Diskusia pre učiteľky

alami
27. mar 2008

tak čo, koľko nás tu je? Ozvite sa, nech si trochu pokecáme 🙂

matar
17. aug 2008

u nás na je to zatiaľ len ako krúžok. ale nie je veľký záujem. v blave som s ruštinou nemala problém, tu je to horšie. a slovenčinárov je tu veľa. no som veeeľmi zvedavá či sa mi podarí zohnať miesto. ked som končila materskú s nikokou a nedarilo sa nám otehotnieť, tak som nenašla nič 😒 našťastie sa zadarilo na poslednú chvíľu. teraz si nechám ešte rok volno (ale ak by sa niečo naskytlo, nastupim, moc si nenavyberám) a potom začnem hľadať znova

sasenka
17. aug 2008

u nas sa učí AJ a NJ, RJ len ako krúžok, na gympli ... a na ZS je to podobné, len na učilišti a na priemyslivke maju ah RJ, vraj lebo to je lahšie ako AJ, no neviem...

vilca
20. aug 2008

Co říkáte na učitelky "důchodkyně"? Když jsem při studiu učila na poloviční úvazek na ZUŠ, tak tam učila jedna starší paní, která už tehdy měla jít do důchodu. Když jsem se pak ptala ředitelky, jak to vypadá s místem, až budu mít po škole, tak mi řekla:"Počítám s váma, ale na plný úvazek zatím ne. Paní P. už by sice měla být v důchodu, ale zatím se tam nechystá a vypadá to, že ještě dlouho chystat nebude. Podle toho, jak se bude cítit."
Připadá vám to taky tak nefér jako mně? Holka po škole má problém sehnat místo, ale s prominutím staré učitelky, které už si za celý život odučily dost a dost, se tam pořád drží...
Teď už se mě to sice netýká, protože už o to místo ani nemám zájem a jsem jinde, ale štve mě to stejně...

ivka07
20. aug 2008

vilca, tiež ma to rozčuluje ako teba, hladám si miesto ale zatial ma nikde nechcu sak naco ved tam maju stare dochodkyne lacna pracovna sila a takto to bude stale. 😖

nera
20. aug 2008

dievčatá zas skúste ich pochopiť, čo myslíte koľko berú dôchodok? Myslíte si, že z toho sa dá normálne vyžiť?
Aj keď aj mňa rozčuľuje, že je ťažko zohnať miesto, skôr som rozčúlená nad systémom ako nad tým, že dôchodkyne pracujú, lebo ak dožijem, aj ja by som chcela ešte v dôchodku pracovať.

emilyz
20. aug 2008

Caute zeny, pridam sa aj ja, ak mozem 😉
Som byvala ucitelka... Ale tiez jednak kvoli zmene statu, ale aj kvoli platu a inym moznostiam som sa rozhodla vyskusat ine zamestnanie. Musim uprimne priznat, ze mi je za skolstvom straasne smutno. Ale neviem, ci sa este do skolstva vobec vratim. Totiz ked si porovnam stupanie platu vo firme a v skolstve, je to dost velky rozdiel. A momentalne sa dost pozeram na zabezpecenie buducej rodinky.
Skoda, ze to u nas este nefunguje tak, ako napr. v Nemecku alebo v inych statoch EU - tam ucitelia nieco znamenaju a maju slusne platy.
V skolstve som casto bola smutna z toho, ze som nemala ziadnu nadej, ze sa budem mat trochu lepsie po financnej stranke a nebudem musiet ratat doslova kazdu korunu 😒

sorciera24
20. aug 2008

vilca, suhlasim s tebou....co maju co na dochodku este robit...? 😠 mladi potrebuju miesto, uzivit rodinu, ktoru kvoli tomu odkladaju...tak dochodkyni nestaci dochodok? anam musi stacit len ten palt....ze 12000, niektori dochodcovia maju viac ako ja a este sa im mali, tak idu brat fleky nam....moja starka vyzije zo 7000 dochodku a este aj usetri a rozda vnucatam, tak nex mi nik nhovori, ze im je malo....
tiez som mala problem zohnat miesto, mne sa to podarilo, ale poznam vela tych, co prave kvoli dochodkyniam nemozyu ucit, hoci xcu..... 😒

