Kúpa šteniatka, keď plánujeme bábätko

25. júl 2023

Ahojte, zvažujeme s manželom, že si kúpime šteniatko staforda. Ale premýšľame ako by to bolo najlepšie zorganizovať časovo. Ide o to, že plánujeme bábätko a nevieme, či je lepšie mať najprv psíka aby sme mali dostatok času sa mu venovať alebo si psíka zadovážiť až po príchode bábätka aby si na dieťa zvykol od šteniatka a neziarlil. Čo som tak čítala, sú to veľmi kontaktné psy, takže bude vyžadovať veľa pozornosti. Ale v tej druhej možnosti vidím nevydohu v tom, že pri malom bábätku nebude toľko času sa psíkovi venovať a cvičiť ho. Poraďte, ako by to bolo najlepšie.

colsami
25. júl 2023

Ak este deticky nemate, urcite by som pockala do narodenia dietata (ak uz je na ceste). Je to ovela vacsi a narocnejsi zavazok, nez psik. A kazdy to zvlada inak...
Ak je babatko este len planovane, tak kludne ist do psika, mate ten cca rok na vychovu a to je dostatocna doba aby zo psika bolo ovladatelne a vychovane zviera, kym pride babo.

Najhorsia moznost je planovat si v kratkom case oboje naraz, ak to ma byt prve dieta a prvy pes, toto vacsinou dobre nekonci.

gejb
25. júl 2023

Keď budeš mat bábätko a k tomu stena, bude to akoby si mala dve deti...obom sa musíš venovať a vychovávať. Za mňa je lepšie teda prvá možnosť ost, najprv pes a potom dieťa...

zuzubb007
25. júl 2023

My mame rocneho stafordika, a ak chcete odporucam si ho zadovazit pred babatkom na zaciatku je to horsie ako s malym babom aspon ten prvy mesiac kym sa nauci cikat vonku sme sa nevyspali poriadne cely mesiac ale teraz je to uz paradne, poslucha a miluje svoju rodinu najviac, neviem si predstavit male dieta a do toho psik by bol uplny zahul

hladamematku
25. júl 2023

NIE
NIE
NIE
NIE

vanilkovazmrzka
25. júl 2023

Tiez sa priklanam mat najskor psika, toho vychovas do nejakeho rozumneho poslusneho stavu rychlejsie nez dieta, ale urcite nie tak, ze si vezmete steniatko par tyzdnove/mesacne a okamzite otehotnies. Proste mat medzi tym nejaky rok, mozno aj viac, nech sa s tym psikom zzijete.

rebrambora
25. júl 2023

Pozri. Ocividne nemate sajnu o staranie sa o babatko a o statanie sa o psika. Na tom nieje nic zle. Ale ak si o psikovi len nieco citala, tak radsej nie.
A hlavne psika takehoto plemena, kt je sice uzasne, ale ma vlastnu hlavu, to nieje raz vycvicit a cau. To je cely zivot upozornivanie.
Ziarlit nebude - psiky a deti su stale kamosi, len potom mas ulohou dieta naucit co ano a co nie, no napriek tomu byt stale v strehu

kristie571
25. júl 2023

Bud v dostatocnom case pred babatkom, mozno taky rok aj viac, aby ste psika stihli vychovať, zvyknut si na nho a on na vas, rezim so steniatkom vie byt podobny ako s malym dietatom, alebo si psa zadovazit az po ked babatko trocha odrastie. Partaci budu tak ci tak, ci uz bude psik pred babom alebo neskor az dieta bude väcsie.
Naraz isto nie, to by bolo ako dve male deti a je dost pravdepodobne ze pes by ostal na druhej kolaji, nasledne nemusi byt tak dobre zvladnuta jeho vychova co moze byt zbytocny problem a len starosti, stres navyse, je velmi pravdepodobne ze nebude na nho az tolko casu popri malom babatku.

bambi2225
25. júl 2023

nie nie nie nie!!! my sme si zadovazili steniatko staforda ked mal maly 8 mesiacov. ten pes vyzaduje mnozstvo mnozstvo casu a energie a vycviku. druhykrat by som to uz neurobila, aj ked ho lubime. uz je starsi, ma 8 rokov, ale bolo to o hubu! a aby toho nebolo malo, este sme chceli aj dalsie dieta. potom sme mali dve male deti a jedneho mladuckeho staforda, ktory mal este aj od povahy extremny pretlak energie. velakrat sme si povedali ze to sme mozno nemuseli. fakt, nerobte to, usetrite si kopu kopu velku kopu casu a NERVOV!!! venujte sa babatku...

