Čo ste nemali radi na "výchove" vašich rodičov?

edien
11. júl 2022

Teraz v pokročilom štádiu tehotenstva čoraz častejšie rozmýšľam nad tým,aké chyby nechcem robiť pri výchove. Neznášam slovo výchova,ale nejak to pomenovať musíme😅
Ja viem,že určite nebudem malého mlátiť varechou, nechám ho nech si vyberie krúžok aky on chce a hlavne budem brať vážne jeho názory. Toto mne najviac v detstve a dospievaní chýbalo. A ešte som ,,milovala,, keď ma nútili chodiť na rodinné oslavy ktoré neznášam od zakladky.

belllinka
11. júl 2022

Hlavne nehovor dopredu, co URCITE nebudes robit 😂 lebo vela veci, co si neznasala na rodicoch, budes robit aj ty! 😀

mamamasama
11. júl 2022

@belllinka súhlasím... Moje plány výchovy po narodení hneď stroskotali 🤣🤣🤣

komplikovana
11. júl 2022

neznasala som, ked sa kricalo pre hocico. Neznasala som ked si rodicia nosili problemy z prace domov a potom bola doma husta atmosfera. Vtedy som nechapala preco a brala som to osobne.

gladys_07
11. júl 2022

Jeden citat mam k tomuto, ktory mi utkvel v pamati. Pri vychove deti sa vsemozne snazime nezopakovat chyby nasich rodicov a porobime pritom kopec inych.

terez246
11. júl 2022

@edien Sú veci, ktoré naozaj nerobím, ale nie takéto silné plány do puberty. Mnohokrát sa pokúšame prežiť od rána do večera. To sú ciele niektorých dní a hodín. A buď prirodzená. To je cesta. Ak Ti bude robiť zle, že dieťa plače, objímaj ho a nos ho. Nepočúvaj starých rodičov. Ak Ti dieťa prerastie cez hlavu, tak nastav hranice. Počúvaj starých rodičov. Na nič sa nehraj a pôjde to samo. Mne trvalo celkom dlho, že jediné, čo dieťa potrebuje je to, aby si ho počúvala. Áno, aj to trojdňové, päťmesačné a ročné. 😊

viestta
11. júl 2022

Keď sa tak zamýšľam, tak musím napísať už som vo faze ked kamene predsavzatí čas na jemný piesok rozomlel. A to ma ešte len osem.
...a neviem, či ten piesok nenastal vo chvíli keď mi ho prvý krát dali do rúk...

edien
autor
11. júl 2022

@belllinka čakala som taký koment 😂 je to možné, preto som vymenovala tie veci čo sa týkajú prvých rokov života. No dúfam,že nebudem ako moja mama špión. Mne prehľadávala izbu,všade hrabala aj listy čítala🤦Uvidime

zmrzlinka2021
11. júl 2022

@edien to že má sanovali a dnes neviem upiecť ani kolac

edien
autor
11. júl 2022

@komplikovana áno toto bolo aj u nás,ale iba čo sa týka mami..tá robotu prežíva doteraz až moc a neraz majú s otcom napätie. My s mužom máme nepísané pravidlo - o práci sa nebavíme. A je to super. Preplnené sa do iného moodu hneď po odchode z roboty

marca12
11. júl 2022

Neznasala som,ze nam davali pocitit,ze sme nic,sme len obycajne deti. Ze nas vzdy len kritizovali. Ze sa s nami nerozpravali vsetko bolo len o prikazoch a zakazoch,ale nikdy nie vysvetlene,preco to nemozeme robit. Neznasala,ze mama neustale iba kricala,ze som sa bala chodit domov a mnoho dalsich veci. Ak budem mat niekedy deti,chcem aby sa citili doma dobre a bezpecne,aby citili nasu lasku a vedeli,ze sa mozu s cimkolvek zverit a vsetko budeme riesit spolu,ze na to nebudu same. A hlavne,aby sa citili ako rovnocenni clenovia rodiny.

edien
autor
11. júl 2022

@terez246 pekne napísané. Áno súhlasím treba počúvať. Naši sú úplne iné povahy ako ja asi na nič v živote nemáme rovnaké názory takže tie rady pôjdu mimo mňa. Vidím to aj na bratovi keď zasahujú do výchovy jeho potomka.