vilca
20. aug 2008

nera - Chápu, že si důchodkyně chtějí přivydělat, když to jde, tak na to samozřejmě mají právo. Jenže ony už svoje peníze mají jisté. Sice to není moc, ale mají jistotu, že těch svých pár tisíc každý měsíc dostanou. Mladé učitelky po škole jsou na tom ale hůř - chtěly by založit rodinu, zajistit nějaké bydlení, chtěly by si trošku užívat života, dokud jsou mladé, hezky se oblékat apod.
Neříkám, že na tohle ty starší nemají právo. Ale když mladé učitelky neseženou práci, tak dostávají maximálně podporu, a to ještě jen nějaký čas, což si troufám tvrdit, že je míň než průměrný důchod... Stará učitelka má svůj důchod plus peníze ze školy a mladá nemá skoro nic. To mi teda moc fér nepřipadá.
Vím, že chyba je v systému. S tím nic nenaděláme. Ale to, co jsem tady napsala, by si měly uvědomit učitelky důchodkyně, a když má o jejich místo zájem mladá perspektivní učitelka, tak by jí neměly stát v cestě 😝

sasenka
20. aug 2008

to je vec riaditela, že si tam drži dôchodkyne, nas v škole je to práveže dosť omladené, teda moj ročník plus/mínus 5 rokov, aj velmi mlade kolegyne máme. Aj dôchodkyna može byť fantastická učitelka. Ale malo by to byť nejako korigované, že može robiť len vtedy ak sa na to miesto nehlási mladá/-ý učitel/-ka. To by si mal ustrážiť aj krajský odbor školstva, nielen to nechať na riaditelov a "rodinkárstvo"

vilca
21. aug 2008

sasenka - přesně tak, naprosto s tebou souhlasím 😎

emilyz
21. aug 2008

Vilca ak sa smiem opytat, kolko je nastupak ucitelky tu v Cechach?

vilca
21. aug 2008

Jo tak to ti bohužel neřeknu, protože to nevím. Jak jsem tady někde psala, už jsem učila na ZUŠ, když jsem byla v druháku na konzervatoři. Takže když jsem loni nastoupila na ZŠ, tak už jsem měla docela obsáhlou praxi, která se mi počítala. Takže kolik bere učitelka, která po škole teprve začíná učit, netuším 😅

nera
21. aug 2008

sorciera - prepáč, ale vieš si predstaviť, že budeš raz brať 7.000,-Sk?Bola by si spokojná?
Vystačilo by Ti to na živobitie?Mala by si z čoho ešte aj ušetriť?
Treba si Vážiť toho, že Vaši starý rodičia sa natoľko obmedzujú, že z tých pár korún ešte aj Vám rozdajú.
Ja si myslím, že krásne by sa to dalo vyriešiť keby chcel niekto to seriózne riešiť....ale.......
Ja keď som učila na prvej škole ta som bola surovo najmladšia a druhá najmladšia bola o 10 rokov staršia a potom o 15 rokov a viac.....a vôbec na školách bude o pár rokov problém keď už fakt nebude mať kto učiť len dôchodcovia....len neviem či niekomu to dôjde....jaksi páni na ministerstve majú iné problémy ako starať sa o školstvo..... 😠
A ešte jedna vec...keď som zháňala prácu v KE (išla som tu kvôli manželovi) tak som rozposlala asi 70 žiadostí......a neskôr som zistila(fakt náhodou), že z jednej školy mi moju žiadosť síce zamietli, no učiteľka ktorá aj chcela ísť do dôchodku nemohla, lebo nemal kto na jej miesto nastúpiť, tak učila v dôchodku ešte jeden rok a potom sa "našiel" nástupca.Som zvedavá kvôli komu sa to miesto držalo a koľkých odmietli, len kvôli tomu, aby niekto mal pekné miestočko.
Chce to zmenu systému, no čím ďalej tým viac som presvedčená, že to už nie len v školstve vládne hlúposť, ale že teraz je asi taký trend.

sasenka
21. aug 2008

no my bývame na malom meste a naša riaditelka si pedagógov velmi vyberá, lebo mali sme aj zle skúsenosti, takže radšej opatrne, s praxou, alebo bývalých žiakov (ako aj ja) čo vie, že boli šikovní. Ale aj podla univerzity, KU Ružomberok nemá velké šance...
Ja som mala nástupný na ZŠ pred 6 rokmi nejakých 7000,- ale nebol to plný uväzok. V čechách je tuším okolo 14.000,- CZK neviem presne, niekde to písali v novinách, Kočky z CR je to pravda??? Lebo to ja nemám v SK a po 6 rokoch praxe a Kvalifikačnej skúške.

