Aké boli vaše stavy pri odvykaní od fajčenia?

anna883
6. jún 2019

Ahojte je tu niekto taký kto je silno závislý na fajčení ? Prestanem fajčiť napríklad na dva týždne a potom mám strašne stavy. Teraz také že ledva dofajcim a potrebujem si ďalšiu zapáliť. Ma to niekto podobne ? Nevie či to môže súvisieť s depresiami alebo s niečím? Prosím normálne odpoveďe. Ďakujem 🙂

queen_mary
6. jún 2019

Hello, ja som bola podla mna brutal zavisla. Poslednych 5 rokov nebol den, kedy by som si nedala aspon jednu. Vacsinou som dala tak ze polku krabicky denne, ked sme mali party alebo nieco tak aj dve 🙏 pomohol mi iqos, ako jedina nahrazka. A teda ostala som teraz tehotna, tak to ma ani nenapadne uz si zapalit, lebo ndmozem proste. Tie stavy som mala aj ja, ked som sa podvedome rozhodla ze fajcit nechcem, tak som hulila este viac 🙈 skus ten iqos, myslim, ze na zaciatok je to fajn, a potom uvidis 🙂

anna883
autor
6. jún 2019

@queen_mary ja len vstanem a mám chuť si zapáliť. Ale nemôžem keďže bývam a rodičmi a oni o Tom nevedia. Mám 19 rokov🙂 a teraz som bola s kamoškou na káve. Hneď som sfajcila asi 5 cigariet. A teraz sedím doma a stále mám chuť ísť von a zapáliť si. Je to hnusný zlozvyk. Rozmýšľala som aj nad elektronickou alebo iqos. Ale aj tak mám pocit že by som sa vrátila k normálne fajceniu :/

lubik87
6. jún 2019

@anna883 môj muž keď.maju v robote veľa...dve krabičky za den...😬skúšal.ptestat ale bol strašne nervózny a.protivny potom ....nuž 20 rokov fajčí to už tak ľahko nepôjde len on musí chcieť

barboritta
6. jún 2019

@anna883 jedine co ti naozaj pomoze,je upratat si to v hlave.ci vobec chces a dobre je aj rozhodnut sa ze preco...peniaze,zdravie,smrad...ja som niekedy fajcila aj tri po sebe.cervene petry,krabicku aj viac denne

bodka70
6. jún 2019

@anna883 , fúú, to ako dlho fajčíš, keď máš v 19 rokoch už takú závislosť ? Ja som fajčila dlhé roky, viem aké je ťažké odvyknúť si, Ja som prestala a nepotrebovala som na to žiadne pomôcky. Je to o motivácii a silnej vôli. Ak si len myslíš, že chceš prestať fajčiť, ale v skutočnosti nechceš tak úplne (len si urobiť prestávku dlhšiu a nemyslíš tým úplne prestať do konca života), tak sa ti to nepodarí.
Ak naozaj chceš, musíš prekonať 3 prekážky - závislosti. Prvá je závislosť fyzická - skrátka nikotín je droga a trvá nejaký čas, kým sa z tela odbúra. Zvyčajne je to týždeň-dva aj tri. Tieto týždne sú veľmi ťažké, hlavne prvé dni. Potom je tu druhá prekážka - závislosť rituálová - zapálenie si cigarety je rituál - vytiahnuť cigaretu zo škatuľky, poklopkať, cvaknutie zapaľovača, prvý nádych, odklepávanie popola... človeka tieto pohyby ukľudňujú. Ak prestaneš s fajčením, prvé týždne doslova nevieš čo s rukami, nevieš čo s ústami. Treba ich niečím zamestnať - jedlom, pitím, prácou, štrikovaním.... to je jedno, čo ťa baví, čo chceš - ak pri tom priberieš - to nerieš - nedá sa riešiť 2 problémy naraz - odopierať si fajčenie aj jedenie.
A posledná - tretia závislosť je najťažšia - je to psychická závislosť - zapáliš si keď si nervózna, keď máš prestávku, po športe, po sexe, po práci, ranná cigaretka ku káve, cigaretka ku pivu, posedeniu s kámoškou... atď. ... Skrátka s cigaretou máš spojený pozitívny zážitok a toto ti chýba- strašne chýba - a svet sa zdá bez nej nudný, šedivý a nezaujímavý... Nemôžeš si niečo dlhodobo odoprieť a nedať si namiesto toho niečo iné. Čo mne pomohlo - vytvoriť si iné spojenia, iné dobré zážitky, kde cigareta nemá miesto, urobiť si akoby novú závislosť - ale zdravú - ja som napr. začala bicyklovať - to ma baví , vietor vo vlasoch, kochám sa krajinou, keď bicyklujem, chodím skoro ráno, keď je veľmi málo ľudí vonku. Ale ty si môžeš vytvoriť niečo úplne iné, čo baví teba - je to jedno čo to je - nejaký šport, knižky, kino, cestovanie.... hocičo 🙂

jani321
6. jún 2019

@anna883 ja som bola dost silný fajčiar, fajčila som 10 rokov. Nevedela som prestať. Jedine, čo mi pomohlo, bolo tehotenstvo. To bola tá najsilnejšia motivácia pre mňa. Bolo to ťažké na začiatku, ale podarilo sa. Jedno ráno som si zapálila a povedala dosť. Treba mať motiváciu... A naozaj to chcieť... Už nefajčím 2 roky, ani mi to nechýba, ani nemám chut...

bodka70
6. jún 2019

@jani321 , aj ja som tak prestala kvôli tehotenstvu - pri prvej dcérke.... vydržalo mi to 9 rokov, a potom nenápadne som začala znova.... potom som pri ďalšom tehotenstve znovu prestala... a potom znova , ale už oveľa skôr... Až teraz relatívne nedávno som prestala 3x a dúfam že definitívne a toto bolo skutočne len o mne, prestala som kvôli sebe, nebola som do toho trošku akoby dotlačená (tehotenstvom). A môžem ti povedať, že je to rozdiel. Samotné tehotenstvo ti pomáha prestať fajčiť (ale nie každému, to je jasné), cigareta ti začína smrdieť, napína ťa z nej. Prestať mimo tehotenstva je o dosť ťažšie (môžem porovnať 🙂 ) a treba na to silnejšiu vôľu.

dankavass
6. jún 2019

Ja som fajčila veľa (1-2 krabičky denne) osem rokov, keď som náhle otehotnela. Sekla som s tým hneď, avšak keď mal syn trištvrte roka a prestala som dojčiť, zapálila som si... A to bola chyba, bola som späť. Teraz vo februári som sa proste z minúty na minútu rozhodla, že už nefajčím, oznámila som to manželovi, cigarety odložila do skrine a neriešila. Prvý týždeň bol ťažký, ale veľmi ma to oslobodilo 🙂 závislosť je silná. Odhodlanie s ňou bojovať musí byť silnejšie. Držím palce

figazzz
14. jún 2019

Kazdy den si zapal prvu rannu o nieco neskor. Najprv si to vsak musis nastavit v hlave.