Dvojité štátne občianstvo?

dana_l
6. nov 2007

moze mi prosim niekto poradit ohladom dvojiteho statneho obcianstva. ja som slovenka, moj manzel je nemec a zijeme v kanade kde sa nam narodila dcera. tu nadobudla narodenim kanadske statne obcianstvo. moze mat este slovenske a nemecke obcianstvo alebo sa musime rozhodnut medzi tymito dvoma? srdecna vdaka za radu

maggie2
13. júl 2010

@yanni áno, každý po svojom, a keď si Tvoje dôvody takto rozpísala, úplne je to nový uhol pohľadu a chápem už 🙂

yanni
13. júl 2010

@maggie2 no moze byt, mne uz slovensky pomaly konci ale nechce sa mi ist aj tak na SK len koli obcianskemu a aj tak naco mi je. So slovenskom uz vela nemam.

Ozaj baby to fakt s tou postou? To kde sme. Slovensko 100 rokov za opicami? JA som roky rokuce v DE fungovala len na SK-pase, po vtupeni do EU na obciansko a nikdy nebol problem. No teraz uz mi je to aj tak jedno s nemeckym obcianskym. Ale inak tu sa mozes preukazat aj vodickym. To nemcom ako doklad staci.

@vroni ze vraj tajne brusi na nete, No daj si pozor, mozno ze sa tajne uci po slovenky a smiruje. 😀 😀 😀 😀 Kamoskyn muz (slovak) na tak inkognito prihlasil na kona lebo nevedel pochopit ako jeho zenska tolko konovat moze a co tie baby tak dlho tam rozoberaju. Ti poviem to bola sranda.

maggie2
13. júl 2010

@vroni joj to by som nerada aby si sa stresovala, neboj sa nie som chlap, som žena 🙂 len môj muž vraví niekedy že má za muža chlapa, údajne mám niekedy také myšlienkové pochody, budem sa musieť asi nad sebou zamyslieť 🙂 🙂

maggie2
13. júl 2010

och už som celá popletená. malo byť: ...že má za ženu chlapa...

yanni
13. júl 2010

@maggie2 to je dobre, ze vraj muzske myslienkove pochody 😀 😀 😀 😀 😀

maggie2
13. júl 2010

@yanni veď to 🙂

erikasadek
13. júl 2010

@yanni aj ja sa v fr preukazujem fr vodicakom. ako doklad staci a iny mi nedaju.. 😀 😀 😀

vroni
13. júl 2010

@maggie2, poznám. Vraj nie som žena, lebo ženy nevedia logicky myslieť (táto duchaplnosť nevyšla z úst môjho nezákonitého, tú zo seba vypustila moja bývalá šéfka. A myslela to ako lichôtku - našla som istú logickú chybu v systéme - len ja som to dosť dlho rozdýchavala 😒 )
A z miestneho úradu mi dali informáciu, že trvalý pobyt sme byť v krajine len jeden. Problém je práve to definovanie "v krajine" To je aj bod zlomu Rakušanov, ktorí zákonne tvrdia, že každý môže mať na území republiky len jeden trvalý pobyt. Takže (vraj) je situácia taká, že síce by mal mať človek len jeden trvalý pobyť, iba ak by nie...... 😀 😀 😀

yanni
14. júl 2010

@vroni no ved to, V KRAJINE. Cize teoreticky by clovek mohol mat aj 5 trvalych pobytov. V 5 krajinach 😀 No ja som to vtedy riez nechapala v tom formulari, ze vraj trvaly pobyt v DE a na SK. No som to tam napisala. Takze aspon na papieri mam 2 trvale pobyty v dvoch krajinach ale len jeden v kazdej krajine 😀 No vyznaj sa v tom.....

