Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Kde a ako vybaviť asistentku pre dieťa v škole?

viktoria12
22. aug 2019

Ahojte všimla som si že niektoré deti majú v škole asistentky ak majú problém s učením. Moja dcéra je predčasné narodená a teraz ide do druhého ročníka ale máme problemy s učením najviac s čítaním písmenká pozná len sa jej zle číta teda to spájanie . Viete poradiť kde a ako vybaviť asistentku k učenie v škole počas vyučovania sakujem

elisadavinci
22. aug 2019

@viktoria12 ahoj, vôbec to nie jednoduché. na to aby mala asistentku, musi mať diagnostikovanu poruchu učenia a byť integrovaná. Ani to však nezaručuje, že tú asistentku mať bude. Škola na to často nemá prostriedky a preto ich žiada vždy v máji a následne, ak ich dostane, tak zamestná asistenta od septembra na 1 školský rok. Vo väčšine prípadov však ministerstvo tie prostriedky škole neschváli napriek tomu že sa žiada na oveľa ťažšie diagnozy ako napr. autista, dieťa s mentalnym postihnutim.... ale keby teda aj bola škola úspešna a dostala peniaze, dostane ich na 1 možno 2 asistentov. Ale v škole nielen 1 dieťa potrebuje asistenta, ale je ich možno (pri troche stastia len) 5, 10 (ale kludne aj 20-30 detí).

lenka.s
22. aug 2019

@viktoria12 ahoj. Na vybavenie asistenta je podstatne vyjadrenie specialneho pedagoga. Jeho navsteve spravidla predchadza navsteva psychologa, pripadne aj neurologa a psychiatra. Ak mas pocit, ze ma dcerka problemy, porozpravaj sa s jej pani ucitelkou, ako to vnima ona a pripadne sa s nou porad. U nas bola iniciatorkou nasa pani ucitelka, ktora nam ochotne pomohla aj s vybavenim terminov u specialistov a nasledne s riaditelkou skoly dohodli integraciu a vybavili asistentku. Ale ako je uvedene vyssie, asistentov je na skolach malo a nie vzdy to staci, niekedy ma asistent aj viac deti, takze vacsina deti ma asistenciu iba na predmety, kde ma najvacsi deficit. Moja dcera vyzaduje asistenciu aj cez prestavku. To pani ucitelka riesi tak, ze sa jej venuje ona sama ...

Hlavne si najprv zisti, ci skola, ktoru navstevuje tvoja dcera, integruje, lebo nie vsetky skoly intgeruju a teda logicky nemaju asistentov ani o nich neziadaju.

mummy01
22. aug 2019

Take ruzove a jednoduche to vobec nieje,ani dieta s diagnozami asistenta vacsinou nedostane,ja moje ZTP dieta ucim prave preto doma.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli