Bezplienková metóda - skúsenosti a rady

janadidiova
15. jan 2018

ahojte maminky
som tu nová, ani neviem, či som si vybrala správnu sekciu alebo je tu aj nejaká plienková téma 🙂
Skúsila už niektorá z Vás bezplienkovú metódu? ja ešte len čakám babo ale už teraz si zisťujem informácie, rozmýšľala som nad plienkami z ekobavlny, ale určite by som rada vyskúšala aj bez plienok. Len neviem, ako to funguje v nemocnici po pôrode, či mi babatko dajú hneď, alebo všade je to inak? Ako budem praktizovať bezplienkovu metodu v nemocnici, keď budem mať problémy sama so sebou 🙂 Hehe..je to moje prvé, určite sa budem báť ako správne babo držať, kojiť a podobne. Ak by som aj v nemocnici plienkovala, nie je to problém po niekoľkých dňoch už doma v pohodlí prejsť na bezlienkovú? A tiež ma zaujíma, ako sa to rieši, keď ste s babom napr. v meste na nákupoch v kočíku a dá mi signál, že potrebuje a budem niekde uprostred námestia. Nosíte so sebou nejaký nočník? Ďakujem za info.

veronika2016
15. jan 2018

Ahoj, ja ti dam len 1 radu a neber to v zlom - bezplienkovu metodu zacni pouzivat tak cca v 2 rokoch dietata (aj to najskor okrem denneho ci nocneho spanku)

diduska777
15. jan 2018

@janadidiova ahoj, je tu skupina o bezplienkovej komunikačnej metóde. Ja by som to v nemocnici neriešila, radsej začať doma v klude 🙂 moja uz kratko po roku takmer vobec nenosila plienky a pekne sa pýtala, takze nemusis cakat do 2 rokov...

janadidiova
autor
16. jan 2018

@diduska777 dakujem krásne, pozriem skupinu

janadidiova
autor
16. jan 2018

@veronika2016 dakujuem za odpoved. a preco mi radis to, co si poradila? lebo si to nevysvetlila...

diduska777
16. jan 2018

@janadidiova no to je len moj názor, nie rada, baby v skupine ti mozno povedia ine... ja som bola rada prve dni ked mala neplakala a pomaly sa rozbiehalo kojenie a zvykali sme si na seba 🙂 potom doma ked uz bol klud, som si viac zacala všímať signály a tak som ju po každom kojení davala na serblik...

libawet
16. jan 2018

@diduska777 to ma celkom zaujíma, aká to je metóda? Môže sa malý novorodenec posadiť vôbec na šerblík, keď ani nie že nesedí, nedrží ani poriadne hlavičku...? Čo na to jeho chrbtica?

veronika2016
16. jan 2018

@janadidiova Ahoj, pretoze budes podla mna zbytocne trapit seba aj dietatko, aj stale problem ked niekam pojdete, v chladnom pocasi ani nehovoriac. Ja som moje dvojicky odplienkovala v presne v 2 rokoch, a to od zaciatku po koniec za 6 dni (potom mozem nehody ratat na prstoch jednej ruky). Ja ti to radim v dobrom, naco sa budes zbytocne mesiace s tym trapit, ked to dietatko nebude na to vyvinute? Ale samozrejme urob ako uznas za vhodne, je to len moj nazor 😊

janadidiova
autor
16. jan 2018

@libawet babatko nesedi na serbliku, ale rodič ho drzi nad umyvadlom, vanou, alebo čínskym serblikom. je na youtube vela videí o tom, uz som vela nacítala a v zahranicí je to uz normálne, dokonca prirodzené, u nás sa to tiez zacína rozmáhat...táto metoda sa presne nazýva bezplienková komunikačná metoda a na nete je toho mraky...urcite stojí za precítanie 🙂 na youtube su aj konkrétne videá, ako rodičia drzia babatka nad tym nocníkom...držím palce

janadidiova
autor
16. jan 2018

@veronika2016 dakujem za nazor, jasne, beriem. kiazdý to má inak. to aj mne vrtalo v hlave - chlad, cestovanie, návštevy..ale mám info o rodinách, ktoré to dávaju uplne v pohode, niektoré rodiny s tym zacali a nezvládli to, je to na nasom nastavení a tiez povahe babatka. Mna však veľmi hnevá aj ekonomická, environmentálna aj zdravotná stránka jednorázových plienok. je to katastrofa.