h2
11. júl 2022

Ja som neznášala, keď mi otec robil siahodlhé "kázne", keď som urobila niečo zlé. Častokrát pri tom pospomínal aj dávno zabudnuté prehrešky a nie a nie skončiť, mravokárne reči do zblbnutia. 🙄 Keď mnou mlátila puberta, tak som sa raz nezdržala a povedala mu, či mi radšej nemôže dať facku namiesto tých nekonečných výčitiek, že to by som brala radšej. 😁

panelacikova
11. júl 2022

@edien spomínam si, že celý život (vlastne ešte aj v súčasnosti) sa u nás upratovalo v piatok popoludní alebo v sobotu dopoludnia. všetko rozhádzané hore nohami. utierať prach, všade, doslova všade, hoci som žiaden nevidela (pochádzam z malého mesta, kde pred 30-35 rokmi ani áut nebolo, ničoho, z čoho by sa naprášilo za týždeň...). nevadí, stále rozhádzať byt hore nohami a všetko dopodrobna poupratovať. niežeby zo mňa odpadlo, to nie. naučila som sa. ALE... ja si teraz (mám 45) upratujem doma vtedy, keď vidím, že je špina. snažím sa k tomu viesť aj dcéru, ale má gény svojho otca (ako spomalený film), takže netlačím na pílu, veď raz zmizne z domu a pochopí... čiže neopakujem to, čo som mala doma. nenútim ju len preto, že je piatok či sobota upratať niečo, čo vlastne ani nie je potrebné. celkovo si myslím, že oproti tomu, čo som mala v jej veku ja, ona si žije ako princezná. nevadí mi to. opláca mi to patričným papuľovaním (je v puberte a papuľovanie nepresahuje hranice, ktoré mám ja určené) a večným objímaním a pusinkami a neviem čím ešte.
ALE, sú veci, ktoré opakujem presne po mojej mame a to sú tie staré známe hlášky, napríklad:
mňa nezaujíma, že Anča mala 3 z dejepisu a že ďalší 10 mali 3 z dejepisu, ty máš na jednotku, len si lenivá ako voš 😀
alebo: keď skočí Jana do studne, skočíš aj ty? 🙂
proste také tie typické, zaužívané drísty, to mi ide 🙂

inak si myslím, že som dosť benevolentná, ale zas odtiaľ potiaľ. a ona to rešpektuje. máme nejaký ten svoj systém a zatiaľ nám obom vyhovuje (žijeme len my dve v domácnosti). uvidím, čo prinesie budúcnosť. možno sa mi to vráti pozitívne, možno budem musieť pritvrdiť 🙂

edien
autor
11. júl 2022

@zmrzlinka2021 ale tak hrnčekový hádam áno 😉 Mňa mama chcela učiť piecť atď a mňa to moc nebavilo..Ale tak variť a piecť ma naučil YouTube a varecha.

edien
autor
11. júl 2022

@marca12 presne na to som aj ja narážala v úvodnom príspevku. Treba počúvať a brať do úvahy aj malé deti a ich názory. Mňa prosím pekne neberie mama vážne ani teraz v mojich 33rokoch a keď jej to poviem tak nevie čo má na to povedať. Poviem názor a odpoveď je ,,to je hlúposť,, ale tak to nieje..😂😂Tak toto robiť nebudem. A ešte stále má oslovuje zdrobneninami ale že hroznými🙄

edien
autor
11. júl 2022

@h2 😂 áno aj toto som mal často..kazania starej matere som to volala. Vždy som neznášala keď vošiel do detskej izby s tým že poď do obývačky ideme sa rozprávať. A ešte aj nešlo o nič vážne ale tá atmosféra..ako vínko 😂

edien
autor
11. júl 2022

@panelacikova s týmito hláškami som aj ja zvedavá či to budem opakovať😅
A čo sa týka toho upratovania tiež to bolo u nás že v sobotu upratovanie od rána a v nedeľu sa učiť. Tiež nechápem. Ja upracem tiez keď vidím že treba,vlastne každý deň niečo. A učiť sa má tiež vtedy keď je naj čas na sústredenie. Nieže ráno o 8 už mi oco klopala na dvere že musím vstať a nútil má učiť sa pomaly že nie do večera aj veci navyše..učivo popredu🙄

nikpa
11. júl 2022

@edien ja som neznášala keď mi mama dávala na starosti mladsich súrodencov 🙄 napr. na chate som ich mala vždy na krku a nemohla som sa venovať čomu som chcela. Alebo keď išla na poobednú tak som musela na nich dozerať kým prišiel otec z práce. Akože chápem, že zrovna ten posledný prípad bol potrebný ale naši to občas doslova zneužívali.

edien
autor
11. júl 2022

@edien inak ma napadlo ešte čo sa týka jedla. Od mala som neznášala mäso Max kuracie som chcela a aj tak furt mi nútili aj iné,alebo jedlo čo mi proste vyslovene nechutilo. To tiež nechápem načo to bolo. A takisto aj nutenie do raňajok a obeda že rodina má jesť za jedným stolom a pritom mne po zobudení nechutí a neraz mi bolo zle keď som ,,musela,, vypiť aspoň kakao alebo nasilu jogurt. Keď si predstavím,že by som muža ráno nútila jesť alebo o 8rano mu vykrikovala že vstávaj musíš vysávať tak neviem neviem či by láska obstála 😂

panelacikova
11. júl 2022

@nikpa tiež som mala mladšiu sestru na starosti, nebolo inej možnosti... robili na zmeny a takmer každý deň sa stretala nejaká tá hodinka, kedy som musela byť k dispozícii. ale aj inokedy, lebo sestra sa na mňa isté roky života doslova lepila... ale dalo sa to zvládnuť 🙂

edien
autor
11. júl 2022

@nikpa ja mám o 5r mladšieho brata no tiež to bola kovbojka niekedy. Stalo sa mi,že som zabudla že musím ísť hneď domov zo školy lebo ho mám strážiť a šla som ku spolužiačke. To oni nevedeli keďže mobily neboli, ale nebola som u nej dlho. Brácho posedel polhodku až 3/4hodku na schodoch pri byte,ale bola z toho dráma a dostala som varechou také bomby,že ju na mne zlomil🤦

beata_k
11. júl 2022

@edien Neznasala som tie milosrdne lzi. Napr. ked umrelo zvieratko a vraj je len na prazdninach 😆Mysleli, ze neviem, ze je po nom.

