Eutanázia pre psíka alebo iného domáceho miláčika

luise
6. dec 2009

☹ Nemyslela som si, že raz budem zakladať takúto tému, ale bohužiaľ, keďže som ju nikde nenašla a som nútená spýtať sa Vás, či ste s takýmto niečím už bojovali a ako ste to riešili, odhodlala som sa na jej založenie.
Máme staručkého a chorého psíka, ktorému ako sa zdá odchádza centrálny nervový systém. Už nepomáhajú inekcie, ani výživové pasty a posledných pár dní preto riešim práve túto otázku.

Rada by som sa opýtala tých, ktorí takýmto niečim museli prejsť, ako usmrtenie injekciou znášalo ich zvieratko. Nezniesla by som pohľad na neho, keby sa mal trápiť v nejakej agónii, ale pokiaľ by kľudne zaspal, dopriala by som mu vytúžený pokoj.

Tak mi prosím Vás pomôžte správne sa rozhodnúť, lebo on je viac ako obyčajný pes, je to môj priateľ... 😢

Ďakujem.

harmi
7. dec 2009

luise, teraz som si poriadne poplakala este ked som si aj tie rozlucky precitala co hodila misak 😢

my sme mali tiez havina ktory bol so mnou neuveritelnych 18 rokov. mala som ho od zakladnej triedy. a tiez uz bol na tom velmi biedne ked sme sa odhodlali mu pomoct aby sa netrapil 😢

vela sily, musis to zvladnut. ked bude najhorsie tak ti bude z nebicka dakovat ze si mu pomohla od toho strasneho trapenia a bude v psom nebi s kamaratmi. nikdy by som si nepomyslela ze take nieco niekedy vyslovim ale som pochopila ze je horsie ked sa ma trapit a trpiet a zomriet v bolestiach. radsej nech zaspinka a v klude odide.

tiez tu revem ako krokodyl 😢 😢 😢 ja milujem zvierata.

harmi
7. dec 2009

este som chcela napisat ze ani ja nikdy nezabudnem na nasho Alinka, na nasho kecajuceho anduliaka Arciho a na nase uzasne inteligentne morciatko Bibulku 😔

jabber
7. dec 2009

luise - nechávali jsme před pár lety uspat našeho novofundlanďana ☹ měl rakovinu plic, metastázy všude, špatně se mu dýchalo, doktor mu dával pár týdnů života a my ho nechtěli najít mrtvého, bez pomoci utrápeného na zahradě, až se jednou vrátíme z práce 😒 ☹ Ta injekce je opravdu uspání, je to jakoby mu dávali narkózu, ale předávkují ho ☹ Když mu to píchli, tak bylo vidět jak se uvolnil a vypadal najednou strašně spokojeně, skoro to vypadalo, že se usmívá 😵 😅
Pokud se trápí, tak to neprodlužuj ☹ Přeju hodně sil 🙄