sorciera24
21. aug 2008

vies nera, viem si to predstavit.....a ked viem, ze starka s tym vobec neobmedzuje, ma vsetkeho dostatok a doakze to z takeho dochodku a ti co maju 15000 a este si aj privyrabaju sa tvaria ako najvacsi chudaci a ani vnucatam nic nedaju, radsej budem mat menej a rozdam, ako mat vela a nedat nic....ale budem stastnejsia....a btw. pravdepodobne budeme mat vyssie dochodky.......a este jedna vec moja mam nie ej na dochodku normalne pracuje a ma 7 000....nic moc, ze.....aj napriek tomu sme stastnejsi ako nejaky, ktroym ani malo nestaci.....peniaze nie su vsetko....
ale inak s tym systemom suhlasim...ja som tiez rozposlala 70 ziadosti..Martin, Zilina...komplet amala som stastie, ze sa mi ozvali z gymka, kde som predtym chodila.....

sasenka
21. aug 2008

Možno je dobre nakontaktovať sa na krajský škol. úrad, a tam by mali mať prehlad ako je situácia v školách. Inak u nas sa tiež zháňaju na každého referencie, absolventa berie iba ak ho pozná, inak je rada ak ma každy nejakú prax na ZS, ja osobne každému odporúčam si tým prejsť. Ja som učila len rok a velmi mi to pomohlo, vela soms a naučila, aj ked som tam moc šťastná nebola, ono to je mravenčia práca s tými menšími deťmi a puberťákmi. Ale aj viem aspon trocha o čom to je a ake asi základy majú potom decká na Gympli - teda som nešla až tak zidealizovaná, že na Gympel ide nejaký "výber" 😒

nera
21. aug 2008

sorciera- nemôžem súhlasiť s tým, žeby niekto kto dostáva 7000,- sa neobmedzoval....prepáč, ale azda mi nechceš povedať, že v pohode z toho vyplatí inkaso-tj.elektrinu, byt, plyn, nakúpi potraviny- štandard, nakúpi ešte aj niečo na seba, má aj na svoje hobby a ešte aj rozdá deťom, to sa mi nechce veriť.....
Veď vieš koľko stojí inkaso, aké sú drahé potraviny a aj starší ľudia by mali mať nárok na dovolenku, či skutočne žiť, tj.chodiť či do divadla, či si kúpiť nejakú dobrú knihu.....skrátka mať hobby a koľkí na to majú?
Jedine, že ešte žije s dedkom, alebo s deťmi, tak už áno, ale ak by mala sama žiť v byte či dome a sama si všetko platiť, nemáš šancu to zvládnuť.

A na naše dôchodky by som sa veľmi nespoliehala, nie som si istá, či bude mať na ne kto robiť....normálni idú zväčša do zahraničia, cigáni sa množia ako myši a zopár jedincov čo tu zostanú....no neviem či to budú stíhať.

Áno, peniaze nie sú ani z ďaleka všetko, ale bez nich sa ťažko žije. 😉

lasenka
21. aug 2008

ahojte ucitelky 🙂
dnes som bola prvy-krat v skolicke po dlhych tyzdnoch volna ☹ ☹ ☹
uz ste zacali robit tie nove ucebne osnovy?

sorciera24
21. aug 2008

nera, zije sama....a aj viem, co je to platit poplatky...tiez ich platim...len to je umenie setrenia a neobmedzovania sa....vzdy jej ludia vraveli, este kedysi, ze vie zo 700sk ustrit 1000 😀 ....a viem, ze sa neobmedzuje, lebo plati nacas, ma plnu chladnicku aj pre pripadne navstevy a kupuje si strale nieco nove, obcas pocetuje....viem, ze zije a viem, ze sa to da, keby sa to nedalo, ani ja nevyzijem z ucitelskeho platu.....ked vies aky je....a tiez platim poplatky, inakso....a manzel sa len cuduje, ze dokazem usetrit....a to si dovolime vsetko, tak ako xceme

sorciera24
21. aug 2008

a na to je druhy pilier, tam si setris sama....ak si setris.....
ahoj lasenka, vy uz zarezavate?...my zaciname az v pondelok....nas rido je optimistis, ze to postihame 😀