@erikasadek no ked budes dakedy frantak tak ti daju aj iny doklad 😉 ja mam tiez nemecky vodicak. Ale to je len prepisany slovensky na nemecky. ja som mala este tu taku velku velmi ruzovu kartu a na ten ked sme este neboli v eu som mohla jazdit len rok v d, ci tak dako. Tak som si ho dala prepisat a mam ten europsky ale namiesto s SK je tam DE. No mne je to jedno aky, hlavna vec ze mozem jazdit 😉

erikasadek
14. júl 2010

@yanni ja tiez zmenial som slovesky za francuzsky. 🙂 nedaju ja o francuzske obcian 🙂 vo nestojim. staci mi moje;. 😉

maggie2
14. júl 2010

@erikasadek Ja mám tiež "iba" slovenské občianstvo. Zatiaĺ mi to pre bývanie v zahraničí nie je na prekážku. Jediné čo, že nemám právo voliť (napr. prezidenta, štátne voľby) iba v rámci vecí obce (obecné voľby na starostu a pod.).

tabak
20. mar 2011

Keby som poziadal o madarske obcianstvo a bola by splnena moja poziadavka,je to pre mna pocta zo strany MR a pre.Fica,Slotu alebo ostatnych oponentov je to zasah do nojich prav a slobôd. 🙂

hasselt
22. jan 2013

som slovak zijuci a pracujuci v belgicku chcem uzavriet manzelstvo s obciankou Ruskej federacie,ktora ma legalny pobyt v belgicku vramcii studii,je tu takmer 6 rokov.Moja buduca manzelka chce poziadat o Belgicke obcianstvo z dovodu dlzky,nebude tomu branit fakt ze uzavrie manzelstvo so slovakom na izemi ddruhej krajiny europskej unii?Mozete mi povedat ci dostane toto belgicke obcianstvo a ja budem mat nase slovenske.

kuwait
21. júl 2013

Ja som mala udelene obcianstvo krajiny v ktorej zijem a odmietla som ho po tom co sa situacia ohladom dvojiteho obcianstva na SK zmenila,SK je v EU a tu dvojite obcianstvo nieje povolene,nechcela som mat problem.So Slovenskym obcianstvom ma clovek dnes otvorene dvere v celej EU aj do USA moze bez viz,pokial sa EU nerozpadne staci na slovenske obcianstvo

andula9991
18. sep 2013

Ahojte neviem ci tu niekto este chodieva ale dufam ze ano..mam taku dilemu. som slovenka,priatel portugalec,cakame dieta. zijeme vo svajciarskua aj tu chceme zostat.dieta sa narodi vo svajciarsku cize dostane tu aj rodny list. obaja mame povolenie B cize na 5 rokov ..babo dostane tiez povolenie na pobyt rovnake...chcem vybavit slovenske aj portugalske obcianstvo. staci ked dietatu vybavim na sk obciansky a pass.alebo tam treba este nieco ine vybavovat ..poistene bude vo svajciarsku aj byvat tam ale trvaly pobyt mi zostane na slovensku...dakujem ked mi niekto odpoviete😀

maki73
18. sep 2013

@andula9991 Já myslím, že už nic dalšího potřeba zařizovat není, my právě malé budeme teď vyřizovat německé, žijeme zatím v Česku, ale chceme do Německa, malá má po tatínkovi takže je to v pohodě, jen já musím čekat, abych dostala německé, než se vezmeme, ale kvůli cestování malá potřebuje pas a myslím, že problém je s dvěma pasy EU, že může mít člověk jen jeden a potom nevím, jak se to vyřizuje, když vy budete potřebovat jeden pas EU, ale dvě občanství EU...

