Kocúr v byte alebo na záhrade?

martinatom1
18. jan 2019

Ahojte, prosím skúsené chovateľky mačiek o radu 🐱
Zobrala som si z ulice domov malého kocúrika, teraz môže mať tak 5-6 mesiacov (neviem presne). Je milý, čistotný, prítulný, neagresívny, pohrá sa aj s 2r dieťaťom. Je to moja prvá mačka, okrem nej máme psa. Čo ma na ňom ale vytáča, sú jeho bláznivé hry. Lieta ako besný z izby do izby, v rozbehu skáče cez stoličky, parapety, zavesí sa na všetko. Každý deň niečo zhodené, rozbité, vysypané, vyhrabané kvetináče. Buchot a dupot najlepšie večer keď malý zaspí. Robia to mačky/kocúre stále, aj v dospelosti alebo je to len puberta ktorá prejde? Lebo ak to má byť stále, vážne uvažujem nad tým, že ho vysťahujem na záhradu (až sa trochu oteplí samozrejme) k domu kam sa budeme na jar sťahovať, a nebol by vnútri. Ďalej uvažujem nad kastráciou - kedy je najvhodnejšie vykastrovať kocúra v byte, aby ani nezačal značkovať a smrdieť? A v prípade že by skončil na zahrade, nebude kvoli kastrácii v nevýhode oproti ostatným mačkám čo sa po záhradách pohybujú? Ďakujem za postrehy a skúsenosti 🙂

pravdovrav11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
0silvia0
26. feb 2021

@martinatom1 v našej lokalite zasa všetci majú psov, ale tak dúfam, že keď si mačka dávala doteraz pozor, tak si bude dávať aj naďalej. Prišla k nám ako dospelá a je u nás takmer 2 roky.

tdli
26. feb 2021

@0silvia0 Mame drevene plotovky cez ktore v pohode prelezie a jeden usek musime tento rok vymenit pletivo uplne,ako mam zabezpecit plot aby to kocur nepreliezol neviem,to by snad asi muselo mat dva metre a byt bez otvorov...alebo je nieco niake pletivo?Ja neviem,asi bude len na voditku byvat vonku,lebo suseda co sme s nou dvojdom ta nema rada macky...ale keby mozem zabezpecit plot tak by som nad tym uvazovala,len neviem cim.A ten balkon?Myslis ze moze vyskocit?Zatial sa neodvazil,ale...

0silvia0
26. feb 2021

@tdli jasne, ze z balkona moze vyskocit, aj dnes niekto pisal do macacej skupiny, ze macka vyskocila zo 4 poschodia z okna. V skupine niekto spominal aj plot aby ho macka nepreliezla, ale to neviem ako je cenovo a netusim, ci ste ochotni investovat

0silvia0
26. feb 2021

@tdli aha, nasla som ti o tych plotoch, pozri
https://mojeforum.online/mili-mackari-za-ostatn...

tdli
27. feb 2021

@0silvia0 Dakujem pozerala som to,cely vecer som dumala nad tym ako mu dopriat trochu bezbecnej volnosti.U nas je polovica plotu betonovy murik so stlpikmi a asi 1m vysoke plotovky,medzi ktore sa momentalne uplne v pohode zmesti...no cize keby aj zabezpecim tie plotovky tak na stlpik on v pohode vyskoci...dalsia polovica plotu je pletivo v chatrnom stave,ktore chceme vymenit za zvarane pletivo,ale planovali sme tiez len vysku 1m...to sa bude robit az neviem fakt kedy,v aprili ideme zateplovat dom tak mojho nechcem otravovat so vsetkym naraz...ide o to ze mat tu bezpecie pre neho,no bud len voliera to vyriesi alebo niaky elektronicky obojok ale neviem ze to vysle niaky zvuk tej macke ked sa priblizi ku hranici...neviem ako to funguje...som fakt zufala ze ho nemozem inak pustit len na obojku..a mame aj balkon aj terasu tak to tiez neviem

