Chcela by som chovať domestifikovanú líšku. Poznáte nejakého chovateľa?

timea1313
7. nov 2019

Dobrý deň, už dlhšiu dobu uvažujem o zaobstaraní si nejakého exotického miláčika. Po zvážení všetkých plusov aj mínusov rôznych zvieratiek, rozhodnutie padlo na lísky. V zahraničí sú už dostupné ale na Slovensku som zatiaľ nenašla nikde nič. Konkrétne hľadám domestikovanú formu líšky, určenú na chov ako domáceho miláčika, určite nie vzatú z divočiny. Prípadne by som mala záujem o líšku s názvom Fenec. Neviete niekto o nejakom chovateľovi? Najlepšie na SR alebo v blízkom zahraničí, ďakujem. 🙂

jallka11
7. nov 2019

@timea1313 fúha tak to teda obdivujem lebo o také zviera sa treba vedieť aj starať a zabezpečiť mu také podmienky ako potrebuje. a lacné to tiež isto nebude. ale pochybuje, že u nás niekto niečo také chová, bude treba asi hľadať v zahraničí u chovateľov a normálne si pre ňu ísť

sapetka
7. nov 2019

🤣lisku. Co sa uz deje v tom svete

klaudiaden
7. nov 2019

Hmmm ako zaujímavá voľba, no neviem, či to bude také jednoduché. Ako to chceš do domu von do nejakej voléry alebo vari do bytu? Skôr si treba nájsť nejakého veterinára, keďže budeš podľa mňa musieť preukázať to, že máte pre ňu aj vhodné podmienky vytvorené

77daniela77
7. nov 2019

@timea1313 Pozri na bazosi,tam som to kedysi videla,pripadne si tam daj inzerat.

veronika_e
7. nov 2019

@timea1313 no mas velky obdiv, odporucam si to riadne nastudovat a hlavne sa riadne poradit s niekym kto ich ma, lebo to nie je len tak a to treba aby bolii podmienky na to, podla mna sa liska neda chovat vnutri

siska012
7. nov 2019

Líšku? Fuuu odporúčam si nájsť na fb saskya fotography, má líšku, písala ako sa s ňou žije a z jej písania by som teda líšku nechcela nikdy, ani keby mi niekto za to platí :D my z exotických mame papagája a jaštericu, veľmi jednoduché zvieratká na chov

luba41
7. nov 2019

náhodou...líšky sú spoločenské, múdre zvieratá..ako chovat ju vonku vo voliere a zaroven mat z nej prítulného domáceho miláčika, asi takto to nebude fungovat..tam treba mať stály kontakt..divú líšku z prírody - je to polová zver, tak k nej pristupujú..ak by ti ušla - tak jej osud je spečatený..treba počítať aj s tým - čo na to susedia? takisto neviem ako s povolením Veterinarnej správy je to..a líšky v kožušinových chovoch? - už u nás asi nie sú..tí si odkial zabezpečovali mládatá? v Pezinku je OZ - chovajú myslím momentálne 3 líšky hendikepované / boli to opustené, zranené mládatá/ - skus sa tam opýtať / nájdeš na FB/..

aniele
7. nov 2019

@sapetka No, nie je to až taká novinka. Manžel spomína, že jeho starká (narodená koncom 19. st.) mala doma krotkú líšku. Bola milá, prítulná, ale nevedela ju odnaučiť značkovať. Najmä jedlo, ktoré nezožrala. Takže fajn, ale bolo ju cítiť.

lindusss2016
7. nov 2019

No ak chces takto narocne zviera na chov, tak pre boha ziaden bazos a mlada od pochybnych podnikatelov, to by sa ti mohlo velmi vypomstit. Osobne keby som mala zaujem o akekolvek (nielen exoticke, btw liska nie je exoticka ale diva) zviera, tak v prvom rade vyhladam registrovanu chovnu stanicu s dobrymi recenziami a radim sa o vsetkom s chovatelmi, lebo laik podla mna ani len netusi, co chov lisky a starostlivost o nu obnasa.... a ty si to este velmi dobre premysli, zviera nekupujes na rok, ci do doby, ked sa narodia deti a pod... rataj s nim na dalsich 15 rokov, tak aby ta to moc neobmedzovalo

77daniela77
7. nov 2019

@lindusss2016 Asi nevies ze na bazosi su aj seriozni predajcovia co maju chovne stanice.Treba sa tam najprv pozriet a az potom "lenprebohovat nie".....