veronika2016
16. jan 2018

@janadidiova budem ti drzat palce nech vam sa to podari 😊

veronika2016
16. jan 2018

A este mi napadlo ak ta trapi ako si pisala ekonomicka a environmentalna stranka (co uplne chapem), tak neuvazovala si nad tymi latkovymi nohavickovymi plienkami? Lebo ja som nad tym uvazovala ked som bola tehotna s dvojickami, ale nakoniec som to realne neskusila, mala som co robit s nimi a bola som rada ze maju na sebe aspon jednorazovavu suchu plienku 😉

diduska777
16. jan 2018

@libawet je to ako pisala @janadidiova 🙂 nie je to o tom aby sa dieťatko trápilo.. my sme používali normalne plienočky ked sme niekam isli, ja som to nebrala tak ze musi silou mocou kakat/pisat nad serblikom. Skúsili sme tuto metódu a videla som, ze to dcérke vyhovovalo, mne tiez, nechcela potom kakat do plienky, piskanie bolo tiez vacsinou mimo plienky ale ked aj sme niekam isli, mala plienk a ked som ju nevedela dat piskat tak to bolo do plienky a hned ako sa dalo som ju prebalila. Doma bola vacsinou v nosiči to som vedela/videla ked jej trebalo 🙂

libawet
16. jan 2018

@diduska777 @janadidiova ...ďakujem za vysvetlenie, ja už mám veľké deti, akože netýka sa ma to už, preto som sa o niečo takéto nezaujímala, len ma to zaujalo, že čo to je, aká bezplienková metóda ? Nuž, iná doba, iné mravy 🙂, to veru za "časú oněch" nebolo, za mojej doby a malých detí vtedy - už práve dorazila novota v podobe papierov. plienok ( pampers = No.1!) a čo to len bolo! Moja mama nechápala - ona ešte zasa za jej éry - vyváranie látk.plienok, aj to ešte ručne, pračka prišla tak niekedy v 76. 🙂

diduska777
16. jan 2018

@libawet ja som sa o tomto spôsobe docitala v knihe koncept kontinua - kde domorodé zeny z “primitívnych” kmeňov nosili svoje deti na sebe a nechali ich vyprázdňovat, tak ze ich vybrali, nechali urobit potrebu a potom dali naspäť do nosiča. Dost ma to zaujalo a hľadala som o tom info a natrafila na tuto metódu, ale to uz bolo 8 rokov dozadu a este to nebolo okolo toho tolko vychytávok ako teraz ;)
@janadidiova

jatva
16. jan 2018

V porodnici to este nechaj tak. Potom doma v klude budete skusat. Zo zaciatku mozes kombinovat s latkovymi a potom prejst na minimalne. Mne nechceli dovolit ani latkovky v porodnici (aj rak som obcas dala 🙂)

libawet
17. jan 2018

@diduska777 tak určite je to fajn, pretože používanie pap.plienok napríklad aj ničí našu ekológiu, jednak ich výrobou, jednak ich používaním a násled. likvidáciou, takže si môžeš napísať jedno malé plus k zníženiu uhlíkovej stopy na našej planéte 🙂.

janadidiova
autor
17. jan 2018

@veronika2016 ano ano, aj nad tym som uvazovala, už som si bozerala štartovacie sety, nie je to tiež lacná záležitosť ale určite lacnejšia, ako jednorázovky pampers (ktoré sú nie len z papiera, ale aj plastu, gumy , lepidla, častokrát napustené nezdravými olejmi na zjemnenie pokožky a aj rôznymi syntetickými vôňami, čo už je fakt riadny masaker a uchyláčina). Ak sa nepodarí ta bezplienková metóda, určite pôjdem na 100 percent do látkových. Nakoniec, ani samotná bezlpienková metóda nie je o tom nenosiť plienku, ale včas odchytiť "signál" a dať plienku dole, aby babatko urobilo potrebu mimo plienky. A tak maminka nemusí ani prať, ani žehliť, ani míňať peniažky na plienky 🙂

cicuca
11. júl 2020

@veronika2016 ja som s bezplienkovou metódou začala keď mala dcérka cca 4 týždne a nikdy som nemala pocit, že by som trápila seba alebo dcérku. Práve naopak, dcérka nemala nikdy zapareniny a sama metóda ako taká má veľa výhod hlavne pre dieťatko. Ale každý to svoje 🙂 ale určite to nie je o trápení ;)

yipsylonka9742
11. júl 2020

Nepaci sa mi, ked trapenie si niektori vysvetluju stoj co stoj za netrapenie ....

yipsylonka9742
11. júl 2020

Trapte si svoje deti ako chcete je mi ich luto..ale co uz! A odvolavat sa na zahranicie je max drzost!!! V zahranici to existuje ovela lepsie - tie Vase stresy, ze odplienkovat dieta, lebo musi do skolky tam neexistuju!!! Tam detom stresy nerobia...moze ist aj s plienkou kludne do skolky... Neexistuju tam mamky, co ich nic ine nezaujima, iba ako usetrit na plienkach, existuju tam Speci sacky a odvoz plienok a aj ich nasledne spracovanie ... cize nejaky eko bio..to sa iba smeju ... nad zaostalymi krajinami ako SK...a tak daleeeej!!!

