Malovali ste akrylovými alebo olejovými farbami na plátno?

dajanak
16. nov 2012

Chcela by som to vyskúšať, bo hladám nejaký obraz na stenu do obývačky, našla som kopec, len nie v takej farebnej kombinácii ako by som chcela. Trúfla by som si to namalovať, tak ak máte nejaké skúsenosti, rady, tipy budem rada

lemurko
16. nov 2012

Co tu chces aku radu. Vsak si kup farby ake chces, stetec a platno a daj sa do toho. Pravdepodobne sice zistis, ze si di to predstavovala velmi jednoducho a farby aj platno skoncia kdesi ... Taka zakladna rada. Akryl - pracujes ako s temperkami. Nemusis vobec riedit vodou, vtedy bude farba plnsia. Po zaschnuti sa uz daju na platne iba pretriet inou farbou. Stetec treba kupit, s takym jemnym vlasom, nie tie klasicke skolske. Olej na zaciatok zabudni. Najdkor skus akryl a ked ta to chyti a trosku ti to pojde, tak mozes prejst na olej. Tie farby su dost drahe aj vsetko vybavenie, tak hlavne preto. Akrylom nikdy nenamalujes to co s olejmi, ale akryl je o vela jednoduchsi, ci uz na financie, pripravu, vybavenie, schnutie. Atd. Vela zdaru prajem a ak to nebude podla tvojich predstav, urcite ti niekto skusenejsi obraz namaluje aj vo farbach, ktore sa ti budu hodit.

suinka211
16. nov 2012

Ahoj, ja malujem akrylom aj olejom aj inymi denne na platno, podla mna to v pohode zvladnes, hlavne co sa tyka farieb nekupuj si celu paletu ale zajdi do obchodu a tam si vyber velkost aj odtien aky potrebujes 🙂 Hlavne si vopred premysli co a ako urobis 🙂

simca06022011
16. nov 2012

@dajanak presne ako vravi lemurko, ako inspiraciu mozes pouzit stranky s obrazmi (aj tlacenymi ) z netu 🙂 je tam miliooon krasnych obrazov ale to uz asi vies, ked nieco hladas uz dlhsie🙂)
rataj s vacsou investiciou do farieb, ak chces olejove.. okrem stetcov a farieb, rataj s riedidlom a este terpentinom (neviem ci sa presne ten olej tak vola - na zhustovanie)... ja som olejovymi farbami malovala na sololit, je to uzasne... ale to len preto ze dedko stolar mi ten podklad nachystal a narezal a ja som to nafarbila na bielo a mohlo sa malovat 🙂
postupy som videla aj na youtube, ako vyuzit niektore techniky akrylom atd... ale olejove farby som uz dlhsie nevidela pouzivat :(

a tu som nasla aj "kurzy" http://free.zoznam.sk/klesniakova/videa 🙂))

hradnapani
16. nov 2012

@dajanak ked si kupis v obchode platno, ja odporucam este pred samotnym malovanim naniest podkladovu vrstvu (bielu, dostat to specialne ako podkladovu farbu, ktoru mozes naniest aj na ine povrchy,ktore by si chcela akrylom malovat - karton, sklo, kvetinace atd) a potom malovat. Akryl je vodou rieditelny (nemusis riedit prave farby, ale stetec alebo ruky umyt bude treba), to je vyhoda oproti oleju - ten rozriedis, umyjes iba riedidlom, plus ako novacik sa tak dobabres farbou, ze cistenie ruk bude pohroma (ja mam este aj po 15 rokoch od poslednej malby olejom vyschnutu pokozku na ruke, co som ju musela cistit riedidlom, ale mozes si dat aj tenke rukavice ako ochranu). A z olejovych farieb su aj neprijemne vypary.
Ja odporucam prave na zaciatok kupit si sadu mensich baleni farieb (nejakych 12 farieb ta vyjde na cca 4 eura) a pohrat sa s nimi tak na necisto. Vzajomne ich miesat, namiesat si farby, zoznamit sa s nimi.
Inak to nie je nic tazke, takze smelo do toho! Vyhodou je, ze nemas co pokazit, ked nieco nevyjde, pretries 🙂 To sa s inymi farbami neda.

sintra
16. nov 2012

Pokial si zaciatocnik, jednoznacne ti doporucujem akrylove farby!

dajanak
autor
16. nov 2012

Baby dakujem vám pekne, kresliť viem, mám vyhliadnutých zopár návrhov, tiež som chcela najprv tie akrylové, no nechám si poradiť, kreslila som už uhlíkom, pastelkami, temperkami ešte na základne aj zopár cien som vyhrala, tak som chcela aj toto skúsiť, ste zlaté. Pokým sa znova do toho dostanem potrvá, ale vyskúšam na nečisto trošku sa poihrám

simca06022011
16. nov 2012

@dajanak tak potom zaves foto 🙂 nech sa aj my ostatni mozeme pokochat a nechat inspirovat 🙂)))) ja som musela vsetko poschovavat, ved len minuly tyzden mi mala zlikvidovala pastelky a ceruzky za 30EUR !!! skoro ma slak trafil 🙂))) lebo co .. ocko sa stara co je pre deti a co nie? 🙂)) hlavne ze to pise, je toho vela a mala je spokojna 🙂))

dajanak
autor
16. nov 2012

@simca06022011 dám sa dole do pivnice je tam dobre svetlo aj denné aj teplúčko je tam kotolňa a deti sa tam nedostanu :o))) no čo narobíš mne malá otrhala vianočný kaktus, konečne začal kvitnúť a mala mi doniesla v ruke všetky puky: ,,že na maminka tu máš kvetinky :o)) no a ubi ju hehe

slunce3
3. jan 2013

ja už iba olej ale akryl na začiatku je oveľa jednochuchí, hlavne čo sa týka bordelu ako píše hradapani :D a rýchlo ti vyschne ... tak šup ved nemusíš hned portréty robiť..