Islamské mamičky II ozvite sa
assalamu aleikum
tak ak ma niekto nepredbehol tak sem sa 😝
Stručné zhrnutie
- Počas ramadánu a pri náhlych zmenách počasia sa u detí v komunite často vyskytujú horúčky a hnačky; bežné domáce opatrenia sú sprchovanie a uteráková metóda na zrazenie teploty a podávanie Panadolu alebo ibuprofenu.
- Halal mäso sa rieši rôzne: halal kuracina sa dá kúpiť v hypermarketoch, jahňacie rodiny zabezpečujú vlastným zabitím alebo cez špecializované obchody, ktoré oznamujú dostupnosť.
- Pre právne a migračné otázky rodinného zjednocovania sú v diskusii spomínané organizácie poskytujúce pomoc, konkrétne IOM (International Organization for Migration) a miestna komunita organizovaná cez Islamskú nadáciu na Slovensku; lokálne podujatia sa konali v Lesnej škole v Horskom parku (Lesná 1, Bratislava) s kontaktom Zuzana Hasna 0903 621 604.
Q: Kde zohnať halal mäso na Slovensku?
A: Halal kuracina sa podľa diskusie dá kúpiť aj v hypermarketoch; jahňacie často zabezpečujú rodiny vlastným zabitím alebo nákupom v špecializovaných obchodoch, ktoré oznamujú, kedy majú tovar.
Q: Ako pestovať alebo zohnať koriandrovú vňať na Slovensku?
A: Diskutujúce uvádzali, že koriandrová vňať sa dá pestovať v záhradke aj v kvetináči a že semienka ľudia nosia zo zahraničia (napr. zo SY) alebo si ich medzi sebou posielajú.
Q: Ktoré organizácie poskytujú bezplatné právne poradenstvo pri vízach a migrácii?
A: V diskusii bola spomenutá IOM (International Organization of Migration) ako organizácia poskytujúca bezplatné právne poradenstvo v migračných otázkach.
Q: Kde hľadať komunitné podujatia a kontakty pre moslimské rodiny v Bratislave?
A: Islamská nadácia na Slovensku organizovala „Multikultúrne tvorivé dielne“ v Lesnej škole v Horskom parku (Lesná 1, Bratislava); kontaktná osoba uvedená v pozvánke je Zuzana Hasna, zuzanah4@hotmail.com, 0903 621 604.
Q: Ako riešiť vysoké teploty pri zúbaní u malých detí?
A: V diskusii rodičia opisovali dva domáce spôsoby znižovania teploty: sprchovanie a uterákovú metódu; ako lieky boli spomenuté Panadol a ibuprofen.
Q: Kde kúpiť korenie ako garam masala alebo Ras Al Hanut na Slovensku?
A: V diskusii sa uvádzalo, že garam masala sa občas dá nájsť v hypermarketoch a Ras Al Hanut si niektorí prinášajú z Maroka alebo získavajú od známych.
Závery z diskusie
Zhoda
- Domáce spôsoby na znižovanie horúčky u detí sú sprchovanie a uteráková metóda a bežne sa používa Panadol alebo ibuprofen.
- Halal potraviny riešia rodiny buď nákupom v hypermarketoch, cez špecializované obchody, alebo vlastným zabezpečením (napr. zabitie jahňacieho).
- Komunitná podpora zahŕňa zdieľanie semienok, receptov a organizovanie stretiek a iftarov cez miestne iniciatívy.
Sporné názory
- Dostupnosť koriandrovej vňate na Slovensku: niektorí tvrdia, že je nereálna, iní uvádzajú, že sa dá pestovať v záhradke alebo kvetináči a semienka sa dovážajú zo zahraničia.
- Nákup halal kurčiat v hypermarketoch vs. overenie halal tradície vlastným zabitím alebo nákupom v špecializovaných obchodoch.
Otvorené otázky
- Ako presne postupovať pri pôste počas špinenia alebo nejasného krvácania (v diskusii zostala otázka o denno-dennom postení bez jednoznačnej odpovede).
- Konkrétne kroky pre urýchlené vybavenie víz a papierov pri medzinárodných sobášoch zostávajú otvorené a v diskusii nebol jednoznačný postup.
