Dopravná nehoda v zahraničí

7. apr 2022

Koncom januára cestou domov som spôsobila dopravnú nehodu necelých 10 km od hraníc SR. Nášmu 18ročnému rodinnému autu sa dokopy nič nestalo, pukol plastový držiak ŠPZ. Pri odbočovaní nebolo riadne vidno dopravnú značku od stromov. Oproti idúce auto šlo na môj vkus prirýchlo do križovatky, zabrizila som a narazili do mňa do zadu. Druhému autu sa rozbilo svetlo a pukol blatník. Obe sme boli vystrašené, v druhom aute sedela teta dôchodkyňa. Keďže obe autá zostali pojazdné zašli sme do jej značkového servisu, kde sme už mali pripravené tlačivá, ktoré sme vyplnili podpísali a každý sa vybral domov. Na druhý deň som bola nahlásiť nehodu aj mojej poisťovni. Po 3-4 dňoch došiel dopis, aby som doložila doklad, ktorý už bol doložení. Volala som tam, potvrdili mi že to už majú..A od vtedy nič, poisťovňa sa neozvala už je apríl. Máte s týmito skúsenosti?
ako dlho to môže trvať?

98
7. apr 2022

Volať, volať a volať... nám to stopli leno čakali na vyjedrenie polície, ktorá nebola ani privolaná :D

ddaassuullaa
8. apr 2022

Ty si vinnik a z tvojej ZP bude poskodenej uhradena skoda. Poistovna ta kontaktuje len v pripade, ze potrebuje od teba ako vinnika dolozit nejake udaje, dokumenty etc. Pokial je vsetko v poriadku, nie je dovod, aby "sa ozyvali". Dalej je uz nahrada skody vecou poskodenej a poistovne (obhliadka, odporucany rozsah prac a nasledne dolozenie faktury). Ked do.mna raz nabural tu v SR obcam ineho statu, jeho poistovna mala pobocku v SR a vsetko bolo jednoduche, navyse som pre ulahcenie nahrady skody vyuzila svoju havarijnu poistku a moja poistovna vsetko vyriesila za mna.
Ale zarazila ma ina vec....popis nehody. Ty si vinnik, dobre to chapem? Ale pritom poskodena narazila do teba zozadu? 🙄 toto je standardny pripad nedodrzania bezpecnej vzdialenosti a neprispobenie rychlosti jazdy schopnostiam alebo aj nedostatocne predvidanie...ty mozes zabrzdit z akehokolvek dovodu, napr ma cestu mohlo skocit dieta, ale nedobrzdil ten za tebou = je vinny. Aby s popisom nehody nebol problem...

soldi
8. apr 2022

Suhlasim s nazorom vyssie. Vinnikom nehody je pani, ktora do Teba naburala zozadu. Nie Ty.

sense
8. apr 2022

Ale ty vinnikom nie si, vinnikom by mala byt osoba kt do teba zo zadu narazila. Takze sa ti zrejme neozyvaju preto lebo od teba vartky podklady maju.

simsalabim
8. apr 2022

Vinnikom podla mna je pani dochodkyna, ktora ma ist za tebou tak, aby do teba nevrazila. Nie ty. Ty si v nebezpecnej situacii pribrzdila. Ona ma drzat dostatocny odstup. Je to jej vina.

autor
8. apr 2022

@ddaassuullaa zadazmetkovala som ja. Stáli sme obe na svetelnej križovatke. Keď som dostala zelenú pohla som sa a v strede tej komplikovanej križovatky som uvidela to auto oproti, spomalila a bumm.
Áno tetka mohla zbadať podľa ŠPZ že nie som miestna a predpokladať...,aj to som uviedla v správ o nehode....ale nevybehlo predomňa dieťa , ale zamzmetkovala som.

Kebyže poznám miestne pomery nestane sa to. Vždy som chodila starou cestou cez mesto. Žijem v malo meste, tu nie sú také komplikované križovatky.

Mám vodičák 25rokov, a ešte nikdy pred tým som nespôsobila dopr.nehodu.

simsalabim
8. apr 2022

To ale nic nemeni na to, ze ona ma drzat bezpecnu vzdialenost. Je to jednoznacne jej vina. Mala som podobnu nehodu a vinnik bol ten, co do mna nabural. Hned to sam priznal, aj v ociach privolanej policie, aj poistovne.

98
8. apr 2022

@simsalabim ale ona bezdovodne zastala v krizovatke na zelenu, pani mala dodrzat vzdialenost ale mozno ju aj dodrzala a nestihla len dobrzdit...

soldi
8. apr 2022

pri naraze zozadu je vzdy na vine ten, kto narazi. je uplne jedno z akeho dovodu si zastavila, ucastnik premavky ma taketo situacie predpokladat, a preto ma dodrziavat bezpecnu vzdialenost - aby stihol dobrzdit.

soldi
8. apr 2022

@98 odporujes si - keby dodrzala bezpecnu vzdialenost, tak by dobrzdit stihla. to je pointa bezpecnej vzdialenosti.

