Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Mala by som zakročiť, ak sa mi zdá, že susedia nezvládajú svoje deti?

katkaaa123456
9. apr 2019

Ahojte , moji susedia maju 7 deti (15r.,14r.,12r.,10r.,7r.,4r.,5/6 mes.) Tá rodina je strašne neprispôsobivá . Deti sú nevychované , podvíživené a uz aj tie najmladšie sa vulgárne vyjadrujú takmer každé slovo . Vedú ich k tomu starší súrodenci , ktorým na to ich rodičia nič nepovedia. Teraz je mama s najmladším dieťaťom v nemocnici (má vysoké horúčky a nemôžu ich znížiť) a otec js v práci aj so 7 ročným synom , ktorý je školopovinný a 4 ročnou dcérou . 10 a 12 ročné deti sú doma lebo sú "choré" a pritom sa musia starať o ovce,kravu,hydinu atď. A toto nieje poprvykrat co ich takto nechali doma aby sa starali o zvierata alebo mladších surodencov . Tie deti sa este k tomu aj zle ucia a je to asi kôli tejto zaneprazdnenosti...Mala by som zakrocit?

kerstina
9. apr 2019

Fuuuha

pribinak
9. apr 2019

No vsak mozes kontaktovať socialku. Da sa aj anonymne.
Ale vies, vsetko co si napisala je dost diskutabilné. Lebo z pohladu rodicov to moze byt inak.
Mozno to bude k niečomu, ze socialka bude kontrolovať škol.dochadzku ci pomozu vybaviť MS pre deti
A mozno sa nezmení nic

beky1813
9. apr 2019

Mas dokonalý prehlad o veku a pohybe susedov 🤔 keby to bolo take zle, ako popisujes, tak by si uz davno zasiahla

katkaaa123456
autor
9. apr 2019

Ked sedim na gauci priamo cez okno vidim im do dvora takze tak trochu mam aj prehľad 😅a o prospechu v skole viem priamo od nich kedze sa s nimi niekedy rozpravam

katkaaa123456
autor
9. apr 2019
pribinak
9. apr 2019

Mizno by bolo fajn, keby si sa dohodla s nejakými 2-3 susedami a sli im pomoct uvariť, oprat, upratať, ked uz maju mamu v nemocnicu.
Mizno upiecť koláčik, ci postrážiť deti, aby mohli ist starsi do skoly.
Mizno sa opýtať suseda s cim treba pomoct
Niekedy taka mala pomoc je viac ako 100 návštev Socialky

loldi2
9. apr 2019

@katkaaa123456 vždy sa dá zavolať sociálka, ak im to dokážu budú mať problém... ak to chceš takto riešiť, ak nie možno im skúsiť ponúknuť pomoc, ak máte v pohode vzťahy...

katkaaa123456
autor
9. apr 2019

Je u nich ich sesternica ktorá to robi . A aj tak si myslim ze nepotrebuju taku pomoc a to si myslia aj vsetci ostatný susedia a ludia co ich poznaju. Lebo ked im nejaka dobra dusa da plne vrecd oblecenia a oni ju nazvh ze je hlupa ze im tak dava namiesto toho aby podakovali...

eliska13
9. apr 2019

@pribinak z pohľadu rodičov....ak sú rodičia jednoduchší a neprispôsobiví tiež, tak aký môžu mať pohľad?
@katkaaa123456 pre pokoj v duši áno, ale som skeptická čo sa zmení takých rodín je na SR veľa.Zoberu im možno deti a bude to ešte horšie.Je otázne ako to berú deti, nemajú desiatu, bijú ich?

pribinak
9. apr 2019

@eliska13 ty ich poznáš?

deti95060810
9. apr 2019

@katkaaa123456 takíto podobní bývajú aj blízko nás.... niekedy je ťažko s nimi.... ja dávam len oblečenie, obuv...viac sa do nich nestarám....majú úplné iné myslenie ako bežní občania....ak majú peniaze tak majú hojno a o pár dní ho....

maminuska
9. apr 2019

@katkaaa123456 mala by si pomôcť . Čo vyrieši sociálka ? Ak by to bolo také neúnosné tak by to nahlasovala škola, pediater ..chudobnejší rodičia nie je dôvod na odobratie detí . Otec pracuje, matka je na materskej , majú zvery, s otrčenými rukami nechodia , nežebrajú ... mne stačí počúvať slovník bohatej mládeže.

