Ako sa starať o morča?

teuska
21. okt 2008

Ahojte babenky. Hladam pomoc. manzel vcera malej kupil morca. Je velmi zlate, ale ja netusim ako sa mame on starat. Vedel by mi niekto poradit? Vycistili sme mu a dali nejake morcacie granuly a on stale zerie. Nemoze sa prejest?

cairka
16. feb 2012

Náš mal raz biely moč, aj strašne zapáchal, všimla som si to, lebo sa uráčil spraviť potrebu rovno mne na tričko (keď bol na ramene)... vraj to znamená, že si ma označkoval 😅 😝

zuzana581
16. feb 2012

@biba04 hej dávam. Dávam do 2dcl vody 20 kvapiek cbion. Ale nevypijú mi to celé, tak neviem, či to je málo, alebo vela.

biba04
16. feb 2012

@zuzana581 si sa pytala ako to mas zriedit ? ja im davam tak 4-5 kvapiek do 150ml, uz som aj hladal toto riedenie na internete ale nikde som to nenasla....
ako sa maju morcatka, je vidiet nejaky "posun" ? nenasla som to vhodne slovo 🙂)

biba04
16. feb 2012

@cairka ako ho mate dlho ? mne zatial nasi neurobili ...nechcu si ma oznackovat ? 😀

zuzana581
16. feb 2012

@biba04 no ja som vychádzala z toho, že som čítala, že morča má mať 20mg c vitamínu na deň. Tie kvapky cbion obsahujú 20 kvapiek - 100mg c vitamínu, takže ak to rozdelím na 2 dcl, tak pre každého tam vychádza 50mg c vitamínu, ale nevypijú mi všetko, maximálne polku, a to je 25mg na jedného, tak asi je to dobre, lebo vraj sa to cčko aj vyparuje. V lekárni nevedeli a začala som im dávať včera.

biba04
16. feb 2012

@zuzana581 a davas im to kazdy den ?

zuzana581
16. feb 2012

@biba04 No dnes som im nedala a včera mali tých 20 kvapiek na 2 dcl. Dnes im tam ostalo necelé deci, tak som im dala novú vodu, ale zatial som im cčko nedala. Ale asi im tam zasa dám aspom 15 kvapiek. Niekde som aj čítala, že cčkom sa predávkovať nedá, tak si myslím, že im to neublíži. Nedávam im zasa neviem aké množstvo. A ty máš aké tie kvapky?

biba04
16. feb 2012

ja mam tiez cebion, ktory je aj pre male deti, su to v podstate kvapky mojej dcerky 🙂)
ale veterinar povedal, ze su vhodne aj tie...

zuzana581
16. feb 2012

@biba04 a tebe povedal veterinár, že máš dávať len 4-5 kvapiek? Ja som sa ho totiž na to zatial nepýtala.

biba04
16. feb 2012

@zuzana581 nie , ja som sa iba pytala, v akej forme to mam davat a on sa spytal ci mam nejaky doma, no a tento mame doma, ale podla mna staci aj tych par kvapiek,,,ja som isla podla toho, ze dcere ktora ma tak 28 kg mam dat 25kvapiek, tak nim tie 4-5 kvapiek musi stacit....

zuzana581
16. feb 2012

@biba04 aha, tak budem dávať menej aj ja.

zuzana581
16. feb 2012

@filipal
@p.j.jacky
@biba04
@cairka
Tak som sa dnes rozhodla aj na základe nespočetných rozhovorov s mojimi blízkymi, s vami a aj s menej blízkymi luďmi. Uvedomujem si, že možno nie všetci budú s mojím rozhodnutím súhlasiť, ale morčatá vraciam chovatelom. Od utorka som nerobila doslova nič iné, iba sedela na internete a hladala informácie a rozmýšlala a rozmýšlala, a trápila sa tým. Bola som nahnevaná, sklamaná, vystrašená a neviem čo všetko. Viem, že to možno beriem až moc tragicky, možno trochu hystericky, ale pre mňa je to živý tvor a ja chcem chovať mazlíčka, ktorý sa bude u nás cítiť dobre a nie choré zvieratko, ktoré prišlo do nového prostredia, bojí sa nás a my mu ešte pár týždňou budeme aj ubližovať tým, že ho musíme prenášať, nechať pichať a kúpať, čo neznáša... Nikto mi nezaručí, že zvieratko už nemá aj inú chorobu v dôsledku oslabenej imunity, alebo sa mu svrab a komplikácie okolo neho nevrátia. Taktiež mi nikto nezaručí, že to je 100% neprenosné na človeka. Ak by som nemala deti, tak to asi risknem, ale prvoradé sú moje deti a aj kvôli nim ich teraz vraciam. Verím, že ešte nájdeme morčiatka, ktoré budú v poriadku, lebo som sa nevzdala tej myšlienky. Keď som to tu s vami už tolko celé rozoberala, tak som vám to chcela aj oznámiť. ☹

