Kvety na cintorín počas lockdownu

27. okt 2020

Ahojte, mame uz asi 2 mesiace objednane kvety na cintorin. kedze je lockdown na cintorin sa nedostanem, ale zaroven mi pride nefer neprevziat tie kvety od kvetinarky. urcite ste mnohe v podobnom pripade, ako to riesite? 🤯

vamajka
27. okt 2020

a ako si ich prevezmes, ked mozes ist len do potravin. Mnohe obchody maju zavrete a mozno aj to kvetinarstvo je zavrete

autor
27. okt 2020

@vamajka ta pani robi donasku kvetov domov. som jej navrhla, aby ich nedoniesla mne, ale dala rovno na hrob, to by sa mohlo povazovat za vykon prace, resp. cesta suvisiaca s podnikanim, ale nechcela o tom pocut.

katarinaba
27. okt 2020

tak ich das na balkon, na terasu, na zahradu - a potom ich zanesies na cinter

vamajka
27. okt 2020

S tym cintorinom by som si davala pozor vo vedlajsej obci dali pokutu 100 eur za jeho navstevu

autor
27. okt 2020

@vamajka vsak to, ze nechcem riskovat, okrem potravin a skolky nechodim nikam, respektujem vsetky opatrenia. lenze za tie kvety zaplatim nemalo penazi, aby som ich skladovala na balkone a potom buduci tyzden ich zvadnute zaniesla na cintorin (aj to len MOZNO). cele na hlavu.

qetka
27. okt 2020

v noci medzi 1-5 prelezies plot na cintorin 🤷‍♀️

hanata
27. okt 2020

@qetka Suhlasim. Medzi 01-05 mozes beztrestne behat po vonku. Riesila by som to takto.

nelca84
27. okt 2020

Nechas si ich zatial doma a potom zanesies, taka veda, predpokladam, ze ide o chryzantemy, tie vydrzia mesiace, ak nezamrznu

katarinaba
27. okt 2020

@hanata ale pozor, cintorin ma svoju prevadzkovu dobu. V noci je zatvoreny. Takze tak jednoduche to nebude.

autor
27. okt 2020

@nelca84 chryzantemy, ale rezane. tie v kvetinaci mame uz davno vonku. a ano, vyniest ich v noci je jedina moznost, ale to radsej tie kvety hned vyhodim, nez by som mala preliezat plot cintorina o druhej v noci 🤣

syslik81
27. okt 2020

mrtveho nevzkriesis ak mu tam das kvety - po pravde e mu to sumafuk ... takze kvety si daj doma do vaze - niesu spojene priamo s cintorinom .. su to krasne kvety kt ozdobia dom .. kludne vedla nich pooz sviecku a pomodli sa za mrtveho ak si veriaca alebo si len na niekoho kto umrel spomen vzdy ako sa na ne pozries ... to ze pani nechcela lietat po cintorine sa ani necudujem - to by mi prislo divne keby s tym suhlasila :D 😀

katka2602
27. okt 2020

Neviem ako inde, ale u nás je cintorín zavretý. Takže aj keby sme chceli sa tam nedostaneme.

ajka0207
27. okt 2020

@katarinaba kedy potom ich zanesie?zákaz vychádzania bude minimálne mesiac

ajka0207
27. okt 2020

@syslik81 ako vieš že mu je to sumafuk? Tomu mrtvemu myslím.

syslik81
27. okt 2020

@ajka0207 a myslis ze sa nastve ked tam raz v roku nepride? ze nieje jedno ci tie kvety su tam alebo doma na stole? co je po smrti nevieme ale na cintorine su len pozostatky a dusa ak neaka je je davno prec.. ale to je tema na kt nikdy nikto neda odpoved za ziva .. kzdopadne je hlupe chodit na cintorin raz za rok priamo v jeden den ... na cloveka co mam eradi si spomenieme celorocne .. a o tom to je .. kazdopadne otazka bola co s kvetmy - odpoved dat do vaze ... moj nazor 😉

dzejsik
27. okt 2020

jedno pohrebníctvo v ZV ponúka, že obriadi hroby za ľudí a pošle fotku potom, ako to spravili na mail