pribinak
9. apr 2019

@katkaaa123456 deti by sa mozno kolaciku od susedov potešili ;)
Ja by som tomu dala šancu ;)

katkaaa123456
autor
9. apr 2019

Poznam ich uz 15 rokov ,ich mama je vyucena pekarka alsbo cukrarka uz neviem tak preco im nenapecie?ich mama len chodi na kavu po domoch a deti necha doma

bluka2
9. apr 2019

@deti95060810 toto nie je nejaké iné myslenie, to je úplne najbeznejšie myslenie človeka, čo je dlhodobo v chudobe..

benit
9. apr 2019

Na socialku sa nahlasit anonymne neda, len na nejaku linku. U nas soc.pracovnicky nic riesit nechcu a este aj povedali kto ich nahlasil. Socialka nepomoze, pre nich je vsetko vyhovujuce, vlastna skusenost. Ty sa mozes dostat do problemov. Najlepsie sa do nikoho nestarat.

pribinak
9. apr 2019

@benit na tuto linku mozes nahlasovať aj anonymne

https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

pribinak
9. apr 2019

@katkaaa123456 paneboze, ved to nemusis brat uplne doslovne. Tak mizes najst inu formu pomoci, nemusis piecť

ivankomonika
9. apr 2019

@katkaaa123456 radila by som ti starať sa o svoje problémy, je to ich vec ako žijú, nájdi si iného koníčka ako sledovanie

maminuska
9. apr 2019

@katkaaa123456 poviem ti pravdu nechcela by som ťa za susedku ani omylom . Vieš o tej rodine všetko , kde kto bol, kde ich mama je , čo je vyučená , čo robí , prečo je v nemocnici , otec je v práci s deťmi ..deti sú akože choré .. veď to nie je také jednoduché ani v škole , len tak vypadnúť max na 3dni s ospravedlnením od rodiča..ja byť na ich mieste a mať čo len trocha peňazí , tak postavím dvojmetrový plot.
Pre mňa je kritériom nahlásenia na sociálku hlad, žobranie, špinavé deti v škole, modriny po tele ktoré zaručene nie sú od bežných detských hier, zapareniny ....evidentné znaky zanedbania. Otec si najmladšie deti zobral do práce , zrejme boli prechorené ale bál sa ich nechať s tými čo už môžu byť doma samé .. veď to je zodpovedné nie ? Doma nezostal lebo nechcel prísť o prácu alebo o časť príjmu , aj to je zodpovedné nie ? Chovajú zvieratá , kravu na mlieko , ovce asi na maso a ostatnú hydinu ..tak si vypomáhajú , čo je na to akože nezodpovedné ? mama je v nemocnici s bábätkom .. aj to možno pričítať k dobru , išla s ním k doktorovi , bála sa o neho , nezanedbala zdravotnú starostlivosť , je v nemocnici , chovala sa tak ako každá normálna matka.
Že sa deti neučia najlepšie , nuž možno ani nemajú nejakú extra genetickú výbavu po rodičoch , že hovoria vulgárne , ako som písala treba si vypočuť našu bohatú mládež , vid len nedávno pretriasaný slovník Emila Hodála , žiaka to prestížneho gymnázia a decko bohatých rodičov.

deti95060810
9. apr 2019

@bluka2 absolútne nevedia hospodáriť s peniazmi....

kristina2412
9. apr 2019

@maminuska úplne súhlasim,ako sa hovorí chudoba cti netratí. Žijú ako vedia...ako sa dá,pri toľkych deťoch. Na sociálku by som hlásila týranie,bitie, ohrozovanie na živote, atď atď.

benit
9. apr 2019

@pribinak diky stacilo raz. Aby ma psychiatricky pacient tahal po policajtoch. Aj keby sekery padali. Dieta je po 5 rokoch stale s psychicky chorou mamou a socislka nic nerobi.

deti95060810
9. apr 2019

@maminuska tak to vidno že si nemala ešte takýchto susedov...ja autorku úplne chápem, nakoľko v mojej blízkosti takýto podobní žijú... 😉

maciatkolulu
9. apr 2019

@katkaaa123456 máš pocit,že ich tyraju,nestaraju sa? Inak k uceniu,vieš ako sa píše podvyzivene???????s tvrdým YyyY😀🤣
Za mňa sa priveľa staráš do toho čo by si nemusela,vieš veci,čo by si nemusela,riešiš zbytočne veci, čo by si nemusela. Skús sa zamerať na konkrétnu pomoc ak máš záujem pomáhať. Telefonátom niekde na sociálku nič nezmenia,možno skôr uškodis. A čo keď je mama pekárka,cukrarka,možno nevládze,nestíha,mna,keď boli deti úplne malé potešilo hocičo čo zjedli u niekoho,alebo niekto doniesol😉