konja
8. dec 2009

Luise: Já mám s tímto čerstvou zkušenost, musela jsem dát uspat svého pejska minulý týden ☹ Luisa, nikdo to nechce dělat zbytečně, nejlíp by ti měl poradit veterinář, on je lékař a ví jakou má zvíře šanci dále žít a dostat se ze svých problémů. Náš pejsek byl celý život zdravý, nikdo na něm nic nepozoroval, spíš to byl takovej lenoch a čuník co snědl vše co kde našel a tak když nám začal polehávat a nechtěl nic jíst tak jsem si jednoduše myslela, že už zase někde něco zkaženého sežral a není mu dobře. Po dvou dnech mu bylo líp a dokonce začal jíst, za tři dny už zase běhal, chtěl se venčit a vypadal úplně OK , čtvrtý den, ale začal zvracet a do rána už nevstal. Ležel v kuchyni, klepal se a nepohnul ani hlavou když jsme k němu přišli, vůbec nereagoval. Málem mě puklo srdce když jsem ho tam viděla. Jeli jsme hnedka na veterinu, kde lékařka zjistila rozsáhlý nádor na játrech a plicích a poškozenou ledvinu. Operace vyloučena, nádory už značně prorostly orgány a náš pejsek umíral ( na to jsem nemusela být odborník, to člověk pozná). Veterinářka byla mladá paní, která nám sama řekla, že strašně nerada uspává pejsky, ale u toho našeho není jiná šance, že by mohla nasadit léčbu, ale bylo by to jen lhaní a dávání falešných nadějí a pejsek by déle než pár dní nevydržel a hodně by se natrápil. Tak jsem souhlasila s injekcí, bylo nám navrženo, že u toho nemusíme být, ale já bych ho tam nenechala. Byla jsem ujištěna, že pejsek nic necítí, že ho injekce nejdříve uspí a pak dojde k zastavení srdeční činnosti, že umře ve spánku. A doktorka měla určitě pravdu, nic necítil, spíš se mu na poslední chvíli ulevilo od bolesti. Jak celou dobu ležel nehybně, ani packou nepohnul, tak po vpíchnutí injekce na nás koukal a vrtěl ocáskem, pak usnul.Určitě se mu hodně ulevilo. Luise , chápu, že je to těžké, já jsem to příšerně ořvala a ještě dnes když si na to vzpomenu, tak mě je na nic, ale pokud už se jen zviřátko trápí a šance na zlepšení je minimální, tak je toto nejlepší řešení. Spíš než fakt, že jsem nechala své zvíře uspat, by mě děsila představa, že jsem ho nechala z vlastní sobeckosti trápit (teď nemyslím, že jsi sobecká, to jsem myslela pro takové případy, kdy je uspání jediná smysluplná volba a majitelé se brání zuby nehty, jen aby nemuseli přijít o svého miláčka, ale na miláčka přitom vůbec nemyslí 😝 ).

bobulle
8. dec 2009

Nechápu "majitele" zvířete, kteří nechají utratit zdravého jednce... z těch je mi na blití 🙄

Ale pokud je zvířátko nevyléčitelně nemocné, zbývá mu pár dní nebo hodin života v bolestech... tak neváhat 😔
Já mám doma potkánky a zrovna s jednou jsme byli v pátek ☹ ☹ ☹ ... u nás je to tak že zvířátko nejdřív uspí a potom ve spánku dostane druhou injekci... a odejde 😢 😢 😢 ... je to pro majitele neuvěřitelně smutné, ale pro to zvířátko to NEJLEPŠÍ....
Jinak před cca 2,5 lety jsme takto byli i s mým pejskem, kterého jsem měla od 13. Bylo mu 14, kokřík a selhávalo mu srdíčko... jeden z mých nejhorších životních zážitků, ale jsem nesmírně ráda, že jsem se k tomuto kroku odhodlala... byla to má poslední "služba" pro něj...
MMCH jsem pro eutanazii i u lidí ...

jabber
8. dec 2009

bobulle - to snad normální veterinář ani neudělá, aby utratil zdravé zvíře jen proto, že už ho někdo nechce 😅 🙄

bobulle
8. dec 2009

Jabber, no bohužel asi jo.
Když jsem se jako dítě stěhovala s našina do domku, tak původní majitelka se nás ani nezeptala a nechala utratit dvě svoje milované kočičky, protože by jsem se o ně prý dobře nepostarali.... 😠 ani se nás nezeptala 😔

jabber
8. dec 2009

bobulle 😕 😅 🙄

jizi
8. dec 2009

Luise: Bohužel mám také čerstvou zkušenost - přesně před týdnem jsme museli nechat uspat naši Buffynku - čtyřměsíční koťátko. Týden měla horečky, doktoři testovali na kde co, bohužel než se dobrali výsledku, nemoc zasáhla mozeček a tam už bohužel nejsou žádné diagnostické možnosti... Zvířátka dostanou injekci, po které usnou a následně se jim zastaví srdíčko - je už potom nic nebolí - kdy to přestane bolet nás, milující mazlitele, je otázka... Drž se!