0silvia0
27. feb 2021

@tdli ten elektronicky obojok neodporucaju, macka sa na nom moze niekde zachytit a obesit.

anaderkac
21. mar 2022

@0silvia0 my sme mali zo 10 maciek, vsetky zili von, na dvore. Mali svoje miesto nad kurnikom. Vypasene, vepke macky, lovili plchy, mysi. Liezli po stromoch. Neviem si predstavit,ze by mali zit v dome. My sme mali stape otvorene dvere a ziadnu z maciek ani nenapadlo vojst do vnutra, ani ked sme ich tam v zime nasilu davali, pytali sa von. Rovnako so psom. Mali sme vonkajsich psov, ktori dozili stastme na dvore ako strazni psi a aj interierove civavy a tie v dome iba prespali, pri posteli v pelechu,i ak hned od rana von za velkymi psami a mackami. Este aj v dazdi sa nahani a clupkali sa v mlakach. Trn,co zije v bytovke, vazni tam macky a psov, nikdy nepochopi, ze su to zvierata a nie je spravne ich drzat medzi 4 stenami. Jasne,ze sa ide zjancit to zviera, nie je stavane na steny domu ale na stromy v prirode. I tie preslachtene. My sme nemali vobkajsie typy maciek, vsetko interierove a same sj nasli novy domov nad kurnikom, tam ich tahao a tam dozili do staroby. Tusim, ze to boli najstastnejsie tvory ake som stretla. Cela tlupa. A zdrave. Osobne nie som za uvaznenie tvorov v i terieri,ak uz, nech maju moznost vybehu,ako moji psi, nasla som ich, jjala sa i h a dala im volnost. Starsi civaviak je tolko na slnku, ze olezol,neni hnedy ale rysavo blond v lete. Ten biely je este bledsi...to hovori samo za seba. Drzat zviera medzi 4 stenami aby som nebola sama a este si to obhajovat tym ako je tomu zvieratu dobre. Prd vedia o pocitoch zvierat tak ako aj ja. Zviera samo vie co je pre neho dobre. A jasne,ze ked si v zajati,tak nevylezes hned na prvy dub. Tak to funguje. Odbornicky na macky. Mam pocit,ze dnes uz najdes odbornika na vsetko. Clovek odbornik. 😅

0silvia0
21. mar 2022

@anaderkac teraz fakt netusim preco mne pises po roku. Ja uz si ani nepamatam co som pred rokom pisala do tejto diskusie.
Ja macky nevaznim v byte, my mame macky s vybehom von, ale nas pes aj 2 macky su zas najstastnejsie, ked mozu s nami lezat v obyvacke. Chodia si ako chcu. Ked chcu ist von, idu von, ked chcu byt vo vnutri, su vo vnutri. Je to na nich.
Ale vela ludi toto odsudzuje a tvrdia, ze macka ma byt zatvorena vo vnutri, s tymto sa ja nestotoznujem.

durianka1973
21. mar 2022

Je to v podstate este maciatko. Oni su velmi hrave. Su to mladatka serioznych lovcov, tak musia trenovat 🙂 Ja by som povedala, ze az tak do roka, mozno aj do dvoch su take. Urcite treba dat vykastrovat predtym, nez zacne znackovat, takze to uz je pomaly aj cas. V dospelosti potom vacsinu dna prespi alebo sa pride pritulit a nechat sa vyhladkat. My mame doma kocurika a macicku, kocurik ma 11 rokov a macicka bude mat 10 a ani o nich pomaly nevieme. Ked boli ale takito pubertaci, mali sme doma dostihy aj o 4 rano 🙂 Teraz sa ohlasia najma, ked cakaju nieco pod zub 🙂, obcas sa pohraju, ale inak ich vacsinou najdem odfukovat.

durianka1973
21. mar 2022

No a teraz pozeram, ze toto je uz skoro 3-rocny prispevok, tak to je uz urcite doriesene 🙂