Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aký dezinfekčný prací prostriedok doporučujete?

ssussie
20. feb 2013

Caute baby,
chcem sa poradit ako dezinfikovat veci ci kupene v sekacoch ci po niekom zdedene. Zatial som len dala do pracieho gelu vrchnacik octu a prala na 60 stupnov. Ale mama mi poslala veci este po mne (nosila mi ich babka z Ameriky, takze su stale pekne - aj po 27 rokoch) a mam aj veci po manzelovi a potesilo by nas, keby to vyuzil aj nas drobec, ale neviem ci nejaky kusok octu mi pomoze to poriadne vyprat. A dalsia vec su veci z druhej ruky - su nadherne, kvalitne ako nove, ale kedze netusim kto ich predtym nosil, chcela by som ich mat "osetrene". No a samozrejme aj tunajsi bazarik - verim, ze mamky su cistotne, ale teraz je cas chripok, tak ked si uz sedime doma na riti, nerada by som si nechala poslat nejaku chorobu - co ja mam stastie (uz x-krat mi mamky pisali, ze musi ist poslat manzel, lebo oni su doma chori ...). Viem som bakteriofob, ale cistota pol zivota 😀
Dakujeeem 🙂

xlucia
20. feb 2013

@ssussie na 60 stupnov s tym octom plne postaci aj na dezinfekciu
cistota pol zivota, a bakterie a spina presne druha polovica....
hadam to nebudes namacat v save, vsetko by si to znicila

zivika
20. feb 2013

@ssussie co ja viem, tak vsetky zle bakterie zabijes zehlenim, skus obratit naruby a tak prezehlit... 😉

alena0305
20. feb 2013

@ssussie Napríklad k látkovým plienkam sa používa ako dezinfekcia mio fresh (možno v Tescu alebo eshopoch s plienkami) a druhé - puer alebo perkarbonát sodný. Oboje sa dá použíť na biele prádlo.

ssussie
autor
20. feb 2013

@xlucia ale ved jasne, ale ked si predstavim, ze tie handricky boli zahrabane 25 rokov, tak nechcem vediet co v nich stihlo byvat - jedna vec a druha, ked si daco nechavas posielat od niekoho, co ho prava zmaha chripka (co ten virus na veciach vydrzi aj par dni), tak vies co si mam dat rusku a rukavice 😀 a prat na 90, aby som si nieco nedoniesla? teda kebyze mne, tak cert to ber, ale drobcekovi 😉

ssussie
autor
20. feb 2013

@alena0305 hej som videla,a le to je na biele ☹

ssussie
autor
20. feb 2013

@zivika hej, hej, malemu vsetko zehlime 🙂

zmrzlinkams
20. feb 2013

uplne stači ked všetko vyperieš na 60 a vyžehliš tym sa všetky bakterie zničia
ja mam tiež vecičky po nas čo sme nosili ked sme boli mali dokonca čo ešte moja mama nosila ja som všetko pekne v lete vyprala a vysušila na slniečku a vyžehlila, biele veci ako klasike plienky, košielky a pod. som vyprala na 90 s bielidlom lebo niektore vecičky boli zažltnute a take zašednute a pekne to vyšlo, vysušila na slniečku a potom znova vyptala ale už be bielidla a tak sa chystam plienky si vyprať aj teraz v lete lebo už su zase zajdene aj po jedle niečo nevyšlo a tak to chcem spraviť ale až ked bude slniečko nech to všetko pekne vytiahne, ale maš taketo vecičky tak možeš aj v zime popreť takto ale bielidlo je len na biele a to by som potom ešte raz preprala pokial je babo maličke ked je väčšie tak už netreba ešte raz preprať lebo citiť to neni a skušala som to aj k farebnemu neurobilo to nič ale ak maš moc plnu pračku tak sa može stať že ti to zanecha flaky preto radčej davaj len na biele.
a ja všetky vecičky od znamych alebo tu z MK ak som mala tak len vybalila hodila na pranie a normalne vyprala a vyželila a mala nikdy nič nedostala na 60tke ti to musi stačiť na zabitie bakterii ..... 🙂

lencika
20. feb 2013

Ahoj, ja si myslim ze teraz su tie pracie prachy tak silne a 60 to zabije ako nic a ako vravia baby zehlenie

