Ako umrieť?

3. dec 2023

Chcela by som poziadat vas,ktore ste prisli o niekoho velmi blizkeho, ci by ste mohli zdielat vasu skusenost. Tie,ktore si tym nepresli,si to nedokazu predstavit... Ako vam vasa milovana osoba odisla a ako ste to prezivali? Mamka mi umrela z minuty na minutu bez varovania, je to pre nas neuveritelny šok,ked sa nestihnete rozlucit a prijat to,ze telo zlyhava.. zamyslam sa,ze ak by bola dlho chora,stihli by sme si povedat co sme chceli a skusit bojovat..no na druhej strane,neviem si predstavit dlho sa prizerat na jej trapenie az do stadia, ked by som si jej odchod priala.. Je to velmi bolestiva tema viem.. preto vopred dakujem vsetkym,co prezili skusenost a rozhodnu sa zdielat...

miskakyska
3. dec 2023

..za mňa.. ľahnúť a nezobudiť sa..osoba netrpí a netrápi sa..

anjelaa
3. dec 2023

Pre danú osobu si myslím, že je ľahšie odísť okamžite ako sa dlhodobo trápiť. Pre príbuzných nie. Tiež mi odišlo pár blízkych po dlhšom trápení a bolo to náročne, vykúpenie bolo, že zomreli, že už sa viac netrápili. 🙏🏻

lindous
3. dec 2023

Mne bola takto veľmi blízka babička, v podstate ma vychovala, tiež odišla nečakane a asi som rada, že sa to stalo takto, bol to síce šok, ale tie posledné spomienky sú veselé a šťastné... viem, že ja osobne by som veľmi zle zvládala sa pozerať na to, ako ju postupne opúšťa život, aj za cenu toho, že by tu bola možno o niečo dlhšie

miggy
3. dec 2023

Suhlasim. Nie nadarmo sa hovorí, že najkrajšia smrť je v spánku. Moj frajer (prvá láska) mal autonehodu, keď šiel za mnou. Napísal sms, že ide. A už neprišiel. Vrazil do neho kamión. Bolo to pred 15 rokmi a stále je to bolestivé...ujo umieral na rakovinu, posledný mesiac už len spal (pichali mu morfium). Umrel doma, ale ten posledný mesiac sme už kazdy deň dúfali, že sa uz trápiť nebude. Aj jedno, aj druhé je strašne. Prvé je šok, druhé ťa zožiera vnútorné, lebo najradšej by si mu pomohla a nemôžeš. Len sa prizeras a trpíte všetci....

mogaa
3. dec 2023

pre umierajúceho človeka je smrť vykúpením....teda ak je tam choroba....len pre nás čo ostávame je to tu ťažké, ale pre toho čo odchádza je to vykúpenie - už ho nič nebolí ani netrápi....ak by ale išlo o nečakanú smrť napr.pri autonehode, vtedy to musí byť aj pre rodinu o to ťažšie že ten ich blízky mohol ešte v zdraví žiť....ale čo sa týka choroby, tak je rýchla smrť vykúpením....

marsmykkok
3. dec 2023

Ak sa pýtaš z pozície blízkeho, určite je "ľahšie" ak vidíš blízku osobu ako sa mesiace trápi, chradne a vidíš, že smrť je vykúpením a podvedome aj počítaš s takou možnosťou. Ak niekto zomrie doslova z minúty na minútu alebo je zdravý, pracujúci a zrazu ochorie a do mesiaca je po ňom, je to pre blízkych oveľa väčší šok. Ale zase pre zosnulého je to oveľa lepšie, že sa netrápil.

svokrinjazykmonika
3. dec 2023

Veľmi ma to mrzí. Presne toto je moja nočná mora. Že mi niekto takto bez varovania nešťastne umrie. Ja som pochovala už oboch rodičov ale vedeli sme že to príde. Bola som na to tak povediac pripravená.

rybiatko123
3. dec 2023

Môj milovaný ocko odisiel náhle po uraze..doteraz som sa nespamätala a nespamatam z toho. A neviem čo je “lepšie”..ja keďže som zažila toto, tak teraz hovorím, že je “lepšia” možnosť sa na to akoby “pripraviť” 🥺 ale zas vidieť blízkych trpieť…Ach ťažká otázka

bucko555
3. dec 2023

Svokor v bolestiach čakali sme kedy to príde bolo to hrozne .....babka pred necelým mesiacom večer ľahla zaspala a ráno už nevstala za mňa najkrajšia smrť bez trápenia

bloger
3. dec 2023

V prvom rade príjmi moju úprimnú sústrasť. Je to veľmi ťažká a bolestná téma. Určite je lepšie zomrieť spôsobom, že človek zaspí a už sa nezobudí. Hovorí sa tomu aj požehnaná smrť. Bohu žiaľ nikto si spôsob vybrať nemôže.

