icon

Kde nájsť inšpiráciu na marcipánové torty?

avatar
nutka
4. mar 2007

Ahojte mamulky,
mohli by ste ma nasmerovat na nejake stranky, kde by sme sa inspirovali marcipanovymi tortami alebo figurkami na nich? Chceli by sme nieco vynimocne a rozkosne ku krstu..... 🙂 Nieco take/podobne ako v albume "marcipanove torty".
dakujem...........

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 12. jún 2026 · 206179 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Marshmallow fondant sa dá vyrobiť doma z penových cukríkov Haribo Chamallows (balenie ~175 g) a práškového cukru v pomere približne 175 g cukríkov : 750 g práškového cukru s pridaním 2 polievkových lyžíc citrónovej šťavy a krátkym nahriatím v mikrovlnke.
  • Hotové poťahovacie hmoty ako K2 (1 kg, mandľová príchuť) sú bežne predávané v cukrárskych potrebách a e-shopoch (napr. peceniehrou.sk, svetpecenia.sk) a dajú sa farbiť gélovými farbami Wilton.
  • Návody, inšpirácie a pomôcky (Patchwork cutters, návody na mramorovanie, fotoalbumy) sú dostupné na stránkach modrykonik.sk, tortyodmamy.sk, mimibazar.cz, dortomanie.cz a vo fotoalbume picasaweb/google.


Najčastejšie otázky

Q: Ako presne vyrobiť poťahovaciu hmotu z marshmallows?
A: Použije sa približne 175 g penových cukríkov Haribo Chamallows (rubino), 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy alebo vody s arómou a 750 g preosiateho práškového cukru; cukríky sa krátko nahrejú v mikrovlnke, nechajú napučať, zmiešajú s cukrom a vypracujú na cesto, ruky a fóliu sa natierajú rastlinným tukom alebo cerou.

Q: Kde a akú hotovú hmotu kúpiť, keď nechcem robiť domácu?
A: Hotovú hmotu K2 (1 kg, mandľová príchuť) predávajú e-shopy a obchody s cukrárskymi potrebami ako peceniehrou.sk a svetpecenia.sk; v diskusii bola zmienka o T-FORMAX (Dubnica nad Váhom) a o objednávke K2 za 6,14 + poštovné.

Q: Ako farbiť poťahovaciu hmotu na tmavé/čierne/šedé odtiene?
A: Odporúčané sú gélové farby Wilton (spomína sa cena krabičky ~100 korún), práškové farby treba najskôr rozriediť kvapkou vody; na čiernu/šedú viacerí používali aj čierne jedlé uhlie (čierne uhlie) pomaly pridávané, pretože bežná čierna potravinárska farba sa ťažko zháňa.

Q: Ako skladovať a ako s hmotou pracovať medzi použitím?
A: Hotovú hmotu uchovávajte zabalenú vo mikrotenovom sáčku v mrazničke; pred použitím ju nechajte rozmraziť a krátko nahrejte v mikrovlnke, aby zmäkla; pri spracovaní natierajte ruky a pracovnú fóliu rastlinným tukom alebo cerou a valkajte na fólii, hrúbka potahu odporúčaná ~4 mm.

Q: Ako dosiahnuť mramorový efekt na potahu?
A: Oddelite cca 1/3 hmoty, zafarbite ju, vyvaľkajte dva- alebo trojfarebné hady a „zmyčkajte“ ich spolu (točiť ako zväzok) a opakovane stláčať/stočiť; v diskusii bol zdieľaný návod na mramorovanie z atecousa.net.

