Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dá sa zvládnuť materstvo počas doktorantského bez prerušenia štúdia?

venividivikinka
10. máj 2015

Ahojte všetky mamičky aj nemamičky 🙂 som tu nová a toto je moja prvá diskusia 🙂

Mám 22, končím mgr štúdium a majú o mňa záujem na našej katedre na štúdium doktorandské. mňa veľmi baví písanie odborných článkov a prác a aj učenie, celý čas počas štúdia som pracovala v odbore a phd a potom ďalej akademická kariéra sú naozaj môj sen. Ide ale o to, že zároveň sa mi rozvíja aj osobný život. S priateľom bývame spolu v krásnom bytíku, on takisto končí školu a má už prácu, kam po škole nastúpi... už dlho koketujem s myšlienkou otehotnieť, priateľ je takisto za, ale ja sa bojím tej kombinácie tehotenstvo + phd a toho, že mnohých okolo seba sklamem, ak nebudem rýchlo akademicky napredovať, získavať tituly jeden za druhým a pľuť super články každý mesiac :P (nechcem sa tu nejako chváliť, len proste mi to v tom mojom odbore celkom ide a mám pocit, že sa odo mňa čaká len to najlepšie, čo ma trošku desí)... viem, že ľudia štúdium prerušujú, ale ja si stále myslím, že by sa to mohlo dať aj skĺbiť, u nás doktorandi učia len raz, max. dvakrát do týždňa a majú možnosť požiadať o "študijný" semester, kedy neučia vôbec, stačí "len" písať prácu.
tiež mi napadlo, že ak by som napríklad rodila koncom mája (koniec letného semestra), tak to mám takmer 5 mesiacov bez povinnosti učiť a skúšok... možno si veci predstavujem príliš jednoducho, ale už teraz viem, že hoci som rodinne založená, môj mozog musím stále zamestnávať, lebo mi prepne :D takže tak či onak by som nechcela ostať s bábätkom napr. 3 roky doma (hoci také voľačo vôbec neodsudzujem!) a myslím, že práca, do ktorej reálne musím prísť len 1-2x do týždňa (prevažná väčšina sa robí z domu) je dokonalá pre také čosi. Nuž, rozrozprávala som sa... zaujímalo by ma, či je tu niekto taký, kto robil doktorandské aj mal bábätko a neprerušoval, alebo prerušil len na semester, nie na rok. a takisto ma zaujímajú názory všetkých ostatných, ak máte čo povedať 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli