Dali by ste zaočkovať 12-ročného chlapca proti HPV?

marika258
18. sep 2019

Lekárka mi ponúkla možnosť dať syna zaočkovať vakcínou proti infekcii HPV. Že od januára túto vakcínu hradí zdravotná poisťovňa dievčatám aj chlapcom počas trinásteho roku života (medzi dvanástymi a trinástymi narodeninami). Ostala som trochu zaskočená, doteraz som si myslela, že takéto očkovanie je určené dievčatám. Zaujímal by ma preto váš názor, dali by ste touto vakcínou zaočkovať chlapca?

floretine
18. sep 2019

@sissy27 dala som sa zaočkovať proti chrípke v tehotenstve, fakt som za to rada 🙂 zatiaľ čo okolo zúrila chrípková epidémia, ja som bola ok a aj bábo bolo pokryté

sissy27
18. sep 2019

@floretine ja som sa ešte nikdy proti chrípke očkovať nedala a ešte nikdy som ju nemala (klop klop klop) hoci normálne chodím medzi ľudí aj v čase chrípkových epidémií a donedávna som denne cestovala preplnenou bratislavskou mhd. A teda očkovať tehotnú proti čomukoľvek je podľa mňa čistý hazard. Nuž ale každý podľa svojho uváženia 🤷‍♀️

lyci
18. sep 2019

@marika258 ja urcite ano. ani mi doteraz nenapadlo, ze to predsa moze byt uzitocne aj pre chlapcov. skoda, ze sa neockovalo, ked som bola mladsia. by som sa v tej vakcine aj vykupala. virus genit bradavic nosi v sebe neskutocne mnozstvo ludi, avsak u vacsiny sa neprejavi. vela ludi si dlhe obdobie ani nevsimne, ze ich maju prejavene. mozu byt fakt malilinke. je to ako s herpesom na ustach, zapalmi mocakov... kto to raz mal, tak sa vracaju stale a imunita ich nezaujima. objavuju sa, kedy sa im zachce. to, ze to chrani aj proti niektorym druhom rakoviny je super bonus

77daniela77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
floretine
18. sep 2019

@sissy27 Som vedec s biomedical degree a verím vedeckým štúdiám, čo potrebujem, to si pekne dohľadám a nie, nie je to o nič väčší hazard ako keď sa očkujete normálne. Niektoré očkovania sa tehotným v zahraničí vyslovene odporúčajú, napríklad DTP vakcína, keďže preočkovanosť populácie klesá a nie je nič horšie, ako keď maličké bábätko dostane čierny kašeľ v čakárni u pediatra. Keď zaočkujú tehotnú ženu, tak po narodení má protilátky aj novorodenec. Tento trend na Slovensko asi ešte nedorazil, na Slovensku teraz fičia iné protiočko trendy.

marika258
autor
18. sep 2019

ďakujem za všetky názory, cením si, že ste si našli čas napísať ten svoj . Pravdupovediac nie som ešte 100% rozhodnutá, ale prikláňam sa skôr k tomu, že ho zaočkovať nedám.

pallacinka
18. sep 2019

@floretine S ockovanim proti chripke v tehotenstve tu vela pochopenia nenajdes, taka je aspon moja skusenost. Pritom v zahranici je to bezne a gynekologovia ho odporucaju, ja som sa tiez dala ako tehotna 2x zaockovat (a okrem toho skoro kazdy rok uz od detstva, otec nas vzdy zaockoval celu rodinu a nikto z nas ziadne nasledky nemal). Takisto mam ockovanie proti HPV, uz to bude 14 rokov, a rovnako bez nasledkov.

pallacinka
18. sep 2019

@floretine Ja som to tušila, tiež som vedec-biológ, ale primary research. Nepoznám jediného vedca (alebo doktora), ktorý by nemal zaočkované deti alebo vnúčatá. U nás v práci sa na jeseň proti chrípke ockovalo hromadne, prišiel lekar a dva dni ockoval zamestnancov ako na bežiacom páse (samozrejme to bolo dobrovoľné). Len tu vzdelanie bohužiaľ nič neznamená.

floretine
18. sep 2019

@pallacinka hej presne, mňa tiež očkovala moja gynekologička v piatom mesiaci tehotenstva. Veĺmi som to ocenila, že bola taká možnosť, nakoľko často cestujem lietadlom a pracujem v infekčnom prostredí, takže som bola fakt v rizikovej skupine. Je mi jasné, že ma to neochráni pred všetkými kmeňmi, ktoré cirkulujú, ale keď môžem podstatne znížiť riziko, tak prečo nie.

