Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maria1610
27. máj 2014

@vietnamka ako píše @magimary, riešila by som klinického logopéda, prípadne ešte foniatrické vyšetrenie BERA), ktoré sa robí v krátkodobej narkóze kôli tomu, či nezachytáva len nejaké vyššie tóny (napr. intenzívny zvuk zvukovej hračky), pričom normálne položený tón hlasu mu môže byť nezrozumiteľný. Mám kamarátku, ktorej malý vydával len zvuky, nereagoval na meno, otáčal sa len za zvukovými hračkami, po nástupe do škôlky ho označovali za autistu a zistilo sa, že má vážne poškodený sluch - dostal načúvací prístroj a chlapča sa do troch mesiacov rozbehlo s rečou.

magimary
27. máj 2014

@maria1610 úplny súhas!

mimasimi
28. máj 2014

@vietnamka Tvoj syn je ešte malý. Ani náš v tomto veku nereagoval na meno, bude mať teraz 3 roky a má asi vývinú dysfáziu, a tiež som si myslela, že bude autík. Inak u nás bol problém s nosnou mandľou, bola brovská a tlačila aj na ušká, v ktorých bola tekutina, vždy po preliečení ušiek, sa jeho stav zlepšil, až sme mu teraz dali tú mandľu vybrať, tak som zvedavá, ako bude napredovať. Nebýval nejak markantne chorý, ale zahuhňaný, to hej...

vietnamka
28. máj 2014

@mimasimi dal by Boh, aby to bolo tak. Dnes som bola po odporucaci listok k logopedovi, tam by mal mat aj psychologicky test a test na uska. Viem, ze je maly, ale je fakt, ze taketo deticky, ako on, nepoznam.
Vsade sa pise, ze autizmus treba diagnostikovat co najskor, a ze uz medzi prvym a druhym rokom sa da spoznat.

lauri33
30. máj 2014

@vietnamka Iste sú detičky, kde už medzi 1-2 rokom je triáda narušená tak výrazne a čitateľne, že sa suspektne uvažuje o PAS. U Tvojho synčeka ale nič z toho nie je prítomné (podľa mňa), jediný teoreticky znepokojivý príznak môže byť "reakcia na meno", čo ale môže mať (a pravdepodobne má) úplne iné vysvetlenie. takže kľud (i keď sa to ľahko píše, ja Ti verím a chápem, že si úplne rozbitá, bojíš sa - až desíš ..). Ešte pre kľud duše ma napadlo - ak si z BA - tak Kramáre, liečebná pedagogička - Matušková. Ale odporúčam Ti ju len preto, že sa trápiš, inak objektívny dôvod nevidím.

kytykenka
30. máj 2014

baby kontakt na janosikovu

ajkuska
30. máj 2014

chcem sa vás spýtať ako je to u vašich detí s imitáciou, vedia autíci imitovať alebo sa to naučia alebo zvyčajne nie?

ketrinjoes9
3. jún 2014

@erikasadek Ahoj mam 7rocneho autistu....je velmi sikovny,ale posledne 2mesiace je nezvladatelny uz som z neho zufalaaa....neustale v jednom kole robi kazdemu zle...starsi syn je cely poskrabany od neho a uz kolko krat plakal,ze mu stale robi zle a nema ani chvilu pokoj....prosim poradte mi co snim robit psychous nam dava len lieky ktore ho maju tlmit,ale bez uspechov som zufalaaaa...dakujemADA

ketrinjoes9
5. jún 2014

@kytykenka Ahoj cislo je:0335521165

solinkarka
7. jún 2014

vodicku milujeme 🙂

solinkarka
7. jún 2014
kubasa2005
7. jún 2014

ach jaj ten moj bezec stale by len utekal stylom mama nahanaj ma ,problem je ho dobehnut-a na povel samozrejme nezastavi/ ved sranda ☹ aj vase decka su take?ako to riesite

kubasa2005
7. jún 2014

@ketrinjoes9 ahoj mozem sa spytat ake lieky mu davaju?mojmu malemu to chcu dat tiez no moc stym nesuhlasim ☹ dakujem ☹

nensyke
7. jún 2014

@kubasa2005 jejda presne to iste robí aj nás Davidko. Nákup chodím na zem a utekám za nim. Už sa stalo ze som musela zakričat aby mi ho niekto chytil lebo som ho nedobehla.

kubasa2005
7. jún 2014

@nensyke ☹ ja uz mam pocit ze radsej ho nepustit ale to mi pripada ako mat psika na voditku.Vskole ze je to ine a poslucha.Tak ja neviem kde robim chybu

nensyke
7. jún 2014

@kubasa2005 no u nás je problém napr . V obchode je taka úzka dlha ulička a jeho to normálne láka aby sa tam prebehol a niekedy ked na to zabudnem a pustim jeho ruku a je fuč.

