Čím nahradiť chemické prípravky v domácnosti?

kafulienka
9. mar 2010

Ahojte,

mozno mi tuto temu "admini" zrusia, ale...

...rada by som sa v blizkej buducnosti dopracovala vo vlastnej domacnosti k tomu, ze sa v nej nebude nachadzat ziadna chemia - ziadne savo, cif, cilit, vanish, okena..atd
Raz som citala velmi zaujimavy postreh - ze zeny, ktore nemozu "bez priciny" otehotniet, mali by si urobit doma poriadok a vyhodit vsetku chemiu, ktorou su obklopene...
Mozno extrem, ale sama viem, ze hoci hygiena "nasich starych mam" nebola na takej vysokej urovni, ako ju mame dnes my, nepoznali vtedy ziadne alergie...

Chcela by som sa opytat vas vsetkych, ktori v domacnosti pouzivate na udrziavanie poriadku "prostriedky starych mam" na tipy a triky...a vlastne skusenosti, proste, ci badate aj ucinky zmeny atd...s cim ste spokojne, naopak, cim sa "chemia" neda nahradit atd...
(Napr ja pouzivam na cistenie hrncov obycajnu jedlu sol, ide to super...alebo na umyvanie tela obycajne neparfumovane mydlo...)

Vdaka,

😉

veva1
9. mar 2010

Ahoj. u nas sa chemia pouziva minimalne,ale predsa. rada si vsak precitam nejake rady,ako vylucit aj to. na trhu uz su aj eco cistiace prostriedky,myslis aj tie ze su nevhodne?

kafulienka
autor
9. mar 2010

veva ahoj,

no mozno nevhodne nie, ale urcite stoja viac ako napr. kuchynska sol 😀 😀 😀 😀
ja pouzivam prave eco pracie prasky, nestresujem z kazdej skrvrny, tak som celkom spokojna...kedze nevybielia pradlo tak, ako niektore "reklamy na chemiu"... 🙂
ale vy nemate alergiu, alebo? (aki ste uz velki...) 🙂

cicushka
9. mar 2010

Pozitesi vyrobky tejto firmy: http://www.enjo.net/data_set2/window_klein.asp?...

Su to handricky na rozne pouzitie, pricom kazda ma svoje vlakna specialne prisposobene na svoj ucel,pricom staci pouzivat na umyvanie iba vodu.

kafulienka
autor
9. mar 2010

Ahoj cicushka,
pouzivas ich? Spokojna s nimi?

veva1
9. mar 2010

Nie alergiu nemame,no myslim ze nie je vhodne pri malom dietati vela chemiovat. vzdy sa za to s manzelom dotahujem,bo on je nazoru cim viac chemie naleje tym je cistejsie,nehovoriac o spraioch na nabytok,alebo auto.ja umyvam skoro vsetko cistou vodou,sak mame nedreveny nabytok,netreba ho mastit. no cif a jar ,by som asi musela dacim eco nahradit,bo mam rada ked to v kupelni vonia a na riade peni.

veva1
9. mar 2010

Coze tomo,ale katka ako narastla. inac ak pamatas svetluska je tehu,len zmenila meno,na retkvicka

kafulienka
autor
9. mar 2010

veva1 😀

no to poznam, my vzdy, ked prideme na chvilu domov k mamke, tak "vypracem" kupelnu a odnesiem ten chemicky arzenal aspon do "pracovne" o poschodie nizsie... ☹
aspon ze s mm mame rovnaky nazor na vec...
Inak co nepochopim, tak ak niekto kupi "osviezovac" vzduchu...proste bez komentara...hlavne, ze "vonia" 🙂

kafulienka
autor
9. mar 2010

vevus,

ja "tajne" vas vo "vasej" teme stale smirujem 😉 viem viem a drzim palce, myslim na nu... 🙂

