Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kto študuje na pedagogickej fakulte?

vamajka
25. máj 2018

Chcem sa popytat ak tu je niekto taky kto studuje na tejto fakulte prvym rokom. Mala by som zaujem o info ako sa Vam dari ako zvladate ucivo. Syn chce studovaj AJ a SJ a mal by zaujem dozvediet sa aku literaturu ste mali povinnu precitat v 1. rocniku. Dakujem za vsetky informacie.

vamajka
autor
26. máj 2018

Nikto nestuduje na tejto fakulte?🙂

naivegirlforever
26. máj 2018

@vamajka Zdravím, ja som tretiačka teraz 🙂 prvý rok sme mali len zo SJ staršiu svetovú literatúru, to boli väčšinou len úryvky, z AJ aj SJ sme mali najprv literárnu teóriu.
Zábava začala až v druhom ročníku - staršia anglická literatúra (Shakespeare...), anglická lit. 19. st. (Búrlivé výšiny, Pýcha a predsudok, Frankenstein, Christmas carol, a 20. st. (Obraz Doriana Greya, Dublinčania, Zvieracia farma, 1984, Čakanie na Godota, Mrs Dalloway), staršia slovenská lit. (Moravsko-panónske legendy, Maurova legenda) a potom prierez celou slovenskou lit., spomeniem náhodne z viacerých predmetov (Valaská škola, René mládenca príhody a skúsenosti, Letiace tiene, Suchá ratolesť, Dom v stráni, Sirota Podhradských, Mor ho!, Detvan, Slávy dcera (len úryvky z týchto troch), Neprebudený, Maco Mlieč, Hájnikova žena....).
Najviac sme toho mali v treťom ročníku - z AJ americká lit. 19. a 20. st. (tam bolo toho veľmi veľa, fakt veľa diel, ale čítali sme väčšinou jednu kapitolu (od Moby Dicka až po Kto chytá v žite). Zo SJ to bolo v letnom semestri veľmi náročné - za 10 týždňov sme mali prečítať asi 25 kníh z 20. st. (Adam Šangala, Atómy Boha, Malka, Kamarát Jašek, 3 gaštanové kone, Námorníci, Dolorosa, Sklený vrch, Na rozhraní, Démon súhlasu, Bude ako nebolo, Posledná vec, Súkromie...).
Treba ale rátať aj s množstvom gramatiky - morfológia, syntax, lexikológia, fonetika či štylistika, kde treba vedieť nie len teóriu, ale hlavne tomu rozumieť a vedieť to použiť v praxi. V prvom ročníku sme zo SJ mali predmet slovenská ortografia, písali sme diktáty... na tom vyletelo veľmi veľa ľudí. Jeden semester sme mali ruštinu, aby sme na magisterskom štúdiu mohli čítať texty v staroslovienčine. A taktiež predmety z pedagogiky a psychológie.
Týmto ho vôbec nechcem odradiť, všetko sa dá, keď sa chce, ale je toho dosť... a často je to aj dosť stresujúce.

vamajka
autor
26. máj 2018

@naivegirlforever dakujem mlady nevie ci studovat AJ a SJ alebo AJ a historiu, ale asi ten SJ, A este otazka od kedy do kedy ste mali rozvrh a kazdy den, alebo bol aj niaky ked volny. Dakujem

vamajka
autor
26. máj 2018

@naivegirlforever chcela som napisat niaky den volny😉

naivegirlforever
27. máj 2018

@vamajka história sa u nás už niekoľko rokov neotvorila... bolo málo ľudí.
Mali sme už aj taký semester, že päť dní v týždní sme mali rozvrh, ale aj tak, že tri dni len. Väčšinou však štyri dni... ale každý rok sa to mení podľa toho, kto učí a vždy to vychádza inak.
V druhom ročníku je asi najviac predmetov (cca 12 skúšok v každom semstri), takže závisí od toho.
Ale keď sme mali len tri dni, tak sme začali ráno 7:50 a odchádzali o 6 večer... keď sme mali päť dní, tiež sme niekedy prišli ráno a odchádzali večer, ale mali sme medzitým 3 alebo 4 hodiny okno.

vamajka
autor
27. máj 2018

@naivegirlforever dakujem. Syn chce dochadzat do Trnavy z Trencianskej Teplej co je cca 1h. cesty vlakom myslite, ze sa to da zvladnut? Da sa o internat poziadat aj napr. v oktobri, v novembri?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli