Mám nárok na podporu? Poraďte!

zuzana2706
21. aug 2009

maminy, mam otazku, som 1. mesiac na Urade prace po 3. rocnej rodicovskej dovolenke, mam narok na podporu? asi nie, lebo som si neodvadzala dobrovolne poistenie, z coho mam zit? mam narok na nejake zivotne minimum alebo nieco?

babacik
21. aug 2009

zuzana:narok na podporu nemas,ja som natom rovnako a nemam ani narok na davku v hmotnej nudzi,lebo nemam nijaku nehnutelnost na sebe ☹ ☹ aspon tak mi to ovedali a ci je to pravda tak to nam musi poradit niekto kto vtom robi ☹ ☹

nadhera
21. aug 2009

tuto temu som tu chcela nahodit dnes aj ja, pretoze vcera vecer mi to iste povedala kamoska, tak som zacala patrat,ako to vlastne je. Naozaj je potrebne si dobrovolne platit nezamestnanecke. teda ak chcete v pripade po skonceni RD dostavat podporu. samozrejme,ze ziadny uradnik vam to nepovie. ma sa vraj aj teraz menit zakon, ci je potrebne mat odrobene za posledne 4roky-3 alebo to zmenia,ze za posledne 3roky-2. lenze mne je to asi aj tak na nic,lebo budem 4roky na rodicovskej /materska sa rata do odpracovanych ,lenze to je len 6mesiacov/. takze naozaj len cakat, ci sa niekto ozve,kto ma s tym skusenosti. zuzana, tebe musia dat aspon socialnu davku a babacik, s tou nehnutelnostou snad zartovali. co to ma spolocne so socialnou davkou. si predstav,ze mas dom a oni ti povedia,tak predaj dom a hned mas peniaze. sarke bostek k narodeninam.

zuzu13
21. aug 2009

no parada...milujte sa a mnozte sa...ale peniaze od nas nedostanete...dakujem za taku podporu...hlavne ze nasa "vrchnost" ma pre seba...hrozne...mna tiez caka takyto zaver rod. dov. ...firma pomalicky bude nutena zatvorit...takze nastupit nebude kam...a robota??? ani hnoj kydat na druzstvo nepotrebuju...to uz je vrchol...
nadhera, presne si to vystihla...ak ma nieco co moze predat, nedostane davku...a potom sa cuduju, ze su plne ulice bezdomovcov...je mi z toho na grc...s prepacenim... 😠

nadhera
21. aug 2009

trosku od temy,ale - stalo sa nedavno v CR abo SR,ze bezdomovec nasiel obalku s peniazmi v kontajneri.on poctivy siel vratit,ci odniesol na policiu uzneviem, ale vysledok je ten,ze ma narok na nalezne.lenze mu povedali,ze ked dostane nalezne , nedostane par mesiacov socialnu davku. na hlavu postavene. sledovala som tojednym okom a uchom,takze presne sumy neviem.

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
inffinity
22. aug 2009

Holky na dávku v hmotné nouzi není třeba nic vlastnit to je kravina!!!Já dostávala tedka 70€ (+-) jen chtěli vědět kde bydlím jestli s partnerem atd.. protože kdyby jo započítávají do toho jeho příjem...takže nejlepší je říct že bydlíš sama atd.. 🙂 ale je to děs.. ps: to jsem byla teprve těhotná snad je ta částka s dítětem vyšší, i když nemyslím si že by se z toho dalo žít 😠 😠 držím palce

maznacik007
22. aug 2009

No je to tak...
narok na podporu nemate ak nemate odpracovane aspon 3 roky /1095 dni/ v obdobi poslednych 4 rokov.. obdobie RD sa do odpracovanych rokov nerata...

babacik pokial sa tyka nehnutelnosti.. tak je to tak.. ze ak chces prispevok na byvanie.. musis bud nehnutelnost vlastnit.. ale bo mat v prenajme..
ale na davku v hmotnej nudzi narok mas... samozrejme tu sa berie ale prijem celej rodiny.. cize ak si vydata aj manzela ak nie.. tak potom sa do prijmu rata aj vyzivne na deti..
tie davky v hmotnej nudzi ale nie su nejako velke..

dmonikad.. co sa rata do odpracovanej doby zavisi od pohladu kto sa na to pozera.. z pohladu poistenia v nezamestnanosti si pocas RD neni poistena..
alebo resp. kedysi sa to ratalo inak.. ale to bolo viac rokov dozadu..

babacik
22. aug 2009

maznacik:ja som rozvedena,manzel potom zomrel ,tak vdovecke som nedostala a ani deti vyzivne lebo nemal odpracovane roky,a teraz mam priatela a snim tu malu Sarku,ale zijeme osobne,lebo nasi ho nechcu pustit do nas a u nich nie je miesto,ale peniaze mi dava a ja tam chodim cez noc z malou a cez den som doma s tymi starsimi detmi a aj tak mi povedali ze nemam narok,tak nakoho sa mom obratit? ☹ ☹

nadhera:diky za prianie 😅 😅

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nadhera
22. aug 2009

alebo prides na urad,kde ma tvoja uradnicka dovolenku,zastupuju ju a tam ti povedia opat nieco ine. Aj mne sa to stalo,nastastie "zastupkyna" mi dobre poradila. 😉

zuzana2706
autor
23. aug 2009

potrebujem radu, RD som ukoncila 2.7.09 a od 1.8. som na UP. plati za mna stat odvody za cely jul alebo iba do druheho a ostatne si musim zaplatit sama?
ked som na UP evidovana, musim to ist nahlasit do zdravotnej alebo to vedia?

