icon

Je trestné nechať si nájdenú hotovosť?

29. sep 2024

Ahojte chcem sa spytat ak som našla na zemi 100€ v blízkosti obchodu je to trestne ak si ich ponecham?

Strana
z4
avatar
kabinka11
29. sep 2024

Je to priestupok

avatar
hugoboss1923
29. sep 2024

Nie je to trestné, ani priestupok. Berte to tak, že vám ich zoslal pánboh za nejaký dobrý skutok.

avatar
viera77
29. sep 2024

Ak si peniaze nenecháš ty, nechá si ich predsa niekto iný. Trestné by to bolo, ak by si ich vedome ukradla, ale takto? A napríklad 2-oj eurová minca spadnutá na zemi...

avatar
sevrin
29. sep 2024

Ja by som ich zaniesol na žandáreň.

avatar
sante81
29. sep 2024

To je o svedomí. Ja by som si ich nenechala

avatar
riesska123
29. sep 2024

@sante81 a čo by ste s nimi spravila ? Nechala na zemi nech si ich zoberie niekto iný ? Keby ide do obchodu vrátiť, pozerali by na nu, z obchodu sa tam nemali ako dostať

avatar
thereisabear
29. sep 2024

Vezmi a sleduj lokálne FB skupiny, možno niekto napíše, že stratil na tom mieste.

avatar
januska12323
29. sep 2024

Ty si ich našla nie ukradla. Nikto ani nemôže dokázať, že sú jeho. Na políciu by som išla jedine s peňaženkou alebo väčšou hotovosťou.

avatar
refly
29. sep 2024

@sante81 Nie je to o svedomí. Reálne sa nemá ako dopátrať k majiteľovi. Ak ich zanesie d o obchodu / na políciu, tak povedia jasne, to je naše a strčia si do vačku.
Keď som bola decko, našla som 50 korún a matka (mladá a naivná v tej dobe :D ) povedala že utekaj sa opýtať do obchodu, či nestratili. Predavačka schmatla a bolo :D
Ak nenašla peňaženku s občankou, alebo nebola na tej stovke napísaná adresa, alebo sa po okolí nepotuluje zúfalo vyzerajúci, hľadajúci človek, tak bohužiaľ. Niekto mal smolu a niekto mal šťastie.

avatar
biba_18
29. sep 2024

ak máš morálnu výhradu nechať si to, posli na nejakú zbierku peniaze…

autor
29. sep 2024

Ak by ich niekto hľadal samozrejme ich vratim,budem sledovať na fb,len tiež ma napadlo či by dotyčnému poskytli kamerový záznam kde mu mohli vypadnúť? Nechcem mat z toho zle🙈

avatar
petulda333
29. sep 2024

Kamerove zaznamy nedaju len tak. Mojej svokre v lidl niekto ukradol penazenku z kabelky. Volala policiu a oni si vyziadali zaznam. A aj im to dali po tyzdni. Neboj sa,ziaden problem mat nebudes

avatar
biba_18
29. sep 2024

kamerové záznamy sa nedávajú len tak…

avatar
januska12323
29. sep 2024

Keby aj bol kamerový záznam potvrdí sa akurát to, že jemu vypadli a ty si ich našla. Maximálne by ťa presvedčili vrátiť. Žiadny problém z toho nebudeš mať.

avatar
mondolina
29. sep 2024

@kabinka11
nie je to priestupok.

avatar
biba_18
29. sep 2024

@mondolina tam je nejaká výška hotovosti alebo nájdenej veci?

avatar
ankare
29. sep 2024

Ber to ako dar zhora. 🙂

avatar
lucia13022023
29. sep 2024

Stalo sa to dávno, asi pred desiatimi rokmi skoro, sesternica s priateľom išli kupovať kuchynku linku, v peňaženke mal 1000€ v hotovosti. Peňaženka mu vypadla z vačku ako otváral dvere od auta. Samozrejme, že keď sa vrátili tak tam už nebola. Išli na políciu, ta s tým nič nevedela urobiť.
Vo vedľajšom vchode boli kamery a trocha zachytili auto a bolo vidno, ako mu peňaženka vypadla z vačku. Bolo tam aj vidieť, ako jedna pani zobrala tu peňaženku. Tak ju sesternica hľadala, a pani zatlkala, že ťa peňaženka bola prázdna, že ona nič neukradla.
Policajti s tým nič neurobili aj keď mali záznam. Čiže si myslím, že z toho nič mat nebudeš.

avatar
mondolina
29. sep 2024

@biba_18
od 700€ je to TČ
možno ma niekto opraví

avatar
ariola
29. sep 2024

Ja som tak nasla - sice smiesnu sumu, len 5€ 😉 (viem, oproti 100€ je to nic, no pre niekoho majetok), ale mala by som realne vycitky, keby si ich necham. Tak som ich zobrala do kostola a nechala tam. Je to ale na kazdom z nas, co spravi s najdenou sumou…

avatar
bebebi
29. sep 2024

@hugoboss1923
Zákon č. 300/2005 § 236
1) Kto si prisvojí cudziu vec malej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo inak bez privolenia oprávnenej osoby, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.

avatar
maranco
29. sep 2024

@bebebi odsek 2 to máš už staré
od augusta je sadzba znížená na max 3 roky a väčšia škoda je nad 20 000€ doteraz bola 2660€

avatar
sante81
29. sep 2024

@riesska123 zaniesla na políciu, píšem že je to o svedomí.

avatar
zuzanita1609
29. sep 2024

Ja by som sa bála tu 100ku čo i len zodvihnúť ,ale to som ja 🤭. Stalo sa mi v obchode,že mi vypadla peňaženka, pretože som vyťahovala ☂️ a nevšimla som si a dvaja mladí chalani, rómovia za mnou kričiaa že ,,pani,panii vypadla vám peňaženka. Reku tak keby nezažijem,neuverím. A nemyslím to naozaj nijak v zlom a nikoho neškatulkujem. V peňaženke bolo všetko.

avatar
walentina7
Odpoveď bola odstránená
avatar
karolinakr
29. sep 2024

tak si posedíš v chladku, čo ...

avatar
karolinakr
29. sep 2024

@zuzanita1609 boli skryte kamery, no 8 z 10 zatajili, že peňaženka padla, a veselo okradali slepeho..tiez keby som nevidea, neuverím

avatar
karolinakr
29. sep 2024

nie, že sa vratiš a dáš ich predavačke..ta si ich rovno strčí do vačku

avatar
zuzanita1609
29. sep 2024

@walentina7 veď práve 😁. Teraz sú kamery všade a hneď by mi napadlo,či niekto nerobí nejaký prieskum 😆. Kebyže bolo niekomu zle na ulici a potreboval by pomoc, určite nejdem ako "slepá",alebo že nájdem peňaženku aj s dokladmi, určite zanesiem na najbližšiu policajnú stanicu,ale nájsť niekde len bankovku,tak si pomyslím len,že prieskum 😆 a niekomu určite pomôžu viac...Keď som sa pýtala doma,čo by urobil,tak by zobral a keď som mu povedala,čo by som urobila ja,tak pozerá po mňe,že či mi "nešiši". 🤭

Strana
z4