Mali ste živý vianočný stromček?

16. okt 2023

Možno to bude hlúpa otázka ale nedá mi to😃 doposiaľ sme mali len umelý stromček a teraz by sme chceli živý- ale taký, ktorý sa potom naspäť vysadí a opäť si ho o rok dáme. No a chcem sa spýtať tie čo máte živý stromček, nie sú na ňom nejaké chrobáky pripadne pavúky ? 😃 ja sa extrémne bojim pavukov a neviem čo čakať či z takeho stromčeka dakde medzi vetvickami nebudú takito obyvatelia 😃

martul
16. okt 2023

aj veverička ti odtiaľ môže vyskočiť🙂

autor
16. okt 2023

@martul ale vážne nerobte si srandu 😂

louise
16. okt 2023

Mávame živý stromček už 19 rokov a ešte sme pavúky ani žiadnu chrobač nezaznamenali. 🙂 Mali sme raz borovicu, raz smrek a potom sme skončili pri jedličkách.

lalala94
16. okt 2023

Myslíš ten stromček v kvetináči? My sme taký nikdy nemali, ale každý rok máme živý stromček (teda ten klasický bez kvetináča 😀 ) a žiadne chrobáky ani pavúky nám odtiaľ nikdy nevyskočili (ani veveričky aj keď tie sú zlaté 😂 ). Mali sme jedľu, smrek aj borovicu, všetky boli ok.

gaborka28
16. okt 2023

nie, neboli tam žiadne chrobáky ani pavúky 😀 akurát teda, stromček v kvetináči sme mali raz a žiaľ, z nejakého dôvodu presadenie neprežil. odvtedy kupujem len tie vyrezané a ani odtiaľ nevyliezajú chrobáky ani pavúky 😀

maryetta
16. okt 2023

Tak ono stromcek v kvetinaci ak kupis tak asi len nejaky malicky. Strom totiz potrebuje niekde pustit korene.
Zase aby si hybala vkuse do zeme. Von zo zeme. To ti aj tak nevydrzi. A vlastne ktovie ci sa uchyti.
Klasicky stromcek vianocny co sa predava je zrezany. Nema vobec korene. To je ozaj len jednorazovy.
Kazdopadne mali sme aj umely a posledne 2 roky zivy. A ten zivy proste ma svoje caro. A kym nenajdem umely ktory bude aj vyzerat aj mat ok cenu tak umely nechcem.

lulana79
16. okt 2023

v kvetináči stromčeky, čo predávajú pred Vianocami majú zosekané korene - to sa ti neuchytí... mali sme asi 4x - 4x som ho presadila a 4x vyschol... posledný rok som ho kúpila a veru vyliezali z neho malé čierne chrobáčiky... museli sme ho dať preč a v tom roku sme mali umelý, lebo sme už druhý živý kupovať nestíhali

januska12323
16. okt 2023

Samozrejme, že sú tam pavúky lienky a iný hmyz. Je to predsa živý strom.

1mina
16. okt 2023

Mame vzdy len zivy stromcek, nikdy z neho este poavuk nevyliezol :D aj ekd mozno vyliezol ale nevsimla som si...urcite to neni tak ze ho date dnu a uvidite ako z neho pochoduje zvery :D kurime ale doma drevom a mavame ho v kosiku pri kachliach, predtym je narubane v pristresku na dvore, zazimuje sa tam kadejake hmyz a z neho sa v teple bezne zobudi vselijaka chrobac a lozi po byte :D ale to je drevo nasekane, zo stromceka som si nikdy nevsimla a to mame kazdy rok. Ale len tolko k tomu - myslim ze nepojde ho naspat zasadit a dat zas dalsie Vianoce, to zrejme ten stromcek neprezije takto hore dole presadzanie.

yanni
16. okt 2023

V dome mame tiez len zivy. Ale len klasiku. Stromcek v kvetinaci ti presadenie neprezije. My sme to skusali a vyschol. Tie skosene korene uz jednoducho do zeme nezapusti. Ale mame normalne vysadeny stromcek pred domom. Najskor to bol len taky stromcek, potom strom a teraz je stromisko. Kazdy rok nan muz vyvesi velke gule a svetielka a mame vianocny aj pre domom. Strom, ktory zije cely rok a uz rokyyyy.

marhulka13
16. okt 2023

Tiež mame každý rok živý, ale s chrobakmi problém nemáme.
V kvetináči pochybujem ze prežije vonku, majú veľmi osekane korene a napr.v niektorych predajniach to majú aj napísané, že nie sú na vysadbu.