autor
25. júl 2023

Ďakujem za odpovede. Psa som ešte nikdy nemala. Ale nemam ružové okuliare, je mi jasné že psovi sa treba venovať a viem aj, že toto plemeno si žiada viac pozornosti ako iné psy. Takže stanovisko mám jasné. Najprv pes a dieťa až potom.

lula313
25. júl 2023

Robím so psami niekoľko rokov a vybrali ste si nevhodne plemeno k malému dietatu, bez rozdielu, či jedno príde skôr o rok ako to druhé. O stafordoch sa cvicitelske spicky vyjadrujú, že je to jedine nevychovatelne plemeno a patri do ruk len skúseným chovateľom. Je hyperaktivne, má svoju vahu, vie ublížiť, aj nevedome malému dietatu, takze určite prehodnotiť vás vyber. Ak sa vám paci plemeno typu bull odporucam skôr staffbulla, to sa v Amerike berie ako baby dog, ale tiež z chovnej stanice, nech má vyrovnanú povahu a nie je krizeny hocičím. My sme mali napr starú Tosu, absolútne zvládnutá vychova, kludna povaha, ignorantska na psov, ktorá nechodila na voditku, lebo sme za ňu vedeli dat ruku do ohna (bol to pes, ktorý socializoval utulkacov, takze sme ju mali dokladne prečítanú), ale bola to pri malom dietati velka záťaž. Takze chodil ju vencievat len manzel. Psik bohuzial ide pri dietati na druhu koľaj, lebo nezije si pohodovým zivotom, ale všetko sa musí prisposobovat dietatu. My sme mali deti, ktoré neznášali kocik, plakali v ňom, takze velakrat dieťa bolo na rukach a prázdny kocik sa tlacil druhou rukou. Premysli si, ako by si toto zvladala, keď by si mala k tomu ešte na voditku psíka, ktorý má nevraživosť k iným psom v krvi. Keď nám umrela, tiež sme sa rozhodli, že s ďalším psikom pockame, až budú deti staršie, lebo mu nevieme dat, čo potrebuje. Mne je veľmi luto psikov priviazanych pred detskym ihriskom, ako tam ležia smutne hodiny, miesto toho, aby sa jasili so psacimi kamaratmi v psom parku. Uvidis, že aj to dieťa ti dá toho veľa, že už to nebudeš potrebovat suplovať psikom. Takze moja rada je, že najprv dieťa a až keď bude 5-6 ročný, až potom psíka.

mamuch321
25. júl 2023

my mame 10 rocneho psika a babatko na ceste a mam obavy ako to budeme zvladat, urcite by som do psika nesla v case, ked budete mat male dieta, pockala by som a ak aj chcete ist do toho, osobne by som vybrala jednoduchsie plemeno a urcite 100% vycvik, drzim palce 🙂

silwii
25. júl 2023

Mali ste psika uz aj predtym niekedy? Ak s tym nemate skusenost, tak by som narodenie dietatka a steniatko moc nekombinovala. Lebo ani v jednom pripade neviete, co vas bude cakat a ako to bude zvladat.

majlo1234
25. júl 2023

Uplny suhlas s @lula313

Ak si teraz zobstarate psa a podari sa vam aj bejby, prve roky budu krusne. A tiez by som uvazila ine plemeno.

My sme mali dlhe roky obrie plemeno, a s prichodom dietata siel pes na druhu kolaj okamzite. Jedina dobra vec bola, ze uz bol ozaj stary, a nic nepotreboval, ale aj tak ma to mrzelo, castokrat som si na nom vybila frustraciu aj z dietata. Rovnako teraz cakame, kym bude syn vacsi a mozno potom zaobstarame nejakeho partaka, teraz by som do toho nesla

majkakvet
25. júl 2023

Je to absolutna blbost cele. Neviete ani co obnasa psik ani babo. O volbe plemena ked ste neskuseni psickari kratko: no comment. .. o pol roka psik bude na darovanie.

anonymanonym
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ali184
25. júl 2023

Ja nerypem, mali sme psa v dome, to je iné. Ale ak si v byte tak si predstav, že manžel na služobke, dieťa choré, horúčky, kašle, ty nemôžeš s ním von, ale ten pes musí von. Svokrovci išli von so stafordom 5 km 2 krát denne. Pokiaľ ti spí v kociari pohoda, ale ak nie, problém. Ak dieťa bude chcieť na ihrisko, ale pes na prechádzku. 😊 Ale deti mal rád, nikdy na žiadne ani neštekol. Štekal len na opitých ľudí, ale výchovu mu dal manžel riadnu.