Q: Ako upiecť poschodovú alebo obdĺžnikovú tortu bez špeciálnej formy?
A: Na obdĺžnik alebo netradičnú veľkosť vyrežte kruh z papiera, položte ho na dno hrnca a pečte cesto priamo v hrnci (bez mastenia), pri pečení začať na 180 °C, potom znížiť na ~150 °C do dopečenia; pri nivelovaní korpusu sa odporúča okamžité obrátenie vybraného plechu a u vrchnej vrstvy otočením dosiahnete rovný povrch.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Marshmallow fondant z penových cukríkov funguje ako lacná domácia alternatíva pre poťahovanie a modelovanie figúrok.
  • Hotové hmoty typu K2 sa v diskusii hodnotili ako ľahko spracovateľné a vhodné na farbenie gélovými farbami.
  • Gélové farby Wilton sú odporúčané pre intenzívne odtiene; práškové farby treba pred použitím trochu rozpustiť.


Sporné názory

  • Niektorí používatelia uviedli pomer 175 g marshmallows : 750 g práškového cukru ako štandard, iní pracovali s menším množstvom cukru (okolo 400–450 g) a hlásili rozdielnu lepivosť a chuť.
  • Použitie chladenia hmoty pred vyvaľkaním je sporné: niektorí radia hmotu nechať zmäknúť v mikrovlnke a nechladiť, iní chladili hmotu alebo tortu pre lepšie spracovanie.


Otvorené otázky

  • Optimálny presný pomer práškového cukru k rôznym značkám marshmallows pre konzistenciu bez „kroúpania“ v ústach.
  • Presné mikrovlnné časy a výkon pre jednotlivé množstvá cukríkov, aby hmota napučala bez prehriatia.
  • Ktorá značka práškového cukru (lokálne dostupná) dáva najlepšiu konzistenciu fondantu pri domácej výrobe.


Spomenuté značky a firmy

Haribo Chamallows,JOJO,VEXTA,K2,Wilton,T-FORMAX,peceniehrou.sk,svetpecenia.sk,tortyodmamy.sk,mo...

Spomenuté produkty a metódy

marshmallow fondant (z Haribo Chamallows),JOJO marshmallows,VEXTA penové cukríky,K2 poťahovacia hmota,Patchwork cutters,Wilton gélové farby,práškové potravinárske farby,čierne jedlé uhlie (aktívne uhlie),postup 175 g marshmallows + 750 g práškového cukru + 2 PL citrónovej šťavy,nahriatie v mikrovlnke,mazanie rúk a fólie rastlinným tukom/cerou,valiaci film/fólia,hrúbka potahu ~4 mm,uloženie v mrazničke v mikrotenovom sáčku,korisťovanie/marblizing (mramorovanie) technika,parížsky krém,pudingový krém,mramorové cesto,spôsob pečenia v hrnci s papierovým dnom

Miesta a osoby

Nitra,Dubnica nad Váhom,Bratislava,Moravanoch nad Váhom,Košice,Dr. Cunderlik

avatar
maya30
11. aug 2013

baby co robite kvetinky, uvedte ma prosim do obrazu...chcem si kupit takyto nejaky zilkovac http://www.cukrarskepotreby.eu/1256/Poppy-Vlci-... tak vyvalkanu hmotu aj drotikom vlozim do toho, otalcim a potom co ? Ten tvar len od oka vyrezem skalpelom alebo mi na to treba este nejaka vykrajovacka ?
A este jedna otazka - cukr. shopy predavaju dekoracne droty v roznych farbach (nie tie floristicke) to sa na co pouziva ?

avatar
maya30
11. aug 2013

@florentina nahodou je ten batman super, ved spravit postavicku na "stojaka" v nejakej poze nedokaze len tak hocikto 😉 mozno je len manzel prilis uzkostlivy ked to slo k nemu do prace a videl aj to co tam nebolo, ale ten tringelt ho snad presvedcil 😅

avatar
maya30
11. aug 2013

@nika266 to co si nasla je asi vlanajsia sutaz podla datumu, ci ? @lamps aj by som ti dala hlas, ale nenasla som to... 😔

avatar
jakelina
11. aug 2013

@maya30 já mám takové žilkovače. Vykrojím lístek, dám do něj drátek a pak to celé dám do toho žikovače a i s tím drátkem zmáčknu, on se v tom listu krásně upevní a pak se ti ten lístek na tom drátku netočí. 😉

avatar
florentina
11. aug 2013

@jakelina děkuji Majko 😉 a víš, že je to i tvoje zásluha? Jak jsme tu řešily ten čokoganache pod potah, tak jsi říkala, že přidáváš do másla taky čokoládu a já to tak začala dělat a hrozně mi to pomohlo. Tuhne to mnohem lépe a krásně se mi pak dortík zarovnává 😎

