Kedy má dieťa štvornožkovať?

cica255
26. sep 2017

Mám 8 mesačne dieťa a neštvornožkuje ale iba keď je na posteli tak sa honpala hore dole a ked je na zemi sa dá na štvornožky a nohy nemá pri sebe ale od seba ... Je to zdravotný problém alebo je to normálne ? ... Mám aj obavy

pininka
26. sep 2017

To je individualne. Moj najstarsi vobec nestvornozkoval a na 10 mesiacov uz chodil. Mladsi stvornozkoval uz na 5 mesiacov. Su deti ktorym to trva dlhsie. Ak sa snazi a zapaja svaly, tak by to malo byt ok. Moja najmensia sa pretaca od ,3 mesiacov, niektore deti sa este ani v 7 nepretacaju.

lubka3232
26. sep 2017

suhlasim, nemusis mat strach. moja mama tvrdi ze ja som nestvornozkovala vobec, vraj som sa hned stavala na nohy. a som tu 🙂

1988majka
26. sep 2017

@cica255 na ten vek je to uplne normalne. niektore deti sa rovno postavia a ani nestvornozkuju ale z toho zdravotneho hladiska je stvronozkovanie velmi dolezite a tvoje dieta sa k tomu istotne blizi lebo presne to su tie dolezite pohyby ked je na styroch a hompala sa - je to predstupen stvornozkovania a to hompalanie je dobre aj na chrbtove svaly aj na tvarovanie klenby nohy. potom postupne zacne skusat prenasat vahu na rukach a nohach a potom na to pride ako stvornozkovat.

martinkabe
26. sep 2017

Stvornozkovanie je dolezite. Posilnuje svalu chrbta a brucha na chodzu. Maly nestvornozkoval, a tak som vyhladala fyzioterapeuta. Ukazal mi par cvikov z bobath konceptu. A potom sme sli na tyzden do Tetisu do rehabilitacnej nemocnice. A hned na to zacal stvornozkovat. Posilnil si brusko, ruky a hned bolo prenho stvornozkovanie lepsie ako plazenie 🙂

cica255
autor
26. sep 2017

Ďakujem pekne za odpovede ... Predsa najlepšie povie doktor ale radšej tu to píšem lebo tie doktorské tabuľky čo má dieťa vedieť a potom že zaostáva vo vývine ... Ach hrozne ... Ale tak hádam všetko bude dobré mám aj strach ...

willacontella
26. sep 2017

Teoreticky do 9 mesiaca, ale nehrotila by som, to ze sa dava na 4 a peruje sem a tam staci...moj zacal 10 mesacny...neriesili sme

cica255
autor
26. sep 2017

Ale tie nožičky mal by mať pri sebe a nie od seba aby začal štvornožkovať

wind123
26. sep 2017

Maly zacal "kvalitne" stvornozkovat cca v 11 mesiacoch...pred tym sa vsak uz postavil a vedel urobit zopar krokov okolo nabytku cca v 9 mesiacoch...az potom zacal svornozkovat...sam zacal chodit cca v 14 mesiacoch a bola som rada ze az tak, lebo sa mu mala cas aspon spevnit chrbtica tym stvornozkovanim...dieta si samo "povie" co chce robit skor a kedy, netreba ho nejako silit

1988majka
27. sep 2017

@cica255 tie tabulky na psychomotoricky vyvin su orientacne kedy asi priemerne deti ovladaju danu zrucnost a dolezite je celkove hodnotenie vyvinu. dolezitejsie su tzv. negativne mylniky - akoze v 2m sa nesmeje v 5m nesiaha po predmetoch atd...to nevadi ze ma nohy od seba. najprv bude skusat nasiroko liezt aby mal lepsiu stabilitu.

siska53
27. sep 2017

@cica255 vsak to je uplne v poriadku!
Moj sa len plazil, vedel uz sediet sam a pohupoval sa. Ale lozit 4nozky sa naucil az nejak po 9.m.,najskor sa postavil 🙂. A to bol a je motoricky zdatny,vzdy v tabulkach,takze klud.
Mala az ovela neskor,ale tam bol na to dovod.