maznacik007
23. aug 2009

Občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, majú nárok na príspevok na bývanie, ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje

je vlastníkom bytu, vlastníkom rodinného domu, nájomcom bytu alebo nájomcom rodinného domu alebo nájomcom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie a

uhrádza náklady spojené s bývaním a predloží doklad o zaplatení týchto nákladov za predchádzajúcich šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukáže uznanie dlhu a dohodu o splátkach v prípade, že má nedoplatky spojené s úhradou nákladov spojených s bývaním.

cize staci uzatvorena najomna zmluva.. nemusi byt vlastnik.. tej nehnutelnosti.. prenajat sa da aj cast domu od rodicov .. samozrejme tam netreba zabudnut ake povinnosti z toho vyplynu tomu kto to prenajima.
vyska prispevku je cca 84 Euro
z toho vyplyva ze trvaly pobyt nie je podmienkou..

dalsou podmienkou je ze musite byt v hmotnej nudzi..

co sa tyka babacik.. tak nerozumiem.. mas nejaky prijem vobec? je zapisany priatel v RL dcerky a mate spisanu dohodu o vyzivovacej povinnosti ..

u teba zivotne minimum vychadza cca 524 Euro a ak tento prijem nedosahujes.. tak mas narok na priznanie hmotnej nudze..
to si vybav kazdopadne.. deti budu mat narok na tzv korunove obedy a na prispevok na sk. pomocky.. a samotna davka v hmotnej nudzi je max. vo vyske cca 210 Euro.. ak aj nesplnis narok na prispevok na byvanie..

zuzana2706
autor
23. aug 2009

potrebujem radu, RD som ukoncila 2.7.09 a od 1.8. som na UP. plati za mna stat odvody za cely jul alebo iba do druheho a ostatne si musim zaplatit sama?
ked som na UP evidovana, musim to ist nahlasit do zdravotnej alebo to vedia?
a este jedna otazka, nedostanem podporu, mam narok na nejaku davku v hmotnej nudzi alebo nieco take?

gapa
23. aug 2009

zuzana,
ak ti ide o zdravotné poistenie a do 31.7.09 si sa sama starala o dieťa (t.j. nechodilo do škôlky, jaslí ...) na max. 4hod. denne, tak môžeš byť zdravotne poistená štátom až do 31.7.09.

Ak dieťa vôbec nechodilo do škôlky, tak si mohla byť aj dôchodkovo poistená štátom, ale len za predpokladu, že máš podanú prihlášku na dôch.poistenie. Od zaevidovania do evid. uchádzačov o zamestnanie sa predpokladám treba odhlásiť.

Iné poistenie štát za mamičku neplatí.

Na ZP musíš predpokladám ísť s papierom o evidovaní na UP v evidencii nezamestnaných (toto som donedávna netušila, myslela som, že to vybavuje UPSVaR). Tam sa hned popýtaj aj na obdobie do 31.7.09, či treba doklad o poberaní RP (napr. doklad o odnatí nároku na RP, ak ti ho poslali už z UPSVaR) alebo stačí len čestné prehlásenie o riadnej starostlivosti. Zober si pre istotu kopiu RL dieťaťa, príp. jeho zdrav.kartičku. NO a mohla by si napísať, čo si sa dozvedela.

zuzana2706
autor
24. aug 2009

ok, dakujem, dnes tam idem povybavovat.

zuzana2706
autor
24. aug 2009

takze stat za mna plati aj za cely jul a treba prisniest kopiu potvrdenia ze ste evidovany na UP.

gapa
24. aug 2009

zuzana
a z akého titulu? riadnej starotlivosti o dieťa alebo z titulu poberania rodič.príspevku? Ak netušíš, tak nič to 🙂
dik za info.

babacik
24. aug 2009

maznacik:priatel je zapisany ako otec dietata a dava mi peniaze aj pre tie druhe deti,a ja som mala doteraz matersku a pridavky,mi spolu vychadzame dobre aj vsetci chodime do neho len on nemoze byt u nas,nasi ho nepustia ani na dvor.tak na koho sa mam obratit??? ☹ ☹

babacik
5. okt 2009

tak presiel mesiac a nikto mi neporadil,zeny vy namna zabudate ☹

maznacik007
5. okt 2009

babacik..

bola si na UPSVAR a tam ti povedali ze nemas narok na davku v hmotnej nudzi?

babacik
7. okt 2009

maznacik:dnes tam idem ale uz pred mesiacom som sa informovala na urade a povedali mi ze nic nebudem brat som zvedava co mi povedia dnes,dam vediet ☹

babacik
7. okt 2009

tak maznacik uz som doma a tak ako som povedala,nezijeme spolu v jednej domacnosti,ale navstevujeme sa a aj peniaze mi dava ,tak ked chcem aby ma brali ako jednotlivca tak mucim poziadat o vyzivne,a ked chcem aby nas brali ako par tak musim mat podnajomnicku zmluvu alebo byt niecoho vlastnikom co nie sme,tak nemam narok na nic 😠 😠 tak som nasrata ako sa da

nadhera
7. okt 2009

babacik,nezartuj 😠 a z coho mate zit? teda z coho zijete? prepac,ale niektori viac opalenejsi ludia sa maju lepsie a to nikdy nepracovali a o deti sa nestarali. mrk ip

babacik
7. okt 2009

no je to tak ze zijem u rodicou tak nech sa staraju ,zatial som mala este matersku a teraz uz len pridavky a priatelov plat,je to bieda a robota ziadna ☹ ☹

babacik
11. okt 2009

nadhera:kde si sa mi stratila 😅 😅

nadhera
11. okt 2009

ja sa nestaracam 😀 ale dako nebol cas ,vikendila som na brigade v markete 😉 potesilo

babacik
12. okt 2009

tak to sa potom ospravedlnujem,a som rada ze si sa ozvala,verim tomu ze to bolo dobre odreagovanie,aj ja by som to potrebovala 😒 😒