Kámošky všetko hovoria v množnom čísle

anaxamon
5. jan 2009

Toto ma byt tema na odlahcenie tak sa snad niktora neurazite🙂

Ja ako nematka(to je vyraz😅 ) sa castokrat pozastavujem nad tym ked kamosky(zuz11 zdravim), svagrina a pod. pouzivaju v spojeni s babatkom vsetko v mnoznom cisle. Sice mi to uz bolo objasnene, ze jednoducho matka s babatkom robia vsetko spolocne, preto je tam to mnozne cislo, mne to vsak stale pride take "zabavne".

Aky mate k materskemu pluralu vy nazorm, skusenosti a pod.

Mozeme sa na sebe trosku zasmiat🙂

Ja sa vzdy po case semejem na sebe ked sa snazim stoj co stoj hovorit v jednotnom cisle a opravovat ich alebo na tom ked mi je vyhrozovane, sak pockaj, raz sa toho aj ty dozijes🙂))

blazka24
12. feb 2010

je to presne tak, kým som dieťa nemala tiež som to tak brala že nechápem tie zdrobneliny, nechápem to časté hovorenie o dieťati a skoro neustále hovorenie o nás a nie o osobe v jednotnom čísle.......aaaaaaaaaaaale som matka a tak viem že prežívam všetko so svojím dieťaťom a čo je horšie ja to prežívam viac ako on - dovolím si tvrdiť a teda preto využívam plural ..........

ikarkulka
13. feb 2010

zajímavé téma - zrovna včera jsem to zmiňovala kamrádce.
u cizích mi to nevadí, resp. když to někdo používá, tak se spíš tak pro sebe pousměju.
sama to používat nechci a už jsem instruovala svoje okolí, že kdybych tak začala mluvit, ať mě vrátí do reality. musela bych se propadnout, kdybych někde na veřejnosti vyprávěla, že jsme se pokalali a už nám rostou zoubky 😀

mimkao
13. feb 2010

jéj, dobrá téma. Budem mať už piate dieťa, ale plurál nepoužívam doteraz. Mne osobne to príde trápne, ale zase, keď sa to niekomu páči, nech to používa. 🙂

blovitc120
19. feb 2010

Mne matersky plural nejako extra nevadi, sama ho obcas asi pouzijem v spolocnosti kamosiek, ktore ho pouzivaju.
Co ma ale dviha zo stolicky, je pisana forma pluralu stylom "mi uz setkame, mi sme chorucky" a podobne. Rovnako nemusim pocuvat extremne zdrobneliny stylu "Janulicek, pod si sem sadkat, dame si masicko so zemiacikmi na stavicke a ak budes smadny, dam ti cajicek". 😀
Rucky a nozky ma aj moja dcera, na tie male koncatiny sa mi inak neda povedat a ked sa pos...., umyjem jej ritku/zadocek, nie rit/zadok.

alca85
19. feb 2010

mimkao super vyzeráš, teda aspoň podľa foto.....nikdy by som ti netipovala 4 deti a 5te na ceste....kedy stíhaš žiť....?

mimkao
20. feb 2010

jéj, alca, dík. Si ma prekvapila...No, ja žijem, kým sú deti v škôlke... Potom som už "mŕtva"... 😀 😀 😀 😀

soanpe
20. feb 2010

když jsem s holkou venku a někdo se zeptá, kolik vám je? odpovídám: mně 32 a holce yx měsíců (dle doby) 😎

marinka
20. feb 2010

Používám a už úplně nevědomky 😅 U starší už jsem ho nepoužívala, ale jak se narodila malá, tak už zase "kakáme, bumbáme, spinkáme.." 😅 😀

kulimka
22. feb 2010

včera jsem zjistila, že ho používá i má jedenáctiletá dcera, ptala se mě- maminko, vy už kojíte? 😀

anta
22. feb 2010

Ahoj plurál také používám ve smyslu "tak už jsme se pokakali" a pod 😀 😀 ., dokonce jsem zjistila, že i manžel tak mluví a to je teda co říct, ale je fakt, že si to člověk ani neuvědomí, že mluví i za to dítě 🙂 Přijde mi to roztomilý, žádné zdrobněliny ale nepoužíváme 🙂 , to už mi přijde divný 😅 😅

dsnadja
22. feb 2010

blovitc120 nie smädny ale smädnučky 😀 .....ja som to len občas použila,to je tak podla mna ako so všetky ked sa tie slova použivaju v normalnej miere tak dobre ale uplne nenavidim ked niektore mamičky už nevedia povedať 1 suvislu vetu normalne všade strkaju tie zdrobneninky a plural....jeden čas tak hovorila moja sestra so svojim priatelom-mirko nakrajam ti paradajočku??tak som sa zhrozene otočila od kuchynskej linky pozrela na mira potom na sestru a povedala som nahlas že jasne a potom až sa napapka daj ho aj odgrckať....no zasmiali sme sa všetci 3 ale keby som toto mala počuvať každy den tak amenmaria............

anta
22. feb 2010

dsnadja - dobrý 😀 😀 😀

blovitc120
22. feb 2010

dsnadja 😀. Vdaka za opravu a to tvoje fakt dobre

dsnadja
22. feb 2010

mile sa stalo 😀 ,aj inokedy vas rada urobim šťastnymi ked ma napadnu taketo fantazmagorie.....ja kebyže som muž a moja žena takto hovori v kuse s našim dieťaťom tak mi asi šibne....hoci si myslim a dufam že ktore si to uvedomuju tak nehovoria takto v kuse ale iba(dufam)niektore slova,ja ako chapem ked niektora poviete že bolia nas zubky lebo sucitite a najradšej by sme boli keby to bolelo nas a ušetrili by sme tej bolesti deti....ale ako v kuse takto hovoriť 😅 .....

nikka.vo
27. okt 2010

Uááá, co ve fotoblogu vznikly krátké zprávy nečtu nic jiného než mateřský plural, opravdu valná většina maminek se naučila chodit, roste jim první zoubek, vykakaly se do nočníku atd atd... 😀

romcovaklarka
3. jún 2011

Dobrý téma... jsem zvědavá, jestli se tomu vyhnu, až bude malej na světě. Ono asi záleží, jak u čeho. Jak už tu někdo psal - jdeme k doktorce nebo jdeme se koupat je v pohodě, opravdu půjdeme oba (i když jasně, koupat se bude jen mimčo, ale i tak...) Ale vykakali jsme se, to je na mě už moc. A nejvíc mě dostalo dneska v jedné diskusi píše čerstvá maminka - tak jsme doma z porodnice (to bych brala, jsou doma oba, ale pak TO přijde), NARODILI JSME SE tehdy a tehdy 😀 a pak už standardně vážíme a měříme tolik a tolik...