cairka
17. feb 2012

@zuzana581 , rozhodla si sa tak, ako to cítiš a tak je to správne 😉 verím, že nájdete morčiatka, s ktorými budete mať len veľa radosti a menej takýchto starosti. Je smutné, že takto to dopadlo, aj keď ide o morčiatka od chovateľa 😖 Ja som sa bála, aby sme si niečo nedoniesli z chovproduktu, kde som to očakávala viac...
@biba04 , od decembra. Ale je sám, tak sa viac udomácňuje 😝

zuzana581
17. feb 2012

@cairka ani nehovor. Už aj malá včera hovorila, že prečo nemôžeme mať zvieratko ako ostatní (kamoška ma zajka vyše roka, sesternica už cez 4 roky) a mojkať sa s ním stále, ale musia byť naše choré... ☹ No ja dúfam, že raz to príde.

luba41
17. feb 2012

iba včera som natrafila na túto tému medzi bábätkovskými témami. Zbežne som prečítala posledných pár strán. Ja tiež chovám morčatá, len ako hobby. Ale nemnožím ich. Mám 5 ks, už budú mať 5 rokov.
@zuzana581 no to je je smutné, že morčiatka majú svrab. A ešte k tomu z chovateľskej stanice. No pritrafí sa aj v lepších CHS, ale mali ťa na to upozorniť, že majú s tým doma problém, keby sa aj u vás vyskytlo. On ten svrab sa ani nemusel spustiť, ale stres zo zmeny prostredia k tomu prispel. Chodievala som na české stránky http://www.kralici.cz/morcata/diskuze.asp, tam chodia aj skúsené chovateľky z ČR a je to overená stránka, skús sa ešte tam opýtať, kým ich vrátiš. Ten svrab sa dá u nich v pohode vyliečiť, akurát to chce dodržať prísnu hygienu a dezinfekciu aj v domácnosti. O tom si už písala. Vieš, prinesiete si ďalšie morčiatka, tie môžu mať plesen, ďalšie zase všenky, niektoré nejakú vrodenú chorobu a veterinára budete navštevovať ako na klavíri. To nestraším, ale píšem ako realitu, tiež som si užila. 😉

zuzana581
17. feb 2012

@luba41 tiež si kúpila morčatá, ktoré hneď ochoreli? A za tých 5 rokov, čo ich chováš boli kolko krát choré? Ja si myslím, že ak si prinesieš domov zdravé zviera, tak v domácom prostredí nemá čo chytiť. Samozrejme píše sa, že môže zo sena, alebo ja neviem z čoho... Ale aj psíka, alebo akékolvek iné zvieratko, keď chováš v čistote, tak je proste zdravé, nie? A vieš, tá prísna hygiena pri dvoch malých deťoch je niekedy ako sci-fi....

zuzana581
17. feb 2012

@luba41 a ešte keď píšeš o tom strese, tak ja si myslím, že u nás sa tie morčatá majú ako "prasce v žite". Od druhého dňa čo boli u nás, nám jedli z ruky. Ja si myslím, že oni tu neboli v strese. Ani deti im nerobili zle, som ich strážila, keď sme ich vybrali. Mali ich na podložke a pekne ich hladkali. Morčatá pozerali okolo seba a nesnažili sa utiecť. Neboli ani nejaké stuhnuté, takže sme videli, že sa im páči. Boli trošku plaché a občas zdrhali, keď som ich chcela vybrať. Prvé dni občas aj tak nehybne zostali pozerať, keď sa ku klietke niekto priblížil, ale vcelku si myslím, že vôbec žiadny stres tu pre nich nebol. Tie chrasty a vypadaná srsť predsa nevznikne zo dňa na deň. Oni si to proste priniesli. To že ja som to objavila až v nedelu neznamená, že nemali chrastý už od stredy predtým. Ja som ich nekontrolovala. Chápeš, ako to myslím?

luba41
17. feb 2012

@zuzana581 to všenky sme doniesli hned na začiatku zo zverimexu. Nejdú na človeka, len pre morčatá sú nepríjemné. Tiež som kúpala a čistila neostomosanom. Plesen, svrab naša nemali. Ja ich mám len vo vnútri, cez leto cez den vonku na tráve. Ale bohužial zvieratá trpia skoro takými chorobami ako ľudia. Prešľachtené, čistokrvné zvieratá mávajú často vrodené choroby. A už ani neplatí, že obyčajné dedinské krížence / mačky, psy / prežijú bez starostlivosti človeka len tak na dvore. Naši morčáci /kedže už boli členovia domácnosti, som ich nemohla nechať len tak osudu/ - operácia močových kameňov, zelený zákal na oku, nádor na prsnej žľaze. A veterinár stojí nemalé peniaze. Ale no čo už. A niekedy prílišná čistota a hygiena je skôr na škodu ako na osoh /to myslím aj zvieratá aj ľudí/ Aby niekto 2x do týždňa kúpal kocúra alebo morča....

