Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

kvietocek7
17. aug 2012

@briketa no ty si naozaj hviezda 😅 skoda sa ta neda stretnut tak na pol hodku, hned by som sa faktze viac napasmala na fotenie cez tie drahsie fotaky co spominame 😀 😀 😀
no a to nastavovanie co mi spominas to treba neustale nastavovat clona... preexponovat a podexponovat atd. alebo je to nejak fixnejsie a robi sa s tym len ked nieco vaznejsie treba??
velice pekne ti dakujem za naozaj vycerpavajucu odpoved 🙂 🙂 🙂
ja by som naozaj chcela trosku viac ako len namierit, len ma niektore veci odradzaju... nastavit ked to nepoznam... ale ked sa uz trochu vycvicim aspon v zakladoch urcite budem rada,ze som sa na to dala 🙂 🙂

ivanajelinek
17. aug 2012

Baby mi sme kupili Nikon D3100, ten nam vychvalili v dvoch obchodoch...Mame k tomu objektiv 18-55 a 55-200. Neviete poradit ci k tomu este aj nejake pevne ohnisko? Dakujem 😉

briketa
autor
17. aug 2012

@kvietocek7 vsetko sa da naucit a nie je to take zlozite. Rada pomozem potom s lacikymi vysvetleniami, mne to problem nerobi. Zacinala som ako kazdy iny, uplne od nuly. Viem ake to bolo. R ozpravat sa so mnou da cez "I message" na Mac-u, ale som s devathodinovym casovym posunom (ked je u vas 7 rano u nas je 22 vecer).
Neustale nastavovat nemusis, pretoze na tych pociatocnickych fotakoch (nie semipro a pro rada)
mas aj tzv. poloautomaticke rezimy s prioritou clonu, prioritou casu atd...
Napriklad si prednastavis clonu f5 a fotak si automaticky dostavi zodpovedajuci cas. Ked si das ku tomu automaticke ostrenie, len spustas.
Vo vnutri ked sa pozries do hladacika mas vodorovnu os ktora Ti napomaha vidiet ako by boli nastavene priemerne hodnoty, lebo dnesne fotaky uz maju automaticky metering. Tam Ti to svieti a krasne sa mozes podla toho orientovat.

briketa
autor
17. aug 2012

@ivanajelinek samozrejme, ze ano 🙂.
Na prekrasne portrety a prekrasny bokeh (to rozmazane pozadie) Nikkor 85mm f1.8 , ak Ta netlaci cena tak 85mm f1.4 ale ten je uz naozaj nielen s profi vykonom ale aj s profi cenou 😅
Ta jednaosmicka uplne v pohode.

briketa
autor
17. aug 2012

@sejbry ked ti to nejde, vyskoci ti na hornom displejiku nejake Err a cislo?

ivanajelinek
17. aug 2012

@briketa Dakujem. A to je tiez od nikonu ten Nikkor? Inak radsej sa fakt oplati kupit iba telo a objektovy zvlast. Lebo ten objektiv 55-200 sme nepouzili zatial ani raz. Na co by ste ho odporucili?

sejbry
17. aug 2012

@briketa praveže nič, iba raz blikne vedľa info a to je kontrolka pamäťovej karty,chybu nevypisuje ani ked stlačím menu alebo niečo iné,displej nejde ☹

briketa
autor
17. aug 2012

@sejbry, postupujes tak, ked chces zivy nahlad, ze pootocis ten vycnelok nad cerervenym bodom trochu doprava a potom stlacis tlacidlo s cervenym bodom?

briketa
autor
17. aug 2012

@ivanajelinek "Nikkor" su objektivy na Nikon fotoaparaty priamo od vyrobcu Nikon.
Su aj objektivy od firiem Tokina, Sigma a Tamron ktore vyrabaju objektivy na fotoaparaty Nikon za nizsiu cenu.
Podla toho ak presne vies ktory chces, da sa v pohode drahy Nikkor nahradit Tokinou ci Sigmou, ci Tamronom.