Bobulle: Myslím, že kočenky asi nebyly nijak zvlášť milované - nikdo normální by milované zvíře nenechal při stěhování ve starém domově a už vůbec by je pro pr**l nenechával uspat...

Jinak pro paní či slečnu, která tu psala, že je pro přirozenou smrt: vy byste se vydržela dívat na trpící zvíře, které o sobě ani neví? Které netuší, kde je, neví, kde má mističku s pitím a kde je záchůdek? A zvládla byste čekat, až odejde samo? ... Buď jste nikdy zvíře neměla nebo k nim musíte mít, řekněme, odosobněný vztah - jinak si váš postoj vyložit nedokážu.

sylvka
8. dec 2009

Ahojky,já jsem měla pejska.narodil se v roce 1994,strašně jsem ho milovala,věnoval se mu,vařila mu když byl starý...jenže pak jsem otěhotněla a nastěhovala se k příteli,on tim trpěl a dost sešel,moc neviděl,neslyšel,všude se vyprazdňoval 😢 no nebyla jiná možnost než ho uspat.byla jsem se s nim rozloučit,bylo to hrozný ale myslim že jsem to snášela líp tim že mám malýho syna.myslim si,že ty zvířata se nemaj trápit..... 😒

lucia123
8. dec 2009

Co by ste robili na mojom mieste Vy?
V oktobri nam malu 2 rocnu dcerku pokusal cudzi pes (maly bastardik) u jednych na zahrade. Ano, chvilka nepozornosti, neopatrnosti, velka dovera ku psom, moja velka chyba. Rana siroka 5 cm, hlboka 2 cm, mali sme stastie, ze nemala porusene slachy (potom by nemohla nikdy hybat prstekami). Pod celkovou anest. na Kramaroch sitie, hospitalizacia 4 dni, liecenie a este teraz to nema pekne. Je to jazva medzi zapastim a laktom, vyzeralo to strasidelne, verte mi, este teraz sa spamatavame s toho zleho zazitku.

Mame doma fenu rotweilera (co si budeme hovorit, nie moc vhodny psik k detom), a nechavali sme nasu malu hrat sa s nou kolko krat aj bez dozoru, par metrov sme ale boli od nej. Nikdy nic nespravil, no ma 8 rokov, a vzdy ked ideme autom prec z domu, ideme cez zahradu, kde je aj pes. Uz sa jednoducho bojime a riziko pripadneho pokusania chceme absolutne eliminovat na minimum.
Mame taketo moznosti:

1. Psa darovat, no hrozi riziko, ze ju dame niekomu, kto to zneuzije a pouzije na ilegalne psie suboje, pripadne sa o nu nebude tak starat ako my (nikdy nebola zavreta v koterci), alebo pes utecie, predsa, uz si taky starsi pes nikdy nezvykne na noveho majitela.

2. Psa vzdy zatvarat do niakeho koterca, zase hrozi riziko, ze dieta si raz dvere otvori, alebo pes utece a uz len zo ziarlivosti (lebo koli dietatu je zavrety) moze urobit nieco zle, pripadne dieta moze prestrcit v nestrazenej chvilke rucicku do koterca.

3. Psikovi dat eutanaziu a humanne ukoncit navzdy psiu temu (ma displaziu a bude sa to rokmi len zhorsovat), a psa mozno kupit, ked bude mat 12 rokov ak vobec.