marca12
3. dec 2023

Neviem na toto odpovedat. Zomreli mi blizke osoby aj nahle,ale aj velmi pomalym zomieranim v bolestiach a fakt neviem,co je lepsie. Ked zomrela nahle,bol to sok,dlho som to nevedela prijat. No u blizkych,ktori umierali pomaly to bolo tiez strasne sa pozerat na utrpenie. Aj tak som sa nevedela rozlucit,nic povedat na rozlucku. Ak vidis blizkeho v utrpeni,tu smrt asi lepsie prijmes,je to prenho vykupenim,ale aj tak to nevies prijat,preco prave on,musel zomriet a trapit sa. Z tohto pohladu je to pre nas pozostalych "lepsie",no pre umierajuceho je to velmi tazke

daniela2202
3. dec 2023

Sedeli sme 3 sestry vedľa našej mamičky, keď zomierala.... a priali sme si , aby ju pán Boh už zobral... keď sa človek trápi v bolesti.... keď dodýchala , tvár sa jej neskutočne rozjasnila.... plakali sme a zároveň sme boli šťastné

tramtada31
3. dec 2023

Velku vyhodu majú zvierata, že keď je zle, vieš ich zivot ukončiť u veterinara a nemusia toľko trpiet. Ak sú na tom zle, stihnes sa aj rozlúčiť, aj sa zmieriť s tým, že odchod, ktorý si mohla “zariadit”, bolo pre milovaného “člena rodiny” tou najlepšou službou. Podľa mna je hrozne, ak človek odide zo dňa na deň, bez rozlúčky, ale asi je to pre dotyčného to najlepšie

autor
3. dec 2023

@daniela2202 dakujem ti za tvoje zdielanie tak velkej bolesti.. kolko mala maminka rokov ak sa smiem opytat? A ako dlho bojovala?

petamich
3. dec 2023

pre mna bola taka osoba babka, mozgova mrtvica, skoro dva mesiace este bola v nemocnici, potom hospic a uprimne - myslim, ze pre nas vsetkych, by bolo jednoduchsie, ak by odisla hned, lebo takto sme dufali, videli sme jej zhorsujuci stav, napriek tomu sme si to nechceli priznat, porozpravat sa s nou, este travit cas a podobne sme vlastne aj tak nemali sancu ❤️

deti95060810
3. dec 2023

moja mama zomrela rýchlo. v pondelok sme ešte spolu behali po obchodoch, v utorok zavárala a ...na ďalší týždeň už mala pohreb. Bol to pre nás všetkých šok. Ale, aspoň sa dlho netrápila...
zažila som aj dlhšie trápenie...každý deň som videla ako život odchádza z človeka, ako trpí ako sa trápi a človek nevie pomôcť... ...bolo to neskutočne ťažké

ptvw
3. dec 2023

@miskakyska sused tak umrel, prišiel z prace najedol sa ľahol na gauč ku TV a išli ho zobudiť ze co tak spi a on nebohý

janai1
3. dec 2023

Na začiatku roka nám tak zomrel kolega z bývalej práce. Išli hrať hokej,počas zápasu spadol na ľad a už sa nepostavil. Mamin brat zaparkoval auto na dvore a už nevystúpil. Chcela by som tiež tak umrieť. Žiadna bolesť, trápenie

vanilkovazmrzka
3. dec 2023

Neexistuje smrt, ktora ta nezasiahne, pokial ide o milovanu osobu…

4stanka4
3. dec 2023

Moja starká zomierala 2 dni, už sme sa všetci modlili aby sa už netrápila a odišla 😞 (mala 2 mesiace do 90 takže požehnaný vek). Bratranec zomrel v noci- ešte o 10 večer pozeral TV a ráno sa už do prace nezabudil☹ mal 46 rokov takže sok poriadny.

