Ako to máte s ohňostrojom?

31. dec 2023

Kukam z okna a mam otvoreny FB nasej dediny a blizkeho okolia. Petardy buchaju, sem tamaj ohnostroj a nahnevane prispevky na FB nabiehaju, psy sa boja, deti placu nespia...
Ja sa priznam ze ohnostroje milujem od detstva, je to proste Silvester, patri to k tomu, behali sme od okna k oknu a pozerali "fireworks". Moje deti si to tiez rady pozru od uplneho malicka, bud to prespali alebo pozerali. Aj sme kupovali take tie velke boxy. Vzdy sa schadzame velka rodina s kopou deciek. Dostanu velke prskavky a tesia sa.
Co sme mali psov nejako to neriesili, bud niekam zaliezli alebo stekali ze chcu von. Teraz co mame minipsa tak tiez ohnostroje sleduje s nami, pripadne sa dobija von.
Minuly rok sme kupili uz len take tiche fontanky z (ohladuplnosti), tento rok uz len prskavky ale chyba m8 to . Ako to mate vy

xckaret
1. jan 2024

U nas v dedine vojaci z povolania - za mna totalne tupela si pravdepodobne z kasarni podonasali nejake vybusniny a u nas v dedine to bolo ako na fronte. Pozatvarala by som ich za to a to je rok co rok rovnake. Su to za mna vygumovane hlavy.

fantaghiro21
1. jan 2024

@xckaret ono som si myslela aj ja toto vcera,ze niekedy take vystrely dunive,ako na vojne..ked to clovek necaka,tak sa ide fakt pos...s prepacenim.
na jednej strane nechceme vojny,ale na druhej strane aa niektori vyzivajy v tom,aby nieco bolo co najhlucnejsie a pripodobnujuce sa strelam na vojne...
Vyssie som sa uz vyjadrovala ,aky mam vztah k ohnostrojom.niektori to vsak fakt prehanaju...

michaela329
1. jan 2024

Tak 30 rokov dozadu, keď som bola decko, toho trieskania a ohňostrojov nebolo a pohoda. Obvykle sme vonku iba spievali a z toho mala šok maximálne suseda učiteľka. V puberte už musel búchať každý, petardy, ohňostroje všade - nemala som to rada, všade smrad, bordel a koľkokrát aj zhorené veci-ale to bolo také sedlacke vyťahovanie sa, kto má lepšie a silnejšie rachoty na dvore. Teraz už by som čakala, že sa od toho civilizovane odklonime, ale prd. Ľudia nariekaju na drahoty, ale 200 Eur vyhodia doslova do vzduchu a smradu. Potom ten bordel ešte v máji na deň Zeme s deťmi zbierame. Včera som tíšila svoje 2 mačky, psík sa zahrabal do sena v senníku a dnes pri behu v lese som videla kopu mŕtvych vtacatiek. Čo prežívali srnky, alebo medvede? Kvôli čomu? Lebo človek má potešenie zo smradu a hluku? Mne to už príde trápne.

erikavesela
2. jan 2024

@xckaret samozrejme, ze su...inteligentov tam nepotrebuju

ibatanecnica
2. jan 2024

petardy by som zakázala. ale ten jeden oh´ňostroj niekde na námestí môže každé mesto spraviť. Alebo aj obec, príp. na ihrisku. Tých 10 min. nezabije nikoho. Kto chce, sa zúčastní, kto nechce, zostane doma. Búrka býva častejšie ako ohňostroj a vtedy čo robia so psami? Ten ohňostroj k tomu nového roku patrí. Zaujímavé, že v iných krajinách to nie je problém a tam sú veru iné ohňostroje a všetci to v zdraví prežijú. Treba robiť veci s rozumom a dá sa všetko potom. Ale tie zákazy sú smiešne, hlave keď sú povolené predaje. K čomu je taký zákaz, keď tovar bežne kúpiš. To ako keby ti zakázali kupovať alkohol a bežne to dostať kúpiť.

