Ako si spomínate na Nežnú revolúciu zo 17. novembra?

erikasadek
12. nov 2009

ahojte zakladam tuto temu, kedze sa blizi datum oslav ...
a hlavne ze predsa len , pre mnohych z nas to vela znamenalo..
*ako si vy spomionate na ten november ??

ja osobne som mala vtedy 14 rokov bola som osmacka,, a revolucia ma zachranila, kedze za svoje napady a svoje presvedcenia som nemohla ist a strednu.. 😀

naraz prisiel ten zazrak.. mohla som..
ale hlavne , ako sme so strachom so zaciatku sa hanbili prvy den , nosit trikoloru, na nasich obleceniach v skole, az ked vsetci zacali tak vsetci sme ju hrdo nosili,
pamatm s na nase strganie klucov na namastiu, v telke prenosy; ako ludia na namesti v parhe a blave, mieromilovno stali v tej zime, ake tazko s nas padalo tie slzy v ociach nasich rodicov a hlavne, knazko zko stale v telke hlasil do mikrofonu, utvorte koridor!! 😀

pan dubcek... 😔 ako sme vsetci mozno po prvykrat , boli svorne spolu... 😉

ake su vase zazitky..??

titkovamiriam
17. nov 2009

ono zalezalo aj od ucitelov!!!!co ako ucili 😠

inkinka
17. nov 2009

miriam, neblázni, veď to bolo v učebniciach...to čo ste tam mali za súdruha/žku ? 😕

lussy23
17. nov 2009

Nám len hovorili dačo o zakázaných pesničkách a o berlinskom múre.

womenne
17. nov 2009

Ahojte baby tak ja som na tom podobne ako lussy nič otom neviem len o tych zakazanych pesničkach,niektorych emigrantoch a že vela ludi trpelo......nesmeli povedat svoj nazor...

čo je to ta trikolora???

erikasadek
autor
17. nov 2009

womene, to je nasa vlajka, mali sme prepevnene stuzky s farbami nasej zastavy.. 😉 na , kabatoch..

to je smutne ze o tom vela neviete.. nie je to vasa chyba;;je to chyba, nasej generacie, ze sme neako , na urcity cas o tom nechceli vobec hovorit.. 😔

womenne
17. nov 2009

erika dik viem iba niečo malo z rozpravania našich a v škole fakt minimum tiež lutujem kamoška mi dnes otom čo to povedala..

inkinka
17. nov 2009

womenne, pozri link, je tam v skratke niekoľko vecí pre lepšiu predstavu 🙂

womenne
17. nov 2009

inkinka dik tu budajku si pamätam doteraz ju nosi jeden dedko-robi kostolnika takže si ho pametam od mala každy den v zime nikdy si neda inu je staručky a strašne mily.My ho pripomenul ten obrazok...

titkovamiriam
17. nov 2009

erika ja som nemala problem o tom hovorit len akosi rychle uletel cas pred 20rokmi som mala 18 ako teraz moj syn 🙂

mirka1308
17. nov 2009

Ahojte, aj ja si pamätám na nežnú, teraz keď pozerám v telke, tak spomienky pracujú 😉
No, mne bolo po revolúcii lepšie, aj keď na druhej dtrane vďaka komošom som mohla študovať 😔
Keď som mala 12 tak otec emigroval a to by som vám nikomu nepriala zažiť 😒 každý druhý večer boli u nás policajti, pýtali sa mamy že kde má muža, ona vôbec nevedela lebo jej radšej nič nehovoril čo plánoval, aby ho nepresviedčala tak ju nechal tu aj s 3 deťmi ☹
Pamätám si, že keď sa to okolie dozvedelo, tak spolužiakom zakázali rodičia sa so mnou baviť, lebo sa báli 😠
doma som mame plakávala, lebo som nechápala prečo ma "nikdo nemá rád" mama sa trápila lebo nevedela čo ďalej sama s tromi deťmi 😖
nemali sme prachy a koľko krát nebolo ani na jedlo, ale každý si myslel, že máme šilingami vytapetované 😝
a prvý krát ked ma za otcom pustili aj s dedom, tak sme boli akože ho presvedčiť nech sa vráti 😔
ja som to dosť dobre nechápala, boli doložky a keď som po týždni cestovala naspäť, tak otec nám nakúpil veľkú krabicu sladkostí a dal nejaké handry, cestovala som sama lebo dedo ešte ostal ale ja som musela do školy a na hranici na mňa boli colníci hrozne sprostý, kázali mi všetko vyložiť z busu na cestu 😝 a ja som sa rozplakala, lebo som nevládala vyložiť tú krabicu, všetci v buse na mňa hľadeli ako na vraha 😝 no proste des 😨
teraz síce cestovať môžme ale moc nie je za čo 😀 😀