@monline Kittyna byla z Smartflexu. Mě se lépe modeluje z marcipánu, ale když není čas na vytvrdnutí a nebo jsou vedra, tak modeluji z něj, neb rychleji schne.

@elamaslakova děkuji zlato 😉

@mamcas já mramorák nedělám, ale můj postřeh...pečení je takový živý proces, tak v 90% i když peču velké korpusy nezakrývám, ale někdy se to prostě peče déle /i když mám stejný recept, stejnou teplotu/ a tak když vidím, že z vrchu už to zlátne a vevnitř je to stále syrové, tak přikriju alobalem, aby se to zbytečně zvrchu nevysušovala a netvrdlo. Zrovna tak nevím čím to je, ale doteď jsem měla sopku z každého dortu, i když jsem pak otočila dnem vzhůru a po vychladnutí zpět, tak se to zlepšilo, ale kopeček tam pořád byl a tak jsem prostě seřezávala a bylo alespoň doma ke kávě, ale poslední dobou mám korpusy nahoře rovné a nic jsem nezměnila a vůbec netuším, čím by to mohlo být.....takže radu pro tebe nemám žádnou 😝 😅 😀 , jen jsem chtěla říct, že některé věci jsou mezi nebem a zemí a i když to dělám stále stejně, výsledek je pokaždé jiný 😵 , ale co je hlavní, že je dort vždy chutný...

avatar
florentina
11. aug 2013

@maya30 takovéto druhy žilkovačů jsou podle mě nej..., jak píše Majka...ten drátek se v tom krásně zmáčkne a drží a jak píšeš, můžeš lístek buď vyřezat, nebo vykrojit... v některých fotopostupech bývají obrázky těch tvarů lístku, tak já si to obkreslila na tvrdší papír, vystřihla a obřezávám dle toho, když nemám potřebnou vykrajovačku. A ty drátky, to by mohlo být třeba na zapíchnutí různých motýlků do dortu a tak, ne? Nevím, jen odhaduji....

avatar
florentina
11. aug 2013

@maya30 děkuji, moc mě to těší, že se ti zamlouvá 😉 .
A manžel, to je kapitola sama pro sebe...on je hrozně kritický, nemyslí to zle a bohužel vždy má pravdu a často mi i jeho názor pomůže danou věc vylepšit a máš pravdu, tím že to bylo k němu do práce, tak z toho byl i nějaký nervozní, jako že mě doporučil...ale přece jen občasná pochvala, nebo alespoň ocenění toho co se povedlo by neuškodilo, hrozně mě to vždy stresuje, ale je fakt, že určitě i posouvá dál...

avatar
nika266
11. aug 2013

@maya30 to nevadi nabuduce,ked sa do sutaze poprihlasovali take hociake torty 😝 ,tak vy žienky by ste povyhravali prve miesta skoro vsetky z vasimi krasnymi tortičkami,bola by to prva sutaz kde by nemali prve miesto jedno, ale trica 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 pekný slnečný deň všetkým pekáročkám na tomto fore

avatar
jakelina
11. aug 2013

@florentina to jsem ráda, že se ti čokoláda osvědčila. Já to tak dělám skoro pořád a obzvlášť, když je krém s ovocem. Ono to tam pěkně utěsní tu šťávu .

