Dobrovoľne nezamestnaná. Čo všetko a kde vybaviť?

janulap
14. jan 2009

baby,ste niektora?Co vsetko a kde treba na to vybavit.Staci zajst len do ZP a kazdy mesiac platit poistenie?A co socialna poistovna?

emjee
14. jan 2009

janulap
ja som bola dobrovolne nezamestnana 2 mesiace po skonceni skoly kym som si nasla pracu, to som sa zahlasila v zp a zacala si platit poistne - v socialnej poistovni som nebola, ked nie si zamestnana alebo zivnostnicka, tak si nemusis platit tie odvody do socialnej poistovne, ale ani nic nedostanes od nich (napr. v pripade pn, invalidity, ...)

janulap
autor
14. jan 2009

emjee dakujem.Tak nemusim ist ani na UPSVaR?

janocka
26. máj 2010

kocka888 - Dnes o 14:16 Fotoblog - Pošli IP
cauko babenky chcem sa vas niec oopytat...neviem co mam totiz to robit...som momentalne na urade prace cca 4, 5 mesiacov mozno aj viac. a chcem sa odhlasit s uradu a dat sa na dobrovolne nezamestnanu a chcem si platit to zdravotne poistenie..dobrov.nezamestnana chcem byt dlhodobo a chcem vediet ci budem mat narok na matersku .nikde nerobim ani nemam s nijakym zamestnavatelom zmluvu alebo dohodu.proste nic...musim si platit aj nemocenske co???ak chcem tu matersku poberat v plnej sume.a chcem sa este opytat ci mi bude treba aj danove priznanie urobit ked vlasne nemam ziadny doklad o prijme.. a ci mi nieco hrozi nejaka pokuta asi nie...ale pre istotu..dakujem vsetkym ktory poradia...

cigaretka5
1. jún 2010

@janocka neviem presne tvoj zamesr preco sa odhlasit ako nezamestnana., stat za teba plati aspon zdravotny odvod........ AK chces dostat matesku musis si minimalne 270 dni platit nemocenske poistenie a byt poistena alebo v ochrannje lehote ked na matersku budes nastupovat.
Ak nemas prijem nemas co zdanovat tak ziadne danove priznanie

janocka
1. jún 2010

@cigaretka5 dakujem za info, ale to som sa nepytala ja, ale uzivatelka @kocka888, ktorej prispevok som prekopirovala 😉

oleila
24. jún 2011

Ahojte, neviete mi niekto poradit, ked som sa rozhodla v tretom mesaci tehotenstva odist z prace, musim sa evidovat aj na urade prace a budem mat narok na matersku? alebo rodicovsky prispevok? Pracujem vkuse uz asi 5 rokov,len teraz uz nechcem ostat v praci, nakolko mi v praci neumoznia take podmienky ako by som si predstavovala, a ja chcem len to najlepsie pre moje malinke...Dakujem za radu

gapa
24. jún 2011

@oleila
ak pracuješ vkuse 5rokov, predpokladám u jedného zamstnávatela v jednom prac.pomere, tak ak skončíš pp v 9týž. tehotenstva a poukončení tohto pp tinevznikne iné nem.poistenie!!, tak máš nárok na materské podla teraz účinných zákonov a vznikne ti v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia, ktorá je pre teba 8mesiacovmáš. Nárok ti vznikne presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu (v ochr. lehote nie skôr) čo ti napíše lekár do žiadosti o materské.

ak si nechceš platiť zdravotné poistenie sama (je to vyše 46eur mesačne), nebudeš poberať nemocenské po ukončení pp, resp. nie si z iného dôvodu zdr. poistená štátom, tak sa treba zaevidovať na up, aby si bola zdr. poistená ako uchádzač o zamestnanie.

tinkerbell
11. júl 2012

Ahojte, neviete, kolko sa momentalne plati poistenie do ZP, ked som dobrovolne nezamestnana? Je to vo vsetkych poistovniach rovnake? Dakujem.

mimi21mimi
11. júl 2012

@tinkerbell Platis tolko, co aj podnikatelia - vyse 40 euro a je to vsade rovnake.

tinkerbell
11. júl 2012

@mimi21mimi Dakujem za odpoved, nevies, kolko presne sa plati?

mimi21mimi
11. júl 2012

@tinkerbell 47,58 ak sa nemylim....

halienka
11. júl 2012

@mimi21mimi ahoj, a do sociálnej poisťovne pri dobrovoľnej nezamestnanosti platí štát, či ako to je?

mimi21mimi
11. júl 2012

@halienka nie pri dobrovolnej si platis sama, pokial nie si na urade prace, stat za teba nikdy neplati.

halienka
11. júl 2012

@mimi21mimi a to je tiež nejaká fixná mesačná suma, či sa to z niečoho vypočítava ?Ďakujem, si zlatá, že mi odpovedáš 🙂

mimi21mimi
11. júl 2012

@halienka To je vzdy ta ista suma, ktoru platia aj podnikatelia aj dobrovolne nezamestnane osoby - tie kedysi platili menej cca o polovicu, ale bohuzial to takto dvihli. CIze tych 47,58 tusim.

halienka
11. júl 2012

@mimi21mimi čiže zdravotná poistka 47,58 a sociálna tiež 47,58, spolu za mesiac takmer 100 Eur? 😕 To je dosť...

mimi21mimi
11. júl 2012

@halienka zle som precitala otazku pardon... len ZP sa plati. do SP sa odvody neposielaju...

halienka
11. júl 2012

@mimi21mimi Aha 🙂 to neva 😉 to je už lepšie 🙂

gabuci
11. júl 2012

@tinkerbell Ja si myslím,že všade rovnako.47,58eur.Ja platím toľko,som v VšZP.

tinkerbell
18. júl 2012

@gabuci ďakujem