Musime a chceme "nieco" urobit teraz, pretoze mala si este velmi nepamata a potom to bude horsie vysvetlovat. Nechceme, aby sa citovo naviazala velmi na psov.
Tak prosim, co by ste urobili v mojej situacii Vy? Zijeme v Rodinnom dome, ale neda sa oplotit cesta k autu z domu, neparkujeme priamo pri dome, ale takze pes nam je stale "za chrbtom". Uz neverime psom, niakemu, pretoze keby sposobil zranenie ten nas, tak by tu mala uz nebola... No a cakame druhe babo, takze na psika vobec uz cas nebude.

michaelak.
8. dec 2009

Ahojte!Aj my sme zazili takete nemile rozhodnutie.Mali sme 13rocnu kokrspanielku,clen rodiny.Ten koniec bol strasny,uz nepocula(to by nebol taky problem lebo sa naucila na posunky),nevladala chodit,mala rakovinu krcka a z vnutra bruska nadory.Ku koncu uz posledne dva dni nejedla a ked sa napila vody,vsetko vyzvracala.Takze jedine rozhodnutie ked prisiel lekar bolo,pichnut jej injekciu...Bolo to fakt tazke.A dodnes neviem ci bolo malo tej injekcii ci co,ale ako jej to doktor pichol ona sa este snezila nadychnut,lapala po dychu.Proste nebolo to tak,ze pichne a zaspi...Doktor povedal,ze srdiecko mala silne a ci zato este nechcela oddyst,ale ten posledny pohlad,to uz nechcem zazit v zivote.Vtedy som si povedala,ze uz nikdy v zivote nechcem psa,uz to nechcem zazit.No a 2tyzdne na to sme zhanali noveho psika.V januari bude mat uz 4roky a je to najlepsi(zatial) kamarat nasej dcery a nas maly-velky clen rodiny.

michaelak.
8. dec 2009

lucia ja by som darovala niekomu komu doverujem a dobre poznam

bobulle
8. dec 2009

Jizi, no ona ta majitelka vždy mluvila jak kočky miluje... a vzít si je asi nechtěla, protože kočky žily ve velké míře venku a ona se stěhovala do bytu... ale hrozně jsem tehdy ořvala, že to udělala... jasně že by jsme se o ně postarali ☹

Lucia, chápu tvůj strach a obavy... a kdybych se měla rozhodnout... tak určitě darovat... ale pohlídat si komu 😉

lucia123
8. dec 2009

Nemame komu, oslovili sme rodinu, znamych a pod.... takmer vsetci ziju v bytoch a kto v dome, psa uz ma 😒
Dali sme aj inzerat, ale to sa ozvali taky cudny ludia, jednemu sme aj chceli a potom som si to rozmyslela a on ze nam da este aj 100 Eur, tak odvtedy mi to bolo podozrive ze zrazu by aj zaplati a potom som sa dozvedela o tych psich zapasoch.

konja
8. dec 2009

lucia123: pokud není nikdo z rodiny, tak bych dále zkoušela inzeráty, s člověkem ktrerý by o psa projevil zájem bych nejprve chtěla nezávazně mluvit a trvat na tom, že si přeješ poznat rodinu a místo do kterého pes půjde klidně jim vysvětli i proč. Slušný a rozumný člověk to pochopí. Držím moc, moc palce aby jste měli štěstí a pejsek se dostal do dobrých rukou.

frisbee
8. dec 2009

lucia123...ešte by som si našla na nete chovné stanice,oni sú tiež schopní niekoho zodpovedného doporučiť 😉

lucia123
8. dec 2009

Do rodiny si ho uz nik nevezme, hlavne k detom nie, a aj to chapem... Chovne stanice som uz davnejsie obvolala, plny stav, ani nahodou.
Co je pre toho psika lepsie, byt niekde zavrety na "starobu" meter krat meter v koterci alebo injekcia????

