Ako hrať akordy na klavíri?

gabrielarilla
6. jan 2020

Ahojte,
prosím, vedela by ste mi niektorá vysvetliť, ako sa hrajú akordy na klavíri. Ako ho viem zahrať podľa názvu, ako ich chytiť a tak.
Ďakujem

eriksonka1234
6. jan 2020

@gabrielarilla ono je to veľmi ťažko vysvetliť, keď nemáte šajnu o stupniciach. Aspoň základné durové, molove treba poznať, koľko má daná stupnica predznamenani a podla toho sa tvoria akordy. Samozrejme niektori dokážu hrať aj podľa sluchu, ale lepšie je poznať a odvodiť si ich.

evica01
6. jan 2020

@gabrielarilla na youtube isto najdes.

gabrielarilla
autor
6. jan 2020

@eriksonka1234 ja základy mám, len neviem ako skladať akordy sama v zmysle, že vždy si musím googliť, hlavne, keď to nie je už iba g dur ale napr. G7

zoruska
6. jan 2020

@gabrielarilla poslem Ti IP

osky
7. jan 2020

@gabrielarilla
V zaklade mas vzdy uvedene bud velke pismeno -to znamena,ze sa jedna o durovu stupnicu v konkretnej tonine /C = C dur....a pod./
Male pismeno oznacuje molovu toninu /c= c mol/
Pokial nemas cislami konkretne oznaceny obrat/toto ale byva skor pri gitarovych akordoch/,tak hmat si volis sama,aky ti vyhovuje.
Mas trojzvuk-ten ma 3 zakladne obraty a mas stvorzvuk,ktory ma 4 zakladne obraty.
Pokial mas pri niektorom pismene cislo 7,do znamena ze je to dominantny septakord v danej tonine.
Oznacuje sa napr.D7 ,C7....
D7-cize dominantny septakord od tonu d,je to vsak dominanta v tomine G dur.
Konkretne tony-d,fis,a c.
Dominanta je 5.ton v stupnici.od tohoto tonu tvoris stvorzvuk zlozeny z duroveho kvintakordu a malej tercie.
Oznacenie akordu vsak udava konkretny ton,od ktoreho uz ten dominantny septakord tvoris.

Ked by si chcela variovat troj s stvorzvuky nielen na zaklade Toniky,Subdominanty a Dominanty a ich obratoch,potom mas mnoho roznych variacii tychto akordov na lomkretne obraty,co sa intervalovych kompozicii tyka,ale tak,to ti tu v skratle nevysvetlim.
Treba ovladat hudobnu teoriu,harmoniu ako taku...
Ale na bezny doprovod si so zakladnymi akordami uplne vystacis.na to netreba vysku...
Staci chapat co ktory akord znamena a to som,dufam,uz vysvetlila.