elementissa
27. okt 2020

Pozri, na cintorín tento rok aj tak asi nepôjdeš. Možno v decembri. Sprav si dusicky doma. Ako to robia v Mexiku. Na poličku vyloz fotky vašich zomrelých, daj tam sviečku, do vázy daj kvety keď sú rezané a za ich duše sa môžeš aj doma pomodliť, ešte budeš mat aj (morbidnu) dekoráciu. Ale niektorým sa to paci a v mnohých kultúrach je to bežné. Podľa mňa lepšie ako sa večer premávať po cintoríne. A aj tak, tým mŕtvym je to aj tak 4, či majú na hrobe sviečku alebo nie a ci tam majú kvety. Tým spopolnenym najviac 😉 robí sa okolo toho veľká veda. Zaspomínať na mŕtvych blízkych sa dá aj doma a netreba okolo toho robiť saskarnu.
Ja som ako dieťa bývala v zapadnutej dedine, kde sa všetci predbiehali, kto bude mať krajší kahanec a viac vencov a viac kvetín na hrobe. Čisté farizejstvo typickej katolíckej dediny. Len aby sused nehovoril 😤😤 v dospelosti už na hroby nechodím, kvety nenosím. Mŕtvi nech odpočívajú v pokoji, náš smer je pozerať dopredu, nie dozadu. A dá sa na babku, dedka zaspominat aj doma. Väčšina ľudí, ktorých poznám chodia na cintorín zo zotrvačnosti - lebo sa to patrí, nastajluju krásny hrob a celý zvyšok roka si ani nespomenu na dáku prababku. Mňa napríklad hnevá, že mi zrušili vianočné trhy... Zas si budem musieť medovinu a punc spraviť doma a cigánsku tiež 😅🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️ ja viem, že na dusickach ma väčšina ľudí rada tu atmosféru - všade svietia sviečky a bliká to v pochmurnej novembrovej noci a celé je to také mysteriózne... Tak ale dá sa dusickova dekorácia spraviť aj doma, tak isto, ako sa dajú spraviť aj "vianočné trhy" doma - vyzdobis dom, pustis koledy, navaris punc a kukneš dáky vianočný film. Na dusicky môžeš napríklad nakúpiť dymovnice z eshopu, pustiť ich po byte, zapalit sviecky, rozniesnit vazy s kvetmi a na večer si pustit horor alebo dačo 😅 lebo nech si vraví kto chce čo chce, hroby sa zdobia pre ďalších pozorovateľov. Tým neboztikom je to naozaj, naozaj jedno. Oni to rok prežijú aj bez chryzantem 😉

katulienkax
27. okt 2020

mozes ich dat na hrob po 1 hodine rano 😀

deti95060810
27. okt 2020

@hanata beztrestne behať p ovonku môžeš ,len či aj cintorín bude otvorený....😉

deti95060810
27. okt 2020

@katulienkax ako ich dáš na hrob keď cintoríny sú zamknuté?

katarinaba
27. okt 2020

@ajka0207 potom, ked bude moct. Co ja viem kedy. Tak ich nevynesie, necha si doma a pri pohlade na ne si spomenie. Urcite lepsie ako sa medzi 1-5 stverat cez plot.

deti95060810
27. okt 2020

@elementissa keď budeš mať na cintoríne mamu, otca, sestru, dieťa - potom to budeš brať úplne inak....a ver mi, že si na týchto blízkych nespomenieš len raz za rok... 🙄

weronika171717
27. okt 2020

@vamajka nechapem preco to platili, zakaz vychadzania je protiustavny, cize nemali nic platit, ale samozrejme toto do zapredanych televiznych novin nedaju, aby ludia vedeli, ze nemusia platit ani cent!!!!!!!!!

deti95060810
27. okt 2020

myslíte že 2.11 bude ešte zákaz vychádzania? Mne by nevadilo ísť na cintorín aj 2.11

katarinaba
27. okt 2020

@elementissa pises mi z duse 👍

deti95060810
27. okt 2020

@weronika171717 nič nie je protiústavné...je to nariadenie, je predsa výnimočná situácia....

vamajka
27. okt 2020
vamajka
27. okt 2020

@weronika171717 nie je to protizakonne je vynimocna situacia

katarinaba
27. okt 2020

@deti95060810 predstav si, ze ja na cintorine mam otca a presne suhlasim s
@elementissa uplne doslova. Sice jeho telo bolo dane do zeme na cintorine, ale je stale so mnou, v mojom srdci, v mojej mysli. A ani keby som na cintorin uz nikdy nevkrocila, nic sa tym nezmeni. A ani sa nezmeni, ak by som na ten cinter chodila kazdy den.

weronika171717
27. okt 2020

@deti95060810 @vamajka je nudzovy stav, nie vynimocny!!!!!!!! Takze je to protiustavne. Uz sa, prosim, vsetci zobudte!!!!!!!!!!