sejbry
17. aug 2012

@briketa ano ten vycnelok pootočím ale prepinala som s talčitkom ´´šipka´´ teraz ked som stlačila to červené tak mi zostala svietiť tá kontrolka pam.karty,myslíš,že keb bola plná /je tam možno 10-20/ fotiek by to nešlo zobraziť?hmm..to asi nie 🙂 nevšimla som si či ta kontrolka svietila aj pred tým

ivanajelinek
17. aug 2012

@briketa No uz to pozeram. A cim by sa dal nahradit tento Nikkor 85mm f1.8??? 😉

kvietocek7
17. aug 2012

@briketa jeejj velice ze diiik, ja potrebujem trochu enem povzbudit a pojde to 😀
cas mi nerobi problem tak ked sa uz ze odhodlam a to coskoro tak ta budem asi ze trochu viac otravovat 😀 🙂 😉
muz ma nejake objektivy od canonu tak mi stale hovori ze nech sa na to zameriame pokial by boli nejak kompatibilne a dali sa pouzit, ale inac by som chcela ten spominany NikonD5100 a uz by som aj investovala do tych objektivov co si pisala 🙂

kvietocek7
17. aug 2012

@briketa no este sa na kompletku opytam ci teda takto by som mala mat poskladany ten Nikon D5100
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004U4UHRI/r...
http://www.amazon.co.uk/Nikon-50-1-4G-AF-S-Nikk...
http://www.amazon.co.uk/dp/B0013A1XDE/?tag=hydr...
to som len tak nahodne nasla ci to teda takto nejak by malo byt?? podla tych parametrov co tu boli napisane...

briketa
autor
18. aug 2012

@kvietocek7 ano, tak.

@ivanajelinek ak tlaci penazenka, tak kludne na portrety celeho tela, alebo od pasa hore, alebo aj len tvare Nikkor 50mm, f1.8. Dostat ho pod stovku.

briketa
autor
18. aug 2012

@sejbry nie, to urcite nie. Na kartu ukaze ze je plna len ked je naozaj plna.
Ak tam nesvieti ziadne Err hlasenie, bude to asi ze len ty nieco nespravne stlacas, alebo v nespravnom poradi.
Skus - vypnut fotak, vybrat bateriu - dat naspat a zase zapnut fotak. Vyber kartu, stiahni cely jej obsah do PC, daj ju naspat a v menu ju naformatuj (vsetky fotky budu na nej zmazane), ale musi byt povel naformatovat kartu, nielen vymazat.
Potom chod presne podla menu na ten zivy nahlad. Funguje, ci nie?

sejbry
18. aug 2012

@briketa bateriu aj kartu som mala vybratu,fotky som nestahovala,ešte skusim dnes,bateriu som aj dobila,rano zapla a nejde ani ked stlačim menu,takže vlastne sa tam ani nedostanem k naformatovaniu.skusim zavolať do predajne,kde som ho kupila,či by nevedeli poradiť a potom jedine nikon som pozerala ale tam až v ponde lok budu ☹ dakujem moc za ochotu pomoct 🙂

briketa
autor
18. aug 2012

@sejbry no daj potom vedieet! tfuj, tfuj nech je to len nejaka banalita a nemusi do servisu. drzim palce

ivanajelinek
18. aug 2012

@briketa Ved ja som pozerala a ten Nikkor co si pisala astoji okolo 380eur... 🤐

carrie84
18. aug 2012

@sejbry - no na paradu ... Daj vediet, ako si dopadla. Ale toto bude asi na reklamaciu. Kupovala si v kamennej predajni ci cez net?
@ivanajelinek - 50mm f1.8 urcite nestoji 380e. To skor 50mm f1.4. To je kusok rozdiel 😉 Pozri toto: http://objektivy.heureka.sk/nikon-50mm-f-1-8g-a... Cez bazar ho kupis lacnejsie 🙂

dosa
18. aug 2012

dnes som si z vyletu priniesla knihu 🙂 roman pihan, mistrovstvi prace se svetlem ( http://www.martinus.sk/?uItem=47260 ). kym deti spali som si ju zbezne prelistovala a popozerala obrazky - je fantasticka... ako aj jej predchodkyna. uz teraz sa hrozim, kedy to vsetko dostanem do hlavy 🙂

briketa
autor
18. aug 2012

@dosa neboj dostanes. pretoze to su veci co poznas z fotaku, plus nejake dalsie veci. takze ti to vsetko bude davat krasne zmysel a do hlavy pojde same. tesim sa s tebou!

