vela nie je.
2. bezlepkove nahrady su viac sacharidove, ako klasicke- pouziva sa casto kukuricna a ryzova nahrada - to je sacharidova zlozka. cize da sa z toho velmi dobre priberat. no u as obobne, nemusime moc mucne jedla -sem tam palciny a slize s makom, vynimocne ine. cestovuny tiez moc nemusime. a ked si vezmes maso na stave, ci polievku, kolko muky sa do nej da? no uplne malinko a este ked si vezmes, kolkoz tej bezlepkovej muky je len v 1 porcii. to je fakt minimum.
3. moze sa zakryt celiakia u pribuznych. no tu plati to iste - v tej varenej strave okrem mucnych jedal a priloh je bezlepkovej ci lepkovej muky tak malo, ze toto neurobi zadne straty lepku v strave. knedla sa da kupit hotova lepkova, tiez hotove cestoviny uvarit dvojmo nie ej tak zlozite. pecivo moze mat kazdy svoje, rovnako aj piskoty, ci sladksoti. obedy v skole a praci tuez su lepkove. a takto sa zabezpeci, ze neceliatik bude mat v strave stale dost lepku.

takze nei je problem varit bezlpkovo, ak by vam to tak vyhovovalo. niekomu to nechuti - niektorym neceliatikom. urcite zavisi od mnozstva pouzitej bezlepkovej nahrady.

ella133
autor
14. apr 2023

@majamat obdivujem ťa ako si to bravúrne zvládla, som rada, že také dieťa nemám, stačí mi, že mám doma dvoch pubertiakov a sú to jedáci. Už ma čaká segedín a víkend pri sporáku... a stále len premýšľať, čo variť, teraz ešte sebe oddelene 🙄 a áno, v práci zatiaľ je to tak, že sa mi snažia dať jedlo tak, aby som mala oddelené, no musím im aj povedať, že napr. nesmie ísť o tú istú naberačku, aby to pochopili. Kuchárky poznám, nemalo by to byť pre nich náročné, ale či to tak spravia? Ide o to, že škola ako zamestnavateľ ti automaticky prispieva na stravu, stravu je možné si zaobstarať, preto neexistuje, že keď sa aj odhlásiš, že nebudeš chodiť na obed ti niekto dá stravné, poprípade ti vrátia príspevok na stravu. Tým pádom to využívam. Inak doma som vysvetľovala, čiže môj priateľ aj deti chápu, že omrvinky na doske na krájanie sú problém, dokonca som už premýšľala o svojom vlastnom tousteri, pretože chlieb síce kupujem priamo z pekárne a je ozaj výborný aj čerstvý, ale vždy ho celý nakrájam a dám do mrazáku a len si vyberiem a tak si ho dávam do hriankovača. A ten hriankovač používajú všetci... odkedy sa držím bezlepkovej diéty, je to skoro mesiac, tak som mala jediný raz problém, syn doniesol hranolky, jedla som s ním a na druhý deň ma už nafuklo. Takže si myslím, že boli posypané múkou. Naozaj sa mi nechce nič špeciálne vyvárať, som typ človeka, ktorý dokáže jesť denne to isté a točiť to. Ráno jedávam vždy tú istú kašu, jediné čo som v nej zmenila bola výmena vločiek za bezlepkové a striedam ovocie, aj to nie vždy. Desiatujem ovocie, obed čo mám pripravené, napr. cestoviny, zemiaky či ryža a večera chlebík, vajíčko, zelenina... a mne to stačí. Občas mam chuť na niečo sladké, tak jogurt proteinový mi chutí, či tie space protein tyčinky sú bezlepkové, aspoň niečo. Sestra mi vravela, že sa mi zmenia chute, keď nebudem jesť lepok, že si zvyknem, ale to asi ešte potrvá, keď si pri pohľade na pečivo spomeniem na tie chute 😅 no čo už, život ide ďalej. Ozaj, dočítala som sa, že ľudia s celiakiou majú zťp a invalidný? To si môžem aj ja požiadať? Alebo ako to je 😀

ella133
autor
14. apr 2023

@majamat no s tým varením máš pravdu. Minule som robila fašírky a karfiol, jasné, že som začala obaľovať fašírky a piecť ich a na karfiol som zabudla, čiže som sa na to vytoto a ja som v ten deň už ani neviem čo jedla, keďže sa mi to už nechcelo naprávať. Ďalej presne to, čo píšeš, koľko tých sacharidov tie potraviny obsahujú. Ja už som si vravela, že keď už nič, tak aspoň si doma viem spraviť cestovinu s tvarohom, ten mám stále, alebo zjesť cottage, dať si praženicu, aj chlebík mám. Teraz ide priateľ z kauflandu s bezlepkovým cestom na pizzu, spravím si keď budem mať chuť. Tiež som tam videla tortilu, aj tu si kupim či ryžové rezance, ona sa to dá, ale musím sa v tomto spoliehať na seba. Včera som 1x skúsila bryndzové halušky z karfiolu, oni mali klasické zemiakové a skoro som odpadla, to bolo výborne! Môj syn to chutnal a vraví, že podľa neho skvelé, no aj mi bolo ľúto, že som mala len málo karfiolu, bála som sa, že to vyhodím, že to nebude dobré, ale som veľmi prekvapená a isto si to urobím znova! Navrch slaninka a super 😂 vyskúšaj, fakt dobrééé!

