icon

Islamské mamičky II ozvite sa

avatar
safiah
14. sep 2008

assalamu aleikum

tak ak ma niekto nepredbehol tak sem sa 😝

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 19. jún 2026 · 4710 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Počas ramadánu a pri náhlych zmenách počasia sa u detí v komunite často vyskytujú horúčky a hnačky; bežné domáce opatrenia sú sprchovanie a uteráková metóda na zrazenie teploty a podávanie Panadolu alebo ibuprofenu.
  • Halal mäso sa rieši rôzne: halal kuracina sa dá kúpiť v hypermarketoch, jahňacie rodiny zabezpečujú vlastným zabitím alebo cez špecializované obchody, ktoré oznamujú dostupnosť.
  • Pre právne a migračné otázky rodinného zjednocovania sú v diskusii spomínané organizácie poskytujúce pomoc, konkrétne IOM (International Organization for Migration) a miestna komunita organizovaná cez Islamskú nadáciu na Slovensku; lokálne podujatia sa konali v Lesnej škole v Horskom parku (Lesná 1, Bratislava) s kontaktom Zuzana Hasna 0903 621 604.


Q: Kde zohnať halal mäso na Slovensku?
A: Halal kuracina sa podľa diskusie dá kúpiť aj v hypermarketoch; jahňacie často zabezpečujú rodiny vlastným zabitím alebo nákupom v špecializovaných obchodoch, ktoré oznamujú, kedy majú tovar.

Q: Ako pestovať alebo zohnať koriandrovú vňať na Slovensku?
A: Diskutujúce uvádzali, že koriandrová vňať sa dá pestovať v záhradke aj v kvetináči a že semienka ľudia nosia zo zahraničia (napr. zo SY) alebo si ich medzi sebou posielajú.

Q: Ktoré organizácie poskytujú bezplatné právne poradenstvo pri vízach a migrácii?
A: V diskusii bola spomenutá IOM (International Organization of Migration) ako organizácia poskytujúca bezplatné právne poradenstvo v migračných otázkach.

Q: Kde hľadať komunitné podujatia a kontakty pre moslimské rodiny v Bratislave?
A: Islamská nadácia na Slovensku organizovala „Multikultúrne tvorivé dielne“ v Lesnej škole v Horskom parku (Lesná 1, Bratislava); kontaktná osoba uvedená v pozvánke je Zuzana Hasna, zuzanah4@hotmail.com, 0903 621 604.

Q: Ako riešiť vysoké teploty pri zúbaní u malých detí?
A: V diskusii rodičia opisovali dva domáce spôsoby znižovania teploty: sprchovanie a uterákovú metódu; ako lieky boli spomenuté Panadol a ibuprofen.

Q: Kde kúpiť korenie ako garam masala alebo Ras Al Hanut na Slovensku?
A: V diskusii sa uvádzalo, že garam masala sa občas dá nájsť v hypermarketoch a Ras Al Hanut si niektorí prinášajú z Maroka alebo získavajú od známych.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Domáce spôsoby na znižovanie horúčky u detí sú sprchovanie a uteráková metóda a bežne sa používa Panadol alebo ibuprofen.
  • Halal potraviny riešia rodiny buď nákupom v hypermarketoch, cez špecializované obchody, alebo vlastným zabezpečením (napr. zabitie jahňacieho).
  • Komunitná podpora zahŕňa zdieľanie semienok, receptov a organizovanie stretiek a iftarov cez miestne iniciatívy.


Sporné názory

  • Dostupnosť koriandrovej vňate na Slovensku: niektorí tvrdia, že je nereálna, iní uvádzajú, že sa dá pestovať v záhradke alebo kvetináči a semienka sa dovážajú zo zahraničia.
  • Nákup halal kurčiat v hypermarketoch vs. overenie halal tradície vlastným zabitím alebo nákupom v špecializovaných obchodoch.


Otvorené otázky

  • Ako presne postupovať pri pôste počas špinenia alebo nejasného krvácania (v diskusii zostala otázka o denno-dennom postení bez jednoznačnej odpovede).
  • Konkrétne kroky pre urýchlené vybavenie víz a papierov pri medzinárodných sobášoch zostávajú otvorené a v diskusii nebol jednoznačný postup.


Spomenuté značky a firmy

IOM (International Organization for Migration), Islamská nadácia na Slovensku, Lesná škola v Horskom parku (Lesná 1, Bratislava), Tesco

Spomenuté produkty a metódy

Panadol, ibuprofen, garam masala, Ras Al Hanut, harira, cannelloni, figový džem, bábovka, puding, osie hniezdo (dezert), syrové pečivo (recept), spací vak, fusak / nanoznik (footmuff), sprchovanie a uteráková metóda na zrazenie teploty, msabaha (koráliky na modlenie), sáfran, kurkuma

