Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

deina
16. máj 2013

@le_to, s tymi cislami a autikmi, ano, aj moj je fascinovany cislami (a pismenami) uz od uplneho malinkata. A stale to trva, ma 5 rokov, zatial ho to nepreslo. 😅 Najnovsie ho zaujimaju hodiny, tesi sa na to, ze ked raz pojde do skoly, dostane naramkove hodinky, klasicke (nie digitalne, take nechce).

ivula33
16. máj 2013

@deina môj syn je takisto fascinovaný číslami, urobila som mu taký šanón kde má čísla od 1- 100 a všetky vie povedať, naučil sa to celkom sám, rád sleduje tipos na Markíze 😀 , dokonca vie čísla po anglicky do 10 a postupuje ďalej do 20 😀 s nim

le_to
16. máj 2013

@ivula33 🙂 šikovný je keď sa naučil aj po anglicky

ivula33
16. máj 2013

Nepoznáte niektorá stránku, z ktorej by sa dali posťahovať aplikácie v češtine alebo slovenčite, alebo zakúpiť aplikácie do tabletu? Nejaké náučné hry pre autistov, budem velmi vďačná.

ivula33
16. máj 2013

@le_to naučil sa to z tabletu, posťahovala som mu aplikácie z google play, ale väčšinou všetko po anglicky ☹

deina
16. máj 2013

@ivula33, Tipos sme nezvykli pozerat. 😀 Ale pamatas sa na reklamu, tusim na margarin, v ktorej ludom naskakovali cisla na srdci? Tu zboznoval.

le_to
16. máj 2013

@ivula33 synovi som kupila tablet pre deti, kde už boli aplikacie bohužial tiež len v anglickom jazyku, čo je velka škoda, nechapem prečo to nepreložia do slovenčiny

ivula33
16. máj 2013

Ano pamätám 😀 , my teraz frčíme na reklame z VUB banky teraz čo je najnovšia, ďalej VANISH - to máme zážitok z obchodu, pri nákupe nám malý zdrhol, našli sme ho v oddelení drogérie kde stál pri tomto výrobku a hovoril reklamu, no sranda,ale potom bol problém ho odtial dostať, takže scéna jak z filmu, to tam skoro vysklil

le_to
16. máj 2013

@ivula33 dobrá otázka, to by aj mna zaujímalo

ivula33
16. máj 2013

@le_to
ani ja to nechápem,je síce dosť logických hier na nete, ale ja mu vypínam internet, lebo stláča všetko možné, takto má prístup len k tým ktoré mu stiahnem

le_to
16. máj 2013

@deina môj zbožnuje reklamy v ktorých je ako podmas vážna hudba, vtedy začne mykať rukami ako keby dirigoval a je vo svojom svete

ivula33
16. máj 2013

@deina tá odpoveď s VUB bankou patrila Tebe 🙂 ešte to tu na MK dobre neovládam

ivula33
16. máj 2013

neviem ako to máte vy doma, ale mňa najviac mrzí, že sa mi nedá viac venovať synovi, lebo ten druhý stále na mňa vykrikuje, upútava na seba pozoronosť, som v hroznom strese stále, doma je krik neustále ☹

le_to
16. máj 2013

@ivula33 viem si to celkom živo predstaviť, máš doma " veselo"

ivula33
16. máj 2013

@le_to
tak to mám a ešte pes do toho 😀, ale keď tu tak čítam príspevky, uvedomím si, že to druhí majú ešte ťažšie ☹ , tak ma to posunie ďalej.

le_to
16. máj 2013

vie niekto čo znamená skratka PMR ?

sisstin
16. máj 2013

@le_to psychomotorická retardace 😉

le_to
16. máj 2013

@sisstin aha našla som to v starých papieroch keď bol u starých rodicov v BB, tak tam chytil ovčie kiahne a správe sa píše okrem toho, že bol výrazne negastivistický, nespolupracoval, tak aj PMR s črtami autizmu, opozdenie vývoja reči...

sisstin
16. máj 2013

@le_to ta PMR se většinou dává do tří let, pokud pak dítě zaostává i nadále, tak už se to mění v retardaci mentální 😉

sisstin
16. máj 2013

@le_to obecně, pokud dítě zaostává o třetinu věku jde o lehkou MR, pokud o půlku - středně těžká MR, o víc jak půlku těžká MR, a o víc jak tři čtvrtě hluboká MR 😉

sisstin
16. máj 2013

@le_to s tím, že u autíků se ta míra MR hodnotí nejen dle "vědomostí", ale i dle funkčnosti, to už se tu řešilo xkrát, že autík, který bude znát teorii relativity, ale nebude schopný sebeobsluhy a třeba bude mít velké úzkosti, stejně pak funkčně bude spadat např. do středně těžké MR 😉

le_to
16. máj 2013

@sisstin mal 3,5 roka

sisstin
16. máj 2013

@le_to no oni si jako nelajznou jen tak dát nějakou formu MR, když není psychologický vyšetření, to není diagnoza, se kterou by se dalo házet jen tak...třeba ta lehká se nedává většinou dřív jak v předškolním věku (u dětí bez auti). 😉 Takže prostě místo toho, že je dítě opožděné, tak napíšou tu psychomotorickou retardaci (opoždění)

le_to
16. máj 2013

@sisstin aha manžel včera po súdnom pojednávaní, ktoré bolo odročené pretože sa bude robiť znalecký posudok, prišiel zurivý domov a dožadoval sa, aby som mu dala tieto doklady z BB, tak a teraz už viem prečo ich tak strašne potrebuje, mám v rukách ďalší dôkaz, že Michal je postihnutý

sisstin
16. máj 2013

@le_to a on tě jako obvinuje, že dítě není postižené, ale zanedbané jo? To je jako celkem hustej blb 😝

sisstin
16. máj 2013

@le_to a zprávu od Pospíšilové máte už? Ona vám jako zrušila ten auti, ale už nedala místo toho jinou diagnozu (např. dysfázii? Prostě jako najednou je zdravý nebo jak? Já to moc nechápu 😕

le_to
16. máj 2013

@sisstin ano ja môžem za všetko

le_to
16. máj 2013

@sisstin veď ani ja to vôbec nechápem, 13.5.2013 dala manželovi lekársku správu v ktorej je napísane, že nepredpokladá ze sa jedná o detský autizmus, neuviedla žiadnu inú diagnozu, takže podla nej je úplne zdravý

sisstin
16. máj 2013

@le_to a videlas tu zpravu na vlastni oci nebo to jen manzel rikal?

le_to
16. máj 2013

@sisstin čítala som ju a mam ju