Darujete do verejného registra pupočníkovú krv?

dorotelka
22. feb 2008

V týchto dňoch sa rozprúdila v médiách debata o zamrazovaní krvotvorných buniek z pupočnííkovej krvi a odborníci odporúčajú darovať bezplatne tento "materiál" do verejného registra. Aký máte na to názor, urobí tak niektorá z Vás? 🙂

dorotelka
autor
22. feb 2008

Aj ja urobím všetko len aby som darovala.

certica
22. feb 2008

verul, ja sa tiez v utorok chcem o tom pobavit s dokim, uz som mu to nedavno nacrtla, len sme sa k tomu potom nedostali

verulka
22. feb 2008

certi, baby co rodili na Antoslkej mi vraveli, ze vtom nie je vobec problem...teraz kamosky 3 uspesne darovali 😉 tak sa budeme informovat navzajom 😀

zuz11
22. feb 2008

darovat mozete ale nik Vam nepovie potom ci ho aj ulozili, ak pozriete v porodoch temu o pupocnikovej krvy pisala som tam viac 🤐 takze nespoliehajte sa ze ked aj darujete uschovaju 😔

certica
22. feb 2008

zuz, ved o tomto som pisala, jedina vec, ktora mi trosku na celej veci vadi. ide mi o princip, o nic ine...

certica
22. feb 2008

ale zas sa nebudem hrat na urazenu 😀 , kedze aj tak som nad alternativou nechat si to zamrazit pre seba, aj tak neuvazovala. a vzdy lepsia minimalna sanca niekedy niekomu pomoct, ako vobec ziadna

zuz11
22. feb 2008

zuz11 • 1d • 30. dec 2007 o 01:03
takze baby co chcete iba darovat, som sa bavila zo svagrom a vravel mi ze z darovanych uskladnuju max. tak kazdy 4 odber... samozrejme darkyne o tom neinformuju ani nikoho ineho
takze sa nespoliehajte ze ked ste darovali je to uskladnene

zuz11 • 1d • 30. dec 2007 o 22:48
ena, hellosona: nechavaju si iba fakt velke odbery co su kedze je to financne narocne 😉 no co je to darcovstvo

dorotelka
autor
22. feb 2008

tak to som netušila, že keď daruješ pup. krv nemáš istotu, že aj bude zaradená do registra. Dá sa vôbec niečomu a niekomu veriť? 😒

certica
22. feb 2008

asi nie, ale v podstate sme zase skoncili pri tom ryzovani 😒

dorotelka
autor
22. feb 2008

certica: vychádza mi z toho jedno - pokiaľ nenaplníš niekomu vrecká, či už priamo alebo nepriamo. nemáš istotu v ničom.

zuz11
22. feb 2008

certi a kto nerzyuje? inde sa ryzuje este viac 🤐
dorotelka a nechces aby ti pravidelne stat menil kazdych 10 rokov kuchynsku linku a radiatori a tak? vsak nie sme komunizmus 😀 ten tu uz bol a zanikol 🤐 takze co si nezaplatis nemas.... ved aj k zubarovi uz bez penazi nemozes ist 🤐

dorotelka
autor
22. feb 2008

Dosť ma to znechucuje.... Každý rozpráva o pomoci, nezištnosti, ohľaduplnosti, prajnosti a keď sa tak chceš správať, nie je Ti to veľakrát umožnené.

zuz11
22. feb 2008

dorot, a kde si doteraz bola? vsak toto je tu uz davno a vo vsetkom ale neodbocujme od temy 🤐 😀

dorotelka
autor
22. feb 2008

zuzi, uvedomujem si dobre v akom režime žijem, v podstate som zvyknutá, že štát mi nič nedá, dotujem ho svojimi daňami len ja, ale nemýľme si dojmy s pojmami. Tu sa jedná o darcovstvo, a keď niečo niekde darujem tak chcem, aby sa to tam aj dostalo!