Miesta a osoby

Bratislava, Lesná škola v Horskom parku (Lesná 1), Košice (KE), Banská Bystrica (BB), Skalica, Holíč, Lattakia, Damask, Jemen, Maroko, Alžírsko, Sýria, Izrael, Tunisko, Bosna, Líbya, Zuzana Hasna, Jamie Oliver

avatar
nawal
15. okt 2008

ajojte, nam sa uz choroba vytraca. uz tolko alhamdulah nekaslu. 😉
Vcera som bola u dr., lebo uz 3 tyzdne mam "cervenu navstevu" a nemozem sa postit tych 6 dni. Vsak zachvilku mesiac skonci a ja nic. ☹ . Brala mi krv na vysetrenie ci nemam anemiu...... Inshalah bude vsetko ok. 😀

avatar
karolinkafe
15. okt 2008

Ahojte 🙂
Nawal no dufam, ze to nebude nic vazne a rychlo ti to prejde, ved 3 tyzdne je riadne dlha doba 😕 😅
Safinka uz asi po vonku beha s dvojkami 😀 😀 ze?
U nas vsetko po starom 😅 jedina novinka je ze nam prave otvorili novu halal masiaren 😀 😀

avatar
nawal
15. okt 2008

Karolin a to uz tam mate 4-tu 😀 😀 😀
No dr. povedala ze to bude asi tym, ze pomalicky kojim pomenej tak mozno preto. 😅

avatar
nawal
15. okt 2008

Ozaj vedeli ste otom, ze jahnacie maso, je v europe zabite na halal sposob? Vcera nam to sejch hovoril, takze to je jedine maso ktore si mozeme normalne v obchode kupit 😀 😀 😀

avatar
karolinkafe
15. okt 2008

Fakt??? To som nevedela 😉 tak to je dobra sprava 😵 No fakt, my tu uz mame 4 masiarne 😅 aspon mame na vyber, co je dobre, ze u nich to nie je len cisto masiaren, ale predavaju zo vsetkeho trosku, zeleninu, ovocie, potraviny, chleba a dokonca aj koberceky na modlenie, obrazky s vypismi z koranu a tlakove hrnce 😀 😀

avatar
safiah
autor
15. okt 2008

tak my sme uz doma dosli sme nedavno stihli sme jogurtik spapat
a pojdem nieco robit veceru asi hmmm vonku mi zaspali tak dnes si pokojny vecer neuzijem no inshaallah uzijem he

avatar
jamila
15. okt 2008

Ahojte dievčatá....

ako vidím máte sa celkom fajn...deti konečne zdravé...tak verím, že to vydrží čo najdlhšie....veď sú milené...

inak nedá mi sa nepochváliť, že konečne máme autorizáciu - dokumenty potrebné k oficiálnemu uzavretiu manželstva a tak sa vytešujem, že to konečne môžme dotiahnuť do zdárneho konca.... 😉

Idem tiež niečo uloviť na večeru...želám príjemný večer

avatar
suzi4
15. okt 2008

Babky, čafte!

Dávam do pozornosti zaujímavú debatu: http://www.sme.sk/c/4123550/frantisek-sebej-a-e......

Jamila, srdečne gratulujem, poznáme všetci tú tortúru...🙂 Inak manžel je súdno-znalecký prekladateľ, ak by si niečo potrebovala... Držím palce!

SAfi, Csillus, Ivi, Karolin, Sisa príjemný večer!

avatar
csilla76
16. okt 2008

Ahojte zienky 🙂 nakukam co nove.u nas je tak skaredo taka hmla..joj brrrrrrrrr
musim do obchodu,ale moc sa mi nechce z teplucka vychadzat

avatar
safiah
autor
16. okt 2008

haloooo krasny dnik assalamu aleikum dievky, ako sa mame? my alahmdulillah dobre idem im dat nieco malicke pod zub opat si prispali pomoc vzdy mi vstavali medzi 6 a 7 rano od ramadanu o osmej co sa mi nepaci lebo sa im vsetko posuva a teda aj vecerne zaspavanie , uz dva dni si chcem pozehlit a nemam kedy 😢
csilla dojdi na brigadu 😎 😀
suzi pocuj uz prezradis co farbis teda ako farbis ten nabitok bude to nejaka trendova novinka ??
teda ten nas zatim stary nabytok sa snazim len sem tam diavou pretriet ale casto to nerobim. 😎

avatar
safiah
autor
16. okt 2008

a dnes by nam mali prist termo overaly maminka objednala z quelle inshaAllah to bude dobre 😉

avatar
suzi4
16. okt 2008

Slm,

Safi maľujem nábytok...tiež starý...ale prakický...v podstate knihové police a nejaké skrinky...tak som sa rozhodla ho oživiť...natrela som ho v kombinácií slonová kosť-oranžová...tak je to veselé...a maľujem aj steny...budeme mať novú obývačku... už sa teším...

pekný deň, ako sa majú decká?