majamat
14. apr 2023

@ella133 no ale clekom dobre sa do toho dostavas. fakt, ked vylucis potraviny z muky, je stale vela prirodzene bezlepkovych potravin. a teda da sa aj hocico kupit.
inak ja casto pekam chlebik na panvici, treba ho strazit, casto mi prihori 😀 mam taku malu panvicku u Ikei, dam an amly horak, alebo tiez tak lacnu z Ikei - je tenka, rychlo sa zohreje. hodim na nu chlieb, zachvilu otocim a je. no ak mas miesto, tak si mozes kupit aj zvlast pristro. ja mam mini kuchynu. nepouzivame ano rychlovarnu kovidu, ale netreba nam ju, mame cajnik - na sporak, ma velke a tenke dno a voda v nom zovrie anozaj rychlo, uvlast, ked dam malo. terza mam taky mensi,a si 1l.
takze ja mozem len na panvici.

mozes na UPSVAR poziadat o ZTP a prispevok na dietu, ked budes mat papiere od dr. uzz neviem, bude treba na to nalezy. uz je to davno, co som to vybavovala.
no na prispevok je pdomienka, ze nesmies prekrocit 3-nasobok zivotneho minima. rata sa prijem celej rodiny a aj kazdy clen. teda napr ty+mm prijem a zivotne minimum na vas oboch + aj det to + 3.

uvediem priklad, bude to jednoduchsie.

napr ty zarobis 1000e, mm napr 1100e, cize sposlocny prijem 2100e.
zivotne minimum na 1 cloveka je zaokruhlene 234e a ste styria, tak x 4. to je 936e a teda este x3, lebo to ma byt č-nasobok. cize nesmiete orekrocit 2808e peijem ( kedze som to zaokruhlila, na 4 ludi to ude skor nejakych 2810e ). ak by niektore z deti malo zamestnanie, tak asi aj jeho prijem sa rata. neviem rpesne ako to je, ked je diet auz dospele a pracujuce. tiez enviem ako to je, ak sa zije v spolocnej domacnosti s rodicmi. s tymto moc skusenosti nemam.
prispevok na cleiakiu je tusim 43e mescne.

so ZTP by problem byt nemal, aj ked uz aj v tomto som videla odchylky. idu podla tabuliek a v nejakych starych mala celiakia slabsie ohodnotenie. no myslim, ze uz teraz je to ok, s tym nei ej problem.

a na invalidny narok nemas.

majamat
14. apr 2023

@ella133 tie halusky som veru este neskudala. inak bezepkove mucne jedla, ci domaci chlieb a pecivo su anjlepsie 1 den, potom zostanu take suchsie, chudia niekedy ako neupecene, surove, citis v tom muku, rychlo mozu tvrdnut. tie hotove su nejak inak robene, tak su lepsie.
inak v akuflande som kupovala aj hamburgerove maso, opiekla som na panvici a urobila hambace. obcas maju neidke aj zmle.
to tyhc tortil som dvala maso zeleninu,s yr a tek veci, ale ked sa mi ehccelo, tak som tam zmotala len uvareny parok. resp som ho uvarila v mikrovlnke a tdala platok syra.

majamat
14. apr 2023

neviem presne kolko % treba naciastocny invalidny. zda sami, ze aspon 50%. takto je hodnotena celiakia avacsina spada do tej prvej skupiny.

majamat
14. apr 2023

tak nie, je to 40%

kubobubo
14. apr 2023

@ella133 ja mám celiakiu už 15 rokov. Toaster určite vlastný, chleba si krájam len svojim nožíkom na tanieri. Hranolky nie - múka tam nie je, ale v bežnej reštike nemajú friťák len na hranolky ale hádžu tam hore dole všetko - rezne, smažáky, hranolky. Ďalšie rizikové je aj napr. v hoteli bezlepkové zákusky, ale naberačka zababraná od lepkových. V tom prípade si chytám vidličku čistú a pichám a naberám svoj koláčik. Občas ich aj v cukrárni buzerujem.

mato7700
5. máj 2023

Dobrý deň chcel by som sa opýtať ci pri intolerancii na lepok boli na lavej strane ako pankreas alebo slezina taka bolest alebo tahanie

miskajerry
21. máj 2023

Kúpila som si v Coop jednote prvýkrát bezlepkový chlieb biely a všetky kúsky sú akoby nedopečené, aj vám sa to stalo?

majamat
21. máj 2023

@miskajerry co je to za znacka?

miskajerry
21. máj 2023

@majamat schar -pan blanco chlieb specialny bezglutenovy jemny biely krajaný

majamat
21. máj 2023

@miskajerry tak to je blbe, takto by urcite vyzerat nemal.

kubobubo
21. máj 2023

@miskajerry máš toaster? to je základná pomôcka pri schar chleboch, ináč nie sú moc chutné. A áno, táto zakladná verzia chleba takto vyzerá obvykle.