zuzana581
17. feb 2012

@luba41 suhlasím a to sú také choroby, z ktorými sa musí rátať, lebo ako som písala, tak ako človek môže ochorieť, tak môže aj morča, ale vidíš, chováš morčatá v domácom prostredí a niečo ako svrab, alebo pleseň tam nehrozí (samozrejme nemusí to byť pravidlo, aj to chápem)

luba41
17. feb 2012

@zuzana581 jasné, ja som nemyslela, že ste ich vystresovali vy 😀 Ale zmena prostredia, cestovanie, zrazu sú niekde v cudzom. Morčáci sú vždy v strese, ono nikdy nebudú až takí prítulní ako pes alebo mačka. Ale väčšinou si zvyknú. A pre deti je to dobrá volba mať také zvieratko, ale dospelý to musí mať aj tak pod kontrolou. A kde ich chovali tí majitelia predtým?

luba41
17. feb 2012

@zuzana581 vo volnej prírode všetky zvieratá žijú so svojimi parazitmi /blchy, svrab,../ a nič im to nerobí. A väčšinou má každý taký druh, ktorý nejde na iné zvieratá. Alebo u nich neprežije. Aj zvieratá chované v domácnosti môžu dostať všelijaké potvory. Dostať svrab zo sena, čítala som o tom, ale nejak to nevedeli potvrdiť na isto. Ja krmim senom z chalupy /svokor nakosí v lete aj pre našich/, má to volne v stodole, mačky sa tam váľajú a nikdy nič. Ani kliešťa naši nechytili . A je jasné, že tí vaši si to doniesli z domu

zuzana581
17. feb 2012

@luba41 Ja neviem, ako žili tie morčatá predtým, kde ich chovali. Nikdy som tam nebola. Morčatá mi priniesli domov. Ak budem nabudúce hladať morčatá, tak si pôjdem určite pozrieť, ako bývajú.
Mne je jasné, že morča nebude nikdy pes a preto sme zvolili morča a dve. Nemávame velmi vela času, ktorí by psík potreboval a morčatká sa zabavia spolu.

zuzana581
21. feb 2012

Ahojte
@filipal
@p.j.jacky
@biba04
@cairka a ostatné. Ako sa majú vaše morčátka. Ja vám poviem pravdu, že mi tie "naše" aj chýbajú. Ešte v minulosti som si o morčatách myslela, že sú škaredé a smrdia a keď sme mali tieto dve doma, tak som úplne zmenila názor. Sú to strašne milé tvorečky. Teraz len chodím okolo králikárne a stále uvažujem, či si ju mám nechať. Na chov v byte je podla mňa stále trochu nepraktická, aj keď tam je tá plastova vanička, ale tak velmi sa mi páči. Kamarátka sa pýtala, že či sa v nej nedá chovať škrečok, že aj jej sa velmi páči 😀 Alebo že nech do nej dám naše andulky 😀

p.j.jacky
21. feb 2012

@zuzana581 no na skrecka neviem ci sa ti cez drevo neprehryzie 😀 znici ti to. Nasa feebee je hladoska a uz som pre nu vyhliadla prvu travicku.

zuzana581
21. feb 2012

@p.j.jacky nie, je nechcem škrečka 🙂 Kamarátka ho má a páči sa jej tá králikáreň, tak ju chcela zobrať preňho 🙂 A kde je už trávička?

p.j.jacky
21. feb 2012

@zuzana581 ved hej on to drevo okuse,znici to,skrecek je hlodavec a ohloda to .U nas na zahrade uz mame. 😉

biba04
22. feb 2012

@zuzana581 a uz mate nejake nove morcatka vyhliadnute ?

zuzana581
22. feb 2012

@biba04 ešte nie. Počkáme, až ich bude viac. A hlavne tie chs, ktoré mám vyhliadnuté nemajú teraz žiadne. V marci je výstava morčiat. Idete sa niektoré pozrieť? Je to v BA.

luba41
22. feb 2012

@zuzana581 kúpite si zase samčekov? Samčekovia, ked dospejú začnú trochu smrdieť, stále budú značkovať, aj ked budú spolu žiť a budú zvyknutí na seba, po určitom čase ich to spolu prestane baviť a môžu sa začať biť. A stále budú mať sexuálne chúťky. Raz bude jeden ona a potom zase ten druhý. Priprav sa, čo povedať deťom ,čo to robia, ked sa budú pýtať 😀

zuzana581
22. feb 2012

@luba41 Neviem, bolo mi povedané, že samčekovia sú lepší na mazlíčkov, ale čítala som už aj také, že sa spolu znášajú lepšie samičky. Možno to bude skôr o tom, kto sa nám bude páčiť viac. Ja som toho názoru, že všetko má svoje klady aj zápory. Možno budeme chcieť mať niekedy v budúcnosti aj maličké a to by bolo potom lepšie mať samičky, lebo ak budeme mať dvoch samcov, tak budeme musieť hladať frajerky obom 😀