sissi0024
3. feb 2014

@ssussie Ahoj, reagujem trošku neskoro, ale tiež som nedávno riešila podobný problém, syn z nemocnice doniesol nebezpečnú baktériu, rezistentného zlatého stafylokoka, má skratku MRSA, tak sme museli podstúpiť dekontaminačný režim a samozrejme okrem iného sa tomu nevyhlo ani naše šatstvo. Pred tým než dám prádlo do práčky, dám ho v zime aj na 2 dni vonku do mrazu, v lete na priame slnko a potom ho vystriekam dekontaminačným prostriedkom Desident CaviCide a nechám to voľne zaschnúť a trochu vyvetrať, trošku zapácha. Pri jeho používaní treba dávať pozor na oči a tiež pri tom používam rúško na tvár, nemalo by sa to vdýchnuť. Keď to zaschne, dám to prať do práčky na 40 a po vyschnutí to poriadne vyžehlím. Dostať ho kúpiť v zdravotníckych potrebách, ja ho objednávam z netu. Teba k nemu kúpiť rozprašovač a najlepšie na ňom je to, že nezanecháva škvrny, prádlo po ňom nevybledne, akurát ten zápach, ktorý po opraní zmizne. Používa sa v zdravotníckych zariadeniach na sterilizáciu napr. operačných nástrojov.

ssussie
autor
3. feb 2014

@sissi0024 ahaaa. no nezavidim ti, ale hadam to bude lepsie ☹ a vdaka za tip 🙂

emmacko
30. apr 2021

Ak to chcete co najjednoduchsie, dnes su uz priamo dezinfekcne pracie gely alebo prasky ... prip. avivaze. Napr. Sanytol alebo BIOFORM plus ... BIOFORM mne osobne viac voni a navyse je aj lacnejsi.

janage
30. apr 2021

@ssussie dm ma dezinfekciu na prádlo, dávaš tam kde avivaz ich značku. Klasické aj pre alergikov.
Dôležité je prežehliť.
Moja mala/má MRSA na prste a perieme od 40 po 60 a žehlim. Ono sa to pravidelne aktivuje. Je školáčka. Nik iný v rodine za rok nechytil.

konikvrany
30. apr 2021

@ssussie ahoj, tak prať môžes v pracom géli Bioform, ktorý dezinfikuje prádlo. A dokonca mám doma obidve vône Levanduľa a Bergamotový Citrón 👌 akože prvý výrobok ktorý vonia naozaj realisticky, nie jak tie bežne trhové napodobneniny "levandule". A to ti máš dezinfekčné! A ak chceš dieťaťu dezinfikovať prádlo tak používaj niečo aspoň čo tak otrasne nepáchne, ako ocot. Napríklad Bio Perkarbonát (proti plesniamaj bakterom):

janage
30. apr 2021

@konikvrany ocot miesto avivaze vôbec necítiť a mnohým deťom práve vadia vône aj silnejšie. To ako u nás v škôlke som musela vysvetľovať, že keď je raz dieťa alergické na citrusy tak je úplne jedno, že sú bio, prírodné...vysype sa, zhorší sa ekzém. Preto deťom bez vône najlepšie. Ten ocot sa rozriedi a dávaš trošku, nie deci či pol flaše.

konikvrany
30. apr 2021

@janage ak das (len) troska octu, potom zijes v domnelej predstave ze "dezinfikujes"... mrzi ma, ale zial nedezinfikuješ.

janage
30. apr 2021

@konikvrany ja hlavne žehlím, ocot používam na vypláchanie prádla od zvyškov prášku. Za mňa teplota pri žehlení je omnoho vyššia ako hoci 90st.prania. Teda ja používam kombináciu prášku pre alergikov, ocot a žehličku.
Trocha octu je u mňa cca pol deci. Mali sme už viac infekcií ako molusky, MRSA a neprenieslo sa. Ale tak každý podľa seba.

tncka
30. apr 2021

@ssussie ja pouzivam k prac.prasku este 2odmerky Sanytol prasku,alebo kupim rovno Savo prasok na biele aj farebne. A potom este susicka,takze nemyslim ze nejaky bacil to prezije🤣👌