ibatanecnica
2. jan 2024

@micusa2222 a na čo je taký zákaz, keď to povolia predávať? Bolo jasné, že ľudia to rešpektovať nebudú. A hlavne pubertiaci. Tu sa kopa vecí nerešpektuje, ignoruje, tak kto čakal, že toto bude niekto rešpektovať? Pokiaľ budú petardy v predaji, tak sa kupovať budú. Ak dám zákaz používania, tak by mal automaticky nasledovať zákaz predaja.

natall113
2. jan 2024

@ibatanecnica máš psa? Ak hej tak by si vedela že búrka je iná ako ohňostroj

ibatanecnica
2. jan 2024

@natall113 tak zase ak má tvoj pes problém s ohňostrojom a bol by niekde na ihrisku alebo námestí, asi tam s ním nepôjdeš nie? A my nehovor, že ten ohňostroj by bol tak počuť, aby mal z neho strach. Nerobili by ti ho rovno pod oknom.

natall113
2. jan 2024

@ibatanecnica pokiaľ viem tak som sa vyjadrila k úplne inej časti tvojej odpovede. Nikde som nenapísala že by mi vadil 15 minútový ohňostroj niekde na námestí alebo na ihrisku.
Hovorím o tom že búrka je iná ako ohňostroj a nieje to tak celkom k porovnaniu

ibatanecnica
2. jan 2024

@natall113 lenže pred tým ohňostrojom ty si veiš uchrániť to zviera, keby bol niekde na námestí alebo na ihrisku. pred búrkou nie a nemám pocit, že búrka je niečo úplne iné.

natall113
2. jan 2024

@ibatanecnica v čom je búrka rovnaká?
Mne absolútne nevadí taký ohňostroj ako opisuješ..

ibatanecnica
2. jan 2024

@natall113 v tom , že aj počas búrky sa zvieratá boja. Hlavne keď hrmí.

natall113
2. jan 2024

@ibatanecnica hej v menších intervaloch a nie až tak hlasno to je prvá vec
Druhá je že búrku neovplyvniš, ohňostroj áno tak načo zbytočne ho púšťať.
Nehovorím o takom ako píšeš
Lenže napríklad u nás mali skoro v každom dome kompaktný ohňostroj a milión deti behalo s petardami
Ďalšia vec na Silvestra o polnoci môže byť, u nás strieľajú od Mikuláša do troch kráľov

ibatanecnica
2. jan 2024

@natall113 preto sa to malo nie zakázať ale zakázať predaj. Samotný zákaz púšťania nevyrieši nič.

hefo
2. jan 2024

@michaela329 Neviem, kde si vyrastala, ale čo si ja pamätám zo svojho detstva v stredne veľkom meste (25-30 rokov späť), tak od Štedrého dňa až po nový rok to celý týždeň vyzeralo ako v Bagdade za ofenzívy, dnes je hluk viacmenej iba na prelome rokov.

Možno je to ale aj tým, že vtedy na sídliskách plných mládeže to bola veľká "prča" v kuse hádzať nejaké petardy a utekať pred mestskými policajtmi, dnes už títo ľudia dávno dospeli a zábavu si predstavia inak...

ibatanecnica
2. jan 2024

@hefo u nás tiež, ale vtedy nebolo toľko psov. Teraz pomaly v každom byte. A niet nad psa. Vtedy to ani naši rodičia neriešili, - ja osobne som nikdy nemala rada tie delobuchy, ale nikto nič neriešil. Ako prišlo, tak odišlo a každý žil kľudne ďalej. A to máme teraz kvalitné okná, ktoré dosť tlmia hluk

michaela329
2. jan 2024

@hefo z môjho príspevku je hádam jasné, že v malej obci. A môj muž v stredne veľkom meste a tiež si podobné zábavky pamätá skôr z puberty.