emilyz
9. mar 2010

kafulienka ja som Ti vdacna za tuto temu, zastavam nazor, ze mnozstvo cistiacich prostriedkov nezaruci cisto v domacnosti, su domacnosti, kde je kvantum vselijakych najmodernejsich prostriedkov, len cistota akosi chyba 😅
takze: je dokazane, ze napr. osviezovace vzduchu pouzivane na WC patria medzi najvacsie alergeny... ludia ich s oblubou pouzivaju namiesto toho, aby zapli odsavac a vycistili metlickou zachod
V domacnosti Ti podla mna staci napr. Jar a jeden univerzalny cistiaci krem a saponat na dlazku.
Myslim, ze niekedy to ani nemusi byt eko, ale staci si kupit cesku alebo slovensku znacku, nie su take agresivne ako tie zahranicne - napr. ja mam dobru skusenost s Realom, a to si myslim, ze som citliva na chem. vypary pri upratovani. Naopak, take ako Cillit Bang mi pride nezmysel - naco take extra silne cistidlo? Ved ked sa upratuje pravidelne, tak nemoze byt taka mega-spina;)

kafulienka
autor
9. mar 2010

emilyz,

no presne,
inak mam vo vlastnej rodine priklad prehnanej "sterility"...obe deturence od malicka udrziavane ako v operacnej sale ... napr. pyzamko kazdy den pre babatko "cistucke" vyprane...kupane kazdy vecer, zaspinena pusa umyvana aj 10krat do dna...
No obe deturence alergici...

kafulienka
autor
9. mar 2010

Ozaj,
nie je tu niekto, kto by pouzival "mikroorganizmy" na cistenie? Ja som to videla, aj tu v zahranici o tom citala. Nema s tym niekto skusenost u nas "doma"? 😉

juju
9. mar 2010

kafu, tieto veci riesime dost na teme biodieta ale na mojasvadba - navrat k prirode.....

ja osobne mam doma vsetko od Ecoveru alebo Froschu co potrebujem, no a samoska ocot, kuchynska sol, citronova stava, olivovy olej a voda 🙂 ale naozaj skus ist na moju svadbu a tam to riesime priebezne tak sa opytaj a dostanes dlhosiahle odpovede 😉

kafulienka
autor
9. mar 2010

juju dakujem za tip,
aj som mrkla poslednu stranu, tak akurat ste tam rozoberali 4nohych milacikov 😀 😀 😀

Ako v domacnosti pouzivas olivovy olej? 😕 To by ma zaujimalo... 😵

reisi
9. mar 2010

my mame cisticku, tym padom musim byt eko aj keby som nechcela 😀 Ale nestazujem si ,nakupujem v Dm-ke tam je na vyber vsetko. A tiez bezna klasika soda, ocot, citron...

kafulienka
autor
9. mar 2010

Reisi,

soda? Ako pouzivas sodu?

nadhera
9. mar 2010

na nerez ocot - najnovsie kupujem velke balenie 😀

veva1
9. mar 2010

Soda myslim na pranie

dzio2
9. mar 2010

ja pouzivam iba ECO cistiace a su super

pia22
9. mar 2010

Namiesto avivaze ocot-pradlo nim absolutne necitit, ale je mäkke ako s avivazou a posobi aj proti usadz. kamena v automatickej pracke, na vodny kamen a usadeniny na toalete a v kupelni potravinarska kyselina citronova 😉

juju
9. mar 2010

kafu, kludne sa opytaj a nemusis to tam hladat 😉

olivovy olej je vyborny hadam na vsetko 😀 jednak do kuchyne (len ten!) na pokozku namiesto kremu (treba davat na vlhku pokozku), ja s nim cistim a lakujem drevo - naj recept na nabytok je olivovy olej zmiesat s cervenym vinom a tym cistit drevo - hocijake (farbu si prisposobis objemomm vina). Ked sme boli v Grecku, tak sme isli na jednu plaz ktora bola akurat znecistena lodnym olejom, ci ropou ci cim a vsetci mali z toho cierne nohy a nicim to neslo vycistit. greci zobrali olivovy olej a sup uz to tam nebolo. Ja pouzivam olivac aj v tehu na citlive prsia a svrbive miesta a budem nim mazat malym ked sa narodi, namiesto vsetkym super kremov a olejov

neboj, nie som dilerka olivacov, ale su fakt dobre (v skle a naj v bio kvalite z SPAN alebo GREC)

jedina vec co sa az tak neosvedcila je nahrada pracich praskov. Ocot namiesto avivaze je fajn, ale aj niektore Eko prasky su nic moc ☹

veva1
9. mar 2010

A kolko a kde naliat ocot?