2006_1211
3. dec 2023

Pradedko mal už pekný vek ale umieral tak ze už len ležala na posteli a odchádzali mu aj svaly aj pamäť a ani rozprávať už nevedel ani sa pohnúť sam veľmi sa trápil a dosť dlho... Dedo umrel keď som bola tehotná v nemocnici na rizikovom z ničoho nič do dvoch týždňov ho to položilo tiež sa trápil...prababka na porážku ale asi až na tretiu tuším... Keď mi umrela babka tak som bola ešte docela mala ale tiež na porážku... A dedom, babkou ani prababkou som sa nestihla rozlúčiť, za pradedomnsom chodila vždy keď som mohla a vždy som sa s ním rozlúčila tak aspoň s ním..

autor
3. dec 2023

@deti95060810 ty jedina to tu asi vies porovnat... dakujem ti za tvoje zdielanie... takze i ked to vyznie kruto,ale ozaj mam dakovat za jej bezbolestny odchod i ked v skorom veku,ked sa dochodku nedozila?

lucyluska
3. dec 2023

Mamina začala kašľať v septembri 2018, kým išla pľúcnemu lekárovi prešlo zopár mesiacov. Myslela si, že kašle z prašneho prostredia, susedia prerabali byt. Potom v Apríli bola v Hagoch a že Idiopaticka pľúcna fibroza, cca 200 ľudí ju má na Slovensku. Nevylieciteľna, cca 5-7 rokov života od stanovenia diagnózy. Pľúcne tkanivo praská a neregeneruje sa. Deň po minulých Vianociach dostala kovid. Prežila pi hospitalizacii. Pľúca už musia mať kyslík, čiže kyslíkový pristroj máme doma...mamina brutálne kašle. Áno o smrti sme sa rozpravali, vypovedali sme si svoje. Keď vidím ako trpí... keď počujem záchvaty kašľu... veľké trapenie to je.

deti95060810
3. dec 2023

autorka, myslím že je to troška lepšie pre daného človeka keď sa netrápi a celá rodina s ním...

daniela2202
3. dec 2023

71, trvalo to cez 2 roky.... máme každá spravený jej obraz / vypaĺované do dreva/ , každý deň sa s ňou rozprávam, bola veľmi veselý a optimistický človek

zuzinkka18
3. dec 2023

Ja som videla umierať veľa ľudí, trpeli, trápili sa, vedeli, že už končia...podľa mňa je najlepšie(pre toho kto umrie)umrieť, bez bolesti, bez trávenia....zaspať a nevstať, to prajem každému jednému človeku...pre rodinu to je určite strašné ale pre toho človeka "krásna" smrť...fakt som toho utrpenia okolo dlhej smrti videla veľmi, veľmi veľa...neprajem to ani najhoršiemu nepriateľovi

zuzanaete
3. dec 2023

Dedko zomrel nahle, nebol velmi stary. Bol to sok. Bol plny sily bez zdravotnych problemov. Rok som bola plna hnevu, ze preco musel taky skvely clovek odist. Potom som to postupne zacala spracuvat. Absolutne nepomahali vety, ze aspon sa netrapil. Chcelo to cas.

autor
3. dec 2023

@zuzinkka18 mamke zavreli oci pred operaciou a uz sa nezobudila. Predtym ju prevazali vrtulnikom , musela byt vystrasena na smrt, predtym sme spolu volali, starala sa len,aby som neplakala ja,nech sa mi nieco nestane... nestihli sme si toho tolko povedat... mala 62. Pre mna iba,pre niekoho dost.. pre mna tak malo... Stale na to myslim... Ak by neumrela tak,mohla to byt rakovina ako jej otec, to by som pre nu nechcela.. byt odkazana na druhych,ked bola cely zivot tak sebestacna a velmi aktivna... Dakujem ti za tvoje slova. Ako dokazes pracovat v takej oblasti ,ze vidis umierat tolko ludi....? Ako sa to da.. nesmierny obdiv..

kaktusik007
3. dec 2023

ja som jeden den zaviezla otca do kupelov, druhy den volali ze zomrel..... masivny infarkt, bol v tych par % kedy nastane exitus aj pri okamzitom napojeni na aed.... bol to sok, su to styri roky, je to trosku lepsie, ale stale sme z toho mimo...

ja razim teoriu - karma si ta najde. Najneskor na sposobe umierania ti to vesmir zrata, ze co si za cloveka. dobri ludia umieraju nahle a necakane, ti podli si este predtym ako umru musia nieco odtrpiet...

autor
3. dec 2023

@kaktusik007 je mi velmi luto vasej straty.
Vela dobrych ludi odchadza skoro a necakane, alebo skoro a dlho... a velmi vela ludi,co su ludsky odpad ziju a ziju a ziju.. dlho... a zomru tak,ze sa v starobe upiju na smrt ,alebo ich jedneho dna odvali. To su zas skunosti z mojho okolia... ale moze byt,ze tym,ze som velmi nahnevana a zufala,ze pred opakom zatvaram oci... :(