Ako zvládnuť štúdium počas materskej dovolenky?

damiankad
30. aug 2011

Rada by som si vymenila skúsenosti s inými maminami, ktoré popri materskej plánujú školu alebo študujú. Ja od pondelka nastupujem na zdravotnícku fakultu a mám mierne obavy ako to bude s drobcom. Ako ste to riešili vy?? Kedy ste sa učili?? Mali ste dostatok času na manžela a aj na dieťatko?? 😒
Najskôr som sa veľmi tešila, lebo sa rada učím a budem pokračovať v tom čo ma baví, ale ako sa to blíži, neviem..nevidím to optimisticky. Mali ste niektorá aj individuálnu formu?? Koľko malo vaše dieťa vtedy?? Dakujem za každú skúsenosť 😉 🙂

lizatko1009
30. aug 2011

mas v IP

mia258
30. aug 2011

Ja v polovici septembra nastupujem tiež do školy a mám z toho trošku obavy, ako si zadelím čas 😒

damiankad
autor
30. aug 2011

@lizatko1009 dakujem krásne...si šikulka inak .... 🙂 Ja si neviem prestaviť spojiť školu prácu a ešte aj rodinu 😉 Máš teda môj obdiv 😉

damiankad
autor
30. aug 2011

@mia258 a aké máš štúdium?? Ja mám denné, ale dá sa dohodnúť individuálnom, načo si žiadosť dám, nemám kde nechať drobca, mama pracuje, mm tiež, svokre ho nenechám...možno ked bude väčší, je na invalidnom a hrozne ju zaťažuje byť s ním 10 minút 😠 😖
Na škôlku je ešte malý, jasle nikde v okolí...a sú aj drahé, vzhľadom na naše prerábanie domčeka...Spolužiačky z vyšších ročníkov vraveli, že bude treba ísť prvý semester 2-3 razy do týždňa na cvičenia( niečo ako prax) jeden deň 4 hodiny, druhý 2 a tretí 2-3 hodiny...no neviem som zvedavá čo to bude obnášať...a kde bude malý 😢 😢

lizatko1009
30. aug 2011

@mia258 na aku chodis? a ako?

@damiankad dakujem tak snazim sa co najlepsie, najlepsie by bolo aj keby ty si si dala externe.

damiankad
autor
30. aug 2011

@lizatko1009 nuž pokračujem v štúdiu zdravotnej sestry 😉 nastupujem prvý rok, externe sa nedá, len individuálne čo zahrňa iba praxe a cvičenia...takže uvidíme 😔 a ty?? čo študuješ ty?? koľký ročník?? nechápem ako zvládaš aj nočné, aj syna..aj učenie..kto ti pomáha??

mia258
30. aug 2011

@damiankad @lizatko1009 ja idem na prírodné vedy, tiež mám dennú formu, individuálne si zatiaľ nevybavujem, uvidím ako zvládnem ten prvý semester.
A moja malá bude mať kvôli mojej škole opatrovateľku počas toho, ako budem v škole. Nechcela som ju dávať do jasiel aby nebola často chorá a priateľ chodí do práce od rána do večera...

mamkaivka
30. aug 2011

ke´d chceš všetko sa dá, je potrebný režim, silná vôla 🙂 ja som nastúpila na zdravotnú fakultu externe ke´d som mala dve deti, v prvom ročníku v decembri sa mi narodila tretia dcéra, cez prázdniny po druhom ročníku štvrtá dcéra a v piatom ročníku v novembri piata dcéra, všetky boli dojčené, a 9 mesiacov som chodila do roboty na 3-smenu prevádzku,zorganizovala som si deń, tak aby som navarila pohrala sa s deťmi vychádzka a učenie v noci, až teraz s odstupom času sa sama čudujem ako som minimum spala a ako som tak dokázala fungovať, deti mi nikto nestrážil ani mi ich nebral keď som sa učila na skúšky, nenechávala som nič na poslednú chvíľu učila som sa priebežne, nevyhovárala som sa na deti ako niektoré kolegyne, jedine v ´deň prednášok mi známi postrážili deti s tým že som musela deň predtým navariť, a malé čo bolo dojčené sa kočíkovalo v kočiari kým ja som bola na prednáškach a cez prestávky som dojčila, bola som externistka ale písomky boli rovnaké ako pre denných veď aj titul je rovnaký tak žiadne úľavy, magisterské štátnice som zvládla na A a až po vyhlásení výsledkov sa komisia dozvedela koľko mám detí a nechápali ako som to zvládla, lebo veľa kolegýn vyhodili preto ak si sa dala na boj tak treba bojovať a všetko sa dá ak človek chce aj Boh pomôže a v mojom prípade aj požehná