katrin21
9. apr 2019

@katkaaa123456 nechcem byť sprostá ani blbá ale voľakedy 10 ročné deti sa bežne starali o dobytok a vonkajšie veci trojročné chodili pásť už husi.
12 ročné dieťa by malo byť dostatočne vyspelý na to aby zvládlo postarať sa o nejaké zvieratá a aj o mladšieho súrodenca v čase núdze.
Čiže jedna vec je volať sociálku keď tie deti sú tirane alebo zanedbávané Ale určite nie kvôli tomu že sa majú postarať o nejaký dobytok. To sa mi zdá zase ako normálne a aj keď to v dnešnej dobe nie je moderné Kedysi to úplne bežné fungovalo a deti mali svoje povinnosti a zvládali ich. Len teraz sa nám to zdá ako extrém.
Napríklad moji rodičia neboli žiadny asociáli ale v lete A boli celé Víkendy na stavbe a stával sa dom a O mňa sa celú sobotu a celú nedeľu starali dve staršie sestry 11 a 12 ročné a plnohodnotne sa o mňa postarali a boli zodpovedné. Absolútne nič mi nehrozilo ani sa mi nič nestalo jednoducho Ľudia boli vychovávaní k väčšej samostatnosti a tak tieto veci aj museli zvládať A vedeli riešiť rôzne situácie ktoré dnešné deti riešiť nevedia lebo majú stále rodičia po ruke alebo na telefóne.
Ja mám trochu obavy Čo vyrastie z našich detí ktoré nemajú žiadne povinnosti nemusia pomáhať práve že ešte sa ľudia pohoršuje keď 12 ročnému dieťaťu nespravíte raňajky...🙈
Možno som iná a proti prúdu ale jednoducho ak sú toto argumenty na volanie sociálky tak podľa mňa sme všetci 40+ vyrastali v a sociálnych rodinách😉🤪

Iná vec už je ak by tam naozaj išlo o nejaké zanedbávanie týranie a tak ďalej Tak to by som naozaj zvážila tú sociálku zavolať.

katrin21
9. apr 2019

Pardon za preklepy" tyrane" atd..diktujem, mobil prepisuje

nikaeli
9. apr 2019

keby to bolo take zle, riesila by to aj skola.. za neospravedlnene hodiny sa podava hlasenie (myslim, ze za viac ako 15 hod mesacne, co je podla veku ziaka 2-3 dni).. rodic moze ospravedlnit chybajuce dieta v skole len urcity pocet dni (dany skolskym poriadkom).. riesit to moze aj lekar (kedze je mamina v nemocnici s drobcom, predpokladam, ze s nim chodieva aj do poradne - lekar teda vidi, v akom stave je dieta - myslim tym hygienu, oblecenie, celkovy stav dietata).. pokial deti nie su vyslovene tyrane, hladne, spinave = zanedbane - nestaraj sa do toho.. nikdy nevies, kedy sa ti to vrati.. co ti vlastne vadi? ze su starsie deti same doma? a s kym maju byt, ked je mama v nemocnici a otec v praci? aj moja kolegyna nechala 10.rocnu choru dceru samu doma, pretoze s nou nemohla ostat ani ona, ani jej muz..

niekedy si myslim, ze keby sa kazdy staral o seba tak, ako sa stara o inych, bolo by o kazdeho postarane..

maminuska
9. apr 2019

@deti95060810 ale mala ...

maminuska
9. apr 2019

@deti95060810 toto nie sú asociály s akými žil Oskar Dobrovodský a aj tam žili deti . Tam mala prísť sociálka . Toto sú len MOŽNO jednoduchší ľudia , ale aj takí sú , nemáme všetci IQ 120+ , to nie sú ľudia čo žijú zo sociálnych dávok. Pracujú a robia čo sa dá . Nikde tu nie je spomenutý alkoholizmus, bitky .
Tak ja neviem zoberme všetky deti z osád , deti napr. z Rajeckej Lesnej kde rodičia žijú v starších dreveniciach ale teda berme aj deti bohatým rodičom ktoré sú celé dni doma samé lebo rodičia budujú kariéru , možno by si to ani nevšimli .

Tu začni písať odpoveď...

Odošli