emilyz
21. aug 2008

ahojte sasenka akoze si nemala 14 tis.? Bavime sa o hrubom. 14 je nastupak absolventa po skole na SR. Preto sa pytam, kolko to je v Cechach (bo ministerstva maju take "premakane" stranky) 😉

lasenka
21. aug 2008

sorciera - no nasa sefka zase optimistka nie je, tak sme nastarovali uz dnes... zajtra zaciname makat... dnes nas uz podelila do skupin podla predmetov 😒

sorciera24
21. aug 2008

nam riado este v juli povedal, ze anm nebudu skracovat dovolenky, kvoli nejakemu pakovi, co si to vymyslel....len idu sa u nas ucit uplne nove predmety, a ja idem 2 ucit a to este neamju ani nazov, tak neviem ako vyplodime na to plany, ked ziadne ani vzorove neexistuju... 😒

lasenka
21. aug 2008

no to ano, vymyslaju same novoty, ale neboj sa, vraj maju byt tie nove predmety na nete, myslim ze na statpedu.sk konkretne...

sorciera24
21. aug 2008

no, ale zatial nie su... ☹ a neviem ako to za 4 dni stihneme.....

nera
21. aug 2008

sorciera-viem, aký je učiteľký plat(ja som žila sama 5 rokov a všetko - úplne všetko som si sama platila, vtedy nebol žiaden manžel, žiadna spoločná domácnosť a tiež som si niečo našetrila atď), no po príchode detí sa to trošku(poriadne ) zmenilo(keď sme boli len dvaja sme toho neskutočne ušetrili, ale potom to bolo iné) .S tým rátaj aj Ty, tak dúfam, že Tvoj manžel má dobrú prácu a najmä plácu, lebo z nejakých 5.000,-nevyžiješ to nemáš šancu. Teda Ty možno, ale pre dieťa nenakúpiš všetko aj keby si sa rozkrájala.

A ten druhý pilier, prepáč, ale hádam neveríš, že z neho vyžiješ. Na to sa teda nespoliehaj.A neboj sa mám ho.

Len v prípade toho života na dôchodku, neviem, je to predsa len Tvoja babka, neviem či vieš o všetkom, lebo ja viem ako žije moja mamka ešte z menšieho dôchodku. Prepáč, ale ak niekto berie 7000,- a má vyplatiť 4.000-5.000 inkaso , teda zostane mu 2.000-3.000,- a za týždeň myslím, že minieš 1 000,- na potraviny teda za mesiac aj 4.000, tak už to prešvihneš. Moja mamka si veľa vecí dopestuje sama a je tiež úžasná v šetrení, žiaľ život sa s ňou vôbec nemaznal, ale o to teraz nejde.Tiež sa o nás ešte aj teraz stará za čo sme jej veeeľmi vďační, ale každému normálnemu človeku je jasné, že to už musí byť buď na úkor niečoho, alebo niekto to má z úspor.
A to, že niekto platí načas platby to je hádam normálne a zvyšok...no neviem, ale myslím, že aj úspory zohrávajú dôležitú úlohu. Čo učitelia neviem-neviem či nejaké si môžu vytvoriť. Tým myslím to, že deti keď rastú potrebujú peniažky a potom školy sú drahé a napokon deti potrebujú do života tiež nejaký štart, tak neviem či sa dá nejako ušetriť. Preto aj trošku obhajujem tie, ktoré chcú v dôchodku si privyrobiť.A to nie len pre seba, ale aj pre deti, či pre vnukov.

sorciera24
21. aug 2008

a preco 5000?....ty by si sama minula 1000 korun na tyzden?....to co si kuopujes?.....my sme 2 a neminieme ani 1000 na stravu na tyzden a mame vsetko....nehladujeme 😉 vies, my sme zili vzdy v takych podmienkach, ako pisem, moja mama ma teraz 7000 a to pracuje na plny uvazok....a nasi dokazali vyzit s 2 detmi a oco nebol na tom lepsie, a vzdy sme mali jogurty, ovocie, sladkosti, proste vsetko a ti, co mali neporovnatelne vacsie prijmy, nekupili dietatu ani dobosku!....tu mi slo len o to, aby som sa vratila k teme, ze preco nie dochodkyne....oni nevyziju...!? a to uz su same a nepotrebuju nikoho satit a co my mame taky plat ako oni dochodky a musime vyzit, lebo mame mlade rodiny......
a na okraj...na co mas potom 2. pilier, ked sa nan nespoliehas? 😉

nera
21. aug 2008

čo prečo 5000? myslíš inkaso? Lebo toľko sa platí, teda okolo tých 4000-5000 v bytovke(zas závisí od toho aký veľký máš byt) a na dedine, teda v dome môžeš platiť aj viac záleží od toho aké máš kúrenie a pod.