jabber
8. dec 2009

lucia - já naprosto chápu, že se najednou bojíte psů, ale ten váš přece nic neudělal, tak jestli to rozhodnutí dát honem fenku pryč není trošku přehnané a unáhlené? 😅

frisbee
8. dec 2009

lucia123...neviem,či sme si porozumeli,nie útulky,ale chovateľské stanice tohoto plemena poznajú záujemcov o toto plemeno,a tí zase ďaľších...utratiť psa iba tak je trestný čin,o tom iba neuvažuj 😕

dada1212
8. dec 2009

lucia123 Nehnevaj sa, ale ja mám z tých tvojích príspevkov pocit, že si už rozhodnutá toho psíka dať utratiť.
😒
Lebo na všetkých možnostiach čo si dala vidíš samé negatíva, len na utratení nie.
Dysplázia sa dá liečiť, ale mám pocit, že to liečiť nechceš. ja viem, že to niečo stojí, ale ked si kupujem psíka, musím počítať aj s tým, že ochorie a ked ochorie, nenechám ho v bolestiach, ale budem sa mu snažiť pomôcť.
Nechať psíka bez liečby mi príde nezodpovedné.
Takisto nechápem, načo ste si kupovali dobermana, ked mi prídete ako neskúsený chovatelia, čo o psoch veľa nevedia a ak má niekto "bojové plemeno", mal by byť skúsený, dať ho vycvičiť a vedieť s takým psíkom aj pracovať, aby sa potom neobával, že jeho pes ho napadne alebo napadne členov jeho rodiny.

Existuje veľa majiteľov bojových psov, ktorý dokážu svojho psíka vychovať tak, že ak sa narodí dieťa nemajú potom obavy o to, žeby dieťaťu ublížil, je to len o tom, aby pes vedel už pred narodením dieťaťa aké je jeho miesto v rodine a pri fenkách je to ešte ľahšie, kedže majú tiež "materinský cit" a skôr dokážu tolerovať dieťa, aj ked tomu psíkovi trochu občas neúmyselne ublíži.

emanka
8. dec 2009

dada, dysplazia sa nedá liečiť, sú rôzne lieky na to, ale to len na posilnenie chrapavky a klbov.Dá sa to operovať, ale to je straaaašne drahé. Náš boxer má dysplaziu a berie vitamíny, ktoré stoja 900,-sk a tiež lieky, ktoré stoja tiež 900, ale tie má len na týždeň. Neberie ich stále, iba asi každý 2 mesiac, lebo keď ho vidíme, ako kríva a chodí na troch nohách, tak sa na to nemôžeme pozerať a hneď ideme k veterinárovi po nové balenie. Potom to ustúpi, ale len na chvíľu. Radšej budem ja chodiť oblečená v tom istom, ale svojho psa nenechám trpieť!!!

A na utratenie nemáš dôvod, je to zdravý pes! To ho radšej daj do útulku a určite sa nájde nejaký dobrák, čo si ho vezme 🙂

dada1212
8. dec 2009

emanka Ja viem aké sú možnosti, čo sa týka liekov, je to len na zmiernenie ako píšeš, ale lepšie ako nič, niektorím psíkom výrazne pomôžu aj tie lieky, iným bohužial nie ☹ To asi záleží od prípadu, pri niektorích sa to tak výrazne nezhoršuje a stačia aj tie lieky a čo sa týka operácie, neviem koľko stojí,ale poznám dvoch psíkov, ktorí ju postúpili a sú teraz na tom dobre. Lacné to asi nebude, ale aj tie lieky niečo stoja, koľko stojí tá operácia?

Mne išlo hlavne o to, že mám pocit, že lucia je dosť neskúsená ohľadom psíkov, nevie sa o nich správne postarať, možno ani nemá o ne až taký záujem, len ma rozčuluje to, že takého psa ako je doberman si kúpia takýto ľudia a potom bud niekoho také psy napadnú, alebo sa psíka zbavia, prípadne prežije svoj život na metrovej reťazi, lebo sa ho boja, kedže ho nezvládli