pia22
9. mar 2010

Ocot davam priamo do bubna, na 1 naplnenie pradlom tak 1/4 flase.

babula90
9. mar 2010

jej, super téma, používam EKO prostriedky- aviváže, gély na pranie, na vaňu, na riad Jar v žiadnom prípade, vysušuje ruky, používam univerzálny čist.prostriedok- je koncentrovaný, riedim ho s vodou do menšej nádioby, vydrží aj rok a hlavne, ani ruky po nom netreba krémovať 🙂
http://www.just.sk/produkty/domacnost/k5102
osviežovače vzduchu- no comment! 😠

emilyz
10. mar 2010

holky trochu odbocim od cistiacich ku kozmetickym prostriedkom - niekde som citala, ze castu hyperaktivitu u deti sposobuju prave chemicke zlozky (uz neviem presne nazov) v kozmetickych pripravkoch, kt. pouzivaju zeny pocas tehotenstva...

kafulienka
autor
10. mar 2010

ahojte,

juju,
no inak ani nevies, ako som vdacna za tu kombinaciu olivoveho oleja a vina na drevo, chceme totiz si postavit sice "mikro" domcek, ale predsa len "domcek" a tam chceme mat nelakovane drevo (ako za starych cias), tak som rozmyslala, ze ako ho "prirodne" opracujem a hlavne farebne doladim, fakt super tip, diky

pia,
aj ten ocot vyskusam, fakt nebude citit pradlo?

a ozaj, emilyz,
ja som sa "mazala" pocas tehu tiez len mandlovym jedlym olejom, aj malu nim natieram,
chcela som kupit Weledu, ale ked som mrkla na poslednu stranu, co vsetko obsahuje, tak som neverila vlastnym ociam ☹

inak co sa tyka kozmetiky, ked som bola tehu a teraz, ked kojim,
nepouzivam antiperspirant - ale je to nad moje sily, proste sa potim brutalne 😀 a citim sa vsade...
neviem, ci budem vediet sa tejto "chemie" v buducnosti vzdat ☹

juju
10. mar 2010

kafu a nechcete to drevo aspon nalakovat? existuju rozne certifikovane laky, ale jaska olivac a vino su tiez v poho, to tiez nalesti drevo ale je to akor kratkodobe

s octom o tom naliat do bubna stvrt litra som este nepocula - skor je zvyk co ho baby pouzivame, ze ho dame za vrchnacik do prihradky kde sa leje avivaz, ale mozno aj v bubne je fajn 😕

reisi
10. mar 2010

kafulienka su deodoranty aj antiperspiranty aj eko a napriklad aj sebamed ma bez aluminia.Ja pouzivam od weledy taky ten sprej ci co to je.

zulok
10. mar 2010

KAfulienka..nelakovane drevo je sice pekne..ale tazko sa udrzuje..nam ocino vyrobil stol a stolicky ..nadhernee..ale museli sme stol nalakovat..su aj vodourieditelne laky.nesmrdia..fakt dobre..pouzivaju sa aj na detske drevene hracky..
no..hocico som nan vyliala..neslo to poriadne umyt..nehovoriac o cviklovej stave..ktora mi tam zostala..pekne sa vpila do dreva..potvorka jedna..
a este treba davat pozor..ze ked sa dreveny nelakovany nabytok umyva.treba fakt malo vody.. lebo sa zduje..to drevo sa moze zvlnit...
ale inak je to nadhera..drzim vam palce s vasim domcekom 😵

kafulienka
autor
10. mar 2010

😀 reisi,

no ja som vyskusala ako antiperspirant prirodny krystal, ale nejako to nefungovalo ☹
ale ten sebamed vyskusam, dik ...

zulok,
no dobre vediet, ze ako "prirodne" docielim odtien fialovej farby na nabytku 😀 😀

kafulienka
autor
10. mar 2010

a este jedna otazka ohladom octu do prania - normalny- stolovy? ci jablcny? ten mi teda riadne smrdi... 🤐