schwarzovka
17. nov 2009

zkopíruju vám sem můj dnešní příspěvek do podobného tématu

já to slavím každej rok...v té době jsem sice byla jen 4-letá holčička, ale podle našich jsem byla asi nejmladší revolucionář v zemi. Všude jsem prý chodila kříčela "Havel na hrad", všude kreslila OF a zpívala "zakázaný" interprety (doma jsme je zpívali normálně, venku jsem nesměla, ale v té době jakobych to věděla jsem je zpívala i na veřejnosti. Ve školce učitelky našim kladly na srdce, že se ještě neví, jak to bude, tak ať radši držím pusu a celý dny jsem proseděla u TV...byla u nás celá rodina, děti si hrály v pokojíku a já seděla s dospělákama a diskutovala... taky jsem pak byla s tátou v Praze na nějakých těch akcí ...to už ale bylo později, kdy už VB nezasahovala....pamatuju si bohužel jen některé obrázky z TV...ale když mi to naši vypráví, jak jsem byla angažovaná...jakobych to prý chápala, nevím

jinak já vždy říkám, že je lepší být chudá a svobodná, než žít v komunismu

titkovamiriam
17. nov 2009

mirka boli velmi smutne osudy rodin kde emigrovali ☹

mirka1308
17. nov 2009

miri boli aj keď neskôr keď nám občas otec niečo poslal, tak to oblečko bolo proste úplne iné a ľudia závideli aj keď nebolo čo 😒

erikasadek
autor
17. nov 2009

mirka, to muselo byt strasne, , viem si zivo opredstavit.. ☹

teraz uz su to len spomienky; ale predsa len bolo to tazke..

miriam, no myslela som celkovo nasu generaciu, ani v telke neboli neake velke halo okolo oslav.. vies tak ako u nemcov , berlinky mur je nieco , co vedia aj v inych krajinach a kazdorocne si to pripomenu, aby ani generaci potom nezabudli, ale vidis ani nie 20 rokov a dnesna generacia nevie o com je rec..

schwarzovka
17. nov 2009

hlavně mě štve, že už i moji vrstevníci o tom, co se dělo nic neví...spíš ani nechtějí, nezajímá je to...
neví, proč to bylo zrovna 17.11....neví nic o roku 39, 48, 68...že už byly velké, ale potlačené demonstrace v roce 88...nic...prej historie je nezajímá...ale tohle by snad měl vědět každý, no ne?

erikasadek
autor
17. nov 2009

mirka jasne ze nebolo co zavidiet. ☹

inak pozeram ze na jojke idu cerny baroni j azboznujem ten film, perfektne opisana, historia.; a este pelisky.. 🙂

mirka1308
17. nov 2009

erika, niekedy mi to pripadá, že keď boli komoši tak "hurá rusi!"
a teraz keď sme sami sebou akože, tak "hurá amerika!"
dosť dobre nechápem, prečo sa stále niekomu pcháme, aj ked je pravda, že politike nerozumiem 😀

titkovamiriam
17. nov 2009

erika a vies ze sa necudujem,ved komunismus znova nastupuje... 😠 ,ludia utekaju za pracou von ,ministry sa tvaria ze skolstvo a zdravotnictvo funguje...hmus-ani vladu nezaujima 17.november

erikasadek
autor
17. nov 2009

mirka ked uz ani amerika ni eje co bolo... teda aspon v mojich ociach uplne , nemusim.. 😖 velke oci sa zatvorili.. 🙄

schwarzovka
17. nov 2009

táta mého manžela byl za komunistů voják...v roce 77 "spáchal" sebevraždu...až po revoluci se rodina dozvěděla, že byl vlastně odstraněn, protože byl nepohodlný režimu...i takový byl komunismus... tchýně s dvěmi dětmi měli taky ztížený život, jak píše mirka

mirka1308
17. nov 2009

tieto deti málo čo nadchne, ešte keby to tak bolo na pokeci písané 😀

mirka1308
17. nov 2009

erika, ja ameriku už dlhšie nemusím 😝
samá sloboda a rasizmus ako vyšitý 🙄 tiež sme mali veľké oči ale mne je na Slovensku dobre 😵
aj keď som bola kedysi takmer rok v Rakúsku, no chýbal mi domov a kamaráti 😒
no viem si predstaviť aj ľudí, čo zdrhli do sveta a nemohli sa vrátiť, tiež to nemali ľahké 😔
a trpeli tu ich rodiny, to si predsa každý z nich uvedomil 😨