avatar
pristela
11. aug 2013

@mamcas ja peciem mramorak, casto aj vo velkych formach ako je 32cm kruh , nic neprikryvam, peciem na 150-160°C na strednej priecke rury bez ventilatoru hodinu a pol a je to v pohode
@dada2007 /asi 😀 😀 😀 / už viem co si pisala ze do velkej formy z 9 vajec!!!! ma to vcul napadloooooo 😀 😀 😀 😀 chaaa, cicuska vsak ty mas ale domace mega vajcia 😀 😀 ja peciem klasika z kupovanych , tusin M ale tak to su tiez take prťky , raz mi kupil drahy iniciatívbny ze v zlaveee eska 😀 😀 😀 hovorim ze uuuzasne nech ci prepocita aka zlava to je , ked som musela davat nie jedno ale dve-tri vajcia 😀 😀

avatar
dada2007
11. aug 2013

@pristela aha áno....to máš veru pravdu..........minule som robila volské oči....a mal sme mega velké vajíčka....a rozbila som na panvicu tri vajcia......a mala som 6 žltkov 😅 😅 😅 v každom vajíčku boli po 2 žltka 😉

avatar
mysiatkoo
11. aug 2013

nestiham momentalne docitat, len naryxlo pridam tu posxodku.... som si zas usila budu na seba 😠 dokoncila tortu a zistila, ze mi ten bon-parovy anjel nedrzi ako potrebujem, tak doslo aj na obalovanie polystyrenu 😀 😀 😀 ta pologula - je to tam ako pes na oko, no hold to tak dopadne ked sa robi vsetko na poslednu xviiiiilu.... dufam,ze to prezije prevoz a spolu s tym anjelom sa modlim, aby sa aj pacilo, lebo zadanie bolo ze elegantna, co si teda nie som celkom ista, ci sa podarilo...

avatar
lucula73
11. aug 2013

@mysiatkoo a prečo sa tam vlastne ten polystyren musela dať?inak je pekná tá tortička,len tú guľu by som tam asi nebola dávala..........ale keby som nemala inú možnosť 😀

a ďakujem za všetky páčitkááááááááááá................inak mne sa tá torta vobec nejak nepáčila,ale kolegynka bola nadšená,chcela tam mať toho anjela ,ako aj na krst.košielke majú a ružové volániky 🙂 ,tak mala čo cchela 😉

avatar
mysiatkoo
11. aug 2013

@lucula73 no v unavenej hlave mi to prislo ako jedine riesenie ako ho dat na stojato a je to take velke, aby to malo dostatocnu stabilitu... a kedze som trubka, tak som si to len polozene bez polystyrenu neodfotila 😝 teoreticky by sa mohol zapixnut rovno do torty, len neviem, ci by to ustal....a vobec, sklamana som a idem utesovat s detvakmi vonku .. krasny den vsetkym 🙂

avatar
gumidekmomo
11. aug 2013

tak kocky ja pridavam dalsiu do zbierky pre vstupenie do rádu frantiskanov je jednoducha ale hlavne ze boli spokojny...

avatar
gumidekmomo
11. aug 2013

tak kocky moja dalsia do zbierky ..dakujem za pomoc esteze vas tu mam :D

avatar
maya30
11. aug 2013

@florentina @jakelina dakujem za vysvetlenie 🙂 ja som si na skusku kupila listok ruze, ale ten ma take zubkate okraje a nevedela som to tak orezat tak som ich spravila hladke, keby bola k tomu aj vykrajovacka tak by to bolo super, ale inak som spokojna neda sa to porovnat s tymi obycajnymi...teraz som si objednala pivonku a ibistek, tak som zvedava 😅

avatar
florentina
11. aug 2013

@mysiatkoo zlato, smekám před tebou...protože tvůj potažený dort je hladší a dokonalejší, než ten potažený polystyren a to je prostě umění!!!...jsi fakt šikulka, tak nesmutni, dortík je krásný. Ten polytstyren tam je opravdu trochu navíc, ale každý bude koukat na dokonalý dortík a neobvyklého andílka a toto řešit nebudou, určitě se bude líbit a chutnat....

avatar
mariann2
11. aug 2013

@jakelina prosím ťa, dlho som tu nebola, o akej ganage to @florentina písala?