Pes a hlavne taký čo je väčší nie je hračka, treba sa mu sústavne venovať, mať nejaké znalosti o psoch, vedieť ho vycvičiť,bohužial u nás väčšina majiteľov psov také znalosti a predpoklady nemá, ale našťastie väčšina takých ľudí má aspon trochu súdnosti a kúpi si malého psíka, ktorí je síce potom tiež agresívny, ak sa mu človek správne nevenuje, ale našťastie sa dá lepšie ovládať na vôdzke a ak aj pohryzie, tak je to len také uškriabnutie a väčšina ľudí to nerieši.

frisbee
8. dec 2009

dada..súhlas,ja som si vydupala tretieho psa,border kóliu,a pretože viem,že toto plemeno potrebuje pohyb a činnosť,tak s ním lietam stará žena na cvičáku cez parkúr agility,flyball,základný výcvik....pretože človek musí mať najprv všetko naštudované a hlavne si kúpiť takého psa,ktorému sa bude venovať a hlavne ho zvládne,nezvládateľný pes je chyba pána,preto sa stáva toľko nešťastí.

luise
autor
8. dec 2009

Ahojte, tak som si tu opäť trochu poplakala. 😢 Smutné príbehy tu píšete a je mi z nich fakt ťažko... Ale je úžasné, že sa tu nájde veľa dobrých ľudí, ktorí takto milujú svojich štvornohých priateľov a dokážu pre nich spraviť všetko možné i nemožné.
Keď je náš Agarko veselý či šťastný, tak sa normálne smeje. 🙂 Neviem, či sa Vám niečo také podarilo už vidieť, ale ten pohľad stojí fakt za to. Papuľku povykrúca dohora, vytrčí zuby a je celý pokrčený. Už len odfotiť, ale žiaľ ešte sa mi to nikdy nepodarilo. 😀 No a dnes sa tak ,,mierne" zasmial. No neviem...

Lucia 123, nehnevaj sa, ale tiež mám z toho rovnaký pocit ako Dada... 🙄 Prečo preboha neveríš vlastnému psovi, veď nezáleží akej rasy je, ale čo je zač. Predsa je to o tom, čo je v ňom!!! 😒

titkovamiriam
8. dec 2009

lucia tazka rada my mame roky pitbulov a sdetmi su v pohode,tazko niekomu das takeho psa a ked je zdravy tak je eutanazia skoro vrazda ☹ no ak nebude ine vychodisko...neviem ja by som sa nevedela tak vzdat domeceho milacika aj nas potkanik ma uz dva roky a neviem co sa stane ak nebude...
este skus niaky utulok no neviem taky pes uz asi nema sancu ze si ho niekto vezme u nas v ivanke mame chovnu stanicu a cvicisko rotwajlerov a ich majitel sa takychto psov zastava ako divy urcite ste ho uz videli na jojke ak sa nieco stane p.Butyka 🙂 uz sa na tych svojich psov aj podoba
http://www.sponzia.sk/kniha.php

jabber
8. dec 2009

Můj názor je, že osmiletého rotvajlera si z útulku nikdo nevezme 😒 ☹ Pokud ho tam lucia dá, tak tam podle mě i dožije, chudák ☹
Ještě se nad tím zkuste zamyslet a nenechte se strachem ze psů sešněrovat tak, že dáte pryč vlastního, který nikdy nic neprovedl 😅 Stejně to nepomůže, budete potkávat psy všude venku na ulici 😅 Sama píšeš, že malou pokousal cizí pes, to se bohužel může stát vždycky 😒 ☹ Myslím, že naopak vaše dcera má šanci naučit se jak se ke psům chovat a může jí to do budoucna spíš pomoct, protože psy prostě potkávat bude. Proč má vaše fenka pykat za hromadnou vinu všech psů? 😅
Ještě mám otázku - chtěli byste jí dát pryč i kdyby se tohle nestalo? Kdyby malou ten pes nepokousal?

