Ako riešiť bývanie, keď sa spájajú rodiny?

veronkaj
28. jan 2009

Už dlhší čas myslíme s priateľom a často sa rozprávame o spoločnom bývaní.

Na ozrejmenie popíšem situáciu.

Ja bývam v Ba po rozvode som si na pôžičku, ktorú som sama splatila kúpila garzonku a bývam tam s dcérou. Ona chodí do školy základnej ja tu aj pracujem.
Môj priateľ býva mimo Ba v rod. dome ale nieje ešte vysporadané delenie, nakolko až minulý rok ku koncu sa dohodli, kolko bývalá manž. chce.
Problém je že takú sumu nemá a dom treba ešte podokončovať a tak rozmýšla nad úverom.
S nim žije v dome jeho syn, ktorý tento rok nastupi do práce. Dcéra zatial býva u svojho priateľa.

Problém je v tom, že chceme byť spolu ale neviem čo by bolo to najlepšie riešenie. Moja dcéra vychádza s priateľom dobre, normálne, jeho syn s nami sa rozpráva veľmi málo, väčšinou je vonku, u frajerky a celkovo aj k otcovi je málo komunikatívny inak nemá problém ak by sme tam bývali.

Ako by ste riešili tento problém
- jedno riešenie by bolo ísť bývať k nemu a zobrať spoločný úver a svoj byt zatial prenajímať a ak by dačo mám sa kam vrátiť, lenže ten úver je vysoký a splácať by sme ho museli do 65 vo vysokých splátkach nakolko už máme okolo 40 a tak by sme nemali na dorobenie domu
- druhé že by som predala svoj byt, tým by sme potrebovali menší úver, ale prišla by som o možnosť mať sa kam vrátiť keby dačo

v oboch prípadoch ak by som išla do tohto riešenia bolo by na mňa písaná polovica domu

Lenže sa bojím, ak sa priateľovi za rok, dva , desať niečo stane čo ja?
V prípade ak sa niečo stane mne kedže mám malú dcéru, bude môcť tam bývať do dospelosti a potom ???
ak sa syn ožení alebo tam bude chcieť bývať s priateľkou a deťmi tak bude zo mňa asi len slúžka čo tam bude variť, upratovať a nebude mať súkromie??
a ak sa bude chcieť vrátiť aj dcéra domov tak to už neviem.
-

ako by ste to riešili vy????

wali
28. jan 2009

veronka, je to zlozita situacia a moc ti poradit neviem, ale ja osobne by som sa nevzdala tej istoty v podobe bytu, kam by si sa mohla vratit, keby nieco... ine by bolo, keby ste sa vzali, ze ste ako manzelia, potom by kopec dalsich otazok ohladom buducnosti tvojej a dcerkinej odpadli - tam by som uz nemala problem predat byt a ist do toho uveru spolu s manzelom. drzim palce, az najdes spravne riesenie!

michalina
28. jan 2009

Nechcem mudrovať, nie som v tvojej situácii, ja by som predala dom, kúpila väčší byt v Ba, garzonku prenajímala. Aj taká možnosť je. Síce neviem akú hodnotu má dom, ale nebol by taký vysoký úver, asi, a nemuseli by ste žiť od výplaty po výplatu až do dôchodku. Ale to je iba môj názor

danu
28. jan 2009

veronka to je velmi tazke rozhodnut ja osobne by som to riesila tak zeby som svoj byt nepredala urcite tak ako si napisala moznost ze je kde sa vratit, nahodou sa nieco stane priateli /nedaj boh/ a peniaze z baraku ktur vy si svojpomocne a pomocou uveru urobite maju narok aj jeho deti samozrejme aj tvoja ale uz to nebude taka cast .
A tiez sa priklanam k moznosti co pisala michalina predat dom kedze je uz aj tak stary a potreboval yb rekonstrukciu a byvat v ba

danu
28. jan 2009

a bez manzelstva by som uver urcite taky vysoky nebrala pokial nemas uplnu istotu ale to nema clovek nikdy

veronkaj
autor
28. jan 2009

wali veď práve to je to ale v podstate sa manželstvu nebránim teda ja a priateľ tým že ho žena po dlhých rokoch spol. života podviedla dosť hnusným spôsobom sa trochu bojí a tak chce ešte počkať ale myslím že keby som povedala že to chcem urobil by to. len ja by som to už asi nechcela ked je to zo slušnosti alebo tak.
a čo by sa tým potom zmenilo ???čo by nám odpadlo??

kočky ten dom má 5 rokov preto ho treba ešte dorobiť a nemôže ho predať pretože zároveň tam má vybudovanú velkú dielnu a tá ho živý.

bavili sme sa o tom aj keby sme spolu len žili bez papiera a išla by som s ním do úveru alebo mu pomohla inak tak hneď prepíše na mňa polovicu domu a deťom po jeho smrti zostane druhá polovica.

bože tak by sme chceli byť spolu ale ako to vyriešiť zamotaný kruh.

ked zobereme úver tak sa môžeme zašiť obaja len do práce aby sme to utiahli a do dôchodku máme 25 rokov čo robiť a ked ja predám byt aby bol menší úver tak stratím istotu kam sa vrátiť.

a tiež kto vie čo by sa stalo keby sa nám náhodou pritrafilo dieťa tak to neviem.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fokuska
9. dec 2020

@veronkaj Takze on vlastne bez teba ani nie je schopny dokoncit ten dom? Kedze pises, ze ked vezmete uver dvaja, tak ho budete dlho splacat a splatka bude vysoka.

Neviem ako dlho ste spolu, ale mate uz skusenosti s nevydarenym vztahom, obaja budete v tomto asi opatrnejsi, takze nesla by som do toho po hlave, ze predat byt, vrazit peniaze do jeho domu, prepisat polovicu na teba... zda sa mi to skoro ked ste spolu doteraz nezili.

Ja by som bola za to, ze skusit spolu byvat - ok, pristahuj sa k nemu, podielaj sa na vydakoch na energie, potraviny, beznu udrzbu. Dom nech ostane napisany na neho a nech si on riesi uver a dokoncenie. V pripade, ze to nevyjde, tak ty sa mas kam vratit, byt mozes zatial prenajimat a jemu ostane dom tak ako doteraz a vsetko co do neho vrazi bude jeho.

Ak vam to bude klapat a neskor sa rozhodnete ostat spolu navzdy a pripadne sa vziat, tak vtedy vies riesit to, ze byt predas a tie peniaze pouzijete na mimoriadne splatky aby ste uver vyrazne znizili alebo predcasne splatili a napisete polovicu domu na teba.

gerimka
20. aug 2021

@veronkaj Podľa mňa, určite si nechať garsónku, keďže nieste zákonom zosobášení. Musíš mat niekde istotu. Keď chcete byť spolu, navrhnite svadbu, keď nechcete svadbu, kúpte si spoločný byt, ci on už predá ten svoj podiel, alebo aj vy svoju garsónku a spoločne môžete začínať v spoločnom byte, alebo dome.Verte tomu, že vám to bude aj ľahšie, keďže sa budete obaja, alebo všetci prispôsobovať a nie len vy s dcérou.