jankak055
25. júl 2023

Ja by som bola za opak. Najprv dieta potom pes.

kukuk29
25. júl 2023

V poslednej dobe je modna vlna staforfov a ja mam na kazdej vychadzke s mojim psom nervy z toho ze ich majitelia vobec nevedia zvladat.Dospeleho chlapa vlacia jedna radost...clovek sa boji ist aj oproti so svojim mierumilovnym psom. Tak si neviem predstavit pri nom zenu s kocikom lebo silu maju riadnu..a bez poriadneho vycviku a poslusnosti je to nocna mora pre okolie...

andrejkap123
25. júl 2023

Urcite nie staforda. Mna by zaujimalo preco si ludia kupia take plemeno. Zvyknu mat drsnejsiu formu “hry” a problemy s inymi psami.

choco6
25. júl 2023

My máme labradora na dvore a je to uzasny psik pre dieta môžu ho tahat,drgnut, hodit hracku a je to flegmatik(deti sa ucia ze pes je zvieratko a nesmu mu robit zle), ale odkedy mame deti na toho chudáka psa vôbec nieje čas, neviem si predstaviť ho venčiť a mat bábätko v byte. Véd si vezmite psa do dočasky, lebo mat skúsenosť a "uvedomovat" si ze to nebude ľahké sú dosť rozdielne veci. Aj "predstaviť" si ze bábätko dá zabrať a mat vlastnú skúsenosť je mega rozdiel 🙃

andrejkap123
25. júl 2023

@kukuk29 presne!!! Tak strasne sa bojim tychto psov. Utocia na ludi a na iné psy. Bezdovodne!!! A ludia ich nemajú zvladnuté. Cvicak nepoznaju. Atd

jankak055
25. júl 2023

@andrejkap123 neutocia na ludi. Zalezi ako si ho vychovas. My mame pitbula americkeho doma a skoro 3 rocne dieta. Od malicka mal pes pred malou respekt. Vedel co moze a co nie. Bezne v pohode chodila pekne vedla kocika. Cize vsetko je len o vychove. Tak ako aj u deti. Ak si vychovas nebude ti skakat po hlave.

autor
25. júl 2023

Nechcem sebavedomo prehlasovať, že výchovu psa zvládneme, ale sme odhodlaní do toho dať 100% a určite ho dať aj na cvičák, to bez debaty. Ja mám pár známych čo tieto plemená chovajú a sú to strašné zlaté psíky, totálni maznaci a s deťmi ani inými psami nemajú žiadny problém. Je mi jasné, že to bude chcieť veľa času a peňazí ale sme odhodlaní. Verím, že keď budeme spolupracovať s odborníkom tak nebude žiadny problém čo sa výchovy týka

bambi2225
25. júl 2023

ano, nas pes je milacik, pojaseny, ale pri detoch top. mohli mu dat ako babatka ruku az po laket do papule a on ticho cakal a drzal... nikdy nijako negativne proti detom ani nam ani inym ludom nevystupil, s ostatnymi psami sa chce stale len hrat. deti mu mohli aj rukami granule z misky vytahovat pocas jedenia a s nim to ani nehlo... v zivote som ho nevidela vycerit zuby a stekne asi tak raz za rok, ked niekto cudzi zaklope na dvere. ale naozaj to chce velmi vela casu a energie a aj nervov. my sme si to tiez tak jednoducho predstavovali ako vy, ano pojde na cvicak, budeme spolupracovat s odbornikom, vycvicime ho a bude fajn... lenze takeho psa musis cvicit neustale... ak na cas polavis, hned to vyuzije 🙂 urobte ako chcete, ale mate ruzove okuliare. ale kazdy na to asi musi prist sam 🙂 drzim palce v kazdom pripade

autor
25. júl 2023

@bambi2225 ako hej, asi si to trošku idealizujem ale som pripravená aj na horšie scenáre. Každopádne, keď ste to zvládli vy a aj stovky ďalších, verím, že to zvládneme. Fakt som ochotná tomu obetovať čo bude treba.

vkatush
25. júl 2023

Ja som tak trošku psíčkarka (máme 5 psov, ale vonku, nie dnu).
Najmladšia členka sa narodila 11/2021. Potom som otehotnela a malý sa narodil 12/22.

Kým som nemala malého, dokázala som sa jej úžasne venovať niekoľko hodín denne, trénovať, mali sme ponuku ísť s ňou na kynológiu cvičiť na záchranárskeho psa, lebo bola veľmi šikovná,...
Lenže prišiel malý a pes išiel bokom. Jasné, venujeme sa jej, staráme sa o ňu, ale proste výcvik nič, málo času, "zdivočela" na klasické šteňa.