panelacikova
11. júl 2022
panelacikova
11. júl 2022

@beata_k to ja som iná mrcha. môjmu dieťaťu od útleho veku vysvetľujem, že nie, neexistuje zúbková víla, peniaze pod vankúš dávajú deťom rodičia, aby sa nebáli vytrhnúť zub aj nabudúce 😀 alebo ježiško. mala možno 6, keď sa ma na to opýtala. tak som jej povedala pravdu. že darčeky tam dávam ja. ale ak nejaký ježiško existuje, tak zabezpečil, aby som mala prácu a peniaze a aby som ten darček mohla zakúpiť 🙂

beata_k
11. júl 2022

@panelacikova Tak sme dve mrchy. 😆 U nas tiez nie je jezisko ani ine lesne stvorenia.

diqushqaa
11. júl 2022

Nemala som rada tie reči, že to sa musí robiť takto a takto, proste keď som si chcela niečo spraviť inak, tak to sa tak nerobí.. mamina je taky generál, náročná na seba a aj na ostatných takze vsetko muselo byt spravené na 100 %.. to sa ja teraz snažím brat pri dcére inak, oceňovať snahu, lebo človeka nepovzbudí komentár, ze dobre to je ale takto by to bolo lepšie tak to nabuduce musíš spravit takto 🤷

catalin
11. júl 2022

@edien ja mám pocit, že chcem robiť všetko inak ako moji rodičia. A myslím, že sa mi aj darí. Tým, že som odišla od rodičov do zahraničia a odstrihla sa od nich, som si pomohla. Vedela som identifikovať veci, ktoré mi vadili na ich výchove a vedome som sa im vyhýbala, až sa to stalo samozrejmosťou. Výdatne mi pomáhal manžel, ktorý pochádzal z úplne iného prostredia a pekne sme sa navzájom doplňovali a vyberali, čo nám na výchove našich rodičov sedelo a čo nie. Máme jednu dcéru,12r., základ je otvorená komunikácia o všetkom, vie, že za nami môže prísť s akoukoľvek otázkou,každý problém sa dá vyriešiť, kým je malý, panuje medzi nami dôvera, hranice sú nastavené, sloboda veľká, ale nie zneužívaná. Základ je u nás šport, ktorý ju učí disciplíne, zodpovednosti. Pri upratovaní izby a pomáhani pri varení ešte trošku zaostávame, ale všetko robíme v rámci dobrovoľnosti, vždy sa nám to osvedčilo. Berieme ju ako partnerku, ktorá má možnosť vyjadriť svoj názor, svoju pozíciu si uvedomuje a nás rešpektuje. Uvidíme čo prinesie puberta. 😀

edien
autor
11. júl 2022

@beata_k mne zvieratko dovolené nebolo ale manžel toto zažíval často. Jeho mama dala v krutých mrazoch pôvodne nachvíľu papagája na balkón kde samozrejme zamrzol a tak povedala že uletel💩a ešte sa priznala na staré kolená že bradáč ktoreho akože darovali jej v skutočnosti utiekol keď s ním bola vo vedľajšej dedine😂

panelacikova
11. júl 2022

@beata_k a ako prichádzajú deti na svet? no.... primerane veku. spočiatku, že ocko dá spapať mame nejaké semienko 😀 (to keď mala asi 6). mame z toho narastie brucho a doktor urobí operáciu a vyberie z brucha dieťa 😀 teraz má 12, už sa nepýta, ani ja sa nepýtam, prečo sa nepýta 😀 jednoducho minule bola v telke nejaká milostná scéna a ona hneď: to aj ty robíš s ....... ? (meno môjho manžela). tak som ju uzemnila, nech sa ukľudní a nerieši. akože vidím, že je neskutočne vnímavá a vyspelá na svoj vek. tak načo sa hrať na niečo iné? 🙂

edien
autor
11. júl 2022

@diqushqaa joooj toto tiež a ešte ďalšie podobné veticky ako ,,patrí sa,malo by sa,mala by si,, poznáme. To dodnes matke maniere a tiež je prísna ale iba napr na poriadok a jedlo. Jasné,že poriadok je dôležitý aj jesť sa musí ale odtiaľ potiaľ. Keď to opakuje moc často tak poviem že nemusím nič,len zomrieť😂