fiffinkaa
31. aug 2011

Ahoj..ja študujem pri dvoch detoch, ked som nastupila do prvého ročníka , malý mal dva a pol roka a už som bola aj tehotná druhý krát, ked som si podávala prihlášku, som netušila že bude aj druhé bábo, bo sme neplánovali :D...takže som váhala či do toho ísť alebo nie....teraz idem do tretieho, dá sa to zvládať, aj ked niekedy je to o hubu, domácnosť, varenie, deti, mužík...no má to aj dobré stránky, mám nových priatelov a sme celkom ok kolektív na ktorý sa teším 🙂))

lenkaa222
31. aug 2011

@damiankad mne tiež buduci týžden začína semester (druhý ročník-sociálna práca)..drobček sa mi narodil prečasne a má mesiac..a teiž ho nemam kde nechavať tak som požiadala o individuálnu formu, schválili mi to, len neviem ako to bude..ako valstne budem chodiť do školy..bojim sa hlavne ako budem zvladať učiť sa na skušky...aj ked ma mooc ta škola nebaví chcela by som ju dokončiť, no neviem či to zvládnem .. aa tebe držím pršteky, aby si to zvládla 😉

damiankad
autor
9. sep 2011

@lenkaa222 A nevieš prosím ťa či netreba s niečím na sociálku alebo UP?? u nás sú strašne ochotné tetyna úradoch 😖
My sme mali teraz v pondelok zápis, v pondelokmáme už vyučko....katastrofaaaaa...neviem ako mi to bude časovo vychádzať ☹

lenkaa222
9. sep 2011

@damiankad no nie ja som s ničim nikde nebola, lebo ma eviduju ako dennú študentku..tiež na zapise som už bola a s vyučkom ešte stale neviem ako to bude..mam sa dohodnúť s učitelmi...neviem kedy ani ako... 🙂

lili24
12. sep 2011

@damiankad asi ti moc neporadim, ale ja zacinam tiez od oktobra, externe, pri dvoch detoch 😉 sama som zvedava ako to budeme vsetci zvladat, prednasky, skusky, ucenie a tak 🙂 ale uz som sa na to dala tak treba bojovat 🙂 este ze mam manzela, ktory sa postara cez vikend o deti a ostatne budeme musiet nejako sklbit aby sme boli vsetci spokojni. Starsia dcerka teraz nastupila do skolky, dufam ze nebudeme byvat casto chori a adaptuje sa a tym mi zostane viac volneho casu na ucenie pocas dna, aspon dufam 😀

drzim nam vsetkym palce 😉

alexandra
12. sep 2011

@damiankad
Ked som nastupovala na informatiku, syn mal 20 mesiacov, dcerka 2 mesiace. Koncila som teraz v juni s priemerom za studium 1.7 a za posledny rocnik 1.4, a to som uz aj pracovala... jedine, co ma mrzi, ze som nemala tolko casu na napriklad vylety s detmi a prakticky ziadny cas na kamaratky a ich deti... Inak sa to zvladnut da.

vandavanda
14. sep 2011

ahoj. tiez studujem na EUBE a pohodicka. hlavne sa treba chopit prilezitosti ked sa ponuka a neodkladat 🙂 dcerka ma prave 10,5 mesiacov a ja zacinam posledny rocnik. ten minuly mi ubehol ani som nevedela ako bez jedineho Dcka ci Ecka - vsetko na prvy sup 😀 skor by som povedala, ze sa mi studovalo lahsie. URCITE SA TO DA. pre mna sa skola stala skor prijemnym osviezenim nez zatazou.

mailinka
14. sep 2011

@damiankad ja som zivy priklad,ze sa to zvladnut da.pocas trosjrocneho studia som stihla,dve tehotenstva a dva porody,stanice som mala v juni tohto roku a to mala namladsia vtedy 3 mesiace,druha 2,5 roka a tretia 8.(chodila som s detmi na kusky,no bolo to vesele,ale vzdy sa to dalo zvladnut)povedala som si,ze to musim nejako dokoncit,lebo ked to prerusim,tak sa uz isto k tej skole nevratim a podarilo sa.som na seba hrda,ze som to nevzdala.urcite to zvladnes,horsie bude ked pride skuskove obdobie,vtedy pojde vsetko bokom ,ale ak ti ma kto pomoct(manzel,rodina)tak to isto hravo zvladnes,hlavne ked ta to bavi 🙂 ja som tiez koncila na zdravotnickej univerzite 😉

czechzuzanaba
18. júl 2012

@mamkaivka tyyy brdo, ja mam dilemu, ci jit do ctvrtaku se dvema detma, ted jsem si precetla tvuj prispevek a se stydim, ze mam pochybnosti 😀

mamkaivka
19. júl 2012

@czechzuzanaba neboj všetko sa dá zvládnuť ak človek chce, ja som od januára nastúpila do roboty, pracujem v zdravotníctve a už som si podala aj prihlášku na špecializáciu, je to ročné štúdium a po jeho ukončení mi zvýšia plat, tiež sa mi už veľmi nechce opäť učiť no peniaze treba tak hádam ten rok prežijeme, kedže mám už VŠ tak si niektoré veci len zopakujem a niečo sa ešte doučím, radšej teraz do školy a mať už potom pokoj aj keď v tom slovenskom zdravotníctve človek nikdy nevie...