Ak by to bol tvoj prvý pes, dala by som si odstup aspoň 2-3 roky medzi psom a dieťaťom. Lebo je to riadne náročné a ak chcete mať psa k dieťaťu, musíme ho mať veeeeľmi zmáknutého.

Kamoška mala psa a venovala sa len jemu nonstop. Ani niekoľkonásobne cvičaky nepomohli, jednoducho psa nezvládla a musela ho dať preč. Pri dieťati by nemala šancu...

bambi2225
25. júl 2023

a pocitate s tym, ze nebudete moct ist prec na ako dlho chcete, jedine so sebou brat stale psa? niekedy to vyriesis hotelom, ale maloktory znamy ti takeho psa postrazi a je to obmedzenie aj v beznom zivote. ano mozno si ochotna obetovat tomu, co bude treba, ale potrebujes si takto zbytocne komplikovat zivot popri babatku? akoze, neprehovaram ta, je to vas zivot... keby sa dal vratit cas, uz to neurobim. ked bol muz na sluzobke a ja s dietatom a s 35 kilovym psom... nie vzdy bola zabava ich brat von...

autor
25. júl 2023

@bambi2225 ano, počítám s tým, že dovolenka pár rokov hroziť nebude, ale preberali sme to aj s našimi rodičmi a obidve strany súhlasili s tým, že psa postrážia keby bolo treba. Máme dobré vzťahy, navštevujeme sa často takže psík by ich poznal a keby to nešlo z akéhokoľvek dôvodu vyriešiť v rodine, pôjde buď do psieho hotela alebo budeme vyberať dovolenku vhodnú aj pre psa. A neviem, asi je to divné ale v tomto momente asi viac túžim po psovi ako po dieťati, takže poradie mám jasné. A muž má našťastie prácu, kde na sluzobky nechodí, to sa stane tak max raz za rok, že majú niečo mimo mesto na jednu noc, takže aj keby mu ujde a dieťa sa podarí skôr, vykryli by sme to hádam.
Priznávam, že sme sa na toho psa zmotali až príliš, takže som schopná si obhajit asi každé negatívum 🐶

andrejkap123
25. júl 2023

Dat an cvicak?????? Dat psa na cvicak??? Vies o tom ze cvicaky su primarne o tom aby si sa ty ako majitelka naucila ako zaobchadzat s tým psom a ako ho ucit rozne veci, a nie ze pes sám ide na cvicak 😂

anonymanonym
25. júl 2023

A ja ti fandim. Ja som sice mala psa aj v detstve, ale o vycviku apod som vedela velke nic. Ked som si kupovala naozaj svojho prveho psa, tak som sa zamilovala do pracovneho plemena, skrz povahu a plany co vsetko s tym psom chcem robit. Aj ma niektori odhovarali, ze to nie je vhodne, a ze si neuvedomujem co vsetko taky pes obnasa, a kolko hodin aktivity potrebuje, a vencenie, a co s nim ked niekam pojdete, a vsetky tie typicke argumenty. A hlavne, ze si mam radsej kupit ine spolocenskejsie menej narocne plemeno. Neposluchla som ich. A dobre som urobila. Ak by som dala na rady a kupila si lenivsie spolocenskejsie (podla nich vhodnejsie) plemeno nevyhovovalo by mi. Nehovorim, ze to bolo vzdy ruzove. Aj tie skusky a plany so psom som si predstavovala ako brnkačku. Az ked som si to vyskusala, zistila som, ze to vobec nie je take jednoduche ako to vyzera 🙈 Hodiny a hodiny vzdelavania (knizky, videa, podcasty, seminare, treningy,..). Obcasna frustracia z toho, ze nejde vsetko tak ako som si vysnivala. Ale velmi ma to chytilo. Vzdelavanie, kazdodenne treningy, skusky, zavody... vsetko okolo psickarskeho sveta ❤
A inak klasicke cvicaky ja az tak nemam rada. Daju sa najst aj dobre, ale... Hm. Stale viac odporucam najst si dobreho trenera a chodit k nemu na treningy. Individualne aj skupinove podla potreby. A k tomu aj samovzdelavanie, aby clovek slepo neveril trenerovi lebo aj medzi trenermi sa najdu totalni magori, ktorym by som svojho psa nikdy nezverila, kedze narobia viac škody ako uzitku a zasekli sa svojimi nazormi niekde v dobe kamennej. A uz vobec neodporucam take tie akoze pobyty, kde si psa nechaju, naucia ho a vratia ho akoze vycviceneho. Ako prve treba "vycvicit" majitela 😁