Spomenuté značky a firmy
IOM (International Organization for Migration), Islamská nadácia na Slovensku, Lesná škola v Horskom parku (Lesná 1, Bratislava), Tesco
Spomenuté produkty a metódy
Panadol, ibuprofen, garam masala, Ras Al Hanut, harira, cannelloni, figový džem, bábovka, puding, osie hniezdo (dezert), syrové pečivo (recept), spací vak, fusak / nanoznik (footmuff), sprchovanie a uteráková metóda na zrazenie teploty, msabaha (koráliky na modlenie), sáfran, kurkuma
Miesta a osoby
Bratislava, Lesná škola v Horskom parku (Lesná 1), Košice (KE), Banská Bystrica (BB), Skalica, Holíč, Lattakia, Damask, Jemen, Maroko, Alžírsko, Sýria, Izrael, Tunisko, Bosna, Líbya, Zuzana Hasna, Jamie Oliver
Sisa,
za slobodna... SubhanAllah jedna baba sa na ňu píta, resp. sa poznajú, boli spolužiačky.. Máš na ňu kontakt, mylsím na Lydku? Ak áno, pošli mi pls.
ahoj nawal,
ja by som tiez rada pomohla. Studujem germanistiku, takze keby bolo nieco v nemcine, nemam problem pomôct... 🙂
do Sy ideme 1.3 a vraciame sa 25.5 . rado dojde za nami 1.5 a naspet sa vraciame spolu. juj tesim sa na jedlo a na sladke 😀 😝
uz som si spomenula na jej priezvisko.rychlo ti ho poslem do IP predtym nez zabudnem..hehe
dievčatá...ja už som papiere poslala na preklad a teraz čakám kedy prídu naspäť.... 🙂
Potom to zanesiem na matriku v mojom meste s údajmi o jeho rodičoch...a odtiaľ to pošlú na osobitnú matriku do Bratislavy.... 😉 pani matrikárka povedala, že mám počítať s tým, že to bude trvať asi 3 mesiace kým mi prídu papiere naspäť...tým už myslím Slovenský sobášny list.
Drahý už naháňa potrebné dokumenty k vízam a prekvapilo ma to, že musí mať odo mňa pozvanie...no ešte to preverím či je to naozaj treba...lebo ja som bola v tom, že sobášny list bude stačiť.... 😅
Takže pracujeme na tom ako včeličky 😀
pekný večer všetkým...nawal, suzi, karolin, csilluš, letish, sisulik, bubba, ivka, slnieckokati a aj tým čo som si nespomenula práve na meno 😀
jamila ak si dobre pamatam, tak od nas chceli na dlhodoby pobyt, potvredie od manzela ze mi poskytne ubytovanie, dostatok peniazi v banke jaj a viacej si uz nepametam ale viem ze toho bolo vzdy veeeeeela
nawal ...presne ako hovoríš....aj ja musím doložiť, že bude mať kde bývať a takisto výpis z účtu ...potvrdenie z práce ako dlho som zamestnaná a aký bol môj príjem za rok 2008....no a určite toho bude ešte viac 😀 😀
Sugika ja mám tiež len teraz večer.... 😀 do hajan sa ešte nechystám 😅
jaj no tak potom fajn, hehe 😀 lebo ja este film pozeram chatuje, pozeram video, vypisujem sem, este dobre ze mam len 2ruky a 2oci
ja som doteraz bola na nete s drahým...dokonca aj jeho mamička ma prišla pozdraviť....je to úžasná a milá žena
No a teraz ešte tiež jedným očkom pozerám telku 🙂
prave som dopozerala film Bez dcerky neodidem a som zhrozena.Nikdy by som tak nemohla zit.
jooj..tieto papierovacky sme aj my mali..ale uz sa nepamatam co vsetko odomna chceli na trvaly pobyt pre MM..a zakony sa vkuse menia...
sme si vedomí toho, že ani nás to neobíde...ale zatiaľ pevne veríme, že to zvládneme a vybavíme všetko čo bude treba 🙂 Neviem prečo, ale niečo v hĺbke srdca mi hovorí, že to výjde a všetko zvládneme bez ujmy na zdraví 😅
taka som nestastna. najskor som si poplakala, ked som si precitala, ze trva az 3 mesiace, kym dostaneme slovensky sobasny list...a tym to este nekonci... ☹
Ahojte babulky, ako sa mi máte 🙂
Manžel má zajtra narodeniny, tak som piekla tortu, tak som zvedavá či sa bude vôbec dať jesť 🙂
Jamilka a nevybavuje si tvoj manžel rovno trvalý pobyt cez slovenskú ambasádu?