A tých 1000 SK- je to ťažko v priemere povedať.Skús sa zamyslieť a zistíš, že niekedy miniete aj viac.
....nechodíš na obedy do jedálne? a to už máš aj so zľavou, keď varíš doma je to o čosi drahšie(ak varíš).
A keď ako správna babka má stále niečo navarené, napečené...na to treba zas viac....teda aspoň my sme stále mali napečené a navarené....a aj teraz keď prídem mamka má niečo nachystané.
Ako tak čítam, tak ste mali celkom slušný príjem, keď to porovnám s našimi....ale o to fakt nejde.
Ja zas chcem poukázať na to, že keď žiješ z tých zvyšných dajmetomu 3.000,-Sk nemôžeš žiť tak ako si želáš....jednak potraviny sú v meste drahé, lebo tu nie je to až tak jednoduché si niečo dopestovať(ak chceš musíš dochádzať) a myslím, že každý chce žiť, tj. plniť priania svojich detí a aj svoje. Nebuď taká prísna na dôchodcov, žiť z tých pár korún neskôr keď budeš mať rodinu nebude nič ľahké.To mi ver!
Ja fakt si myslím, že dôchodcovia majú maličký dôchodok. A čože sú samé? Ja neviem, ale odkedy mám dieťa nie som sama a aj naša mamka sa stále smeje, že má predsa deti má sa o koho starať 😉
Ja hovorím o normálnych ľuďoch....
A také čosi ako železná rezerva, neviem či Ti niečo hovorí, ale odporúčam mať. Ja to už neplánujem pre seba, ale pre svoje deti.

sorciera24
21. aug 2008

to ty si spominala 5000...to uy ani neviem, k comu bolo.....no tom prijme mojej mamy, to ma teraz 7, cize logicky mala o dost menej aj oco....zaklincujme tuto temu, lebo kazdy vie na co ma....kto si vie usetrit tomu dobre a kto nevie, jeho problem.....a perto mam rezervu, aby som nemusela zit z par korun, ked budu deti...ale vidim x pripadov, ze maju rodiny mladi a ziju z jedneho platu normalneho a v pohode a niekto...ziju len dvaja a nemozu vyzit a mju 2 platy....toto nechpem.... 😠
ja nevravim, ze dochodcovia maju velky dochodok, ale ani my nemame o co vyssie platy....len oni dostanu aj napriek dochodku moznost si privyrobit, na ukor tych, co xcu aspon tu 1 pracu, bez dochodku.....oni potrebuju pre vnukov.....a my pre deti....a tak ako hovorim, ti co maju najvacsie dochodky, davaju najmenej svojim detom a vnukom.... 😒
to len tak, nexcem nikoho diskriminovat,nex si robia, ked maju silu (hoci inde ju uz nemaju)....ale nech neberu miesto mladym, ktori to potrebuju viac....ked je volne miesto, kludne, nex si robia...

nera
21. aug 2008

Veď som aj tých 5000,- na začiatku vysvetlila, Ty si dala otáznik.
Ty si nepochopila o čo mne išlo, po prvé vážiť si tých,ktorí dobre učia a myslím, že si aj zaslúžia , aby pracovali dlhšie, veď v iných prácach na to majú nárok, prečo majú byť bitý stále len učitelia a potom prečo nevytvoriť pre každého rovnaké podmienky, nie je učiteľ minimálne to čo inžinier.....atď?
Ale my sme na to krátky, treba, aby si to uvedomili iní.
A ešte s tým šetrením, Ty si ma vôbec nepochopila, súhlas dá sa žiť aj z 6000,- mesačne jasné(aj keď vtedy normálny ťahá rezervy pre svoje deti), ale to nie je život, ale živorenie a dôchodca má mať štandard, pochop to.
A ešte raz hovorím o normálnych ľuďoch, nie o tých, ktorí sa nechcú, či nevedia postarať o deti.
Ale je fakt, že obe hovoríme o svojom.....asi nechceš pochopiť, preto uzavrime to.
Nič v zlom. Vďaka za pochopenie, aspoň čiastočné. Dúfam.