yipsylonka9742
11. júl 2020

A este jedna otazka ? Ked uz sa maju vyprazdnovat ako dospeli !?? Preco im aj jest nedate ako dospelym????? Naco im davate mlieko?????

cicuca
11. júl 2020

@yipsylonka9742 dieťatko od narodenia dáva signaly keď je hladné, treba mu spinkať, alebo sa vyprazdniť a je to len na prospech, keď sa mamina naučí tieto signály rozoznávať a na ich základe bábätku vyhovieť. Dieťatko od narodenia, teda už v brušku vníma čo potrebuje a BKM je vhodná, aby nesteracalo kontakt s potrebami svojho tela. Taktiež keď je nad špeciálnou nádobou určenou na BKM, je v polohe, kedy má pokrčené nôžky a vďaka tejto polohe sa môže ľahšie vyprázdniť. Pár týždňové alebo pár mesačne bábätko by určite dobrovoľne nerobilo niečo, čo by mu bolo nepríjemné alebo by mu spôsobovalo trápenie. Práve naopak, pre dieťatko je BKM veľmi prospešná, lebo ako som písala, nestráca kontakt s potrebami svojho tela, a je to druh komunikácie medzi bábätkom a mamičkou. S dcérkou keď ideme na prechádzku, tak väčšinou aj po hodine prídeme domov so suchou plienočkou a dcérka sa vycika až keď ju dám nad špeciálny nočník. To, že sa nevyciká do plienočky je len a len jej rozhodnutie a určite tým netrpí. S BKM sme začali, lebo som si všimla, že dcérka dáva signaly vždy predtým ako sa potrebuje vyprázdniť a následne som si na internete poprezerala rôzne fóra a odborné články na túto tému a ani v jednom som nenašla, že by BKM spôsobovala maminke alebo dieťatku trápenie. Taktiež som sa aj poradila s našou pediatričkou, ktorá je 50 ročná doktorka s mnohoročnou praxou a ochotne a rada mi poradila ako čo najlepšie postupovať pri BMK. Keby táto metóda spôsobuje nejaké trapenie, určite by mi o tom povedala a odhovárala nás od nej. Čo to znamená vyprázdňovať sa ako dospeláci? 🙂 Myslím, že všetci sa vyprázdnujeme rovnako bez ohľadu na vek a pri BKM sa dieťatko neposádza na záchod. Čo sa týka zahraničí, tam existuje omnoho lepšia informovanosť o BKM a nikto to nevníma ako trápenie. To, že sa pri BKM ušetria plienky je len príjemný druhoradý benefit, ktorý rozhodne nie je smerodajný. Možno by bolo fajn, keby si si niečo o tejto metóde prečítala na internete. Na túto tému je veľa článkov a ani v jednom som sa nestretla s tým, že by táto metóda bola nevhodná alebo že by sa pri nej dieťatko trápilo. Chápem, že máš svoj názor a neberiem ti ho a toto tu nepíšem preto, aby som sa s tebou hádala a presviedčala ťa, ale preto, aby keď nejaká mamina bude rozmýšľať nad BKM, aby túto metódu aspoň skúsila a nenechala sa odradiť názorom človeka, ktorý túto metódu zavrhol bez vyskúšanie alebo nejakého naštudovania si o čo vlastne ide. 🙂

yipsylonka9742
11. júl 2020

@cicuca tolko zbytocnych kecov som este nevidela😄
ale na presvedcenie o niecom co je maximalna somarina su potrebne... ako Teleshopping tak tiez funguje!😁💕

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
yipsylonka9742
11. júl 2020

@zuzudrnda a preco sa vam to nepodarilo? Ked je to take skvele?

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cicuca
11. júl 2020

@zuzudrnda ďakujem. Staršia dcérka vyrástla tiež na latkových, lebo som o BKM ešte ani nevedela a s mladšou úspešné trénujeme 🙂 a držíme palce pri ďalšom bábätku ❤️

yipsylonka9742
11. júl 2020

@zuzudrnda Zaujima ma kde ste zlyhali, ked sa vam taka prirodzena, dokonala, babetku prospesna metoda nepodarila???

cicuca
11. júl 2020

@yipsylonka9742 určite to nie je o zlyhaní, keď sa to nepodarí. Možno skús zamerať pozornosť tam, kde je potrebná namiesto toho, aby si tu silou mocou útočila a hádala sa.

yipsylonka9742
11. júl 2020

@cicuca nehadam sa