certica
22. feb 2008

zuz, je mi to jasne, som realista, ale na druhej strane trpim syndromom pomahat, pokial je to len mozne. asi aj preto nikdy nic nevyryzujem 😀 , ale som tak spokojna. zabijem sa? 😲

certica
22. feb 2008

zuz, ale ty si mozno nepochopila uplne podstatu konanania - aspon teda toho mojho, ja to fakt nechcem darovat s tym, ze to potom budem chciet pouzit pre seba 😉

dorotelka
autor
22. feb 2008

zuzi, ja to len nemôžem pochopiť, ako si niekto ešte aj z takýchto záležitostí dokáže urobiť "dobrý deň".

zuz11
22. feb 2008

dorot, no mna skor zabolelo ze ked chces darovat stare oblecenie do charity musis mat listok ze to bolo v cistiarni inak nemaju zaujem 😔 a ze v detskom domove Ti za veci nepodakuju a nevazia si ich ale vyhadzuju 🤐 😔 to sa tu akurat spomínalo v jednej teme a pisala to baba ktora o tom vie 😔
toto ma vobec neprekvapuje ze uskladnuju iba velke odberi, vsak naco by odkladali odber na 20 alebo 30kg 🤐 je to aj pre nich financne nevyhodne 🤐
certi, neboj nezabijem 😀 😉

dorotelka
autor
22. feb 2008

zuzi, len malá poznámka: aj odber na 20 alebo 30kg môže zachrániť život dieťaťa...

certica
22. feb 2008

clovek ma skratka vzdy nejake tie iluzie, ktore postupne vekom a skusenostami straca......... 😔

zuz11
22. feb 2008

pozri sa na to takto, stat na to neprispieva a ak by nebolo toho podnikatela co to robi tak bz nebolo ani to co je a ani ty by si asi nepodnikala zo stratou 🤐 asi si zratal co by ho to stalo a tak sa sprava 🤐
stazuj sa na stat ze nieco take nepodporuje 😀

dorotelka
autor
22. feb 2008

možno potom aj ten štát vie, prečo to nepodporuje. Keby že je to asi 100%-ne účinné pri liečení jednotlivých diagnóz, postavil by sa k tomu inak aj štát a aspoň časť nákladov by hradil.

zuz11
22. feb 2008

dorot, co vsetko nehradi a nepodporuje a je ucinne 🤐 netusime o mnohych veciach 🤐 nevidis kolko zbierok vsade je lebo ludia od statu nic nedostanu a kolkz sa chodia liecit von 🤐
jden nas zmany mal rakovinu, na sk mu nedali lieky a musel si ich kupovat sam v zahranici 🤐 ak by ich nemal tak by zil o niekolko rokov menej 🤐

cinka2
22. feb 2008

Ahojte...chcem Vám len napísať, ž som dosť naštvaná, že som o tom nevedela, že ju môžem aj bezplatne darovať.....ja som tú krv chcela aj pre našu katku, ale bohužial sú to veľké náklady....keď sa sa rozhodla, že to neurobím tak som Pána Boha prosila o to aby som si to nikdy v živote nemohla vyčítať.....
teraz keď viem, že sa to dá aj verejne bez platenie uložiť...urobila by som to na 100 percent, pretože by som mohla pomôcť inému dieťaťa a možno raz by sa mi to vrátilo a niekto(kebybolo treba) by pomohol nám...som stoho hrozne nešťastná, keď budem mať druhé určite to urobím....

jabber
22. feb 2008

dorotelka - s tou krví není jistota jestli jí zařadí do registru proto, že musí mít určitou kvalitu, musí splňovat podmínku a to, že odebraný vzorek obsahuje minimálně 100 000 kmenových buněk 😉 a to každý prostě nemá. Jinak je totiž k ničemu 😖 .
Do veřejného registru se krev daruje anonymně, ale pokud byste jí - nedejbože - potřebovali, tak by jí teoreticky měli podle shodných znaků v registru najít. Pokud tam ještě je.

zuz11
22. feb 2008

len ak ju nedajboze budu potrebovat, budu si ju musiet potom tak ci tak zaplatit 🤐

jabber
22. feb 2008

zuz11 - to nevím jak to s tímhle je, ale řekla bych spíš, že ne, ne? Nebo když člověk potřebuje třeba ledvinu nebo srdce při transplantaci, tak si to platí? To snad platí pojišťovna 😕

zuz11
22. feb 2008

nie nie neplati 🤐

jabber
22. feb 2008

zuz11 - co neplatí, neplatí to pojišťovna?