77daniela77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
floretine
18. sep 2019

@marika258 samozrejme je to tvoja voľba a aj keď ho to neochráni pred všetkými kmeňmi, aj tak sú jeho šance lepšie. Je to ako s bezpečnostnými prvkami v autách, určite sa môže zabiť človek aj na Volve v plnej výbave, ale jeho šance sú podstatne vyššie ako u niekoho, kto jazdí na búranej felícii bez bezpečnostného pásu.
Možno sa pre vakcínu chlapec rozhodne neskôr sám.

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
19. sep 2019

@77daniela77 Ja sa hadat nemienim. Len diskutujem. Ty ver tiež comu chces. Ja verim svojim lekarom.
Ano na vedeckých výskumoch. Nesirim ziadne poplašné spravy. Napis mi nazov aspon jednej vakcíny, ktorá ti zaručí ze danu chorobu nedostanes alebo jej lepsi priebeh.😉

evittam
19. sep 2019

@77daniela77 A štatistiky? Prepac ale to si ma pobavila.

montemotherone
19. sep 2019

@marika258 nie nedala. Je to najmenej prebádaná a odskúšaná vakcína. Príliš často sa po nej objavili nežiaduce účinky a asi ani nebude "funkčná"...tak načo riskovať.

77daniela77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
19. sep 2019

@77daniela77 Aha takže ak mam iny nazor a vedomosti a riadim sa radami lekárov tak som tupa a nevzdelana podla teba. Vdaka za pobavenie a za "odpoveď".

1lulu1988
19. sep 2019

@evittam nerieš, táto jej náramne ,,inteligentná" posledna poznamka vraví za všetko 😉

sissy27
19. sep 2019

@floretine
@pallacinka
@77daniela77 ako si tu pekne mastíte egá, ktorá má dôležitejší titul a vzdelanie 👏👏👏😂 zaujímavé, moja pediatrička má rovnaký názor na niektoré očkovania ako ja. Okrem toho, že je teda vyštudovaná a vzdelaná v medicínskom smere, tak má aj roky praxe a denne prichádza do kontaktu s očkovaním, jeho výsledkami aj následkami... stále nechápem, kde sa vo vás berie toľko sebavedomia, že si dovolíte svoj názor prezentovať ako jediný a správny, stavať sa do pozície neomylných a vševedúcich.

volnomila
19. sep 2019

Ešte k tým štatistikám, no... Aby sa urobila ako tak dôveryhodná štatistika je potrebný obrovský súbor údajov. V prípade HPV vakcíny by tam mali byť napríklad údaje ako: koľko zo zaockovanych/nezaockovanych má po určitej dobe (po roku, dvoch, dvadsiatich) protilátky, koľko z nich dostali/nedostalo rakovinu krčka maternice, u chlapcov zrejme koľko partneriek, s ktorými mali styk dostalo/nedostalo rakovinu... Keď zoberieme do úvahy že vakcína proti HPV je na trhu len pár rokov a pre chlapcov ešte kratšie, tak sme pokusné myši. Nemáme páru o účinkoch ani následkoch. Je to nevysledovane. Vieme len to, čo nám predstavujú predajcovia vakciny a tí obchodujú so strachom, v tomto prípade strachom mamy o zdravie synčeka. Viem to, 9 rokov som robila v takej firme marketing. Základom marketingu, čo znamená predať za každú cenu, je zautocenie na emócie. A darí sa im. Ja už v tejto firme nepracujem, ani už nikdy nechcem. Moje svedomie nestojí za ten plat.

extempore
19. sep 2019

@77daniela77
@evittam to, čo tvrdí nejaký lekár z Hornej Dolnej ja mám vieš kde. Jednou z najväčších vedeckých autorít na Slovensku je doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, PhD., MPH., ktorý patrí medzi špičku v odbore molekulárna biológia a normálna a patologická fyziológia. Vyštudoval medicínu, molekulárnu biológiu a bankovníctvo, postgraDoc. Je vysoko uznávaný doma, ale hlavne v zahraničí. A keď sa tento človek vyjadrí, že očkovať treba tak zaručene očkovať TREBA!! Je obrovskou nezodpovednosťou voči svojim deťom ich nechrániť. A @evittam áno, predstav si, že vakcíny ťa dokáže ochrániť tak, že chorobu nedostaneš. Práve tak boli z povrchu zemského odstránené napr. pravé kiahne. Robila som prednedávnom genealogiu mojej rodiny, študovala som staré matriky. Mojej prapra starej mame zomreli v priebehu dvoch dní 3 deti na záškrt.. tri deti za 48 hodín lebo v 19. storočí sa ešte neočkovalo. Čo by dali vtedajšie mamičky za očkovanie? To len my sme už dnes tak rozdrapení, že nevieme čo so sebou. Ale, chvalabohu, už sa konečne začínajú postihy pre antiočko komunitu...