avatar
florentina
11. aug 2013

@mariann2 nedávno sem @mysiatkoo dávala popis, jak dělá svoje dortíky, má to na FB, používá pod potah místo másla ganache (šlehačku a čokoládu) a vypadá to fantasticky a určitě i chutná. Tak jsme to probíraly a i z hlediska ceny a pracnosti aj...a mě se to líbilo, ale není to to pravé pro mě a @jakelina právě při té příležitosti psala, že dává čokoládu i k máslu...tak já to tak začala dělat, normálně si rozpustím máslo a čokoládu v mikrovlnce a mnohem lépe to pak tuhne a mě se s tím dobře dělá...

avatar
jakelina
11. aug 2013

@mariann2 do šlehačky dáš rozpustit čokoládu a tím potřeš dort, jak to ztuhne, tak je pak krásně rovný a neudělá to ty kulaté okraje. Nevím ale přesně kolik čeho.
http://recepty.chytrazena.cz/cokoladovy-ganache...
Tady je jeden recept, ale nevím jestli se to dělá přesně v tomhle poměru, já to nedělala. 😒

avatar
jakelina
11. aug 2013

@maya30 já mám na vykrajování lístků růží tu obyčejnou pístovou od ťamanů ve třech velikostech.

avatar
wera.g
11. aug 2013

ahojteeee šikulky 🙂) tak dnes odovzdaná posledná a konečne 2 týždne oddychu predomnou, tento týždeň maa čaká len jedna a budúci len 3, tak sa tešíííím, že si oddýchnem.. trošku vám to vytapetujem, pridávam moje posledné 😉 prvých 6 som robila ešte tuším 2 týždbe dozadu ale som zabudla na ne 😀

avatar
florentina
11. aug 2013

@wera.g krááásné!

avatar
maya30
11. aug 2013

@jakelina majka a ked si ten listok vykrojis tak este stensujes okraje, ci to uz nie ?

avatar
maya30
11. aug 2013

@wera.g su nadherne

avatar
muffinka8
11. aug 2013

@mysiatkoo chcem sa opýtať, na tie volániky okolo torty, jeden volánik máš z jedného kusu, alebo z viacerých?

@wera.g ja toľko toriet spravím za pol roka čo ty za 2 týždne 😅 😀 to vládzeš? uff vás obdivujem a aj sa vám čudujem 😕 že si toho toľko beriete.

avatar
vecernicci
11. aug 2013

@wera.g téda, ty máš ty kytičkový taaaaaaak krásný 😵 😵 , asi nám uděláš kurzík na květinky 😉 😉

avatar
vecernicci
11. aug 2013

a ještě můj poslední a vezu děti k našim a manža jede na vandr, takže mám před sebou celý týden jen pro sebeeeeeee 😉 😉 😉 😝 😀

avatar
florentina
11. aug 2013

@mariann2 @jakelina

měly by to být tyto poměry na ten ganache:
Na 100g minimálně 35%smetany 200g čokolády tmavé a nebo 300g čokolády bílé. Smetanu zahřát, dát do ní rozpustit čokoládu, pak položit igelit, ať se neudělá škraloup a nechat vychladit do druhého dne…dál už se s tím nic nedělá, nešlehá…dá se dát místo krému, ale i okolo dortu místo potahu a nebo i přímo pod potahovku!Na dort průměr 16cm stačila dovnitř i okolo dávka ze 4čokolád a dvou smetan!

Já jsem sehnala u nás jen klasika šlehačku s 33%, tak nevím jak je to důležité, dělala jsem s ní a v pohodě. Jinak jsem to chtěla zkusit i místo krému do dortu, dělala jsem do toho čokoládového a jako krém, pokud se dělá jen s hořkou čokládou je to až moc čokoládové, tak jsem dala kus stranou, to jsem dala okolo dortu a dovnitř jsem ten ganache ještě naředila šlehačkou, ale i tak tam toho bylo mnohem víc než v pařížské a tak to mělo u oslavence, "čokoholika", opravdu velký úspěch....