emanka
8. dec 2009

dada, my sme minulý rok rozmýšľali o operácii dysplazie a vtedy to stálo okolo 40 000,-sk a povedali nám, že o pár rokov to možno bude musieť absolvovať ešte raz, nie je to na stálo...keďže na to nemáme, tak sa snažíme zmierňovať mu bolesti liekmi, dokonca mu teraz dávame už druhý mesiac condrosulf, to mne predpísal ortopéd, aj ja mám chorobu podobnú dysplazii a zabralo mu to...3 krabičky stáli 35 eur, takže ja ich neberiem, ale náš pes 😀

My máme teraz dvoch psov, boxera a cane corso-čo je tiež veľké plemeno. Zatvárať ich nemienime a ani nemám strach, že by malej v budúcnosti ublížili, jedine tak, že by na ňu od radosti skočili, ale to im zakazujeme, resp.boxer to už nerobí a ten druhý, to je ešte šťeňa(má 8 mes. a 49kg 😀 ) toho to odnaučujeme...ale akurát včera sme rozmýšľali nad tým, že nejako náš pozemok rozdelíme, aby mohla malá, keď bude mať 2-3 roky len tak vybehnúť do záhrady bezo mňa a aby bola v bezpečí, pretože nemôžem vedieť, či na ňu neskočia-od radosti 🙂

Inak, ani ja nechápem, Lucia, prečo máte strach z vlastného psa? Je úplne jedno aké to je plemeno, ale svojmu psovi musím bezvýhradne veriť, inak to nemá význam. A vy nemáte dôvod neveriť mu, veď je dobrý 🙂 a to, že malú pokúsal cudzí pes ? Možno si teraz bude dávať pozor na cudzie psy a nebude taká dôverčivá, a aj ty 😅

Možno by som to začala riešiť, ak by mala malá panický strach z vášho psa...ale o tom nepíšeš, tak je asi v pohode 🙂

potvorka88
9. dec 2009

Lucia tvoj príspevok som si prečítala snáď dva razy. To nemôžeš myslieť vážne? Po prvé. Tvoj pes za to nemôže, že nejaký iný pokúsal tvoju dcéru, takže zbavovať sa ho je hlúposť. Ja som bola už niekoľkokrát pokúsaná od psa, síce to nebolo na nemocnicu, ale bolelo to. Napriek tomu sa ich nebojím a doma u rodičov máme troch. Dokonca veľkého vlčiaka. Po druhé ako by si to vedela vôbec spraviť po ôsmich rokoch spoločného nažívania? Po tretie napísala si, že nechceš aby si tvoja dcéra citovo naviazala na psov. A čo chceš??? Keď vyrastie ju strašiť tým, že keď bola malá tak ju jeden pohrýzol a vymyslieť si k tomu katastrofické scenáre, čo sa ešte mohlo stať a vyvolať tým to, že sa bude báť pomaly aj čivavy? Mimochodom, manželov bratranec ma tiež fenku rotweilera a vyberali ju zámerne k dieťaťu, takže neboj sa, je to vhodný pes. Samozrejme preskočiť v bedni môže aj malému plemenu, ale to nikdy neovplyvníš. Nechápem ako mu nemôžeš dôverovať. Doteraz si mu verila? Pred psom nikdy nemôžeš ukazovať svoj strach z neho. Pokiaľ si jeho pánom ty, tak by to mal vedieť a bude ťa aj poslúchať. Pes sa nemstí za niečo ako si napísala, že sa bojíš aby niečo malej nespravil keby ste ho zavreli atď. Pomsta je čisto ľudská vlastnosť. Pes útočí hlavne vtedy, keď sa cíti ohrozený, hladný alebo vyprovokovaný. Ak naučíš aj malú ako sa má k hafanovi správať, tak to bude ok a je takmer 100%-ná šanca, že sa nič nestane.

lucia123
9. dec 2009

Nas pes je cviceny, prave tam v ivanke pri dunaji. Ma za sebou niekolko cvicakov a neda sa povedat ze je je nezvladnuty... Dame ho niekomu dobremu a dakujem za rady.