misulka22
7. nov 2019

@timea1313 No ja tiez snivam o liske uz par rokov.treba tam vybavit kopec papierov na to sa priprav.na bazosi sa obcas objavi inzerat na polarne lisky inak potom uz ostava polovnik alevo kozusinova farma.kamoska mala lisiaka.ked sa tesi,cura,ked sa boji cura...do cca roka to bolo ok potom bol agresivny.povahou je to skor macka ako pes a nikdy nebude uplne krotka.ak ju chces mat ako tak krotku treba zobrat uplne male lisca ktore budes krmit z flase este.feneka pochybujem ze xozenes a myslim ze spada aj pod cites

lindusss2016
7. nov 2019

@77daniela77 viem, ze niektori davaju inzeraty aj na bazos. Ale zrovna na tejto stranke by som ja lisku nekupovala 😉 ja autorku nepoznam, ale niektori ludia maju problem rozlisit, ci sa jedna o seriozne chovne stanice, alebo mnoziarne. Ved staci hodit do googlu chs lisok a potom hladas, nepotrebujes k tomu bazos

timea1313
autor
7. nov 2019

Ďakujem za všetky typy, Fennec je líška práve do vnútornych priestorov, keďže zle znáša zimné teploty. V podstate sa jedná o púštnu líšku 🙂 bývala by s nami v dome, dvor máme veľký a zabezpečený, ale radšej by som ju naučila ako mačku na wc alebo chodila venčiť. Hrabú diery. Naštudované mám dosť už len sa potrebujem poradiť s niekým kto ich reálne chová a pripraviť sa na ňu podľa požiadavkou. Už len ju nájsť. 💓

lindusss2016
7. nov 2019

@timea1313 ja som teda este slachteneho fenka nevidela, ale predpokladam, ze sa jedna len o niekolko generacii zdomestikovaneho obycajneho volne zijuceho fenka. Rataj teda aj s poriadnym zapachom. Darmo je to male zvieratko, ale myslim, ze znackovanie bude problem ako u vacsiny divokych zvierat...

lindusss2016
7. nov 2019

@timea1313 plus ma citlivy sluch, takze mozno bude nachylny na take domace zvuky

judar
7. nov 2019

S papierovackami ohladom lisky su vacsie problemy nez zaobstarat si aru

suge
7. nov 2019

@timea1313 Koľko máš rokov?

timea1313
autor
7. nov 2019

@suge 24, súvisí to nejako?...

luba41
7. nov 2019

@timea1313 ani vysoký plot nie je problem pre líšku - prelezie..takže aj s tým treba rátať..a venčenie - asi tiež nenájdeš pochopenie u ludí, takže jedine musí byt doma zatvorená..kastrácia, čipovanie, očkovanie ..ak ujde, bude problem, pretože len tak ho nenájdete..jedine nejaký čip s GPS /ani obojok nestačí-može stratit/..pár mesiacov naspät v Nitre ušiel chovatelom serval / africká mačka /, bol chovaný vo vnutri ako miláčik, vonku sa z neho zase stala šelma s pudmi - skyl sa, chytit jedine s upsávacou injekciou..ani neviem či ho vobec potom našli a ako chudák skončil☹

lindusss2016
7. nov 2019

Ja divoke zvierata milujem, obdivujem, ale patria podla mna do prirody. Fenek je moje oblubene zvieratko, je naozaj roztomily, ale nikdy by ma nenapadlo chovat ho doma

timea1313
autor
7. nov 2019

@luba41 poznám tiež takýto podobný prípad v susedstve :( . Ale úprimne ma ako si nikdy nezaujímal názor okolia veľmi, mám svoju vlastnú morálku a predsa nebudem zatvorená doma s lískou len preto že sa to okoliu nepáči. Bývam na dedine, akurát mám dom nejakých sto metrov od lesa, poznám ho ako vlastnú dlaň sú tam aj lúky a podobne. Určite by som s ňou tam chodievala.

luba41
7. nov 2019

@timea1313 les, lúka = polovníci..to je problem nadproblemy, tam by som s líškou určite nešla, ak nechceš o nu príst..aj ludia si hned najdu príčinu, prečo s líškou "nie" okolo ich domu - psi sa "zbláznia".. a takisto, ak ich pojdu venčit tam kde ty - líška pudovo začne utekať, možu ju napadnut kedže budú pustení navolno atd....s tým všetkým treba rátať..skus sa popýtať na skusenosti https://www.facebook.com/OZPomocOpustenymZviera... aj ked majú len tie divoké

suge
7. nov 2019

@timea1313 Pýtala som sa preto, že podľa písania by som ti tipovala menej. Tak o desať rokov.🤨

77daniela77
7. nov 2019

Nebolo by lepsie vybrat si na zaciatok nieco menej narocne,fretku,jezka,vevericku,potkana,agamu.....?

timea1313
autor
7. nov 2019

@77daniela77 Keď som bola malá mali sme v mojom rodnom dome kde čo 🙂 aj stále máme a s radosťou sa tam vraciam. Mali sme andulky, zajace, škrečkov, rybyčky, fretku, ježka až po užovku, tarantulu a škorpióna. Aktuálne tam mamina má dvoch psíkov, tri mačičky a sliepky, je už staršia a jej nadšenosť pre zvieratá by som ráda prevziala. 🙂

zavana
8. nov 2019

hmm neviem, či je to zrovna dobrá voľba. keď sa to tak vezme, líška je náchylná na mnohé choroby. ako nepoviem, čo som pozerala rôzne videá, tak sa dá líška celkom fajn zdomácniť, no aj tak by som si vybrala asi niečo iné