lubi40
27. sep 2017

@cica255 moj sa dlho plazil a stvornozkovat zacal az ked sa staval, aj to tak smiesne, nie po kolenach ale zadok hore a chodidla na zemi (vyzeral ako pavuk 🙂🙂) Normalne stvornozkoval az ked zacal chodit, vtedy zistil, ze po 4 je to rychlejsie.

jeltica
27. sep 2017

To je tazko. Kamaratkina malinka mala teraz 6 mesiacov a pustila sa do stvornozkovania a druha kamaratka co ma tiez dievcatko, tak to zacalo az okolo 9 mesiaca😒

barbie17
27. sep 2017

Ahoj ja mám 9 mesačnú a tiež neštvornožkuje ona chce iba chodiť za rúčku a na brušku sa iba pretačá

rhiannon
27. sep 2017

@barbie17 no sa necuduj, ze nestvornozkuje, ked ju vodis za ruku. Umoznujes jej tak preskocit tuto fazu stvornozkovania a rovno ju posuvas do fazy chodenia. V 9 mesiacoch dieta nema co chodit. Nema na to dostatocne silny chrbatik. Mozes jej dost uskodit.

pininka
27. sep 2017

@rhiannon a co ju ma priviazat? Moj muz chodil na sedem mesiacov a nikto ho nevodil, moj syn na 9 mesiacov. Chrbat mal neskutocne silny,lebo od narodenia bol na brusku,tak aj spal. Kazdw dieta je ine,neexistuje jednotna tabulka.

barbie17
28. sep 2017

@rhiannon No ja ju nenutím chodiť ona chce sa môj brat chodil už ako 8 mesačný skúšala som jej aj pomáhať štvornožkovať ale ona bud chodáčiky alebo za ručku.

rhiannon
28. sep 2017

@barbie17 a do toho chodacika sa dostala sama? A sama ta prvy krat vzala za ruku a chodila? 🙂 nechcem nejak provokovat a hadat sa, ale jasne, ze ked si jej ukazala lahsiu cestu, tak to uz chce...ale skodis jej tym :( dieta nepotrebuje pkmahat stvornozkovat. Ono sa to same nauci. Tak ako chodenie. Ked bude priprave e

martinkabe
28. sep 2017

Presne tak. Vobec netreba pomahat. V nicom! Dieta sa nauci plazit,stvornozkovat i chodit same. Najdite si naFb Fyziomama. Je to studovana fyzioterapeutka a dava rady rodicom k spravnemu psychomotorickemu vyvinu

barbie17
29. sep 2017

V hodáčikoch je od 6 mesiacou čo je úplne v poriadku od kedy bola v chodáčikoch začala skackať no a ked sme ju malý na rukách tak skackala tiež no a tak začala robiť aj prvé krôčiky ja som ju do ničoho nenútila šak niesom hlúpa a nie je ani prvá ani posledná čo v 9 mesiaci začína prvé krôčiky za rúčku.

siska53
29. sep 2017

@pininka Ine je,ked sa dieta samo pusti. Ine,ked ho das so choditka v case,ked nie je na to pripravene..
Nas v 9.m.robil aj to,ze sa postavil,oprel ruckami o taburetku a zacal si ju tlacit. Ale on sam,ziadne choditko! Aa chodzu som to nepovazovala,v tom case sa prevazne plazil a hojdal na kolienkach,neskor sa rozstvornozkoval. A sam chodil ako 11m.
Ale kamoskin chodil ako 9.m. Za ruky sice,co by sa nemalo,ale jej vec..

@barbie17 ked uz,do choditka by som dala dieta maximalne vtedy,ak uz vie stat,cize ma to samo zvladnute a len na chvilu,na cas,kedy ho nemozem dozorovat. Inak nie.
Ak ju tam davas predcasne,neskor moze mat velke problemy s chrbticou (myslim v dospelom veku) a nebude ani tusit,z coho.

rhiannon
29. sep 2017

@barbie17 nutila si ju tym, ze bola v chodaku. Tam nema dieta co robit. Nie nadarmo su vo viacrych krajinach zakazane