floretine
19. sep 2019

@sissy27 prosím ťa, nikto si tu nemastí egá. Aj MUDr. Eleková z Čiech má medicínske vzdelanie, aj MUDr. Jonáš a aj kopec ďalších šarlatánov, ktorí zistili, že im viac vynáša oblbovať ľudí za peniaze ako robiť Evidence based medicine. Titul nič nezaručuje. Napríklad na Slovensku mnohí lekári nesledujú nové štúdie a trendy, hlavne všeobecní lekári a pediatri, ktorí po atestácii veľmi nejaké ďalšie vzdelávanie nevyhľadávajú a často liečia podľa toho, čo platilo pred 20, 30 rokmi keď vyšli zo školy. Proste niesu nútení sa ďalej vzdelávať.
Vakcín, ktoré priamo ochránia pred ochorením alebo zmiernia jeho príznaky je mnoho, veď predsa preboha vďaka tomu boli niektoré choroby úplne eradikované. Čo tak taký tetanus? Obrna? Pravé kiahne, o ktorých už vieme len z rozprávok?
Asi fakt niektorým chýba to, aby na uliciach videli ľudí zmrzačených poliomyelitídou, ľudí zjazvených na nepoznanie pravými kiahňami....prípadne tie hrozné hroby kde v priebehu troch mesiacov zomreli v rodine 4 deti z piatich, lebo zúrili osýpky. Mám tu pri dome starý cintorín, je ich tam mnoho, keď chcete, tak vám pošlem zopár fotiek.

sissy27
19. sep 2019

@floretine 😂😂😂 tak zrazu titul nie je dôležitý, hlavne že si nám ho tu aj s ďalšími odprezentovala 👍 ono asi len tie vaše tituly a vš sú dôležité, že? tie ostatné, ktoré nedajboh majú iný názor, už nie.
Ja nie som proti očkovaniu, má určite svoj význam. Akurát netreba bezhlavo do seba pchať všetko čo sa objaví na trhu.
Tebe očividne chýba schopnosť akceptovať iný názor a hlavne zdravý sedliacky rozum, to sa hold naučiť nedá 😘

extempore
19. sep 2019

@sissy27 tu predsa nejde o neakceptovanie iného názoru - tu ide o to, že ak vidím, že niekto robí blbosť, ktorou ohrozuje svoje dieťa tak predsa nemôžem byť ticho. Keby si videla, že matka necháva dieťa v 40 stupňových horúčavách v aute tak asi zakročíš a nenecháš ju to spraviť. Alebo keby rodič podal dieťaťu drogy atď.. neočkovanie je len pomalé zabitie. Tu totiž nejde o to, ČI to dieťa tú chorobu dostane ale ide o to KEDY. A mnohé sú fatálne alebo s následkami. A ako písala @floretine - je to presne o tom, že niekto urobí titul MUDr. a potom sa vykasle na vzdelávanie.. ale niekto, kto pôsobí vo výskume alebo na univerzite je nútený sa kontinuálne vzdelávať. A nepoznám žiadneho takého vedca, ktorý by bol proti očkovaniu.

floretine
19. sep 2019

@sissy27 povedala som, čo robím, pretože ma tu niektorá skritizovala za to, že som sa dala očkovať tehotná. Chcela som tým iba povedať, že som si to naštudovala a išla do toho s tým, že problematike rozumiem viac ako laik. Narozdiel od teba nikoho neurážam. Ak pre teba zdravý sedliacky rozum znamená to, že si niečo zaočkovať nedáš len z dôvodu lebo je to podľa tvojho laického názoru "moc", tak v tom prípade som rada, že týmto "sedliackym zdravým rozumom" nedisponujem ❤️

extempore
19. sep 2019

@floretine aj ja som sa v tehotenstve dala očkovať. A nič lepšie som urobiť nemohla. Naša 52 ročná susedka zomrela na následky chrípky.. ďakujem pekne

sissy27
19. sep 2019

@extempore rozmýšľam, ako môžeš porovnávať podávanie drogy dieťaťu s neočkovaním 😕 prosím ťa, vysvetli mi súvis, lebo toto mi fakt hlava neberie.
Ak šupnem dieťaťu pervitín, tak 1. konám protizákonne 2. ničím mu tým zdravie a v vlastne aj celý život 3. v podstate ho posielam na istú smrť
očkovanie proti hpv je dobrovoľné (jeho podaním alebo nepodaním neporušujem žiadny zákon) môže a nemusí mať želaný účinok a môže a nemusí mať nežiadúce účinky - ešte raz, kde tam vidíš paralelu s drogami alebo uväznením v rozhorúčenom aute? Nehovoriac o tom, že hpv vírus aj bez očkovania vôbec nemusí dostať, že? Opäť pripomínam, že nie som proti očkovaniu všeobecne, ale nepchám do seba a svojho dieťaťa bezhlavo všetko čo príde na trh. Tak ako ty si si zvážila všetky pre a proti očkovania v tehotenstve, tak ja som si zvážila všetky pre a proti očkovania proti hpv.