kubasa2005
7. jún 2014

@nensyke ja Kubina vsade drzim za ruku asi som divna ale strasne sa bojim ☹ neviem ako to vyriesit

nensyke
7. jún 2014

@kubasa2005 to je podľa mna normálne , vždy sa budeme báť o naše deti aj vtedy ked už budú dospelý. 😉

ketrinjoes9
8. jún 2014

@kubasa2005 Ahoj no my sme mali thiapridal a teraz ma chlorprothixen....ale uz mu to nedavam,nemalo to aj tak ucinok a zmenila som psychiatra tak uvidim.....chcem skusit nieco prirodne....vas maly tiez robi ako nas v jednom kuse zle? ADA

kubasa2005
8. jún 2014

@ketrinjoes9 nie moj maly stale uteka a dobehnut je ho nemozne,tiez nam psycholog nuka nieco prirodne len zevraj ztoho bude prispaty co nepotrebuje lebo o 19h vecer zalahne a spi do 6h rano

mishka11
8. jún 2014

@kubasa2005 Ahojte, aj nasa to robila v tomto veku, ale uz z toho vyrastla 🙂 Teraz v tom pokracuje ten mladsi, ja mu zakyvam, a on ma pocit, ze moze ist kade lahsie. 🙂 Vydrzime do troch rokov a potom sa to bude postupne zlepsovat. 🙂 Drzim palce 🙂

mishka11
8. jún 2014

@mishka11 Aha, pozeram, ze ty uz mas starsie dieta 🙂 Sorry, asi som ti nepomohla 🙂

mishka11
8. jún 2014

@kubasa2005 Predchadzajuci prispevok patril tebe 🙂

janka7911
8. jún 2014

Ahojte ja som toho nazoru ze tiapridal by som nedala dietatu.uz ked bude dospely alebo v puberte tak az vtedy ale skor nie...my sme tiez dostali od psych.tiapridal ale ked som precitala si fora ohladom toho lieku tak som to hhned vyhodila. teraz berie DMG a usudzujem ze je po nom viac spolocensky.minuly tyzden som mu vysadila lebo som chcela vidiet jak sa bude spravat a bolo to horsie len chodil hlada nieco toci sa nepocuva...a ked ho berie tak je tak viac usmernitelny a zvladnutelny.

janka7911
8. jún 2014

@ketrinjoes9 ahoj,chodis s malym aj na nejake terapie? Lebo ta ABA terapia je velmi dobra na potlacenie hnevu. Skusit skor ucenim nez dopovanim utlmujucich liekov,
Aj moj maly dceru bije ale teraz je v takom stadiu ze radsej s niecim hodi co ma po ruke ked ho nazlosti ze proste sa zdrzi aby ju neudrel hoci niekedy mu robi tak zle ze by si zasluzila :( Ja tiez rozmyslam nad T. ABA

kubasa2005
8. jún 2014

@mishka11 no moj ma 9r a nic nepomaha uteka stale chce sa nahanat

ketrinjoes9
8. jún 2014

@janka7911 ahoj nie nechodime nikam,nic take nepoznam ani mi nebolo poradeneee...a co to vlastne je?a kde to je?ja uz som zufala z neho minutu nemam pokoja☹....stale nieco hadze picha do oci ,pluje....lieky uz nedavam...

ketrinjoes9
8. jún 2014

@janka7911 Aha uz som to nasla co to je ABA...pochopila som to ti daju domov tych co to ucia?a kto to plati?poistovna ci rodic?ako nas Alex rozumie vsetkemu vie co robit ked pride z vonku vecer si am umyje zuby atd...je fakt sikovny len hrooozne robi zle a to zacalo az tak 1mesiac dozadu...dovtedy bol v pohode....no teraz je to extrem☹...ma 7rokov a ma stale plienky....nechce to inam len do plienky aj ked pudy ovlada,nepocika sa ...a malo rozprava...mama poj,mama ticho mama daj a dake slova....tvoj ma kolko?mate aj vy plenky?

janka7911
8. jún 2014

@ketrinjoes9 To ti verim ja mam to iste doma alebo skor podobne... skusala som vela doplnkov ale zatial sa mi zda ten liquid behavior dmg najlepsi. terapiu mi ponukla tu jedna pani na tejto stranke ze sa uz robi aj v Kosiciach a dnes som tam aj volala tak mi povedali ze viditelne ucinkuje a staci aspon 2x v tyzdny po 3 hodinky ho odviest a oni budu za ten cas s nim intenzivne pracovat. A chodi do skoly kde sa s nim dostatocne zaoberaju?Lebo jedna znama mala chlapca v skole kde sa absolutne ucitelky nevyznali v diagnoze a len ho vystresovali a vynervovali aona uz nevedela ze co ma robit lebo si s nim nevedela doma poradit....Nasla si sukromnu skolu ale kedze skola bola dost daleko tak ho tam dala po velmi dlhom premyslani obvinovani a neviem este cocho na tyzden a teraz je velmi rada lebo je to velky rozdiel ked sa mu venuju...a hlavne to vidiet na tom dietati.No a teraz je tyzden v skole a tyzden doma a oddychne si aj ona aj chlapec je spokojny lebo tam mu rozumeju a zvykol si

janka7911
8. jún 2014

@ketrinjoes9 chodi sa na to niekde do detskeho centra a plati sa za to 6 eur na hodinu :( trochu smutne ze to nepreplaca poistovna ale to by sme asi vela chceli. Moj ma 5 rokov plienky mu davam len na spanie lebo on tak tvrdo zasspi ze sa pocura ..no nie vzdy vie sa aj zobudit a pobehnut na wc ale to len malokedy. Ta terapia je hlavne na ovladanie nervozity a utlmovanie no aspon mne bolo tak povedane a samozrejme popri tom aj tie ostatne samoobsluzne cinnosti.Moj nerozprava co chce si zobere sam alebo mi ukaze s prstom.