katarina261987
3. mar 2014

Ahojte babulky, prosim Vas potrebujem radu. Som Slovenka, priatel Rakusan, cakame babatko. Chcem sa prestahovat do Rakuska a samozrejme tu aj rodit. Zdravotne poistenie si ale jasne platim na Slovensku. Viete mi poradit co vsetko bude treba vybavit, kym tam odidem, je treba sa tam nejak pripoistit, aby ma vobec osetrili? Dalsia vec je, ze sa chceme zobrat, aby potom bolo vsetko lahsie s babatkom, kedze sa narodi v Rakusku.
Okrem toho mam este otazocku, ze urcite materske budem dostavat zo Slovenska, ale babatko bude mat trvaly pobyt aj obcianstvo rakuske, takze lekara mu vybavime tam, treba potom posielat info o ockovani a prehliadkach na Slovensko?
Prosim poradte, lebo mam z toho uz naozaj hlavu ako balon, chcem vsetko vybavit vcas, som este len v 6 tyzdni, ale toto vydim na dlho.
Dakujem velmi velmi pekne

dana_l
autor
12. mar 2014

NADOBUDNUTIE CUDZIEHO ŠTÁTNEHO OBČIANSTVA

Občan Slovenskej republiky automaticky stráca slovenské občianstvo dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle (t.j. žiadosti, vyhlásenia alebo iného úkonu smerujúceho k nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva) dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo.

Štátny občan SR, ktorý takto získa cudzie štátne občianstvo, je povinný túto skutočnosť bezodkladne oznámiť obvodnému úradu v sídle kraja, podľa miesta svojho trvalého pobytu na Slovensku. Ak si túto povinnosť nesplní, hrozí mu pokuta vo výške 3 319 EUR.

K strate slovenského občianstva nedôjde v nasledujúcich prípadoch.
Ak slovenský občan nadobudol cudzie občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva s občanom iného štátu. Platí to však len za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.
Ak dieťa cudzie štátne občianstvo nadobudne narodením.
Ak slovenský občan nadobudol cudzie štátne občianstvo pred 17. júlom 2010.

zit21
5. máj 2016

Prosim o radu: sestra zije od svojich 11r v Nemecku. Ma dieta s Nemcom, nie su vsak zosobaseni. Ak by sa chceli vziat, moze mat ona obe obcianstva, DE aj SK? Dakujem vopred za info!

vroni
6. máj 2016

@zit21, po svadbe ano, bez svadby nie.

dana_l
autor
5. jún 2016

@zit21 K strate slovenského občianstva nedôjde v nasledujúcich prípadoch.
Ak slovenský občan nadobudol cudzie občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva s občanom iného štátu. Platí to však len za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.

zit21
5. jún 2016

dakujem za odpovede, posuvam sestre do Nemecka 🙂

may1234
26. aug 2016

Prosím Vás, už som z toho jeleň, manžel je čech, ja som slovenka, dieťa sa nám narodilo na Slovensku a získalo slovenské občianstvo, mažel bol potom vybaviť aj české občianstvo a český rodný list, dostali sme osvedčenie o českom štátnom občianstve.
Má teraz malý obe občianstva? Ak áno čo mám potom uvádzať ak vypisujem nejaké úradné dokumenty alebo formuláre? Alebo tým že Dieťa získalo české občianstvo automaticky podla toho zákona slovenské stratilo?
Ďakujem.

vroni
29. aug 2016

@may1234, dieta ma dve obcianstva, slovenske i ceske, ziskane narodenim, takze su obe rovnocenne a legalne. Pri vypisovani formularov obvykle uvadzam to obcianstvo, ktore prave potrebujem (teda ak tam nie je doslova uvedene uvedte vsetky obcianstva)

habibim
29. aug 2016

v pripade, ze sa dieta narodi rodicom, ktori su z inych statov, dieta automaticky dedi obcianstvo oboch rodicov... ja mam manzela z bosny, mame dcerku - ma aj slovenske obcianstvo aj bosniacke... v pripade ze by manzel poziadal o slovenske obcianstvo, tak nestraca svoje, taktisto ako aj ked ja poziadam o ich obcianstvo, tak nestracam slovenske a to vsetko z toho dovodu, ze sme zmiesane manzelstvo...