Čo obnáša vydanie knihy pre deti?

27. mar 2024

Je to náročný proces? Uvažujem nad tým len neviem aký je postup - vydavateľstvo, a podobne. Vie ma niekto do toho zasvätiť?
Pravdepodobne s tým je tolko roboty že ma to asi aj odradí

mabenn
27. mar 2024

vydavatel ta v prvom rade musi chciet s dielom...mas nejake referencie? skusala si niekde nieco poslat?

muchotrafka298
27. mar 2024

V prvom rade si sprav prieskum pri detskych knihach, ze ci je to skutocne tak kvalitne dielo, ktore na trhu chyba a budu ho nejake vydavatelstvo vobec chciet. Ak nie, mozes si to vydat vlastnym nakladom. Posli do vydavatelstiev rukopis a cakaj, ci sa Ti ozvu alebo nie. Stoji to cas, peniaze, ak si to budes vydavat sama a potom dalsia vec je, ze to chces predavat? Alebo to budes len kamaratom rozdavat?

heln
27. mar 2024

z toho co som uz citala, ak vydavatelstvo kniha nezaujme, tak ju nevyda. mozes si dat knihu vytlacit sama, ale su to vysoke naklady, v cine to vraj vytlacia lacnejsie. ak knihu vydas sama, tak co s nou? bolo by dobre mat nejaky internetovy profil, kusok uverejnit, ci to bude mat ohlas. neviem ci u nas nieco take je, ale v zahranici su webky, ktore uverejnuju poviedky zacinajucim autorom, takto sa nedavno presadil Hugh Howey.

autor
27. mar 2024

@muchotrafka298 ako funguje to poslanie do vydavateľstva? Ktoré vydavateľstvo odporúčate? Nehnevajte sa, ozaj neviem ako to chodí

autor
27. mar 2024

Stačí poslať rukopis alebo aj nejaké ilustrácie? Áno knihu by som chcela predávať ak by sa uchytila

suzitok
27. mar 2024

Tu je v podstate napísané všetko...

https://www.opisani.sk/3-sposoby-ako-vydat-knihu/

suzitok
27. mar 2024

Aj tu je pekne popísané, humorne...dobre sa to číta...dole sú aj knižnice a inštitúcie kde všade musíš vytlačok knihy povinne zaslať

https://elist.sk/chcem-si-sam-vydat-knihu-co-k-...

mabenn
27. mar 2024

mam vydanu vlastnu knihu pred 10r, ked chces sa pytaj, ale idealne si naozaj prv zodpovedat vyssie polozene otazky a nemat prehnane ocakavania...na SK sa nezaraba vydanim knihy

mabenn
27. mar 2024

este si zodpovedz na otazku kto a ako ti urobi ilustracie

autor
27. mar 2024

@mabenn ja by som to nechcela robit primárne pre peniaze, i keď zadarmo úplne asi tiež nie. Som na MD mam strašne veľa času a v minulosti som sa venovala písaniu detských kníh, vyhrala som aj rôzne medzinárodné súťaže. Primárne by som sa chcela touto formou sebarealizovat, nie živiť.
Smiem sa spýtať akú tému mala kniha? Ako ste postupovali? Napísali ste ju a odoslali do vydavateľstva? Zarobili ste niečo? Viete opísať proces vydania knihy? Pardon za slovosled, či gramatiku, kočikujem dcérku 😂

autor
27. mar 2024

@mabenn a samozrejme náklady ma zaujímajú 😁

muchotrafka298
27. mar 2024

Moja znama vydala knihu vo vydavatelstve par rokov dozadu, zaner bol roman s tym, ze ona poslala rukopis (kazde vydavatelstvo to pozaduje inac, niekomu par stran, niekto cele) a nasledne jej povedali, ze vydaju to, ked to cele prepise tak, ako jej povie korektorka a tam nejaky redaktor. Cize povodnu knihu prepisovala dalsi rok alebo kolko, kym boli oni spokojni. Kedze si sa uz venovala pisaniu detskych knih, tak asi skusenosti s tymto mas.

autor
27. mar 2024

@muchotrafka298 to boli súťaže so zameraním na tvorbu pre deti. Neboli to vydané knihy. Asi to tak vyznelo.
Ďakujem za rady

mabenn
27. mar 2024

napis mi sukromnu spravu, nechcem tu verejne pisat o nakladoch, link na knihu dat mozem https://www.martinus.sk/447695-hora-priani/kniha

lelelienka
27. mar 2024

Podla mna je klucova otazka, preco chces knihu vydat. Pises, ze kvoli zarobku to nechces. Ak sa chces len realizovat, nie je nic jednoduchsie, ako vytvorit si svoj web a pridavat nan svoju tvorbu. Ja pisem basnicky a presne takto som to urobila, lebo na tom nechcem zarabat, ale potesit deti a bavi ma to 😉 A povedzme si uprimne, na beznej knihe sa ani zarobit neda, podla mna to za tych par eur nestoji. Ak chces oslovit vydavatelstvo, je mala sanca ze to naozaj budu chciet, ale mna odradilo od tohto kroku najma to, ze by som nemala plnu kontrolu nad procesom vydania a nemohla by som si s knihou resp. obsahom robit co uznam za vhodne (lebo licencna zmluva…)
A tak som si vydala na vlastne naklady nejake kusy na darovanie pre priatelov a cez crowdfunding som vyzbierala peniaze na tlac dalsej varky na darovanie do detskych zariadeni, aby kniha potesila co najviac deticiek 😊 Ale aj ked ja som isla inou cestou, crowdfunding moze posluzit aj na priamy predaj a potom nebudes potrebovat ani vlastne zdroje vopred. A je to skvely nastroj ako vopred zistit, ci by vobec bol dopyt…
A teraz k procesu vyroby - komplet vsetko okrem tlace som si robila sama, vratane ilustracii. Poviem ti, pisanie bolo skutocne to najlahsie 😁 Ale ak mas dost casu a trpezlivosti, v pohode to das aj sama. Nevidim ziadny dovod preco ist cez klasicke vydavatelstvo, dnes ked je tolko moznosti..,Len teda pocitaj s tym, ze tlac mensich nakladov je drahsia. Ja som napriklad tlacila v Prahe, nielen kvoli cene, ale aj presne vedeli ponuknut co potrebujem (nebola to klasicka kniha na makkom papieri).
Zhrnula by som to asi tak, ak chces, nedaj sa nicim odradit a chod do toho! Ak kniha potesi co i len par deti, stalo to za to 😉

anika
31. mar 2024

Skus osloviť viacero vydavatelstiev, prioritne tie, ktore detske knihy vydavaju( nakukni do svojej kniznice;), zaroven sa informuj o moznostiach vydania- samoplatca, donio....hlavne bud trpezliva, urcite spomen svoje skusenosti a uspechy