autor
16. okt 2023

@maryetta nerobila som si ešte nejaký prieskum aké majú, ten v kvetináči sme chceli iba kvôli tomu aby sa teda nemusel vyhadzovať, čo by mi asi bolo ľúto že si tu mesiac postoji v obývačke a potom preč 😒 odkedy mám svoju domácnosť mám stále rovnaký umelý ale už by to chcelo zmenu

autor
16. okt 2023

@marhulka13 ďakujem, čiže ono sa skôr počíta s tým že v kvetináči bude cely rok aj vonku na zahrade ?😃 nemám o tom naštudované nič tak netuším to len teraz mi prišla myšlienka že by som do niečoho takeho sla

autor
16. okt 2023

@yanni taký mame za domom aj my a už som nan pozerala že by mohol byt vianočný😍

autor
16. okt 2023

@1mina ja som na toto veľmi háklivá bývame v novostavbe je tu všetko nové čiže poznám každé zákutie a pozorne si všímam kde čo objavím 😂 zatiaľ len malicke pavúky to ani neriešim ale keď čítam ako sa do domov na zimu chodia zazimovat tak má chytá triaška pretože sa ich až extrémne bojim .. takze vyhýbam sa všetkému kde ich môžem priniesť 😂

1mina
16. okt 2023

aj my sme v novostavbe, ale tak pri lese byvame, a doma mame bezne v kosiku drevo na kurenie z ktoreho vychadza kadejake haved :D na dome nam vecne lizia modlivky neviem preco sa im tu paci a proste vsetko mozne. Takze ja to nejaik neriesim :D a 5 rocna dcera veselo tich pavukov vynasa v rukach alebo si ich polozi na plece a prechadza sa s nimi ako s domacim zvieratkom :D :D :D to aj mna striasa pritom ale ona v pohode :D

h2
16. okt 2023

Taký stromček, ktorý si kúpiš v kvetináči, cez Vianoce ho budeš mať mesiac v izbe, potom ho vysadíš von a na budúce Vianoce ho budeš mať zase doma v obývačke atď. neexistuje.

banalu
16. okt 2023

Ja si k dveram kupujem taky mensi v kvetinaci, a z 5tich sa ujal len jeden (minochodom nadherny je a tento rok ho mozme spilit ako nas vianocny), niektore sa nedozili ani presadenia. Svokor mi potom vravel, ze to kape, lebo oni to vyrvu v zime zo zeme, osekaju korene a daju do kvetinaca a proste to skape, kdezto ked je pestovany v kvetinaci, da sa potom pekne presadit, lenze to nezistis 🙁 velka skoda lebo sme tak chceli sadit a vysekavat si 🤷‍♀️
Inak v niektorych mestach funguje prenajom zivych stromcekov v kvetinaci, skus pogooglit, mozno to by bolo pre teba riesenie.

vroni
16. okt 2023

Každý rok máme živý stromček, bez pavúkov a hmyzu. Nie v kvetináči. Stromčeky v kvetináči nekupujem, jednak mame radi veľké stromčeky, jednak tie kvetináčove i tak zväčša presadenie neprežiju a keby aj áno, nechystám sa zakladať jedlovy prales v (mestskej, krpatej) záhrade. Neekologicke umeliny nepodporujeme, takže umely stromček nemáme.

autor
16. okt 2023

@vroni asi teda vyskúšam živý a potom sa uvidí čo mi bude viac vyhovovať 😊inak prečo sa umelý považuje za neekologický? Podľa mna kto si kúpi umelý nemení ho každý rok ale má ho dlho až kým sa nezničí alebo chce prejsť na iny typ, ja sama mám umelý stromček ktorý je zároveň môj prvý odkedy bývam sama už 7 rokov čo mi teda nepríde neekologické .. skôr ta masa ľudí keď sa kupuje každý rok živý ktorý sa potom vyhodí

vroni
16. okt 2023

Nuž, umelý je neekologicky jednoducho preto, lebo je umelý. Treba ho vyrobiť z plastu, ktorý tu bude zavadzať niekoľko sto rokov. Toľko sa žiaden umelý stromček používať nebude. Plus znečistenie prostredia, ktoré nastáva pri produkcii týchto stromčekov. Živý stromček je živý, prírodný produkt, zasadeny a x rokov rastúci práve pre to, aby bol z neho vianočný stromček keď vyrastie. Celý ten čas produkuje kyslík. Po svojom mesiaci slavy je z neho potrava pre zvieratá, pripadne drevo na ďalšie spaľovanie. Čiže "slúži" od svojho počiatku až po samy koniec. Ak by sme (teoreticky) prešli všetci na umelé stromčeky, škôlky by zanikli a my by sme o tieto stromy mali menej. Takže mi vychádzajú plusové body len na strane živého stromčeka, ani jeden na strane umeleho.