erikasadek
autor
17. nov 2009

no , asi tak. inak to by trebalo dat celu revoluciu do neakeho , komiksu.. aj s obrazkami.. 😀

mimado
17. nov 2009

JA som mala v 89 sladkych 17, teda som zazila ako sa bolo, mne celkom dobre. Nic mi nechybalo, mali sme zadarmo zdravotnictvo, skolstvo, oblecenie, kto chcel zohnal, ano bolo to horsie ako dnes nechodili sme v spickovych veciach, ale k comu to je, dnes mladi nevedia co by chceli 😨 . Pretekaju sa kto ma viac znackovych veci . 😖 😖 😖 😖
Ano nebolo maso, na to sa stalo, nebolo ovocia, mandarinky , pomarance sme mali na Mikulasa a na vianoce - ale pre mna to aspon bolo caro vianoc, teraz mi ani nepride ,ze su dake vianoce, kedze ich v obchodoch mame od septembra 😠 .
Nezilo sa jednoducho, zilo sa skromne a hlavne boli istoty co dnes nie su.
Nie nechcela by som, aby sa to vsetko vratilo, ale nemozem povedat ze bolo zle, urcite sa par ludi malo hrozne, ale ti co nevytrcali z radu sa mali podla mna primerane. Hlavne ludia boli k sebe akysi milsi, ohladuplnejsi.
Ked si zoberieme tuto dobu, v com je lepsia???? Ańo mozme ist kam chceme do zahranicia, ti ktori na to maju idu. Dnes sa clovek boji o pracu, lebo bez nej si to neviem predstavit, clovek lahko pride o vsetko a stane sa bezdomovcom, vela ludi tak dopadlo a kto im pomoze ?????? Nik.
Co sa tyka mladeze, podla mna su v dnesnej dobe dost divoki, rodicia na nich nemaju cas, ved zaraju peniaze, neraz su v praci od rana do vecera, mladych vychovava ulica . Drogy, alkohol ,fet ,to ani nehovorim, za nasich cias si napamatam ,ze by som pocula o niecom takom u mladych ludi. Dnes je to pomaly samozrejmost 😠
V telke nebolo tolko nasilia, sexu, americkych brakov .
Nebudem sa tu s niekym hadat kedy bolo lepsie. Podla mna kazda doba mala svoje plus a minus.
Zazila som to a teda mozem porovnavat....
Co sa tyka politiky ako napisala Mirka najskor to boli rusi, dnes americania co sa im pchame do zadku 😠 . A ti co sedia vo vlade, cha ved su to velakrat koministi co prezliekli kabaty. Koryta zostali , prasce sa vymenili .....
Co sa tyka "zamatovej revolucie" ja som na namesti strngat klucmi nebola a nelutujem.

schwarzovka
17. nov 2009

jasně držet hubu a krok, sedět doma nebo v práci na zadku a čekat, že mi někdo dá něco zadarmo...kdo by si stěžoval, že?

je to ironicky řečeno 😉

erikasadek
autor
17. nov 2009

mimado, no tak , alkohol , drogy boli ale sa o tom nehovorilo.. 😉 bolo.. 😀

bola to ina doba; to urcite.. 😉

mirka1308
17. nov 2009

mimado, ja som nepísala, že všetko čo je dens je dobré 😉
niečo bolo dobré vtedy a niečo teraz 😔
vtedy si mala istotu, že keď budeš robiť tak máš aj plácu, mohla si sa dostať k bytu a keď si bola v strane tak si mala tých výhod viac 😔
teraz nemáš nič isté, ani robotu a ani prachy, na byt si berieš úver ktorý spravidla splácaš celý život takže si nič moc nedopraješ, deti sú náročnejšie 🤐
zato môžeš cestovať, deti môžu študovať v zahraničí, máš akože tú slobodu....

elise
17. nov 2009

ja mám otrasné spomienky mala som 15 a nepodpísala som petíciu na podporu študentov v prahe nikto sa so mnou vtedy 2 roky nebavil za to. som obeť demokracie☹

sasulec
17. nov 2009

ahojte,ja som mala 6rockov a pamatam si ako to otec naruzivo pozeral... 😅
len taky moj postreh..je dobre,ze sa otvorili hranice,len skoda ze nieje u vacsiny Slovakov zaco cestovat.. 😖
mozno sa aspon nase deti raz doziju toho,ze budu zarabat ako nasi rakusky susedia.. 😝
ak teda nebude ten koniec sveta v roku 2012 😒