ddaassuullaa
8. apr 2022

Ona bola na vine v kazdom pripade, nedodrzala bezpecnu vzdialenost, nepredvidala. Toto poistovna asi ani neuzna

ddaassuullaa
8. apr 2022

@98 a keby jej tam skoci dieta, je to ten isty pripad, len bol.dovod? Takto to nefunguje, vzdy ten vzadu musi pocitat si vsetkymi moznostami. Viem.o com.hovorim. na vine je ten vzadu

autor
8. apr 2022

@ddaassuullaa tetka úplňe odmietla svoju vinu, a jej muž (nejaký pán dr.)ju v tom plne podporoval. Navyše je a nám starú šunku , jej auto bolo minimálne o 10r novšie s full výbavou

soldi
8. apr 2022

to je jedno, co tetka a jej muz povedali 🙂 neznalost zakona neospravedlnuje. vinnik je jasny. a Ty to nie si 🙂

soldi
8. apr 2022

ale mam vtipnu prihodu z podobneho sudka. ex svagrina bola v pozemnych garazach a nedala sa jej vyjst kvoli mnozstvu aut. tak sa rozhodla cuvat. v kolone aut. neobzrela sa a naburala do auta za sebou. vystupila a povedala vodicke: to vy ste do mna narazili? 😀

tak toto je asi jediny pripad, ktory poznam, kde bol pri naraze do kufra vinny sofer prveho auta 😀

ddaassuullaa
8. apr 2022

V pripade, ak sa nedohodnete, tak sa vola policia. U nas by ho policajti zrusili bez mihnutia oka. Aj keby ti skapal motor, cokolvek, co ty nezapricinis, vodic nasledujuceho auta musi predvidat. A tebe to moze byt asi aj jedno. Ak im to poistovna na zaklade popisu udalosti neuzna, nik sa nemoze cudovat. Podobnu nehodu sme mali v HU, my sme este stihli dobrzdit, ale ti za nami uz nie a mali sme ich v kufri. Vinu dali 2 za nami, lebo po prichode policie a otazke policie "kolko narazov ste citili?" Muz povedal 2 a obaja za nami boli vinnici. Ale mali sme.havarijnu, tym.padom vsetko vyriesila nasa poistovna, aj nahradu spoluucasti vyriesili za nas

ddaassuullaa
8. apr 2022

@soldi 🤦‍♀️😂

oslo1
8. apr 2022

Toto co opisujes sa mne stalo pred dvoma tyzdnami.
Isla som na krizovatke. Auto predo mnou rychlo zastalo. Tak som aj ja slapla na brzdu. Zenska za mnou neslapla a vrazila do mna zozadu.
Jasne, ze vynnik nehody je ona. Mala predvidat a dodrzat bezpecnu vzdialenost.
Keby si videla, ako tu niektori vodici zmatkuju, a co, kazdy mame niekedy zly den. Aj ja som sa v ten den citila zle, ponahlala som sa za muzom do hospicu a uz vobec sa mi nechcelo vybavovat nejaku zensku. Moje auto bolo poskrabane, tiez stara sunka, jej nove bolo na tom horsie.
Tiez tam prisiel jej muz a povedal jej, ze to Bola chyba, lebo my dve by sme ani nevedeli, co mame robit.

autor
8. apr 2022

@oslo1 tiež sme na tom boli podobné. Mala som dojem že keby si pripustila iba kúsok viny tak by ju muž asi poriadne zvozil....

oslo1
8. apr 2022

Nechaj to na poistovnu, Oni si to medzi sebou vyriesia

gurags
8. apr 2022

@soldi mne sa stalo minule, že som zastala za dodávkou v križovatke a pán si to do mňa nacuval 🤦 vyšiel von a hovorím mu, vy ste do mňa narazili a on,že som nedodržala vzdialenosť, že som bola na ňom nalepená a on ma nevidel a chcel sa otočiť 😁

autor
8. apr 2022

@oslo1 ok, ale nepošlú mi nejaké oznámenie...

soldi
8. apr 2022

@gurags 😀 aj moj ex manzel ma “veselu” historku s cuvanim. Bol na semaforoch. A zastavil prilis vpredu. Tak sa rozhodol zacuvat. Ale nepozrel dozadu a zacuval rovno na prechod pre chodcov kde zrazil pani s bicyklom 🤦‍♀️
Ocividne on aj jeho sestra mali rovnaku autoskolu 😀

banalu
8. apr 2022

Suhlasim s odpovedami, ze ty nie si na vine. Je absolutne jedno z akeho dovodu si zazmetkovala a spomalila. Vodic ma predvidat a dodrziavat vzdialenost - bohuzial tak to je. Mozno to sa poistovni nepozdava. Jedine kedy by si bolo vinnik ty je, ze by si do nej nacuvala.

autor
9. apr 2022

@banalu ďakujem, necúvala som na hlaveň ceste😊

sedem
9. apr 2022

Súhlasím s tým, že nie si vinník, ale žiaľ, ak si podpísala Správu o nehode a vinu si si priznala, bude to brane ako tvoje zavinenie, preto vždy, ak sa vodiči nevedia dohodnúť, alebo si nie sú istý, kto zavinil nehodu, majú volať políciu...poisťovňa nie je polícia a neurčuje vinníka nehody...čiže si si asi zarobila na vyššie poistné zbytočne ... O ukončení poistnej udalosti by si mala byť písomne informovaná tvojou poistovnou