karolinakr
16. okt 2023

este ani raz odtial nevyliezlo, ta vôňa je na nezaplatenie..umely som ešte nemala..Budeš milo prekvapena..Nam sa minuly rok podaril takyto stromček v Hornbachu

karolinakr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
11alenka11
16. okt 2023

My mame taky v kvetinaci na zahradr v chladku za domom od Vianoc a zatial sa drzi takze vyzera ze by mohol byt pouzitelny aj tento rok na Vianoce. Nepresadzali sme, len polievame 🙂

marhulka13
16. okt 2023

On v tom kvetináči potom vyschne ako klasicky stromček v stojane. Ale je to pre mňa úplne iná atmosféra ako umelý.

babulkomale
16. okt 2023

Máme vo velkom kvetinaci krasnu normandsku jedlu, asi 1,5 m vysoku aj s kvetinacom.
Je na vonkajsej terase, tyzden pred Vianocami ju dame do chladnej chodby, zvykne si, potom ide do obyvacky, je tam cca 10 dni a rovnako v medzipristatim v predsieni putuje von. Vykladame pri otepleni v tamci toho tyzdna co si privyka na chlad. Cize ideálne ked vonku nemrzne ale je +.
Uz sme to takto mali druhe Vianoce.
Len nesmies zabudnut polievat celu dobu dnu a aj vonku cely rok mimo mrazov.
A hlavne nesmies kupit len taky odseknuty stromcek vlozeny do kvetinaca, ale skutocne vysadeny.
Prvy sme kedysi vysadili po Vianociach do zahrady, tento je zatial putovny.

siska53
16. okt 2023

Za cely cas, co sme mali zive stromceky, sme len raz mali v nom pavukov. 3. Dvoch velkych ( pre mna velkych 😅) sme odhalili hned, lebo vyliezli na stenu. Dalsieho sme nasli az po dovolenke ( ja som ho nasla, jak inak) na stromceku mal pavucinu, taky maly pavucik. Okrem tohto jedneho razu ziadneho pavuka z vianocneho stromu si nepamatam ani z detstva, ani teda teraz.. a to mam arachnofobiu tiez.

aalt
16. okt 2023

Tiez si myslim, ze umely stromcek nie je neekologicky ak ho kazdy rok nemenis. Nas mame 13-ty rok. Kamarat mava zivy v kvetinaci, vydrzi mu tusim tak 3 roky, potom ho odrasteny zasadi na zahrade (ma kde), zatial co viem sa mu prijali vsetky. Dalsi kamos maval par rokov tiez, ale jemu sa tusim minimalne jeden neuchytil. Tiez maju privykaci a odvykaci postup. Pavuka mozes mat aj v umelom.

autor
16. okt 2023

@aalt ja som to poňala z hladiska ako dlho ho mám, že nekupujem kazdy rok plastovy ale pani narážala viac na to všetko okolo od jeho výroby cez distribúciu atd, to beriem že áno nie je to ako živý stromček ..avšak popravde nežijem maximálne ekologicky, keď idem do potravín kde z 30 položiek je 25 zabalených v plaste a pod, nevidím dôvod prečo zrovna pri stromčeku by som si mala povedať že kvôli plastom si ho nekúpim. Rovnako tak my ženy si oblecenie kupujeme často, ide zima hneď tu mame voľbu kožuch či umelý či živý tak či tak zle 😊 takze tým chcem len povedať to že možno niekto si kúpi umelý stromček a mimo toho vyprodukuje oveľa menej odpadu a plastu ako niekto kto ho síce nemá ale má plasty všade okolo seba .. nenarazam na pani ale keď uz to zabrdlo do témy ekológia
Tento rok ale ten živý pravdepodobne skúsim, budem sa modliť aby na ňom nebol pavúk a možno sa do neho zamilujem 😃

zuzulka558
16. okt 2023

My už 3 roky mávame, umelý som vyhodila