@ivanajelinek pozerala si f1.4, musis pozerat f1.8. keby som bola na SVK... ja ho predavam za 90 dolarov, co je v EUR smiesna suma za fototechniku ...

dosa
18. aug 2012

@briketa presne, ze ked si to prejdem s fotakom, tak je to celkom fajn, len napisane to pososbi tak trocha vedecky 🙂

sejbry
18. aug 2012

@carrie84
@briketa takže ´´fotáčik´´dnes poputoval do predajne ,odkial ho posielaju do servisu do prahy ,takže paráda,kúpený v utorok a v piatok dofotené ☹(((( v pondelok sa majú ozvať ,či bude oprava,dajú nový alebo nejaký požičaju kedže servis trvá 30dní ,pekne dlho predlho sa rozhodujem a ked už je konečne doma tak toto ☹((((( ja nechcem vadný kus 🙂 no uvidíme čo mi v pondelok povedia...

carrie84
18. aug 2012

@sejbry - preto som sa aj pytala, ze ci si kupovala cez net alebo v kamennej. Cez net mozes vratit vyrobok do 7dni tusim.... Tak budem drzat paste, nech vsetko dobre dopadne a daju novy funkcny kus 😉

kvietocek7
19. aug 2012

@briketa uz som na prahu kupy tak sa chcem spytat ci tento nikon ((s tymto zlozenim pre mna ako zaciatocnika by bol ok alebo ci mam pozerat to zlozenie co sme spominali?))
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004V2HE7K/r...

nakolko a v com je odlisny v parametroch s tym co sme tu spominali objektiv
Nikon AF-S DX NIKKOR 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR Lens

www.amazon.co.uk/gp/product/B004U4UHRI/ref=nore...

jednou vetou povedane je to velky rozdiel?
co to znamena 18-105mm VR Lens? je to vzdialenost priblizenia ci? su tieto objektivy aj tak ze sa daju nastavit na rozmazane ci rozmazanejsie pozadie?
dik dik dik 🙂 🙂 🙂

ivanajelinek
19. aug 2012

@briketa No skoda veru, to je fakt dobra cena. Akurat som spominala mm ten pevny objektiv a on stale nechape, ze naco nam je dalsi, ked mame uz dva. Fakt vidno ze sme este len zaciatocnici. 😔

briketa
autor
19. aug 2012

@kvietocek7 rozdiel v tych dvoch objektivoch je v ich kvalite vykonu (obrazu) a vyroby. 18-105 je plastak a 16-85 je kovovy obj.
Su rozdielne aj v ohniskovom rozsahu. Ale kocka ked Tebe ide hlavne o silne odclonenie pozadia potrbujes objektiv s malym najnizsim clonovym cislom. To je to cislo za pismenom f. Taketo objektivy sa nazyvaju svetelne. U Nikkoru je to Nikkor 17-55 a Nikkor 70-200 . Alebo ked sa potrebujes zmestit do rozpoctu pozeraj objektivy Tokina alebo Sigma, su lacnejsie. Cenovo najlepsie by si mala kupit si pevne ohnisko Nikkor 35mm na vseobecne fotenie a Nikkor 85mm f1.8 na portrety. Ale tam musis behat Ty, lebo to nie su zoomy a ohnisko menis tym, ze Ty sa posunies blizsie alebo dalej. Vyhodou pevnych ohnisk je ze su najostrejsie a najlahsie

briketa
autor
19. aug 2012

@kvietocek7 odclonene pozadie je to rozmazane pozadie 😉

kvietocek7
19. aug 2012

@briketa diky diky 🙂 ja uz som nalomena aj investovat v rozmedzi co som pozerala tu spominanu zostavu, ale pre mna je dolezite resp chcem nech by mi to dobre priblizilo + malo funkciu toho odcloneneho pozadia (nemusi byt nejake vyrazne). Mas nejaky tip kde by bola taka kombinacia objektivu? a este k tomu ci je to plast alebo kov rozdiel je z tvojej skusenosti v kvalite alebo je to ze plast je lahsi a kov o trosku tazsi?? sorry niektore otazky mozu vyzniet primitivne-neodborne 😅 😅
A to ohnisko musi byt nasadene spolu s objektivom alebo sa objektiv zaobide aj bez toho?? dik

briketa
autor
19. aug 2012

@kvietocek7 rozmazane pozadie nezalezi od zoomu ani sa nenastavuje zoomom, ale clonou, co je to cisielko za pismenom f. Musis pozerat objektiv co ma za f cisla: f2.0, f1,8 f1,4 alebo f 1,2. Cim je to cislo nizsie tym lepsie vies odclonit.