Krásny večer Vám prajem 🙂
Ahojte zenusky, ako ste sa pekne rozpisali 😅
Vitaj Slnieckokati, tvoj manzel je z Casablanky a vybavujete svadbu v Alzirsku??? Ved CB je v Maroku co viem 😅 Ja som sa raz bola informovat ohladom trvaleho pobytu na SK, tak ak si dobre pamatam bolo tam treba to co vravite, sobasny list, potvrdenie o pobyte, myslim ze peniaze na ucte vo vyske 12x min. mzdy, mal aj podpisat nejaky papier, ze nebude zatazou pre nas socialny system 😖 a tiez nejake potvrdenie od lekara, co sa myslim robi az po prichode na SK 😉 Mozno som nieco zabudla, keby som nasla tie papiere, tak napisem.
Sisulik MS je stranka Moja Svadba 😉
Nawal, Bubba, preto ja este nic nekupujem 😉 Len ma stve ze tu su prave zlavy (vo FR mame zlavy len 2x rocne 😠 ) a ja nemozem kupovat, lebo vsetko len ruzove alebo modre a aj ked je to biele, tak napr. lemovanie je ruzove 😖 Dufam, ze sa nam to o tie dva tyzdne potrvdi a budem mat este tyzden na kupovanie, kedze zlavy koncia 10.februara.
ahojte,
nie karolin, nevybavujeme papiere v Alzirsku, ja som sa len pytala, ako dlho to na tej specialnej matrike v BA trva. Dufala som, ze to pojde rychlejsie. Priatel je z Maroka, tvoj manzel tiez vsak? Z ktoreho mesta pochadza?
Dakujem aj tebe ze informacie, to ohladom penazi som nevedela. Teda vedela, ale nevedela som, aka ja minimalna suma atd. Ak by si este nieco vedela, bola by som rada, ked napises.
a aj ja dodatocne gratulujem k malickemu slovako-marocanovi/ke. tesime sa s vami a dufame, ze aj my sa coskoro budeme moct pochvalit... 😅 len sa nam este musi podarit ta svadba.
a nemaju v obchodoch nic zlte, alebo zelene. ja som videla v Mnichove krasne vecicky, take svetlozlte a zelenkave.
Slnieckokati a tvoj priatel je este tam ak sa mozem spytat? Co je zlozitejsie s Marokom je to, ze so slovenskom nemaju vobec ziadne dohody a tiez ani ambasady. Cize slovenska ambasada je v Spaniesku a marocka v Rakusku vo Viedni 😒 o to je to este zlozitejsie. Rodina mojho draheho pochadza z Agadiru, ale on sa narodil vo Fez a teraz byvaju v jednom mestecku v centre MA, medzi mestami Fez a Meknes 😅
Ja som sa bola informovat na cudzineckej policii, tam ma poslali ohladom trvaleho pobytu. Tak skus, daju ti vsetky info, lebo to bolo uz pred dvoma rokmi a mohlo sa tam nieco zmenit 😉
ano, je v Casablanke, cele dni som len na skype. Spoznali sme sa v praci. Uz som aj ja postrehla, ze je to tazke, treba nam vela papierov, dokonca potrebujem vyssie povolenie na sobas v zahranici od ministerstva zahranickych veci na Slovenku... 😒
dakujem pekne za rady, obratim sa teda aj na tu cuzdinecku policiu
Pekný deň dievčence.... 😀
obed mám už aj zjedený a tak som Vás prišla pozdraviť 😉
Po prečítaní príspevkov som cela zmätená... 😀 ....myslela som, že drahý musí vybavovať víza na ambasáde a nie trvalý pobyt 😅 ...ale aj tak zbehnem na cudzineckú políciu a možno aj zavolám na ambasádu....určite mi poradia.
Ale musím priznať, že kopec užitočných informácií mám hlavne od Vás 😅 ...Ďakujem
Sizinka...niečo pozisťujem a uvidím...toto ma nenapadlo 😉
Slnieckokati...apostile...ale neboj to zvládneš a všetko bude v pohode...ver mi 😉

suziiiii....ludku myslis...sila, vobec si neviem spomenut na jej priezvisko za slobodna..ale potom si zobrala manzelove priezvisko..to potrebujes?