miska2311
9. sep 2012

ja tiez premyslam o studium,maly ma teraz 6mesiacov a druhy syn 6rokov...rozmyslam zacat buduci rok,no uvidim co este bude dovtedy.dufam ze nieco podniknem ,tiez sa bojim ci to zvladnem no pozeram ze kolko vas to tu zvladlo.len ja niesom taky studijny typ no tu vs treba v dnesnej dobe.

dvojickovo
28. jún 2013

@mamkaivka
ahoj aj ja budem mat dve deti a tiež je mojim snom si spravit bc. ošetrovatelstvo kedže mam SZŠ ale len zdravotnícky asistent
mne môj muž slubil, že mi s tým pomôže tak pevne verím že sa mi to podarí
okrem toho aj mama sa prislubila

dvojickovo
28. jún 2013

@lenkaa222
ahoj
ja mam aj soc pracu ale nevedela som sa s touto skolou vobec zamestnat tak som sa rozhodla, že sa vrátim k mojmu počiatočnemu cielu k zdravotníctvu a doteraz lutujem, že som nespravila tak hned na začiatku

lenkaa222
28. jún 2013

@dvojickovo ja viem každý kto chce len titul tak študuje soc.pracu..ja to aj tak nechcem robiť..

dvojickovo
28. jún 2013

ja som robila tiež všeličo ale nič z toho nemalo spoločne so soc prácou
a su vyslovené firmy, ktoré prijimaju absolventov univerzít len s vynimkou soc práce

koralinka
28. jún 2013

neboj, čím viac povinností má žena tým lepšie ich stíha :D

ja som 2.6 2011 robila Bc. štátnice, 30. 6 2011. rodila ateraz v máji som skončila aj Mgr. - učila som sa v miernom predstihu - vždy ked malá poobede spala, domácnosť som robila bud s nou alebo navečer ked prišiel manžel a po večeroch som dokonca pozerávala aj hovadiny v telke ako napr. Bučkovci :P

ja som mávala problém iba so strážením - lebo prvý rok čo som pokračovala Mgr. som kojila, medzi tým sme sa sťahovali, varím každý den, upratujem min 3kratá do týždna, stíhame aj výlety - ver mi čím viac toho žena má, tým lepšie to stíha :D jasné že aj ja som párkrát vybuchla trieskala revala (nie na malu ani muža :D ) ale ked sa chce, tak sa dá

zuzkanik
28. jún 2013

@damiankad ja som zlý príklad ženy, ktorá to nezvládla. Pôrod tesne pred štátnicou, potom časovo náročné dieťa a nedostatok času na učenie. Nepomohol ani dvojročný odklad. Vzdala som to tesne vo finále, občas sa zamyslím, kde by som teraz mohla byť, ale neľutujem, že som dala prednosť dieťaťu a rodine. Ale ak sa ti bude trochu dať, nevzdávaj to. Držím palce.

koralinka
13. júl 2013

@zuzkanik ono závisi vela aj na podpore okolia!! ja keby nemam mamu ktorá na písknutie môže si dovoliť odbehnut z roboty a zaviesť ma do školy aj s malou (pokym som ju kojila chodila so mnou) alebo mi ju postrážiť a pod. tak ani ja by som nemohla, prvý rok sme bývali s našimi takže som tiež nemusela okolo domácnosti+ked som potrebovala mali malu, teraz som mala sama domácnost dieťa a pod. a chvalabohu zvládla som to sama - mali mi malu 2 krat ale to som mala už 2 ročné dieťa, obed som navarila kym sa hrala, byt som upratala ked došiel muž čiže spánok malej som využívala na učenie - ono niekedy okolnosti nepustia

modrofuzik11
14. júl 2013

tiez by som chela ist studovat. mam vsak dve male deti, popri tom pracu. neviem si predstavit, kde by som na to zobrala cas. asi az ked obidvaja krpci budu v skolke...

dvojickovo
31. júl 2013

ahojte študujúce mamičky
prosím Vás má niekto skúsenosti so štúdiom na zdravotnej škole popri materskej, ja som sa pýtala a vraveli mi , že nie je možné študovať tento odbor externe kvôli praxi, ináč mám ukončené stredoškolské vzdelanie odbor zdravotnícky asistent
je iná možnosť?
bola by som veľmi vďačná za radu

biancarv
31. júl 2013

@damiankad ahoj ako sa ti darí v štúdiu,? Ja čakám na papier zo školy či ma prijali, ale tiež mám obavy, starší ide do prvej triedy a mladší je kojeny, dosť náročný, má osem mesiacov. Som zvedavá či to zvládnem keďže som už sedem rokov zo školy vonku.....