avatar
karolinkafe
16. okt 2008

Ahojte dievcence 😵
Suzi ty si sikovna maliarka teda 😉 Aspon sa da pouzit aj stary nabytok, ktory je sice prakticky, len nie velmi pekny. Po par tahoch farbou sa z toho vyvinie novy kusok, ako priamo od Ikey 😀 😉 Tu je to tiez v mode a ludia casto vyberaju dost divoke farby, mam jednu kamosku a ta malovala komodu, dcerke do izby, na malinovo ruzovu 🙂
Safinka, takze detickam si objednala overaly, treba treba, zima sa uz blizi, tak nech su v teplucku 😵
Jamila to je skvele, ze sa vam to konecne podarilo vybavit, blahozelam a daj vediet kedy bude oficialna svadba 😵

avatar
safiah
autor
16. okt 2008

mashallah suzi to je pekneeeee my sme malovali len nedavno tiez sme volili otiede oranzovej a zltej
ten nas nabytok je tmavohnedy ten uz bol v byte ked sme kupovali a teda sme si ho aj nechali dal by sa nejako natriet co myslis rada by som sa do toho pustila aj ja co len ty budes pracovita???ale fakt poraaaaaaaad on je aj dost osuchany. ☹

avatar
csilla76
16. okt 2008

no ved dojdem este safinka neboj a vystiskam deticky(jemne) 😀
fiha suzi ty taka maliarka...aj ja vkuse natieram ..uz sa mi hnusi niekedy ten pacg z farieb...
juj baby mam chut na koprovu omacku s maskom a knedlami....niektory den urobim 😀 😝

avatar
safiah
autor
16. okt 2008

aj nam sa zda nas nabytok prakticky novy sa ani neoplati deti dost nicia vsetko okolo takze nablizsie roky ani neplanujeme nic vynovovat staci to co mame.

avatar
safiah
autor
16. okt 2008

mne sa paci farebnost citim sa velmi dobre dokonca sa mi pacia aj ostre farby na stene juj sestra si vymalovala obyvacku na tak kranu oranzovu aj ja chcem

avatar
csilla76
16. okt 2008

jej tak vy malujete bytik aj nabytok..ta vy take macherky 😀 no pekne oranzova sa mi paci 😀

avatar
bubba
16. okt 2008

jezis safi ja uz som namalovala nabytkov...
teraz moja svagrina menila obyvacku a ja som si celu kniznicu aj skrinky zobrala a budem to malovat malej do izbicky...uz sa na to tesim ake pekne farby jej tam dam.chcem aby to bolo tak trojfarebne ale farby este nevieme,lebo sme sa este nerozhodli pre farbu na stenu(ale predpokladam,ze to bude taka pekna zelena v kombinacii so smotanovou...do tych skrin urcite pojde oranzova a ostatne sa uvidi podla odtienov a podobne...
inac oranzovu na steny by som si nedala videla som to uz viackrat a strasne to zomna "cucalo"energiu takze i ked oranzovu milujem,urcite by som ju nedala na taku velku plochu...a milujem farebne stropy 😀

avatar
angel177
16. okt 2008

Ahojte Islamske mamicky. Prečítajte si pravdivý príbeh o živote žien v Saudskej Arábii "Život pod závojom" od Jean P.Sassonovej, možno budete radi, že ste sa narodili v Európe- na Slovensku

avatar
leishmania
16. okt 2008

dalsi co vas prisiel "spasit" 😉

avatar
nawal
16. okt 2008

Angel177 ja som sa nenarodila v europe a som rada odkial pochadzam. Takych "skutocnych pribehov" bolo aj bude vsade vo svete a nielen v "muslimskom"

avatar
safiah
autor
16. okt 2008

niekde som citala ze ludia ktori maju sklony k depresii by ostre farby interieru nemali volit.neviem ako by som sa citila v takom byte ale ked pridem k sestre tak sa necitim zle lahodi oku. 😉 ale kazdy ma iny vkus a farebne citenie.
bruu nocku dievcata pockam kym uschne podlaha a idem spinkat inshaallah 😉

avatar
sisulik
16. okt 2008

salam aleikom babenky..prisla som sa rozlucit..zajtra je nas posledny den v kwt a nebudem mat uz cas prist na net..a neviem kedy pridem na net..nejaku dobu ma tu nenajdete..ale ked sa usadime a dokoncime vsetko co je potrebne v uk, tak sa vam urcite ozvem..

angel..tu knizku poznam..nebudem to komentovat..ale je jedna vec citat si knizku a druha vec poznat skutocnost...ja by som v saudskej osobne zit nechcela, ale to neznamena ze suhlasim so vsetkym co ta knizka opisuje... 😉

avatar
angel177
16. okt 2008

asi nepoznate riadne koran a ako si ho niektorí vysvetluju

avatar
sisulik
16. okt 2008

angel..myslim ze je uplne zbytocne reagovat na tvoj komentar... 😀

avatar
safiah
autor
16. okt 2008

assalamu aleikum sisu budes nam velmi chybat inshaAllah sa rychlo usadite nech vam v tom Boh pomoze.

avatar
leishmania
16. okt 2008

sisulik stastnu cestu prajem! a nech mate super novy zaciatok 🙂 a ste spokojni

avatar
bubba
16. okt 2008

safi,tak diky....teraz mam sklon k depresii 😀 😀
sisu stastnu cestu 😵 😵 dufam,ze vsetko bude ok a coskoro sa zjavis nam o tom vsetko povedat 😉
angel dobru noc 😀

avatar
ivka19
16. okt 2008

sisu,stastnu cestu a prajem rychle zabyvanie sa v uk 😉