@floretine jasné, ty jediná si si naštudovala a len ty jediná vieš na 100% takže len tvoj názor je správny. A ešte pár vyvolených, ktorí majú rovnaký názor samozrejme. My ostatní sme len také teliatka 😇
Naozaj nemám pocit, že by som niekoho urážala, možno som zľahka sarkastická, ale taká proste som. Ak to niekoho uráža, tak je zrejme zľahka precitlivelý - každý sme nejaký 😀

nemyslím si, že má význam pokračovať v tejto diskusii, každý má na to svoj názor, a verím, že každá konáme podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Tak nám všetkým prajem, aby tie rozhodnutia boli v každom prípade správne a nikdy sme ich nemuseli ľutovať 🍀

floretine
19. sep 2019

@sissy27 ach ale si sa rozčertila. Nie, nehovorím, že mám univerzálny patent na rozum. Žiaľ, toto, aj očkovanie v tehotenstve nie je vec názoru. Tu ide o fakty. Názor môže mať človek na to, či sú krajšie zelené šaty alebo červené šaty, prípadne či niekomu nejaký účes svedčí alebo nesvedčí. To je názor. Ale asi sa nebudeš s niekým hádať, že 4+3 je podľa tvojho názoru 8.
Povedala som aj autorke príspevku, že je to jej rozhodnutie a povedala som aj to, že určite HPV vakcína nechráni kompletne. Povedala som jej len, že určite poskytuje čiastočnú ochranu a v tom prípade bude mať jej syn oproti neočkovaným určitú výhodu a lepšie šance v prípade, že sa stretne s HPV.
Žiaľ, ľudia sú jednoduché tvory a hľadajú jednoduché perfektné riešenia. Keď niečo nefunguje na 100 percent a musí človek pre to urobiť niečo extra, tak už to zasahuje do jeho komfortnej zóny.
Moja filozofia je, že keď mám dostupné prostriedky na to, aby som sa vyhla vážnym problémom a ich prínos prevažuje možné negatíva, tak idem do toho. To je teraz jedno či ide o vakcínu, drahšie auto s lepšími bezpečnostnými prvkami alebo o poistku.
Čo mi je ľúto je to, že sa v podobných diskusiách objavujú príspevky ako " napíš mi meno jednej vakcíny, ktorá zabráni ochoreniu alebo zmierni príznaky". To už je ale niečo iné, a to buď nevzdelanosť alebo cielené zakrývanie očí pred pravdou. Najhoršie na tom však je, že na to spravidla nedoplatí ani tak ten rodič, ako dieťa.

pallacinka
19. sep 2019

@sissy27 Myslím, že už ti bolo odpovedané. Len doplním, že ockovanie NIE je vec názorov, ako to tu často býva spomínané, ale faktov. A tie vedia vyhodnotiť len odborníci, či sa ti to páči alebo nie. Rovnako ako si dáš dom navrhnúť architektovi alebo zmluvu skontrolovať právnikovi, nerozumiem tomu, prečo si o takejto dôležitej veci ako zdravie nechajú ľudia radiť napríklad účtovníčkami alebo ekonómkami (to je len príklad, nič proti týmto povolaniam nemám). Laik si nedokáže ani len predstaviť, aké zložité je vyhodnotiť primárne dáta a výsledky výskumov a väčšinou k ním nemá ani prístup, lebo sú spoplatnené a samozrejme v angličtine. Ani ja nemám napriklad odvahu povedat o sebe, že tejto téme 100% rozumiem, lebo moja oblasť výskumu bola iná, ale ako vedec verím ostatnym vedcom- kolegom, ktorí sa tým zaoberajú. Preto je podľa mňa dôležité v takýchto diskusiách spomenúť aj to, kto má aké vzdelanie a nejde o nejaké ego, z toho ako @floretine píše musí byť snáď každému jasné, že je profesne tak vysoko, že určite nemá potrebu si riešiť na modrom koniku nejaké komplexy, však to je úplne smiešne. Fakt nerozumiem, prečo je také ťažké prijať rady od odborníka a namiesto toho útočiť, možno mi to pomozes pochopiť 🙂

inulienka29
19. sep 2019

@77daniela77 veru že nežiaducich účinkov je aj bolo a ešte bude pri tejto (aj iných) vakcínach dosť. Chceš vari poprieť tvrdení v pribalovom letáku? Alebo chodíš so zapchatymi ušami, klapkami na očiach že nevidíš a nepocujes o prípadoch u nás i vo svete?