Čo robiť, ak mi susedove sliepky hrabú v skalke?

monca2332
16. júl 2019

Ahojte prosím vás chcela by som Vás poprosiť či by ste mi neporadili ako si uchrániť kvety pred sliepkami stále mi hrabu v skalke už neviem čo mám robiť.
Suseda som pekne poprosila aby si ich zatvoril ale ma ignoruje. Tak by som Vás chcela poprosiť ci vám niečo pomohlo aby tam nechodili. Ďakujem za každú radu.

salome123
16. júl 2019

@natuska87 ale pomohlo, zo dna na den.... dovtedy boli same dotahovacky s dotycnou, ktora pustala na ulicu svoje sliepky, obecny urad, komisie...takto stacil jeden vystrel a tetka uz svoje sliepky nepustala na ulicu. tak ci tak ich chovala do polievky, ci si myslite, ze pockala kym umru aby im mohla spravit pohreb?

erickatt
16. júl 2019

@monca2332 ja ťa chápem, plot nestoji euro. Ten náš je tez hrôza ale nej su peniaze. Skus aspoň zatial natlct koly a zelenú plachtu, špagátom omotat. Sliepky zožerú vsetko okrem hríbov.. fakt vsetko... Sliepkam treba odstrihnut koniec jedného kridla, iba z peria. Nebudú vedieť preletieť vysoko. A mačka?? No tazko povedať tá naša sa medzi huskami a kacicami prechádza a k sliepkam chodi pit vodu a vyjedat z hranta 😊

dom_evi
16. júl 2019

ale prosim ta, nie je plot len o peniazoch, nemusis mat hned plot za 3000€. ako pisala aj @erickatt, tak by sa to dalo zatial vyriesit aj tou foliou, apson teda aby si zabranila v pristupe tym sliepkam

tribratri
16. júl 2019

si myslim, ze napravu by mal spravit majitel sliepok, on si ich ma drzat u seba

ejanjelik
16. júl 2019

@judar sliepky za to nemozu, ale ich majitel ano. Ma ich mat zavrete na dvore. Podme teraz pustit vsetky zvierata psy kravy prasata sliepky... to bude zabava. Je jedno o ake zviera ide. Prava majitela sliepok koncia tam, kde zacinaju prava susedov. A ona neni povinna mat oplotenie. Zvierata nepoznaju hranice a preto je zodpovednost na ludoch.

ejanjelik
16. júl 2019

@monca2332 napis pisomnu ziadost a zanes na obecny, mestsky urad.

natuska87
16. júl 2019

@salome123 Áno, ja som taká...myslím si, že sliepky sa chovajú pre pohreby...
Jednoduchšie je ich zabiť naraz/postrieľať/ a ujde sa polievka celej dedine...Presne tak som to myslela...Som hrdá, že ste pochopili...

judar
16. júl 2019

@ejanjelik protirečiš si...ako ona teda neni povinná mať plot ani majiteľ sliepok neni povinný si ich zavierať veď prečo by aj mal pase si ich na svojom to že ona radšej sa bude hašteriť než aby zapla rozum a postavila plot ....na obecnom ju aj tak otočia lebo má mať plot na deliacej hranici ...aj ten plot zalezi ako je lebo z jednej strany vždy musi mať sused plot a z druhej strany dotyčná osoba
....takže ak je tá hranica jej( pričom plot z dalšej strany si robil iný sused) a nemá plot je si na vine sama

buffinko
16. júl 2019

@judar to sa teda mýliš, že chovateľ nie je povinný zavierať chované zvieratá...
@monca2332 - obec má určite všeobecné nariadenie týkajúce sa chovu zvierat, vyžiadaj si ju na úrade. väčšina obcí má uvedené, že pásť zvieratá na voľných priestranstvách je zakázané a čo je tam určite, majiteľ zvierat musí zabezpečiť, že zvieratá nesmú poškodzovať majetok spoluobčanov. Môžeš podať sťažnosť na obec. úrad s odvolaním sa na porušenie všeob. nariadenia obce, číslo si zistíš ...

cacianka
16. júl 2019

@judar nemáš celkom pravdu, nikto nie je povinný mať plot, nie je na to ani zákon, ale majiteľ zvierat je povinný ich zabezpečiť tak, aby nenarúšali cudzí majetok

ejanjelik
16. júl 2019

@judar 127 Občianskeho zákonníka Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok

ejanjelik
16. júl 2019

A este obce mozu mat vseobecne zavazne nariadenia ak sa dobre pamatam a tam to mozu mat po svojom upravene.

cacianka
17. júl 2019

@ejanjelik super že si to sem dala, lebo mi niekedy pripadá že sliepky sú viac chránené ako ľudia, (respektíve sraté a vyzobané rastliny na susedovom pozemku)